Dodaj do ulubionych

ZA 2 tygodnie JOD radioaktywny-proszę o pomoc

29.07.12, 18:42
Witam serdecznie!

MAM 36 lat. Od 13 lat cierpię na nadczynnośc tarczycy. Mam wole guzowate. Lekarz skierował mnie na jod 131. 13 sierpnia na godzinę 8 rano, mam pojawić się w Akademi Medyczne w Gdańsku na podaniu niewielkiej ilości jodu, natomiast 14 sierpnia otrzymam rzeczywisty przydział. Okropnie się boję. Nie wiem, czy to dobry pomysł. Prosze poradźcie czy mogę sama prowadzić samochód po podaniu izotopu????mieszkam ok.70km od Gdanska. A co z dziećmi, jak odizolować???co to oznacza??? czy wystarczy jak będą w drugim pokoju??? Mam 2 synów, jeden pójdzie do pierwszej klasy (7 lat) drugi 4 klasa (10 lat). Mam nadzieję że 1 wrzesnia będę mogła zaprowadzić ich do szkoły. Lekarz nic mi nie mówił o odstawieniu Thyrozolu, przed podaniem jodu, czy mam go nadal brać???/Mówił tylko że brać do końca Propranolum. Proszę opiszcie swoje perypetie z jodem. Ja również zamierzam się z Wami dzielić swoimi doświadczeniami. Mój lekarz prowadzący to nie najlepszy specjalista, a w Gdańsku to jakiś obcy Endokrynolog, mam nadzieję że nie będzie mną się obchodził przedmiotowo, bo nie jestem jego pacjętką, strasznie sie boję,

pozdrawiam wszystkich
Obserwuj wątek
    • m1-66 Re: ZA 2 tygodnie JOD radioaktywny-proszę o pomoc 29.07.12, 19:07
      Witam ja brałem jod dwu krotnie nic strasznego, powinnaś dostać ulotkę przed podaniem jodu jak postępować ja tak miałem a jod podawali mi w Poznaniu. Prowadzić samochód raczej nie bo nie wiadomo jak zareagujesz na jod i jaką dawkę otrzymasz. Pierwsze 6 dni spanko samemu w oddzielnym pokoju nie kontaktować się z małymi dziećmi i kobietami w ciąży
      Przeglądnij
      forum.gazeta.pl/forum/w,24712,92497186,92497186,leczenie_jodem_promieniotworczym.html
      • kwiat.ek101 Re: ZA 2 tygodnie JOD radioaktywny-proszę o pomoc 29.07.12, 21:44
        Dziękuję serdecznie za odpowiedź, powiedz proszę jak wróciłeś do domu, skoro autobusem to lepiej nie jechać bo za dużo ludzi można byłoby narazić na niepotrzebne działanie jodu???, myślę że będę zmuszona wrócić samochodem sama do domu. Mam tylko nadzieję, że te 70 km jakoś wytrzymam??. Chyba że odczuwa się senność???
        • kwiat.ek101 Re: ZA 2 tygodnie JOD radioaktywny-proszę o pomoc 30.07.12, 09:44
          WItam
          jestem załamana, pół roku temu byłam u endokrynologa mówił coś o odstawieniu tabletek przed przyjęciem jodu, ZAPOMNIAŁAM teraz już nie pamiętam czy to było 2 tyg czy tylko parę dni. nie dostałam od niego żadnych tabletek na wytrzeszcz oczu co mam robić jestem zrozpaczona bo za 2 tyg powinnam przyjąć jod . DZwoniłam do lekarza a on jest na urlopie co robic???
    • hashi-tess Re: ZA 2 tygodnie JOD radioaktywny-proszę o pomoc 30.07.12, 12:19
      nie wiem jak to jest po podaniu jodu,
      ale piszesz o oczach i mogę wnioskować,
      że miałaś duże miana p/ciał TRAB.
      Czy dobrze się domyślam?
      Jeśli tak, to jod może spowodować wytrzeszcz oczu.
      Na zachodzie w takich przypadkach zalecają wycięcie
      gruczołu, a nie podawanie jodu.

      Nie denerwuj się bo do 13 sierpnia jest jeszcze szmat czasu
      i zawsze jakiś lekarz Ci pomoże. Musisz tylko pójść
      do przychodni endokrynologicznej.
      Dziwne, że lekarz prowadzący nie wyjaśnił/poinformował
      n/t dręczących Cię pytań.

      U góry forum jest przyszpilony wątek n/t choroby Graves Basedowa.
      Czytałaś?
        • kwiat.ek101 Re: ZA 2 tygodnie JOD radioaktywny-proszę o pomoc 30.07.12, 13:49
          Dziękuję za zainteresowanie. Ja nigdy nie miałam robionego badania na p/ciał TRAB. Mozliwe że nie muszę bo mam wole guzowate. Nie wiem po co i dla kogo tamte są badania. Tylko czytając tutaj na forum różnych opinii jest m.in o tabletkach przeciw wytrzeszczom oczu, ciekawa jestem czy powinnam coś takiego brac???Mojego lekarza prowadzącego nie będzie przez 2 tyg bo jest na urlopie zagranicznym. U nas są tylko dwaj lekarze, taka to mała miejscowość.....
          pozdrawiam
          i dalej nie wiem co mam robić???może ktoś zna dobrego specjaliste z Gdańska????bo mogę dojechać. Mam 70 km.
          • m1-66 Re: ZA 2 tygodnie JOD radioaktywny-proszę o pomoc 30.07.12, 14:34
            Witam
            ja miałem wole guzowate nadczynne / Struma nodosa toxica-post therapiam ab Thyrosan / wcześniej leczony Thyrozolem a później Thyrosanem.Lek kazano mi odstawić w pierwszym przypadku tydzień przed podaniem jodu a w drugim przypadku dwa dni przed podaniem jodu jedynie miałem brać propranolum oraz inne leki które nie maja związku z chorobą tarczycy. Żadnych tabletek przeciw wytrzeszczowi oczu / sterydów / nie brałem bo to nie była choroba Graves Basedowa a zwykłe wole guzowate smile także spokojnie bez nerwów bo to jest jak kichnięcie wink przechodziłem przez to dwa razy i zero problemów. Jak się czujesz wracać samochodem to Twoja sprawa ja wybrałem pociąg bo nie byłem pewny jak zareaguje na jod ale było spoko mogłem też wracać autkiem jednak w EC to lepszy komfort bo jednak w moim przypadku to 100 km
            pozdrawiam
            • kwiat.ek101 Re: ZA 2 tygodnie JOD radioaktywny-proszę o pomoc 30.07.12, 20:09
              Bardzo się cieszę z Twojej wiadomości. całkowicie mnie uspokoiłeś. Rzeczywiście dzisiaj dzwoniłam do sióstr dyżurujących (rejestratorek) i zapytały drugiego endokrynologa, kiedy odstawić ten Thyrozol, również jak ty kazał tydzień przed podaniem Jodu odstawić. A co do tych tabletek to nie wiedziałam o tym że nie muszę brać. Cieszę się , że tak klarownie to opisałeś. Więcej siły mi dodałeś, dziękuję Ci za to. Zależało mi strasznie na przyjęciu teraz własnie tego JODU, ponieważ dzieci można łatwiej odizolować podczas wakacji. Boję się tylko tych dni kryzysowych związanych z sercem. A ILE DZIENNIE PRZYJMOWAŁEŚ PROPRANOLUM???
              POZDRAWIAM SERDECZNIE
                • m1-66 Re: ZA 2 tygodnie JOD radioaktywny-proszę o pomoc 31.07.12, 10:25
                  Witaj
                  takie miałem dawkowanie przed jodem 3x1 Propranolol 10.Pierwszy raz jak podano mi jod to było 13mCi były to dwie tabletki które się "łyka" ze szklanej "rurki" nie dotykając ich i popija wodą z kubeczka , po roku podano mi drugą dawkę 22mCi i byly to już trzy tabletki. Po podaniu jodu nie bierzesz żadnych tabletek związanych z tarczycą /Thyrozol Thyrosan .../.czekamy 6 tygodni na efekt działania jodu robimy wtedy badaniaTSH Ft3 Ft4 będziesz miala na wypisie po ilu tygodniach masz się zglosić do endokrynologa na kontrole / nadczynność w tym okresie może się nasilić / w moim przypadku za pierwszym razem po sześciu tygodniach kazano wrócić do Thyrosanu jednak efek był mizerny dlatego był drugi jod.
                  Propranolol 10 zmieniono na Metocard 50 2x1 i dołożono Tritace10. Wystąpiła wtedy już niedoczynność TSH 17 ale stopniowo "endo" wprowadzał Euthyrox od dawki 12,5 do obecnej EuthyroxN125 i jest OKsmile obecne TSH 0,923 mlU/ml i da się żyć wink
                  pozdrawiam
                    • m1-66 Re: ZA 2 tygodnie JOD radioaktywny-proszę o pomoc 02.08.12, 09:13
                      Witam
                      jest dobrze - wiadomo „po jodzie” jest niedoczynność jednak systematyczne łykanie euthyroxu powoduje że życie jest normalnesmile trzeba kontrolować Tsh Ft3 Ft4 i nawet samemu dobierać dawkę odpowiednią dla swojego organizmu tak aby jak najlepiej się czuć
                      tylko trzeba uważac aby nie przegiąć w którąś ze stron / nadczynność - niedoczynność / mi to już się udaje doszedłem do tego po roku czasu metodą prób wink
                      pozdrawiam
                      • kwiat.ek101 Re: ZA 2 tygodnie JOD radioaktywny-proszę o pomoc 02.08.12, 21:18
                        Dziękuję za czas, który mi poświęcasz!!!!
                        mam pytanie, czy przytyłeś???Moje rozmiary to 36 (S). Boję się, że jak wejdę w niedoczynność to przytyje. Nigdy nie byłam gruba, tego sie najbardziej boję. Nie rozumiem jednego, to sama muszę sobie przydzielać dawkę leku???tego nie robi lekarz??/ co za koszmar, chora tarczyca do końca życia. A miałeś też guzki???jak one, są jeszcze???
                        pozdrawiam
                        • m1-66 Re: ZA 2 tygodnie JOD radioaktywny-proszę o pomoc 03.08.12, 07:25
                          witaj
                          tak nie znacznie na początku przytyłem może z 5 kg ale wówczas TSH było 17 czyli spora niedoczynność jednak gdy "endo " wprowadził Euthyrox waga wróciła do normy. Trochę mnie źle zrozumiałaś to lekarz ustali Ci dawkę leku ja jednak korzystając z bogatej wiedzy tego forum dowiedziałem się że najlepiej samemu obserwować swój organizm - samopoczucie kiedy jest najlepsze bo "endo " wprowadzi euthyrox trochę szablonowo na podstawie tylko TSH przeważnie tak bywa sad ja robię sam badania dodatkowe FT3 FT4 przeliczam na procenty korzystając z kalkulatora tego forum i jak hormony są po wyżej 50%- 60% i nie mam objawów nadczynności czy niedoczynności to się dobrze czuję i tak np. jeśli Ci lekarz zaordynuje EuthyroxN25 i będziesz jeszcze miała objawy niedoczynności to stopniowo samemu dokładam np 1/4 tabletki czyli w sumie będę brać nie 50 a 56,5 – ale do tego doszedłem dopiero po roku metodą próbwink . Guzki miałem dużo tego było - teraz też są ale nie aktywne poważnie się zmniejszyły dwa razy do roku "endo" wykonuje USG i raz do roku biopsje ostatnio w lutym te badania wykonywał i na USG wyszło że guzki są już malutkie i zwłóknione a biopsja pomyślna dla mnie
                          pozdrawiam
Inne wątki na temat:

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka