Dodaj do ulubionych

Porady dla początkującego poszukiwane...

07.09.06, 16:12
W sierpniu zrobiłem OWD w Egipcie. No i walnęło mnie...
Nie mogę przestac myśleć o nurkowaniu.
Myślę o rozpoczęciu kupowania jakiegoś sprzętu.
Czy "starzy wyjadacze" maja jakies rady gdzie rozejrzec sie za sprzętem ?
Wiem, że można kupić taniej jakiś sprzet uzywany.
Czy macie jakieś konkretne propozycje: skafandra, aparatu, jacket'a, itd. ?
Na co zwrać uwagę ?
Trudno mi już teraz powiedzieć czu będę nurkował w Polsce bo ma to chyba
znaczenie przy zakupie sprzętu.
Jestem otwarty na wszytskie uwagi i porady i będę wdzięczny za każdą uwagę.

Pozdrawiam
Obserwuj wątek
    • bobowa59 Re: Porady dla początkującego poszukiwane... 19.10.06, 00:24
      Witam
      Witam w szeregach. Nurkowanie w Egipcie a w Polsce to dwie różne sprawy- niby to samo a z tej różnicy najwięcej jest chyba wypadków.Na wstępie nie bądz zaskoczony zimnem, ciemnościami i brakiem widoczności-pomimo oświetlenia słońcem,czy światłem sztucznym. Wszystko jest szare.A dlaczego się nurkuje w Polsce-to jest jak z wspinaczką-można w Górach Świętokrzyskich i w Nepalu.W Polsce jest o wiele trudniej i tu trzeba przezwyciężyć swój strach- ale zachowywać się rozsądnie. W Egipcie 20-30 metrów to pestka.To samo w Hańczy-to wyczyn,może nie zawielki ale poniżej 40 metró mało kto zchodzi.
      Poto to piszę abyś za bardzo się nie podniecał.Traktuj wodę z największą powagą. Jak byś chciał spróbować w Polsce to polecam względnie przejżyste jezioro no i instruktora-nawet możesz poprosić kogoś na plaży czy nie mógłbś się przyłączyć do kogoś,napewno znajdzie się rada.
      Zmierzam do tego że szkolenie w Egipcie jest bardzo marne i do puki nic się nie dzieje to dobrze ale jak coś się wydarzy no to wtedy jest panika.Nurkuję od 25 lat i widziałem różne sytuacje i takie te bez szczęśliwego zakończenia.
      Co do sprzętu bezapelacyjnie NOWY może być z drugiej ręki ale jak najnowszy.
      Ja kupiłem okazyjnie na allegro automat na zimne wody za połowę ceny całkiem nowy jeszcze z przyklejonymi papirkami bo dotychczasowy właściciel zachorował i lekarz zabronił mu nurkować. O sprzęcie można pisać długo.Lepiej trzymać się jednej firmy( u mnie mares)i w miarę możliwości kupować.Dlatego nowy bo sprzęt się zużywa i w razie awarii ryzykujesz życiem. Myślę że 5-8 tyś powinno wystarczyć,no i polecam zapisać się do klubu . Spróbuj uśmichnąć się pod wodą
      albo zanuć piosenkę -rewelacja. Pozdrawiam Bogdan
      • nitulina Re: Porady dla początkującego poszukiwane... 10.11.06, 01:43
        Ja bym nie radziła trzymać się jednwj firmy.
        Raczej wybieraj z każdej to co najlepsze, Mares nie robi np przyzwoitych
        automatów...Mares jest dobry w płetwach, maskach, jacketach ale w żadnym
        wypadku automat maresa.

Ciężko zaocznie skonfigurowac sprzęt,bo jacket trzeba dobrac do
        sylwetki,wzrostu ale z całą pewnością kup nowy.
        Automat już można doradzić, ja kupiłabym Aqualung Legend,naprawdę dobry
        sprzęt...i nie daj się władowac w drogi octopus, weź najprostszy.
        Komputer na rękę to zabawka dla dzieci, od razu kupprzyzwoity połączony z
        butlą, odradzam ten z czujnikami, bo szwankują w cięzkich warunkach.
        Sama mam suunto cobrę i to jest super zabawka.
          • crusader1 Re: Porady dla początkującego poszukiwane... 29.11.06, 04:54
            Z jedna opinia sie nie zgadzam. Mares robi w miare dobre regulatory. Ja mam Abyss i zaliczyl on
            bardzo niemile warunki na plus. Wlaczajac w to 6 nurkowan zimowych pod lodem. Nie jest to
            Posaidon kory chce kupic, ale zawsze cos...

W doborze sprzetu patrz tez na to co zamierzasz robic i zawsze lepiej wziasc zamiary z przesada niz
            potem zalowac. Jesli chcesz robic tech (ponizej 30 m) lub fotografie i videografie to polecam back
            inflation BCD zamiast kamizelki. Daje on wieksza stabilnosc i mozliwosc podwujnych butli na
            przyszlosc.

To samo z aparatem (regulatorem). Planujesz wiecej nurkowan w zimnych wodach i gleboko, kup cos
            lepszego.

Pletwy zaleza od sly nog. Ja urzywam podzielonych rekraacyjnie i volo z suchym skafandrem lub
            podwujnymi butlami. Jedne daja mniej zmeczenia, drugie wiecej sily. Oczywiscie mozesz wybrac
            sztywne z najwiesza sila popychu jak masz silne nogi (moje nie sa az tak silne i ze zmeczenia uzywam
            za wiele powietrza).

Skafander jest istotny. Ja nie nurkuje w Polsce ale w podobnych warunkach (Wielkie Jeziora). 7/5 mm
            jest dobry na lato i jak jedziesz do cieplejszych krajow. Jest tez dobry jak masz such skafander na
            zimniejszy czas. Dwuczesciowy 7 mm jest o wiele lepszy na zimny klimat ale nie sprawdzi sie na
            florydzie czy egipcie bo sie ugotujesz. Bedziesz musial dokupic cos cienszego.

Co do kompa to dodam ze kup cos co pozwala na Nitrox. Goraco polecam. Zapewniam ze z
            miesznaka nawet po 4-5 nurkowaniach dziennie bedziesz sie czul jak nowo narodzony.
            • nitulina Re: Porady dla początkującego poszukiwane... 02.12.06, 01:36
              Eee kwestia oczywiście preferencji, ja bym maresowi nie zaufała w kwesti
              regulatora ;)
              No i mocno na wyrost jest "jesli chcesz robić tech" bo ten ktos ledwo zrobił
              OWD i nie ma ani umiejętności ani prawa żeby nurkować technicznie..a tym
              bardziej dać sobie radę w tego typu jackecie, w skrzydle nie masz większej
              stabilności, rzuca Cię na boki i osoba która dopiero zaczęła będzie się męczyć
              zamiast mieć przyjemność.
              • crusader1 Re: Porady dla początkującego poszukiwane... 05.12.06, 04:34
                Przepraszam, ale chyba nie nurkowalas w BP (skrzydla). Ale zanim przejde do sprostowania powiem
                tyle ze mnie zajelo okolo rok do nurkowania z dwoma zbiornikami.

Jako posiadacz jacketu Mares (ktorego obecnie prawie nie uzywam poza basenem) i skrzydla Riptide
                moge je nieco porownac. Nie ma czegos takiego jak rzucanie z boku na bok. Wprost przeciwnie w
                skrzydle mozesz pluwac w dowolnej pozycji ze zdumiewajaca latwoscia: bokiem, do gory brzuchem itp.
                Minus - na powierzchni tradycyjne BCD jest o wiele przyjemniesze, skrzydla wymagaja wiekszych
                umiejetnosci jak plywasz po powierzchni.

Jesli zas chodzi o utrzymywanie sie w pozycji horyzontalnej i blisko dna (fotografia i video lub wraki) to
                skrzydelka nie maja sobie rownych.

Poza tym w wings mozesz wymienic bladder bez powaznych problemow. Oraz sa wygodniejsze z
                suchym skafandrem.

Jeszcze raz. Jak kupujesz sprzet to staraj sie patrzec w przyszlosc. To powazny wydatek i mozesz
                skonczyc jak ja wydajac pieniadze dwa razy. Jak planujesz pare wyjazdow w cieple wody i przyjemne
                nurkowanie dla zabawy to nie ma co wykraczac poza jacket. Jesli natomiast masz wieksze pragnienia i
                myslisz o fotografii, wrakach i zimniejszej wodzie (i nie tylko tropikach) to skrzydla sa lepsze.

I nie daj sie zbic tym ze jestes poczatkujacy. Nurkowie zdobywaja doswiadczenie w roznym czasie. I
                zalezy to od twoich checi i predyspozycji. Znam ludzi nurkujacych od roku i czuje sie z nimi lepiej niz
                z niektorymi "doswiadczonymi" nurkami. Dlaczego? bo nurkuja regularnie (nie wakacyjnie) i nie tylko
                w tropikalnych wodach.

Nie wiem czy wielu sie ze mna zgodzi ale jedno nurkowanie w Wielkich Jeziorach czy Pacific NW jest
                warte przynajmniej jak dwa nurkowania w tropikach.
                • kruszynka301 Re: Porady dla początkującego poszukiwane... 06.12.06, 10:55
                  > Jeszcze raz. Jak kupujesz sprzet to staraj sie patrzec w przyszlosc. To powazn
                  > y wydatek i mozesz
                  > skonczyc jak ja wydajac pieniadze dwa razy. Jak planujesz pare wyjazdow w ciep
                  > le wody i przyjemne
                  > nurkowanie dla zabawy to nie ma co wykraczac poza jacket. Jesli natomiast masz
                  > wieksze pragnienia i
                  > myslisz o fotografii, wrakach i zimniejszej wodzie (i nie tylko tropikach) to
                  s
                  > krzydla sa lepsze.

Tez> Jeszcze raz. Jak kupujesz sprzet to staraj sie patrzec w przyszlosc. To
                  powazn
                  > y wydatek i mozesz
                  > skonczyc jak ja wydajac pieniadze dwa razy. Jak planujesz pare wyjazdow w ciep
                  > le wody i przyjemne
                  > nurkowanie dla zabawy to nie ma co wykraczac poza jacket. Jesli natomiast masz
                  > wieksze pragnienia i
                  > myslisz o fotografii, wrakach i zimniejszej wodzie (i nie tylko tropikach) to
                  s
                  > krzydla sa lepsze.

Też jestem na etapie powolnego kupna sprzętu, ale zdecydowałam się na skrzydło -
                  więcej możliwości (twin), no i najważniejsze, że cena skrzydła i jacketu jest
                  podobna. Tym bardziej, że w naszym przypadku cenę każdego sprzętu trzeba
                  podwoić (nurkuję z mężem), więc kupowanie jacketu, a później skrzydła wydaje mi
                  się mocno nierozsądne.

Przed zakupem jednak warto wypróbować - po moim zapytaniu na forum Nuras,
                  dostałam mnóstwo propozycji wypróbowania sprzętu, więc nie ma z tym większych
                  problemów, brać nurkowa jest bardzo chętna do prób i dyskusji;)
                • nitulina Re: Porady dla początkującego poszukiwane... 06.12.06, 22:49
                  Nurkowałam w kilku zabawkach i w dalszym ciągu twierdzę że skrzydło nie jest
                  dla poczatkującego nurka.
                  Natomiast owszem wiem, że zawsze to takiemu początkującemu dodaje splendoru ;)
                  im mniejsze umiejetności tym bardziej wypasiony sprzęt powinien być ;););)
                  Na skrzydło przyjdzie czas jak człowiek nauczy się nurkować...a potem może
                  kombinować.
                  • crusader1 Re: Porady dla początkującego poszukiwane... 07.12.06, 03:38
                    Nie rozumiem twojego nasmiewania sie z nurkow ktorzy maja 20 nurkowan? To bardzo nie mile. Poza
                    tym nie kazdy moze sobie pozwolic na podwojne wydatki po 30 czy 40 nurkowaniach jak sie zdecyduje
                    rozwinac. Czyzby ci DM do glowy udezyl?

W kwestii wyjasnienia to dokladnie moje 21 nurkowanie zdecydowalo w zakupie skrzydla. Nurkowanie
                    na wraku na wiekszej glebokosci w zimnej wodzie. Z moim cylindrem zeszlem, przeplynolem moze 25
                    stop do pierwszej nadbudowki na wraku, zajrzalem do srodka, sprawdzilem kompa i okazalo sie ze
                    jedyne na co mnie stac to przeplyniecie dookola nadbudowki, powrot do linki i na powierzchnie...

Po drugie skrzydla sa o wiele lepsze z suchym skafandrem.

Znam wielu poczatkujacych nurkow ktorzy sobie radza dobrze ze skrzydlem po OWD. Natomiast jako
                    sprzet na OWd nie polecam z powodow uprzednich: problem z plywaniem na powierzchni i dodatkowo
                    na szkoleniu trzeba zalozyc BC pod woda i tu uprzaz jest utrudnienie dla zupelnie zielonego jeszcze
                    nie nurka. Wiem bo probowalismy to z instruktorem na basenie. Natomiast nurek po szkoleniu OWD
                    nie powinien miec problemu ze skrzydlem.

Jeszcze raz skrzydlo vs. jacket to kwestia preferencji nie szpanu. I roznica w cenie tez nie jest wielka.

Poza ty nituliniu bardziej nawet polecam to nurkom planujacym wiekszosc nurkowan w zimnej wodzie.
                    • nitulina Re: Porady dla początkującego poszukiwane... 08.12.06, 00:29
                      Nie, nic mi nie uderzyło, wręcz odwrotnie.
                      Nie naśmiewam się też z nikogo kto ma 20 nurkowań, natomiast owszem naśmiewam
                      się z kupowania sprzęt na wyrost.
                      Sprzęt ma być odstosowany do umiejętności, a nie na wyrost, na zapas.
                      To wbrew pozorom nie jest tylko zabawa.
                  • kruszynka301 Re: Porady dla początkującego poszukiwane... 07.12.06, 09:27
                    > Nurkowałam w kilku zabawkach i w dalszym ciągu twierdzę że skrzydło nie jest
                    > dla poczatkującego nurka.

