Dodaj do ulubionych

Wybrać prawo czy filologię polską?

IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 10.07.08, 13:56
Nie wiem jakie studia wybrać. Dostałam się na prawo i filologię polską, może mi ktoś doradzić?
Obserwuj wątek
    • Gość: Tawananna* Re: Wybrać prawo czy filologię polską? IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 10.07.08, 14:04
      Myślę, że z nas wszystkich to Ty znasz najlepiej Twoje zainteresowania,
      predyspozycje, plany na przyszłość... a wybór kierunku właśnie od tego powinien
      być uzależniony; nie ma kierunków obiektywnie "lepszych" i "gorszych".

Gdybym musiała coś doradzić, to raczej prawo, bo wydaje się jednak bardziej
      "przyszłościowe". Filologia polska jest świetna dla pasjonatów - a skoro nie
      jesteś do niej przekonana, to jest dość prawdopodobne, że do tych pasjonatów nie
      należysz.

Czynnikiem, jaki warto wziąć pod uwagę, jest też uczelnia - gdzie dostałaś się
      na te kierunki?
        • Gość: Tawananna* Re: Wybrać prawo czy filologię polską? IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 10.07.08, 18:12
          Jeśli jesteś w gronie _najlepszych_ w Twojej dziedzinie, masz szansę na dobrą
          pracę po bodaj każdym kierunku. A by być w czołówce dobrze jest studiować coś
          zgodnego z zainteresowaniami i predyspozycjami.

Dyskutowanie o wyższości prawa nad polonistyką czy polonistyki nad prawem to
          trochę jak roztrząsanie wyższości Bożego Narodzenia nad Wielkanocą (czy odwrotnie).

Niby dyskutować można, niby są pewne obiektywne argumenty, można przywołać dane
          liczbowe, widać, po którym kierunku absolwenci łatwiej znajdują dobrą pracę...
          ale obok tych liczb są konkretne osoby, których życie i kariera zawodowa
          niekoniecznie przebiegają jak w przypadku "statystycznego absolwenta kierunku".

Jestem pewna, że są osoby, dla których prawo było lepszym wyborem niż
          polonistyka. I takie, dla których polonistyka była lepsza niż prawo. Jak tu
          radzić, jeśli ktoś nie napisze o sobie ani słowa, poza nazwami rozważanych
          kierunków...?
      • dalville Re: Wybrać prawo czy filologię polską? 10.07.08, 14:31
        Jeżeli interesuje Cię językoznawstwo, to idź na polonistykę. Jeżeli sama
        literatura, to idź na prawo. W literaturoznawstwie przedmiot badań jest rozmyty,
        do ciekawych tekstów można zawsze bez problemu i pomocy wykładowców dotrzeć, no
        a czytać chyba sama potrafisz.
        Naprawdę, przez rok studiowania polonistyki na UJ z tematów związanych z
        literaturą nie dowiedziałem się niczego, czego sam bym nie mógł przeczytać.
        Ewentualnie możesz to jeszcze rozważyć jeżeli interesuje Cię praca naukowa jako
        np. badacz literatury staropolskiej...;]
    • delikt Re: Wybrać prawo czy filologię polską? 10.07.08, 19:26
      Ktoś napisał, że jak ktoś będzie świetny w swojej dziedzinie, dostanie dobrą
      pracę bez względu na to, jakie studia kończył. To prawda i nieprawda zarazem. A
      co można takiego robić po filologii, co dorówna w zakresie zarobków czy pozycji
      społecznej zajęciom, które wykonują absolwenci prawa? Hmm można zostać
      pracownikiem naukowym, ale po prawie też można nim zostać. Jasne, można zostać
      nauczycielem albo urzędnikiem, ale jak to się ma do adwokata, sędziego,
      notariusza, radcy prawnego, a nawet zwykłego, dobrze wykwalifikowanego
      absolwenta prawa, który pracuje w korporacji? Niech każdy sobie sam odpowie na
      to pytanie.

I jasne - zarobki to nie powinno być jedyne kryterium. Ale też autorka tematu
      nic więcej nie napisała, nie przedstawiła tego jako klasycznego konfliktu rozumu
      z sercem. Wtedy zresztą nadal doradzam prawo, bo różnica między miłośnikiem
      literatury, który zrezygnował z politechniki i poszedł na bardziej
      "przyszłościowe studia", a magistrem filologii polskiej jest taka, że ten
      pierwszy może sobie regularnie kupować ukochane książki, a drugi niekoniecznie.
      To oczywiście uproszczenie, ale mające wiele wspólnego z realiami.

Oba kierunki są też bardzo specyficzne. Nt. filologii wymądrzać się nie będę,
      ale przypuszczam, że trzeba tam b. dużo czytać, prawo jest o tyle specyficzne,
      że trzeba zaliczać duże partie materiału, więc o ile ktoś nie jest bardzo
      systematyczny (a większość osób nie jest), to podczas sesji można dostać kręćka,
      za to większość czasu można się obijać. Trzeba więc mieć dobrą pamięć i mocne
      nerwy, jak ktoś nie ma, ma potem problemy.

Absolwentów prawa jest teraz jak psów, wszędzie ich pełno, warto więc z góry
      nastawić się albo na aplikację, czyli kolejnych kilka lat nauki więcej, albo
      przynajmniej dobrze się wyspecjalizować podczas studiów. I absolutnie nie ma
      sensu iść na te studia, jeśli prawo kompletnie Cię nie interesuje - weź sobie do
      ręki podręcznik do prawa karnego, komentarz do kodeksu postępowania cywilnego,
      etc. i sprawdź, czy chcesz się tego uczyć - i to ze szczegółami, a jeśli nie
      chcesz, to czy potrafisz i chcesz się zmusić, bo tacy "wojownicy" na prawie też
      bywają.

Dobrego wyboru życzę i napisz jeszcze, o jaką uczelnię chodzi i co wybrałaś :)
      • Gość: Tawananna* Re: Wybrać prawo czy filologię polską? IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 10.07.08, 21:59
        Jasne, można zostać
        > nauczycielem albo urzędnikiem, ale jak to się ma do adwokata, sędziego,
        > notariusza, radcy prawnego, a nawet zwykłego, dobrze wykwalifikowanego
        > absolwenta prawa, który pracuje w korporacji?

Mnie przez jakiś czas rodzina namawiała na prawo. Ja już wolałabym iść na
        fizykę, informatykę czy inny ścisły kierunek :). Nie wyobrażam sobie siebie w
        zawodzie związanym z prawem, nawet przy założeniu, że moje wyobrażenia o pracy
        np. adwokata opierają się głównie na filmach (i to amerykańskich ;)). Skoro
        nawet taki podkoloryzowany obraz zawodu mnie nie pociąga, a prawo śmiertelnie
        nudzi, to czynnik pozycji społecznej czy zarobek niejako zostaje odsunięty na
        bok ;).

Jako (niemalże) absolwentka polonistyki na razie na brak perspektyw zawodowych
        nie narzekam. Ale też typową polonistką nie jestem, już raczej typowym
        MISH-owcem ;).

Chyba już odchodzę od tematu... Podtrzymuję osąd, że łatwiej byłoby cokolwiek
        doradzić, gdyby pytająca o radę osoba przedstawiła swoje priorytety, pomysły itd.
        • delikt Re: Wybrać prawo czy filologię polską? 10.07.08, 22:45
          Dlatego pisałem, że prawo powinno choć trochę interesować.

O ile pamiętam studiujesz też jakąś filologię obcą (germanistyka?), więc nic
          dziwnego, że nie narzekasz, ale mam nadzieję, że zdajesz sobie sprawę z tego, że
          dyplom samej filologii polskiej jest wart niewiele, być może niewspółmiernie
          mało w stosunku do pracy, którą należy włożyć w takie studia.
          • Gość: Tawananna* Re: Wybrać prawo czy filologię polską? IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 11.07.08, 15:27
            Ja akurat studiuję dwa kierunki (tj. MISH), ale mam znajomych z roku, którzy
            kończą tylko polonistykę, i naprawdę nie narzekają na brak pracy; sporo już
            znalazło sobie fajne i nieźle płatne zajęcia. Czy dzięki dyplomowi filologii
            polskiej? Szczerze mówiąc, nie sądzę. Ale polonistyka nie była przeszkodą, a to
            już coś.

Są i tacy, którzy już zaczęli pracę w szkole - dla mnie byłaby to porażka, ale
            nie każdy ma ambicje robić coś innego, nie wspominając już o tym, że niektórzy
            (nieliczni) mają powołanie do pracy nauczycielskiej i nie wyobrażają sobie, żeby
            robić coś innego.

Nie wiem, jak to ma się do perspektyw zawodowych absolwentów prawa (podstawa
            różnica polega zapewne na tym, że poloniści znacznie częściej decydują się na
            pracę niezwiązaną z ich kierunkiem studiów, co dla osób postronnych może stawiać
            pod znakiem zapytania sam sens studiowania polonistyki), ale chciałam rozwiać
            mit, że po polonistyce to już nic, tylko szkoła, albo ew. kariera naukowa.

A co do (nie)interesujących kierunków, to znam parę osób studiujących
            połączenie polonistyka + prawo i najciekawsze jest to, jak różny mają stosunek
            do tych kierunków. Znam np. polonistkę, dla której prawo okazało się
            nudziarstwem i rozczarowaniem, i inną, która dopiero na prawie odnalazła swoją
            pasję i uważa prawo za kierunek o niebo ciekawszy od filologii (jak o nim mówi,
            to nawet mnie prawo zaczyna wydawać się ciekawe :)). Innymi słowy, nawet jeśli
            ktoś bierze pod uwagę oba kierunki (czyli oba jakoś go interesują), może trafić
            świetnie albo jak kulą w płot - niezależnie od tego, czy będzie to w końcu
            polonistyka czy prawo.
        • delikt Re: Wybrać prawo czy filologię polską? 11.07.08, 16:00
          Powiedziałem to trochę pół żartem, pół serio, ale naprawdę jest różnica między
          nauczycielką, która musi się użerać z bandą dzieciarni, a kimś, kto przyjmuje
          klientów w zacisznym biurze. I to jest właściwa alternatywa, rozpatrywanie tego
          pod kątem pracy w zawodzie, bo jeśli będziemy patrzeć w inny sposób, to można
          skończyć cokolwiek na dobrą sprawę.

Chociaż wiem też, że niektórzy lubią całkiem inne rzeczy, rolę może tutaj np.
          odgrywać płeć itp., ale na tym to polega - my wygłaszamy swoje opinie, a inni
          mogą słuchać i oceniać, kto z nas ma rację :)
          • Gość: Tawananna* Re: Wybrać prawo czy filologię polską? IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 11.07.08, 16:07
            naprawdę jest różnica między
            > nauczycielką, która musi się użerać z bandą dzieciarni, a kimś, kto przyjmuje
            > klientów w zacisznym biurze. I to jest właściwa alternatywa, rozpatrywanie tego
            > pod kątem pracy w zawodzie

Tylko że praca w zawodzie po polonistyce to nie tylko szkoła - to tak, jakby
            powiedzieć, że praca w zawodzie po prawie to tylko adwokat, prokurator i sędzia ;).

Jak najbardziej "w zawodzie" poloniści pracują również w wydawnictwach i w
            mediach. A tam już nie ma dzieciarni i nawet zaciszne biura się zdarzają :).
            • delikt Re: Wybrać prawo czy filologię polską? 11.07.08, 17:12
              Jasne, ale tak szczerze - jaki procent absolwentów filologii polskiej kończy na
              jakimś sensownym stanowisku w mediach albo wydawnictwie?

Jasne, jak ktoś jest dobry, to sobie poradzi, a filologia mu w tym pomoże, a nie
              przeszkodzi, ja tylko staram się doradzić i IMO jeśli ktoś nie chce zostać
              nauczycielem, a oba kierunki wydają mu się interesujące, to lepiej iść na prawo,
              które daje więcej możliwości z tego powodu, że jest bardziej pragmatyczne -
              znajomość prawa przydaje się wszędzie, a znajomość literatury i języka (poza
              stopniem wystarczającym do komunikacji) to raczej sfera zainteresowań, a nie
              wypracowywania majątku narodowego i własnego :)
              • Gość: Tawananna* Re: Wybrać prawo czy filologię polską? IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 11.07.08, 17:21
                > Jasne, ale tak szczerze - jaki procent absolwentów filologii polskiej kończy na
                > jakimś sensownym stanowisku w mediach albo wydawnictwie?

Nie wiem. Ja słyszałam do tej pory o zaledwie paru osobach z roku, które
                wybierają się do szkoły. Oczywiście, wszystkich nie znam :), a i życie (po
                wakacjach) zweryfikuje pewnie te plany. Ale spośród moich znajomych do szkoły
                nie wybiera się bodaj nikt, a po tym, że większość z nich już pracuje,
                wnioskuję, że raczej się nie wybiorą :). Może mam szczęście do znajomych ;), a
                może - jest to jednak kwestia różnicy między uczelniami, i poza, powiedzmy,
                piątką najlepszych sytuacja przedstawia się znacznie gorzej (o różnych WSP i
                innych takich, gdzie też jest polonistyka, lepiej już nie wspominać...).

Ja w ogóle nie zrobiłam uprawnień nauczycielskich i zapewniam, że nie jestem
                sama :), a większość tych, którzy zdecydowali się na nie, o pracy w szkole
                poważnie nie myśli.

Oczywiście, że prawo jest bardziej pragmatyczne, i nie ma tu w ogóle o czym
                dyskutować. Ale poza prawem większość kierunków humanistycznych nie jest
                szczególnie praktyczna, więc dlaczego nie polonistyka? :)

(Przy czym piszę to trochę z przekory, bo ogólnie polonistykę raczej odradzam
                niż doradzam, ale nie z powodu perspektyw zawodowych.)
    • Gość: Kaja Re: Wybrać prawo czy filologię polską? IP: *.ssnet.pl 10.07.08, 22:20
      Jak nie wiesz, to studiuj oba :P Tzn może nie od razu, zacznij od tego, na który
      wiesz, ze trudniej będzie Ci się potem dostać. Podejrzewam ze trudniej dostać
      się na prawo, ale to zależy do uczelni i Twoich wyników. Jak Ci się ten pierwszy
      kierunek spodoba, to po roku możesz dodać ten drugi a jak nie to zmienić.
      Ja tam nie wiem co Cię interesuje i nie wiem, co jest lepsze, bo polonistyki
      nigdy nie studiowałam, a prawo studiuję tylko rok. Poza tym ja nie wiem skąd
      ludzie po liceum maja wiedzieć, co tak naprawdę chcą studiować.
      Pozdrawiam i udanych decyzji ;)
    • another_story Re: Wybrać prawo czy filologię polską? 11.07.08, 15:45
      Dalville, według mnie zdecydowanie za ostro oceniasz naszą
      polonistykę :). Zarzuty, które wysuwasz, można by w zasadzie odnieść
      do każdego kierunku humanistycznego - wiedza, jaką się zdobywa, nie
      wymaga specjalnego wyjaśniania ze strony wykładowców, więc na
      upartego udałoby Ci się pewnie posiąść ją samodzielnie. Ale moim
      zdaniem bardziej liczy się tu coś innego: sam klimat kierunku,
      możliwość kontaktu z ciekawymi polonistycznymi osobowościami, no i
      mili ludzie na roku ;). A pod tymi względami polonistyka UJ jest
      świetna, tak myślę.

Oczywiście, z pragmatycznego punktu widzenia wszystkie przedstawione