Dodaj do ulubionych

Czy mam tężyczkę?

19.07.13, 11:14
Zanim choroba zostanie rozpoznana, trafiamy do wielu lekarzy, m.in. internisty, reumatologa. A właściwym specjalistą jest neurolog. Potrzebne będzie specjalne badanie Jeśli lekarz podejrzewa tężyczkę utajoną, skieruje cię na badanie, które może potwierdzić taką diagnozę. Jedynym testem potwierdzającym rozpoznanie choroby jest próba tężyczkowa tzw. próba ischemiczna. Elektromiografia (próba tężyczkowa) trwa ok. 15 minut. Badanie nie jest bolesne, ale nieprzyjemne. Lekarz wprowadza w mięsień, między kciukiem a palcem wskazującym cienką elektrodę (igłę). Na ramię zakłada mankiet uciskowy, który wstrzymuje przepływ krwi na 10 minut. Badanie jest rejestrowane komputerowo. Po zwolnieniu opaski uciskowej lekarz obserwuje na monitorze, czy pojawiły się zapisy charakterystyczne dla tężyczki.

Należy pamiętać, że badanie to jedynie potwierdza chorobę, natomiast nie określa jej rodzaju. Nie daje jasnej odpowiedzi na pytanie, czy jest to postać jawna czy utajona tężyczki. By to ustalić, przydatne będą inne badania laboratoryjne, np. oznaczenie poziomu hormonów tarczycy, przytarczyc oraz poziom witaminy D3 we krwi. Analiza wyników pozwoli postawić lekarzowi pełną diagnozę.

Czy badanie poziomu magnezu i wapnia we krwi wykryje tężyczkę?
Nie. Ponieważ nie jest to badanie wystarczająco czułe, by potwierdzić bądź wykluczyć tężyczkę. To prawda, że podłożem choroby jest niedobór wapnia i magnezu w komórkach mięśni, kości, układu nerwowego, ale zwykle wyniki poziomu tych pierwiastków w surowicy krwi są prawidłowe.
Obserwuj wątek

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nie pamiętasz hasła lub ?

Nakarm Pajacyka