No cóż, ceny sprzętu są takie, że zakupy u nas odbywają się powoli i bardzo
                    rozważnie;)). Po 30 nurkowaniach zdecydowaliśmy się z mężem na zakup pianek i
                    dobrego ABC (2*3 tys), w tym roku kupujemy komputery, w następnym automaty, a
                    dopiero na koncu skrzydła;))).
                    Safari nurkowe i nurkowania techniczne już mamy w planie, więc naprawdę nie
                    widzę żadnego sensu zakupu jacketu - tym bardziej, że kiedy już dojdzie do
                    zakupu, myślę, że przekroczymy 100 nurkowań;))).

A co do początkującch nurków - no cóż, obserwowałam pod wodą
                    niektórych "doświadczonych", po kilkudziesięciu nurkowaniach (z różnych
                    organizacji!) - i mogę powiedzieć, że nie mieli zielonego pojęcia o zużyciu
                    powietrza, pływalności i trymie, tak więc pojęcie "doświadczony nurek" jest
                    bardzo subiektywne;)).
                    • lea_m Re: Porady dla początkującego poszukiwane... 07.12.06, 14:06
                      witam,
                      W lutym wyjezdzamyz mezem na Malediwy, ponoc najpiekniejsze rejony do
                      nurkowania. Chcemy robic kurs basenowy w Polsce i zakonczyc tam na miejscu.
                      Moje pytanie jest takie : czy polecacie jakies ksiazki,podreczniki chodzi mi
                      glownie o aspekty techniczne i opisy sprzetu. Narazie tylko 2 razy w zyciu
                      nurkowalam ze sprzetem- w jeziorze no i oczywiscie tutystyczny snorkeling w
                      Egipcie. Nie mam o tym kompletnego pojecia, a chcialaby poznac podstawy.
                      - jakie jest rowniez minimum sprzetowe , ktore powinnam kupic na wyjazd.
                      Dziekuje za odpowiedzi
                      • kruszynka301 Re: Porady dla początkującego poszukiwane... 07.12.06, 15:45
                        Nie martw się, na kursie dostaniesz odpowiednie podręczniki i płytki. Co do
                        wyboru konkretnego sprzętu, to będziesz miała czas na łodzi i forach na
                        niekończące się rozmowy typu jacket kontra skrzydło, mokry kontra suchach,
                        itp;))).
                        Popływasz w pożyczonym sprzęcie, szybko się zorientujesz, co w nurkowaniu
                        lubisz najbardziej, w jakich wodach będziesz pływać, i jaki sprzęt będzie dla
                        Ciebie optymalny.

Minimum sprzętowe to ABC (czyli płetwy - polecam kaloszowe, na basen i do
                        snorkelingu będą w sam raz, paskowe dokupisz później, ale na Malediwy nie ma
                        sensu targać dwóch rodzajów płetw;), fajkę i maskę) - te rzeczy musisz już mieć
                        na kursie.
                        Najlepiej idź do centrum nurkowego, zapisz się na kurs basenowy i przy ich
                        pomocy wybierz sprzęt. Nic innego oprócz ABC na razie nie kupuj.
                        • nitulina Re: Odpowiednie podręczniki NIE DOSTANIESZ 08.12.06, 00:35
                          Od jakiegoś czasu w Padi jest zasada, że musisz mieć podręcznik na własność, tz
                          musisz robić kurs mając własny podręcznik, nie tak jak kiedyś, że centrum
                          nurkowe dawało ksiązkę którą się potem zwracało.
                          Zakładam, że na Maledwiach zrobisz kurs PADI,tam nie będa mieli podręcznika po
                          polsku tylko wersję angielską.
                          Jeśli chcesz czytać po polsku kup wcześniej, przed wyjazdem- "Podręcznik OWD -
                          Kurs Postawowy" a na miejscu tylko porównaj nazewnictwo z podręcznikiem
                          angielskim, bo testy pewnie będą po angielsku.
                    • nitulina Re: Porady dla początkującego poszukiwane... 08.12.06, 00:49
                      Ja też widziałam takich czajników, że głowa mała;) ale bardzo często to był tak
                      że ledwo utrzymywał pływalnośc, machał rękami ale dwa noże, full wypas sprzęt
                      jak saturator i nie za bardzo to wszystko współgrało...
                      Nie mówię tego złośliwie czy z zazdrości czy cokolwiek, to jest moje zdanie.

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka