Dodaj do ulubionych

Dziennikarstwo Sportowe

IP: *.internetdsl.tpnet.pl 18.06.08, 12:55
Witam!
Mam pewien dylemat dotyczący wyboru studiów. Interesuje mnie głównie tematyka
sportowa i chciałbym studiować dziennikarstwo sportowe. Trudno dostać się na
ten kierunek? Ilu chętnych na jedno miejsce? I jak z praca w przyszłości?
Obserwuj wątek
    • Gość: ulf Re: Dziennikarstwo Sportowe IP: 217.153.173.* 18.06.08, 16:38
      z tego co się orientuje(a mogę czegoś nie wiedzieć) dziennikarstwo sportowe
      można studiować jako studia podyplomowe w Poznaniu i Wrocławiu(to chyba jakaś
      prywatna uczelnia). Możesz więc studiować dziennikarstwo ogólne, albo jakiś inny
      interesujący Cię kierunek, a później iść na studia podyplomowe. Między czasie
      proponuje Ci spróbowanie swoich sił w jakiejś lokalnej gazecie albo serwisie
      internetowym. Zdobędziesz doświadczenie, zobaczysz czy naprawdę Ci się to podoba
      no i będziesz miał szansę dostać akredytację na fajne mecze/zawody.
      Nie wiem jakie dziedziny sportu konkretnie Cię interesują, ale jest bardzo dużo
      serwisów internetowych poszukujący współpracowników. Praca tam to dobry początek
      i świetna zabawa :)
    • Gość: Genesis Re: Dziennikarstwo Sportowe IP: *.internetdsl.tpnet.pl 19.06.08, 14:59
      A jeśli chodzi o zarobki? Ile zarabia dziennikarz sportowy w takiej zwykłej
      lokalnej gazecie. Nie chodzi mi tu o Przegląd Sportowy czy inne gazety tego
      formatu. I jeszcze a propo DSW to wolałbym być dziennikarzem prasowym
      (piszącym), jeśli chodzi o wywiady itp. to czasami się stresuje, czy mam szanse
      zostać dziennikarzem piszącym, czy muszę mieć także zdolność przemów, wywiadów itp.
    • Gość: miro Re: Dziennikarstwo Sportowe IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 19.06.08, 18:04
      Witam, też właśnie zastanawiam się nad dziennikarstwem sportowym. Studiowałem
      informatykę, ale to chyba nie dla mnie. Podobnie jak Ty interesuje się sportem i
      tak myślę nad tym kierunkiem. Czytałem o tej szkole we Wrocławiu, wszystko
      wydaje się piękne tylko to czesne miesięczne (studia stacjonarne - 660 zł;
      studia niestacjonarne - 530 zł;), ale to w końcu szkoła publiczna. Poza tym
      jestem z Przemyśla i ciężko byłoby z finansami..
        • Gość: ania Re: Dziennikarstwo Sportowe IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 26.09.08, 19:49
          Od pierwszej klasy liceum ubzdurało mi się dziennikarstwo sportowe.
          Konkretnego sportu nie uprawiam, bo mam problemy zdrowotne
          (konkretnie z kolanami). Nie wyobrażam sobie siebie w innej roli. W
          tym roku zdaje matuę. Chcę na początku iść na dziennikarstwo i
          komunikację społeczną, a po zdobyciu licencjata iść na d. sportowe.
          Jak myślicie czy to dobry wybór? Dodam, że prowadze miesięczną
          gazetke szkolną (na brystolach, bo nie mam innej możliwości) i
          miałam bloga o tematyce piłkarskiej, ale go zlikwidowałam, ponieważ
          teraz najważniejsza jest matura, jak jej nie zdam, to się nigdzie
          nie dostane :)
    • Gość: Konrad Re: Dziennikarstwo Sportowe IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 26.09.08, 20:22
      Nie bierzcie tego, co napiszę za bardzo do siebie. Nie chcę nikogo atakować, nikomu dogryzać ani stawiać się w pozycji mentora. Zwyczajnie mam pewne (małe) doświadczenie w dziedzinie dziennikarstwa sportowego i podzielę się nim; może ktoś skorzysta.

1. Wybór uczelni i samego kierunku studiów to w tym wypadku sprawa drugorzędna. Możesz studiować cokolwiek, niekoniecznie dziennikarstwo. Jeśli masz inną pasję (np. filozofia, socjologia, jakaś filologia), to śmiało ją rozwijaj.

2. Większe znaczenie ma zdobywanie doświadczenia, rozbudowywanie "notesu" (nawiązywanie kontaktów np. ze sportowcami czy klubami). Jeśli będziesz się starał o pracę w poważnej gazecie (bo jak rozumiem docelowo to Cię interesuje) to, jeśli zechcą z Tobą rozmawiać, będzie to rozmowa o konkretach - teksty, wiedza o sporcie itp. Dyplomu nikt w gazecie nie wydrukuje, liczyć się będzie co w praktyce (a nie w teorii wypisanej na papierze ze szkoły) potrafisz.

3. Zdobywanie doświadczenia jest teraz łatwiejsze, niż kiedykolwiek. Internet praktycznie nie ma limitów i dla sieciowych serwisów sportowych każdy porządny, zaangażowany (niestety na początkach "kariery" przeważnie darmowy) współpracownik jest na wagę złota. Raczej nie zarobisz tak pieniędzy, ale zyskasz doświadczenie i kontakty. Jeśli masz z czego żyć będzie to w tym momencie najlepsza zapłata.

Na pewno masz jakieś swoje ulubione internetowe serwisy sportowe. Kibicujesz jakiemuś klubowi - na 99% ma on swoją nieoficjalną witrynę (typu LegiaLive czy wielkapolonia - przykłady warszawskie). Uderz tam, jeśli nie jest to kolos pokroju sport.pl przyjmą Cię z otwartymi ramionami.

4. Nie przejmuj się stresem. To normalne, jeśli robisz coś pierwszy raz - czy to wystąpienie publiczne czy rozmowa ze sportowcem, którego wcześniej znałeś tylko z mediów. To normalni ludzie, jak Ty czy ja. Jeśli przy okazji wywiadu nie będziesz pytał o to samo co dziesięć osób przed Tobą, powinni być sympatyczni (a jeśli trafisz na gbura pomyśl sobie, że jesteś w pracy a ten człowiek to tylko jakiś ham).

Musisz przyzwyczaić się do różnych komentarzy na temat swojej "twórczości". Od Ciebie zależy, jakie będą przeważały. Nie martw się, gdy ktoś zjedzie Cię jak przysłowiową "burą sukę"; w dobie internetu wielu robi to tylko dla swojej rozrywki. Wyłapuj merytoryczne uwagi i ucz się na własnych błędach i wpadkach.

5. Praca zależy trochę od szczęścia, trochę od znajomości, trochę od umiejętności. Rynek mediów (zwłaszcza internetowych) rozwija się, więc jeśli to Twoja prawdziwa pasja - dasz radę.

Rozpisałem się, powodzenia :).

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka