Dodaj do ulubionych

filologia polska czy pedagogika wczesnoszkolna(AP)

IP: 80.51.175.* 12.07.08, 14:50
Dostałam się na 2 kierunki. Teraz nie wiem co wybrać, dlatego proszę doświadczonych studentów o radę. Po którym z tych kierunków są większe perspektywy, a co za tym idzie większe zarobki? Proszę o szczerą odpowiedź. Dodam, że w mojej miejscowości niemal produkuje się polonistów, gdyż kilka lat temu powstała tam pewna uczelnia wyższa.
Obserwuj wątek
    • Gość: Tawananna* Re: filologia polska czy pedagogika wczesnoszkoln IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 12.07.08, 15:18
      Żaden z tych kierunków nie daje jakichś ogromnych perspektyw. Nie wiem, na
      jakiej uczelni chcesz podjąć studia - filologia polska ma sens na kilku
      najlepszych uniwersytetach, gdzie jest świetna kadra, możliwości wyboru
      fakultetów itd. Nie wiem, jakie masz plany zawodowe - po pedagogice
      wczesnoszkolnej to chyba głównie szkoła, po polonistyce - możliwości są szersze
      (a jakie masz specjalności do wyboru?). Ale jeśli praca w szkole jest tym, co
      Cię interesuje,to pedagogika byłaby lepsza. No, i jest jeszcze pytanie, na ile
      jesteś gotowa wyprowadzić się ze względu na pracę z Twojej miejscowości - bo
      jeśli zależy Ci na podjęciu pracy w miejscu Twojego zamieszkania, to musisz już
      sprawdzać możliwości w tym konkretnym miejscu.
      • Gość: traszka Re: filologia polska czy pedagogika wczesnoszkoln IP: *.internetdsl.tpnet.pl 12.07.08, 15:24
        Gość portalu: Tawananna* napisał(a):

> Nie wiem, na
        > jakiej uczelni chcesz podjąć studia - filologia polska ma sens na kilku
        > najlepszych uniwersytetach, gdzie jest świetna kadra, możliwości wyboru
        > fakultetów itd.

To znasz realia polonistyk na każdej uczelni? PWSZety, uniwerki, akademie
        pedagogiczne - wszystko to jest dla Ciebie znajome i oceniłaś co ma sens? UAM
        jest świetny, bo tam studiujesz, UW, UJ, co jeszcze ma sens? Bo KUL, UG, AP
        Kraków, UMCS, URz, AP Siedlce, UŚ, UZ , UWr to już nie bardzo? Tawananananana,
        każda sroczka swój ogonek chwali :)
        • tawananna Re: filologia polska czy pedagogika wczesnoszkoln 12.07.08, 17:26
          > To znasz realia polonistyk na każdej uczelni? PWSZety, uniwerki, akademie
          > pedagogiczne - wszystko to jest dla Ciebie znajome i oceniłaś co ma sens?

Jasne, że nie znam wszystkiego. Ale w końcu studiuję już dobre parę lat ten
          kierunek, poznaję jego studentów z innych miast, słyszę najróżniejsze opinie i
          na ich podstawie mogę sobie wyrobić jakieś zdanie. Nie mów, że nie masz takiej
          orientacji w zakresie Twojego kierunku studiów.

UAM jest np. niezły (i nie dlatego, że tam studiuję), ale nie w każdej
          dziedzinie. Moim zdaniem to świetny wybór dla kogoś, kogo interesuje np.
          literatura okresu romantyzmu, krytyka literacka, teoria literatury. Ale już np.
          językoznawstwo jest raczej przeciętne i bardzo tradycyjne, a z niektórych
          okresów historii literatury brakuje świetnych specjalistów. UMCS kojarzy mi się
          właśnie pozytywnie z językoznawstwem, jest tam np. prof. Tokarski (u nas ten
          nurt nie jest reprezentowany chyba wcale). O UZ trudno mi się wypowiadać, ale
          sporo osób stamtąd próbuje się przenieść na UAM (co oczywiście o niczym nie
          świadczy, ale...). Na UWr i UŁ prowadzone są badania dotyczące nauczania
          polskiego jako obcego, nie wiem, czy nawet nie ma takich specjalności studiów -
          zawsze brakowało mi tego na UAM. Na UWM są badania na temat języka migowego,
          rozwija się też onomastyka.

To oczywiście wycinek obrazu filologii polskich, i mogę być w kompletnym
          błędzie. Zauważ, że w poście, do którego się odwołałeś, celowo nie wyminiłam
          nazw żadnych uczelni.

Nie zmienia to faktu, że wybierając kierunek na tyle "niekomercyjny" i
          zorientowany naukowo-teoretycznie, jakim jest filologia polska, zdecydowałabym
          się tylko na jedną z najlepszych uczelni. Nie mnie wyrokować, które to - sam
          odpowiedz sobie na to pytanie.
      • Gość: gość Re: filologia polska czy pedagogika wczesnoszkolna IP: 80.51.175.* 12.07.08, 15:58
        Zamierzam podjąć studia na AP. Zależy mi na pracy nauczyciela. Chciałabym uczyć, choć wiem, że nie jest to dobrze płatny zawód. Na niektórych stronach można spotkać się z tabelami zarobkowymi. Czy ktoś orientuje się, czy pedagog nauczania zintegrowanego ma takie same szanse na awans jak nauczyciele, którzy specjalizują się w danym przedmiocie (poloniści, matematycy itp.)?

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka