Dodaj do ulubionych

Grecki na maturze

26.03.05, 17:56
Czy ktos wie cos na ten temat? Wim że zdawać mozna te język, ale stary grecki
czy ten którym się teraz operuje? Bo znam troche nowogrecki a chciałabym iśc
na filologie nowogrecką... Ale stara greka..jets mi zupełnie obca. Więc gdyby
mozna nowogrecki zdac, może bymmiała jakies punkty starając sie o przyjęcie
na studia. Więc z czego jest ten egzamin dokładnie?

Obserwuj wątek
    • Gość: Tawananna* Re: Grecki na maturze IP: *.poznan.cvx.ppp.tpnet.pl 26.03.05, 18:21
      Z tego, co wiem, można zdawać i jedno, i drugie (czyli nowogrecki - jako język
      obcy nowożytny; albo grekę).

Jeśli znasz TROCHĘ nowogrecki to może to być za mało na zdawanie matury (nie
      sądzę, żeby była specjalnie łatwiejsza niż z innych języków obcych). Poza tym
      na filologię nowogrecką znajomość nowogreckiego nie jest wymagana, i szczerze
      wątpię, by były jakieś punkty za maturę z tego języka - ale zadzwoń do
      sekretariatu/ów uczelni i dowiedz się.
      • Gość: Tawananna* Re: Grecki na maturze IP: *.poznan.cvx.ppp.tpnet.pl 27.03.05, 00:20
        Przepraszam za sianie dezinformacji. Faktycznie, nowogreckiego nie ma na liście
        języków możliwych do zdawania na maturze.

Cała lista to:

- język angielski
        - język francuski
        - język hiszpański
        - język niemiecki
        - język portugalski
        - język rosyjski
        - język słowacki
        - język szwedzki
        - język włoski

I mała refleksja - zdziwił mnie ten szwedzki, nie myślałam, że jest na tyle
        popularny, by mógł stać się językiem "maturalnym" - ciekawe, czy i ile osób się
        na niego zdecydowało.

A wracając do tematu...

Tu: www.menis.gov.pl/prawo/rozp_226/jo_klasy.php są zagadnienia
        maturalne z przedmiotu "język grecki i literatura antyczna". Ja nie mam pojęcia
        ani o grece, ani o nowogreckim, więc nic mi nie mówią, ale osoba, która uczyła
        się jednego z tych języków pewnie będzie mogła stwierdzić, o który grecki
        chodzi ;). Ja stawiam na grekę, bo jest połączona z kulturą antyczną jak
        łacina; ponadto gdyby można było zdawać nowogrecki, byłby on jako język obcy
        nowożytny ;).
        • Gość: kasik_999 Re: Grecki na maturze IP: *.icpnet.pl 28.03.05, 10:31
          Gość portalu: Tawananna* napisał(a):
          > I mała refleksja - zdziwił mnie ten szwedzki, nie myślałam, że jest na tyle
          > popularny, by mógł stać się językiem "maturalnym" - ciekawe, czy i ile osób się
          >
          > na niego zdecydowało.

Co maturzyści wybierali najrzadziej?
          język grecki i kulturę antyczną - 4 osoby
          język portugalski - 8 osób
          język szwedzki - 12 osób
          język łaciński i kulturę antyczną - 22 osoby

serwisy.gazeta.pl/edukacja/1,51805,2609521.html?as=2&ias=2
            • Gość: Tawananna* Re: Grecki na maturze IP: *.poznan.cvx.ppp.tpnet.pl 28.03.05, 14:24
              > Ja mysle, ze to zalezy od tego, czego naucza sie w liceach, bo nie mozna
              > debrac nikomu szansy zdawania 2. jezyka jako przedmiotu dodatkowego jesli
              > uczyl sie
              > jakiegos "egzotycznego".

Oczywiście, nie neguję tego - zastanawia mnie tylko brak możliwości zdawania
              np. czeskiego czy ukraińskiego - a są licea oferujące właśnie te języki, teraz
              zresztą coraz popularniejsze. Jestem ciekawa, jakie były kryteria wyboru
              języków - czy chodziło tylko o liczbę szkół, w których są nauczane, czy może
              brano pod uwagę także inne czynniki.

Pozdrowienia!:)

Tawi
              • Gość: Aga Re: Grecki na maturze IP: 81.15.254.* 28.03.05, 14:48
                Czeski i ukraiński są kwalifikowane jako języki mniejszości narodowych, pewnie
                dlatego nie ma ich w spisie językowów nowożytnych do "ogólnego" zdawania.
                Zresztą nie słyszałam, by były nauczane w liceach innych niż "mniejszościowe".
                • adziunia Re: Grecki na maturze 28.03.05, 19:54
                  "Zresztą nie słyszałam, by były nauczane w liceach innych niż "mniejszościowe"

Jak ogladalam strony roznych liceow w wawie to widzialam ogloniaki w ktorych
                  byly klasy z czeskim lub slowackim, to chyba nie byly klasy tylko dla
                  mniejszosci narodowych.
                  I tez dziwi mnie ze nie mozna zdawac ukrainskiego i czeskiego, ale pewnie nie
                  ma egzaminatorow :/ A w ktorym liceum ucza szwedzkiego??
                • Gość: Tawananna* Re: Grecki na maturze IP: *.poznan.cvx.ppp.tpnet.pl 28.03.05, 21:24
                  > Zresztą nie słyszałam, by były nauczane w liceach innych niż "mniejszościowe".

Właśnie przed napisaniem tamtego postu specjalnie zrobiłam mały rekonesans
                  internetowy ;) i znalazłam licea, gdzie czeski czy ukraiński są nauczane jako
                  normalne języki obce (oczywiście, jako drugi język, a czasami nawet trzeci -
                  opcjonalny). Nie sądzę też, żeby popularność słowackiego w liceach była większa
                  niż czeskiego czy ukraińskiego. Mogę się oczywiście mylić :).

Fakt, że można zdawać czeski i ukraiński jako język mniejszości narodowych
                  przeciętnemu maturzyście nic nie daje :).

Co ciekawe, początkowo na liście języków nowożytnych możliwych do zdawania na
                  maturze nie było szwedzkiego i portugalskiego (ale za to słowacki był ;)).

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka