Dodaj do ulubionych

zmniejszyć dawkę? prosze o interpret. wyników

05.09.13, 17:32
Witajcie. Od kilku tygodni leczę tarczycę. Lekarka stwierdziła G-B.
Moje wyniki sa następujące:
sprzed 2 m-cy:
TSH:0,024
Ft3:5,65 (norma: 3,5-6,5)
Ft4: 20,88 (norma: 11,5-22,7) czyli w normie.

Dostałam Thyrozol 20mg/dziennie.

P/c anty-TPO wynik >1000 *norma 0-35
P/c p. receptorom TSH wynik 3.23 *norma <1.8 wynik ujemny
1.8-2.0 wynik niejednoznaczny
>2.0 wynik dodatni

Wyniki miesiąc póxniej podobne (TSH wzrosło do 0,039). Dodatkowo zrobiłam przeciwciała anty-TG. Wynik 815 (przy normie 0-4).
Z tymi wynikami poszłam znów do endo, która zmieniła mi lek (z powodu mega świądu skóry) na metizol 3x5mg.
Biore go od 3 tyg. ale od kilku dni odczuwam ból w okolicy wątroby, nudności, brak apetytu. Słyszałam, że na metizolu "leci" wątroba, dlatego zrobiłam dziś ASPAT i ALAT (wyniki po 21 obydwu transaminaz dla normy 11-60) więc chyba wszystko ok. Dodatkowo najnowsze wyniki tarczycy to:
TSH: 2,43 (norma 0,55-4)
Ft3: 3,26 (norma 3,5-6,5)
Ft4: 12,49 (norma 11,5-22,7)

Zatem metizol chyba zadziałał bo TSH książkowe. W poniedziałek mam wizyte u endo. Chciałam się poradzić czy moge zmniejszyc dawke póki co do 5mg metizolu dziennie (biorę cały czas 3x5mg) przez te 3 dni do wizyty? Obawiam się troche o tą moją wątrobę (nie piję, jem zdrowo, nie mam predyspozycji do chorób wątroby) ale dygam się tym bólem, chociaż wyniki ASPAT i ALAT wyszły ok.
Poradźcie proszę.
Obserwuj wątek
    • hashi-tess Re: zmniejszyć dawkę? prosze o interpret. wyników 05.09.13, 17:55
      chyba za dużą dawkę dostałaś tego tyreostatyku.
      po 1 hormony były wysokie ale nie przekroczyły normy.
      stąd moje gdybanie.
      po 2 hormony już spadły bardzo nisko.

Nie wiem czy możesz natychmiast odstawić metizol,
      ale ja na pewno odstawiłabym chociaż jedną dawkę/dzień.

Miałaś wykonane usg tarczycy?
        • djpa Re: zmniejszyć dawkę? prosze o interpret. wyników 05.09.13, 20:22
          Autorko wątku, Masz bardzo wysokie przeciwciała mówiące o Hashimoto i niewiele przekroczone przeciwciała mówiące o G-B. Teoretycznie przy G-B są one zwykle znacznie wyższe niż u Ciebie. A fT3 masz poniżej normy!
          Lekarzem nie jestem, ale mi to bardziej wygląda na Hashimoto i początki Hashi przebiegające z nadczynnością, niż na G-B. A teraz masz już dużą niedoczynność i nic dziwnego, że się źle czujesz...
          • czekolada_z_orzechami Re: zmniejszyć dawkę? prosze o interpret. wyników 06.09.13, 16:26
            A mogłabys wyjaśnić mi, które przeciwciała przemawiają za Hashimoto, a które za G-B? Jestem zielona w temacie, mimo iż odkąd choruję na tarczycę (kilka tyg.) staram się troche o tym czytać. Moja endo na ostatniej wizycie stwierdziła, że to na bank G-B.
            Od tygodnia boli mnie wątroba przy Metizolu3x5mg. Dziś wzięłam rano jedną i ból znów. Potem już nie brałam i ból jest mniejszy, wątroba chyba się uspokaja. Nie wiem czy jutro wezmę i aż do poniedziałkowej wizyty. Skoro wpadłam w niedoczynność to łykanie teraz Metizolu to jak strzelanie sobie w kolano
            Dodam, że nie miałam typowych objawów G-B, tj. wytrzeszczu, nie schudłam. Tylko kołatanie serca, duszności, szybkie męczenie się. Czyli objawy nadczynności jako takiej samej w sobie.
            Może ktoś jeszcze mnie oświeci co dalej robić?uncertain
            • muktprega1 Re: zmniejszyć dawkę? prosze o interpret. wyników 06.09.13, 21:00
              Też mi się mi się wydaje, że zbyt pochopnie podjęto decyzję o GB, przytoczę informację z laboratorium Koleżanki forumowej, co do przeciwciał przy GB:

"Częstość występowania przeciwciał przeciw TSH
              choroba Basedowa 80 - 100%
              poporodowe zapalenie tarczycy 50 - 70%
              zapalenie tarczycy typu Hashimoto 10%
              pierwotny obrzęk śluzakowaty 0-5%
              guz autonomiczny tarczycy ok. 5%
              zdrowy 0 "
              Zrób test na niedoczynność, ciekawa jestem, ile pn wyjdzie?
              www.chorobytarczycy.eu/test#0
              Twoje wyniki sprzed leczenia wcale nie wskazywały na nadczynność z powodu GB:
              FT4 83.75% [wynik 20.88, norma (11.5 - 22.7)]

FT3 71.67% [wynik 5.65, norma (3.5 - 6.5)]

i dodam, że niejedna Hashimotka chciałaby takie mieć smile

Natomiast po leczeniu zaserwowanym przez p.dr:
              FT4 8.84% [wynik 12.49, norma (11.5 - 22.7)]

FT3 -8.00% [wynik 3.26, norma (3.5 - 6.5)]

gdzie Ft3 już poniżej normy, a Ft4 niskie - wygląda na sporą niedoczynność.

> Może ktoś jeszcze mnie oświeci co dalej robić?uncertain

Zmień lekarza na światłego, bo zapewne p.dr brała pod uwagę tylko nieśmiertelne TSH do postawienia moim zdaniem błędnej i zbyt pochopnej diagnozy smile
              Masz moim zdaniem za niskie Traby żeby decydować o GB
              Sprawdź w polecanych na Twoim terenie.

• czekolada_z_orzechami Re: zmniejszyć dawkę? prosze o interpret. wyników 07.09.13, 16:40
                Zrobiłam test, wyszło 27 pkt. U mnie w rodzinie kilka osób leczy się tarczycę (nie znam szczegółów), ja mam od kilku lat bielactwo nabyte, zatem fakt, że bebe miała podwyższone przeciwciała anty to była już tylko formalność. W poniedz. mam endo (ta, u ktorej byłam ostatnio) i na za 2 tyg. zapisałam się do innej, zobaczymy co powie. Wzięłam dziś 1 tabl. Metizolu rano, do południa bolała mnie wątroba, potem przestała. Kupiłam jakis substytut diety regenerujący wątróbkę.
            • djpa Re: zmniejszyć dawkę? prosze o interpret. wyników 06.09.13, 21:10
              Te przeciwciała zwykle mówią o Hashimoto:
              P/c anty-TPO wynik >1000 *norma 0-35
              U Ciebie są one sporo przekroczone, tak mocno, że skala w lab się skończyła. Musiałabyś ich mieć jakieś 30 razy mniej aby były w normie.

Przeciwciała świadczące o G-B to te:
              P/c p. receptorom TSH wynik 3.23 *norma <1.8 wynik ujemny
              1.8-2.0 wynik niejednoznaczny
              >2.0 wynik dodatni

i te są nieznacznie powyżej normy. Około 10% osób z Hashimoto ma podwyższone te przeciwciała, ale to niekoniecznie znaczy, że mają też G-B.

Poczytaj forum pod tym kątem, różne wątki, np. ten:
              forum.gazeta.pl/forum/w,94641,142901923,,pomozcie_bo_zwariuje_.html?v=2
              Widać, że jesteś myślącą pacjentką - tak trzymaj smile
    • czekolada_z_orzechami Re: zmniejszyć dawkę? prosze o interpret. wyników 10.09.13, 18:44
      Bylam wczoraj u endo. Na bol watroby kazala mi brac essentiale forte i nadal Metizol pol tabletki 5mg. Napisala skierowanie na scyntygrafie (ktorej nie zrobie, bo mam za duzo watpliwosci, ponad to uwazam, ze na tym etapie leczenia to badanie nie jest az tak konieczne, poza tym zwyczajnie sie boje, zasiegalam opinii znajomego lekarza i narazie odradzil). A na to, ze spadlo mi FT3 powiedziala (cytuje): "a co tam spadlo, nic nie spadlo". Wyszlam stamtad z przekonaniem, ze byla to ostatnia moja wizyta u niej.
      Za 2 tyg ide do innej. Nie lubie jak lekarz nie slucha pacjenta, lekcewazy jego sugestie, nie odpowiada na pytania, nie tlumaczy.
    • czekolada_z_orzechami Re: zmniejszyć dawkę? prosze o interpret. wyników 20.09.13, 14:03
      Moje wyniki z dzisiaj to:
      TSH: 3,78 norma 0,55-4,0
      FT3: 3,46 norma 3,5-6,5
      FT4: 12,7 norma 11,5-22,7

Morfologia w porządku. Jak na mój gust to już jest niedoczyność, zresztą tak jak pisałyście, dzięki dziewczyny!
      A moja pseudo- endo kazała mi ostatnio dalej brać metizol. Jutro idę do endo najbardziej polecanego w moim mieście. Podobno dobry.
      W każdym razie to nie "na bank G-B" jak ostatnio powiedziała mi lekarka.
        • czekolada_z_orzechami Re: zmniejszyć dawkę? prosze o interpret. wyników 20.09.13, 17:49
          Ale żeby nie było- ja nigdy nie pisałam, że forum jest głupiewink Zrozumiałam to jako sarkazm oczywiście.
          No ciekawa jestem co by teraz powiedziała dr, gdybym pokazała jej te wyniki. Pewnie już się nie dowiem, bo się do niej nie wybieram. Pewnie dalej upierałaby się, że to G-B, że "tak czasem bywa" albo kazała zrobić scyntygrafię i nadal brać Metizol.
          Jutro zdam relację co powiedział nowy endo, do którego idę.
          • gala_dali83 Re: zmniejszyć dawkę? prosze o interpret. wyników 20.09.13, 20:38
            Poczytaj moją historię, bardzo podobna
            forum.gazeta.pl/forum/w,24776,145360739,145360739,Czy_to_Hashi_Pomoc_w_interpertacji_wynikow.html
            Ja przestałam brać tyrozol na własną rękę. Też miałam kłopot z tą skórą - swędzące plamy robiły mi się głównie na szyi (karku). Po odstawieniu tego świństwa problem znikł.

Mi też TRABY wyszły, to znaczy że jakieś tam niewielkie ilości ich mam, ale wynik negatywny. Za to AntyTg dużo powyżej normy. Swoje Hashimoto zdiagnozowałam dzięki forum smile

Zresztą któraś z dziewczyn już kiedyś pisała, że tak szybko z G-B wyleczyć się nie da. A już na pewno w ciągu 2-3 miesięcy. To po prostu niemożliwe!!! Przy takich wynikach powinnaś już dostawać tyroskynę.

Walcz o swoje - ja, gdyby nie wrodzone zamiłowanie do medycyny (taka rodzinna doktorka) i informacjom z tego forum, dalej bym jadła tyrozol i kompletnie zniszczyła sobie tarczycę.

A właśnie, jaką masz objętość tarczycy? Masz usg z podanymi 3 wymiarami?
            • czekolada_z_orzechami Re: zmniejszyć dawkę? prosze o interpret. wyników 21.09.13, 16:44
              Byłam dzis u endo, polecany w moim mieście. Stwiedził, że to ani czysty G-B, ani Hashi. Wytłumaczył wszystko i powiedział, że to mieszana postać autoimmunologicznego zapalenia tarczycy (najgorsze, co może być, bo najtrudniejsze w leczeniu). Bo najpierw miałam nadczynność, teraz niedoczynność i tak może być, ze TSH będzie mi skakać, bo antyTPO mam podwyższone i Traby wysokie. Mam brac pół tabletki Metizolu (czyli 2,5g) nadal i za miesiąc kontrola. Tyle, że fatalnie się czujęsad
              Mam duszności przez limfocytarne nacieki na tarczycy i one się będą powiększać.
              Powiedział, że pierwszym sposobem leczenia jest leczenie raz nadczynności jak trzeba, a poten niedoczynności. Kolejnym sposobem (radykalnym) jest kompletne wyciszenie (zblokowanie) tarczycy i przyjmowanie juz tylko hormonu z zewnatrz.
              Powiedział tez, że tak czy owak i tak wszystko to przejdzie mi na niedoczynność Hashimoto.
              Jestem zupełnie skołowana tą wizytąsad żyć ćmi się odechciało, nie wiem co robić, nie wiem po co mam brać Metizol skoro sam dr powiedział, że mam już sporą niedoczynnośćsadsadsad czuję się bardzo źlesad
              • hashi-tess Re: zmniejszyć dawkę? prosze o interpret. wyników 21.09.13, 21:42
                czekolada_z_orzechami napisała:

> Byłam dzis u endo, polecany w moim mieście. Stwiedził, że to ani czysty G-B, an
                > i Hashi. Wytłumaczył wszystko i powiedział, że to mieszana postać autoimmunolog
                > icznego zapalenia tarczycy

no to co to jest?
                P.dr chyba wymyślił nowe schorzenie tarczycy?

Bo najpierw miałam nadczynność, teraz niedoczynność i tak może być, ze TSH
                > będzie mi skakać, bo antyTPO mam podwyższone i Traby wysokie. Mam brac pół tabl
                > etki Metizolu (czyli 2,5g) nadal i za miesiąc kontrola.

szukaj innego endo bo ten wie, że gdzieś dzwonią tylko nie wie
                w którym kościele.
                Uważam, że robi Ci krzywdę.
                • czekolada_z_orzechami Re: zmniejszyć dawkę? prosze o interpret. wyników 21.09.13, 22:47
                  Czyli taki mix nie istnieje? Oswieccie mnie prosze, bo jestem jeszcze zielona w tym temacie.
                  Hm...ale mozliwe jest, ze teraz mam Hashi, ktore zaczelo sie nadczynnoscia te 2 m-ce temu(albo dawniej, bo Bog raczy wiedziec ile z tym chodzilam zanim zrobilam badania) i juz teraz na stale pozostanie niedoczynnosc? Taka jest moja prywatna osobista moze nieudolna diagnozo-teoria.
                  No i kolejna zmiana endo. Po prostu swietnie. Ale nic to.
                  • hashi-tess Re: zmniejszyć dawkę? prosze o interpret. wyników 21.09.13, 23:52
                    czekolada_z_orzechami napisała:

> Czyli taki mix nie istnieje?

oczywiście, że jest.
                    Wiele osób ma hashimoto i basedowa.
                    To pan dr mało wie n/t.

Oswieccie mnie prosze, bo jestem jeszcze zielona w
                    > tym temacie.
                    > Hm...ale mozliwe jest, ze teraz mam Hashi, ktore zaczelo sie nadczynnoscia te 2
                    > m-ce temu

mogło to być hashimoto podparte gravesem /patrz niezbyt wysokie Traby/.

(albo dawniej, bo Bog raczy wiedziec ile z tym chodzilam zanim zrobil
                    > am badania) i juz teraz na stale pozostanie niedoczynnosc?

ja życzę Ci, aby tak zostało bo huśtawka hormonalna
                    to nie jest dobra sytuacja zdrowotna.

Taka jest moja prywa
                    > tna osobista moze nieudolna diagnozo-teoria.
                    > No i kolejna zmiana endo. Po prostu swietnie. Ale nic to.

będzie dobrze.
                    Najważniejsze, że zaczynasz sama ogarniać swoje zdrowie.
              • muktprega1 Re: zmniejszyć dawkę? prosze o interpret. wyników 21.09.13, 21:57
                Historia Twojej diagnostyki:

1) Graves Basedow:
                "05.09.13 Od kilku tygodni leczę tarczycę. Lekarka stwierdziła G-B."

2) zaprzeczenie GB
                "20.09.13. W każdym razie to nie "na bank G-B" jak ostatnio powiedziała mi lekarka"

3) mix
                "21.09.13 Stwiedził, że to ani czysty G-B, ani Hashi. (...)mieszana postać autoimmunologicznego zapalenia tarczycy"

No to mamy niezłą ruletkę z Twoim osobistym zdrowiem, możesz wybrać opcję, która Ci się najbardziej podoba smile
                nie wiem co tu poradzić, przeczytaj wszystkie posty jeszcze raz i podobne historie do Twoich i podejmij decyzję, jaką Ci Twoja intuicja podpowiada.
                Pozostaje opcja - czwarta diagnoza smile
                Swoją drogą - strach się bać, a to wszystko to kompromitacja służby zdrowia i jak tu budować zaufanie??
                Ja już od dawna jestem w temacie Hashimoto Zosia-samosia.
                • czekolada_z_orzechami Re: zmniejszyć dawkę? prosze o interpret. wyników 21.09.13, 22:29
                  Powiem tyle- zalamalam sie juz tym. W poniedzialek ide do kolejnego endo, potem na tygodniu bede miec prawdopodobnie kolejna wizyte u jeszcze innego.
                  Intuicja podpowiada mi, zeby nie brac Metizolu (w moim poprzednim poscie napisalam 2,5g- oczywiscie chodzilo o mgsmile i cos tak czuje, ze to przez ten lek tak sie czuje. Przez miesiac mam go brac z wynikiem TSH prawie 4? Moze i sie nie znam, ale dla mnie to paranoja.
    • czekolada_z_orzechami Re: zmniejszyć dawkę? prosze o interpret. wyników 23.09.13, 20:41
      Byłam u endo, chyba najbardziej sensowna z tych dotychczasowych. Dokładnie zbadała tarczycę, wypytywała o objawy, samopoczucie. Tak długo w gabinecie jeszcze nie byłam. Stwierdziła, że nie leczy sie wyników, ale pacjenta i skoro przy takim TSH czuję się źle, to może przy normie 1-2 będzie lepiej i kazała brać pół tabletki Metozilu (bym nie wpadła znów nagle w nadczynność) i 25 Euthyroxu (żeby TSH nie rosło). Powiedziała, że pacjenci przy mega różnych wynikach (takich z kosmosu) mogą czuć się doskonale, że każdy jest inny itp. Ponadto powiedziała, że muszę być mega wrażliwa na tiamazolum, skoro źle znoszę dawkę 5mg i że TSH z lipca (0,039) w przeciągu 3 tyg skoczyła na ponad 2,3. Swoja droga to ciekawe.
      Dostałam skierowania na kortyzol, sód, potas i przeciwciała kory nadnerczy. Brakowało jeszcze, żeby na kalkulatorze wyliczała procenty FT3 i FT4.
      Zasugerowała Hashimoto, ale chce zobaczyć, w ktorą to stronę pójdzie.
      Wiem wiem, nie było idealnie, ale najlepiej dotychczas... Mam iśc za 3 tyg.

A tak z moich przemysleń:
      Wydaje mi się, że endo zbyt sztywnie traktują te normy FT3, FT4 i TSH. Dlaczego nikt nie sięga po kalkulatory hormonów, nie oblicza objętości tarczycy?
        • czekolada_z_orzechami Re: zmniejszyć dawkę? prosze o interpret. wyników 24.09.13, 10:09
          No właśnie...
          Aaa i jeszcze jedna istotna chyba rzecz mi się przypomniała- po porodzie (2 lata temu) robiłam TSH. Wynik był 0,039. FT3 i FT4 też badałam. Były podobno w normie, endokrynolog stwierdził, że to subkliniczna poporodowa nadczynność, której się "nie leczy". Nie miałam żadnych przykrych dolegliwości, więc to zostawiłam. Pewnie chodziłam z takim TSH ponad 2 lata aż do lipca tego roku (córkę rodziłam w kwietniu 2011). Czy możliwe, że z tego zapalenie rozwinęła się teraz niedoczynność i Hashi??
          Zupełnie mi ten fakt wyleciał z głowy!!
    • czekolada_z_orzechami Re: zmniejszyć dawkę? prosze o interpret. wyników 09.10.13, 19:54
      Moje wyniki z wczoraj:
      glukoza: 90 (norma 70-99)
      sód: 137 (135-145)
      potas: 4,38 (3,5-5,5)
      TSH: 3,066 (0,55-4,78)
      FT4: 16,99 (11,5-22,7)
      kortyzol: 34,07 (przed południem 4,33- 22,4)

Ok, czyli TSH spadło. Ale kortyzol ponad normę. Wyczytałam, że (cytuję): "Podwyższony kortyzol występuje w pierwszej fazie niedoczynności, spowodowany jest próbą kompensacji przez nadnercza (które poza kortyzolem produkują adrenalinę, aldosteron i in.) braków energetycznych. Niestety, wraz z adrenaliną wzrasta kortyzol. Zaczynaja się przez to problemy, jako że nadmiar kortyzolu hamuje przemianę T4 do T3, czyli zamiast się nam poprawiać - jest gorzej, Dodatkowo nadmierny kortyzol powoduje supresję TSH (obniżenie poziomu), przez co mamy mało hormonów tarczycy, objawy niedoczynności".

Dodam, że ostatnio lekarz stwierdził u mnie lekkie owrzodzenie dwunastnicy (stres?), blisko 5 lat leczyłam się na zaburzenia depresyjne, od około 6 m-cy żyję w sporych nerwach (miesiąc temu wizyta u psychiatry, który powiedział, że mam nerwicę), mam duszności kiedy się czyms zdenerwuję albo chociaż idę zrobić badania lab. (niby nic a ja przeżywam katusze, dostaję rozstroju żołądka jak musze załatwić jakąś sprawę w urzędzie itp), jeszcze teraz moja sytuacja zdrowotna bardzo wpływa na moje nerwy. Nie wiem już jak sobie z tym wszystkim radzić,

• muktprega1 Re: zmniejszyć dawkę? prosze o interpret. wyników 09.10.13, 20:16
        > TSH: 3,066 (0,55-4,78)
        > FT4: 16,99 (11,5-22,7)

pomimo brania tyroksyny masz wysokie TSH tzn za mało hormonu. Jesteś już trochę na forum i wiesz, ze potrzebne są proporcje pomiędzy Ft4 i Ft3, a tego ostatniego nie zrobiłaś.
        FT4 49.02% [wynik 16.99, norma (11.5 - 22.7)]
        samo Ft4 nisko, najlepiej czujemy się w granicach 60-80% więc duzo brakuje, a kortyzol spadnie jak wyregulujesz hormony tarczycy. Na Twoim miejscu dorzuciłabym co najmniej 12 tyroksyny i po 4 tygodniach zbadała Ft4 i Ft3 no i czas na B12, D3 i ferrytynę.

> Dodam, że ostatnio lekarz stwierdził u mnie lekkie owrzodzenie dwunastnicy (str
        > es?), blisko 5 lat leczyłam się na zaburzenia depresyjne, od około 6 m-cy żyję
        > w sporych nerwach (miesiąc temu wizyta u psychiatry, który powiedział, że mam n
        > erwicę), mam duszności kiedy się czyms zdenerwuję albo chociaż idę zrobić badan
        > ia lab. (niby nic a ja przeżywam katusze, dostaję rozstroju żołądka jak musze z
        > ałatwić jakąś sprawę w urzędzie itp), jeszcze teraz moja sytuacja zdrowotna bar
        > dzo wpływa na moje nerwy. Nie wiem już jak sobie z tym wszystkim radzić

to są dość typowe objawy niedoczynności.

• czekolada_z_orzechami Re: zmniejszyć dawkę? prosze o interpret. wyników 10.10.13, 19:28
      Byłam dziś u kolejnej endo.
      Jestem bardziej niż zadowolona. Odstawiła Metizol (stwierdziła, że leczenie jednocześnie Metizolem i Euthyroxem to stara szkoła, której dziś już się raczej nie stosuje), zostawiła Euthyrox. Od razu patrząc na Traby powiedziała, że są za niskie, żeby to był G-B (no ale niestety trzeba mieć to na uwadze, ze jakieśtam wyszły, ale są znacznie za małe na Gravesa), za to anty TPO są znacznie za wysokie. Jednym słowem skłania się ku Hashi, które zaczęło się nadczynnością. Powiedziała, że książkowa norma TSH to 0,5 do 4,0, ale najlepsze dla organizmu jest 1-1,5, max 2,0 (co najlepsze jedna endo, u której byłam twierdziła, że jest okej gdy miałam TSH- 3,5). I ona do tego będzie dążyła (co mnie się chyba najbardziej spodobało), zasugerowała zrobienie ferrytyny, B12 i D3.
      Powiedziała, że wielu rzeczy nie pisza w książkach, że kortyzol wyszedł większy, bo raz, że nadnercza rekompensują to, ze tarczyca niedomaga, dwa to może stres związany z robieniem badań (to prawda, bo byłam mega roztrzęsiona).
      Narazie tyle. Mam brać Euthyrox.
      A, i jeszcze jedno- powiedziała, że na zjazdach, konferencjach zawsze starają się dorwac jakiegoś prof, który ma wiedzę doświadczenia a nie książkową i to się też liczy i od takich osób można się dużo nauczyć.
        • czekolada_z_orzechami Re: zmniejszyć dawkę? prosze o interpret. wyników 12.10.13, 13:35
          Ok, dziękismile
          Endo po odstawieniu Metizolu kazała mi brać połówkę Euthyroxu 25 (czyli dwunastkę), bo stwierdziła, że:
          1. Po odstawieniu Metizolu tarczyca "odblokowana" będzie powoli produkować hormon (mało ale zawsze)
          2. Nie chce, żebym wpadła nagle w nadczynność z powrotem.

To dopiero drugi dzień a ja fatalnie się czuję. mam pomieszane objawy nadczynności i niedoczynności- raz mi zimno, potem kołacze mi serce, za chwile tętni mi spada a potem mam uderzenie gorąca. Jestem osłabiona i jednocześnie wszystko mi w środku "tańcuje". Zastanawiam się czy organizm się po kilku dniach przyzwyczai, chyba musi tez minąć troszkę czasu zanim Metizol się wypłuka i ta tarczyca jakoś się odblokuje?
          Czy dawka juz teraz jest za mała? Na dawce 25Euthyrou i 2,5Metizolu TSH spadło mi w ciągu miesiąca z 3,7 do 3,0. To chyba sporo..?
          • czekolada_z_orzechami Re: zmniejszyć dawkę? prosze o interpret. wyników 30.10.13, 20:54
            Moje wyniki:
            wit. D3: 12,37 ng/ml z czego:
            <10- niedobór
            10-30-poziom niewystarczający
            30-100- poziom wystarczający
            >100- poziom toksyczny

ferrytyna: 45,1ng/ml norma 10-291
            wapń całkowity: 2,46 mmol/l norma 2,15-2,55
            witamina B12: 386pg/ml norma 180-914

TSH, Ft3 i Ft4 będę robiła w przyszłym tygodniu, przed wizytą. Ciekawa jestem w która stronę to poszło.
            Znów mam duszności, byłam dziś u kardiologa (bo już nie wiem gdzie szukać przyczyny trudności z oddychaniem, nagłych skoków tętna do 120ud/min i bólu serca) ale wykluczył chorobę serca. Stwierdził, ze przy Haski tak może być, chociaz moja endo mówi, że to mało prawdopodobne, bo tarczyca raczej ma skłonności do zanikania i na pewno nie uciska tak, żebym nie mogła oddychać). Zdziwił go tylko wysoki kortyzol (moja endo i Wy pisałyście, ze przy niedoczynności tak jest) a lekarz takie oczy.
            • muktprega1 Re: zmniejszyć dawkę? prosze o interpret. wyników 30.10.13, 22:45
              Witamina D3 - Twój wynik na 5000 jednostek codziennej suplementacji prze z3 m-ce, zapewne przepisze Ci albo Vigantoletten - tabletki albo Vigantol kropelki, te drugir lepsze. Osobiście kupuję na All...o 5000 jednostek D3 Puritans Pride, taniej i łatwo połykalne smile
              Miałam to samo z sercem, zaliczyłam 2x SOR niedobory D3 dają objawy również kardiologiczne, dużo na temat wit D na tytułowej stronie forum - warto czytać wink

Ferrytyna niska do uzupełnienia- 12.49% [wynik 45.1, norma (10 - 291)]

forum.gazeta.pl/forum/w,24776,96938158,,jaka_dawka_zelaza_biofer_i_kiedy_powtorka_badan_.html?v=2
              B12 28.07% [wynik 386, norma (180 - 914)]

też do podniesienia, kupuję również firmy Puritans Bcomplex z zakraplaczem, dobrze podnosi poziom - sprawdzone przez wiele forumowiczek.

Zakres norm dla niedoborów co najmniej ok 50% B12, ferrytyny, D3 a tej ostatniej nawet 70% - ktoś tu przytaczała angielskie nowe normy.
                • muktprega1 Re: zmniejszyć dawkę? prosze o interpret. wyników 31.10.13, 17:31
                  > Już się naczytałam o SM i innych choróbskach

to nie czytaj smile
                  lepiej przeczytaj o tym i zapewne znajdziesz siebie w tym jak i ja znalazłam:

forum.gazeta.pl/forum/w,24712,144724172,144724172,Tezyczka_dzieki_Natder_Objawy_.html
                  i Natder założyła swoje forum:
                  forum.gazeta.pl/forum/f,246288,Tezyczka_utajona
                  Niska D3 pociąga za sobą niską przyswajalność magnezu i wapnia z objawami tężyczkowymi smile
                      • muktprega1 Re: zmniejszyć dawkę? prosze o interpret. wyników 05.11.13, 20:20
                        Dlaczego interpretujesz to jako nadczynność?
                        > FT3 46.33%
                        > FT4 46.61%

przecież wyniki masz w równych, co cieszy, ale dość niskich normach, a dążymy do poziomu 60-80%, więc jeszcze sporo Ci brakuje. Ja dołożyłabym będąc na Twoim miejscu 12.
                        Nie patrz na wynik TSH, bo przecież bierzesz tyroksynę, więc przysadka mózgowa już nie musi poganiać tarczycy do produkcji hormonów przez tarczycę smile
                          • muktprega1 Re: zmniejszyć dawkę? prosze o interpret. wyników 05.11.13, 21:34
                            To lekarze "leczą nas" często tylko i wyłącznie na podstawie TSH, a dla nas najważniejsze są proporcje pomiędzy hormonami tarczycy a nie hormon przysadki mózgowej TSH.
                            W książce "Jak żyć z Hashimoto" :
                            "U pacjentów z chorobą Hashimoto zalecane jest uzyskanie terapią hormonalną poziomu TSH od 0,3 - 1,0 mU/l"
                            Nie dotyczy tych co biorą T3 dodatkowo.
                            Kup sobie książkę i ucz się swojej choroby smile
                              • muktprega1 Re: zmniejszyć dawkę? prosze o interpret. wyników 15.11.13, 16:02
                                J ana Twoim miejscu nie odstawiałabym tyroksyny, bo to właśnie dzięki niej masz takie dość ładne wyniki, w/g mnie nawet ciutę za niskie, podniosłabym lekko dawkę o jakieś 12, a nie rezygnowałąbym z niej absolutnie, ale tu sama musisz wybierać.
                                Mój scenariusz po całkowitym odstawieniu tyroksyny:
                                - objawy niedoczynności, złe samopoczucie itd

Ale sama musisz zadecydować, przeczytaj jeszcze raz
                                forum.gazeta.pl/forum/w,24712,146744411,147032651,Re_zmniejszyc_dawke_prosze_o_interpret_wynikow.html
                                na Twoim miejscu sceptycznie podeszłabym do tej rewelacji zaprzestania tym bardziej, ze masz przeciwciała świadczące o Hashimoto, a jak na razie, nie jest to choroba całkowicie uleczalna, stosuje się hormon do końca życia.
                                Rozważ wszystko za i przeciw, dbaj o siebie sama smile
                                • czekolada_z_orzechami Re: zmniejszyć dawkę? prosze o interpret. wyników 15.11.13, 17:10
                                  No właśnie nie wiem co zrobić, tym bardziej, że nasiliły się u mnie kołatania serca i objawy jak na samym początku mojego diagnozowania, kiedy to TSH wynosiło u mnie 0,0039. Boję się wpaść w nadczynność. Myślę, że nie będę czekała 3 m-cy z tym TSH tylko za około 6 tyg. zrobię dla sprawdzenia, w która stronę to idzie.
                                  Poza tym wybieram się do psychiatry i pewnie też dostanę leki, bo mam za sobą przeszłość nerwicowo- depresyjną i możliwe, że choroba tarczycy ujawniła się właśnie na podłożu nerwicowym (mam już dwie choroby autoimmunologiczne).
                                  Wiem, że wiele takich objawów daje Hashi aczkolwiek mam zespół lęku napadowego, z którym nie moge sobie poradzić.
                                    • muktprega1 Re: zmniejszyć dawkę? prosze o interpret. wyników 26.11.13, 20:03
                                      Ten wynik bez tyroksyny od kiedy? Ile to czasu minęło bez, bo się pogubiłam.
                                      Może zdarzyć się stan podgorączkowy również z powodu stanu zapalnego tarczycy, też miałam sporo czasu przed samozdiagnozowaniem się, ale również występuję obniżenie temperatury ciała poniżej 36,6.
                                      Jaką podejmujesz decyzję? Dojrzałaś do samostanowienia o sobie, po tych wszystkich doświadczeniach? smile smile smile
                                                  • czekolada_z_orzechami Re: zmniejszyć dawkę? prosze o interpret. wyników 29.11.13, 14:03
                                                    Ja jeszcze odnośnie mojego poprzedniego wpisu- od tygodnia mam 37,0-37,3 stopni C, dziś robiłam morfologię i podwyższone limfocyty. Reszta idealna. Byłam bez euthyroxu jakieś 3 tygodnie, ponadto przy głębokim wdechu boli tarczyca, wizulanie nie widzę jakiegos jej powiększenia, kurcze, nie wiem co to. Przeczytałam sporo o rzucie choroby, m.in to, ze TSH wtedy spada a FT3 i FT4 są tez podwyższone. U mnie tak nie ma, ale mam objawy kliniczne typu ciągłe uczucie gorąca, mega pocenie, wczesniej tachykardia, która już trochę osłabła.
                                                  • muktprega1 Re: zmniejszyć dawkę? prosze o interpret. wyników 24.01.14, 15:10
                                                    Czym i w jakiej dawce uzupełniasz ferrytynę, D3 i B12? Sądząc po Twoim niziutkim Ft3, coś tu jest z przemianą kiepsko pomijając że obydwa za nisko. Na jakiej dawce tyroksyny te wyniki? Ja na Twoim miejscu podniosłabym o jakieś 25, ale równocześnie pracowałabym intensywnie nad niedoborami, bo one mają duży wpływ na hormony.
                                                  • czekolada_z_orzechami Re: zmniejszyć dawkę? prosze o interpret. wyników 24.01.14, 15:38
                                                    Ferrytynę uzupełniałam żelazem, bez recepty z apteki, ale po kilku dniach zaczął boleć mnie żołądek i zaprzestałamuncertain poza tym zaparcia zaczęły mi dokuczać (to zawsze dla mnie objaw, że TSH mi rośnie) i żelazo troszkę pogarszało ten stan... Dzisiejsze wyniki były tylko dla potwierdzenia tego, że faktycznie urosło. D3 biorę w postaci Vigantolu kropelek, B12 nie biorę w ogóle (błąd?). Po ostatnich wynikach 2 m-ce temu z TSH 1,9 zrobiło się 3,0. Biorę 25, wiem, że to malutko, ale boję się wpaść w nadczynnośćuncertain Jestem mega niezdyscyplinowana, jeśli chodzi o te niedoborysad
                                                    Podniosę, ale stopniowo, bo ostatnio mi serce szalało, muszę zacząć od ćwiartki.
                                                  • czekolada_z_orzechami Re: zmniejszyć dawkę? prosze o interpret. wyników 05.03.14, 10:30
                                                    Moje najnowsze wyniki:
                                                    TSH- 5,340 (0,27- 4,2)
                                                    FT4 28.57% [wynik 1.15, norma (0.93 - 1.7)]
                                                    FT3 14.17% [wynik 2.34, norma (2 - 4.4)]

Na dawce- dwie tabletki Euthyroxu 25. Od wczoraj zwiększam o ćwiartkę, wiem, że musze robić to stopniowo, bo inaczej serce mi szaleje. Dziwi mnie tylko to, że częściej biegam do toalety (jak przy nadczynności) i to mnie kurcze zmyliło, bo mogłam dużo wcześniej zrobic wyniki i może nie doszłabym do tego koszmaru jakim jest TSH ponad 5. Poza tym reszta objawów typowo niedoczynnościowe- mega ospałość, zmęczenie, zawroty i bóle glowy. Jak ja bym chciała szybciej zwiększac dawkę, ale zdaję sobie sprawę, że to nienajlepszy pomysł.
                                                    Biorę magnez, B12, łykam D3.

• czekolada_z_orzechami Re: zmniejszyć dawkę? prosze o interpret. wyników 23.03.14, 19:57
                                                    Zwiększam od dwóch tygodni dawkę i od wczoraj boli mnie serce i drętwieje lewa ręka. Kiedyś HashiTess pisala, że serce boli jak organizm domaga się zwiekszenia dawki hormonu, tak daje znać, że potrzebuje więcej. A ja się ostatnimi dniami kiepsko czuję- przede wszystkim to serce i duże zmęczenie. Poczytałam troche na tym forum i na forum Hashimoto, że serce może dawać się we znaki przy Hashi. Suplementację biorę. Tylko nie wiem juz czy to za mała dawka, czy nerwoból, może stres. Ból jest praktycznie stały, w okolicy serca i nad- tuż koło pachy, trochę większy przy wdechu.
                                                    Tak dziś sobie pomyślałam, że Hashimoto to poważnie dająca w kość przypadłość.
                                                  • tmmd13 Re: zmniejszyć dawkę? prosze o interpret. wyników 23.03.14, 20:18
                                                    napisxz jaki bierzesz magnez.
                                                    Bierzesz selenit sodu i cynk?
                                                    Nie chce mi się czytać /pardon/ jaki masz poziom ferrytyny?
                                                    Twoje problemy sercowe z dużym podobieństwem, są spowodowane
                                                    niedoczynnością i niedoborami.

Może poproś rodzinnego o lek, który pomoże sercu.
                                                    Po co masz się męczyć.
                                                    Ten objaw sercowy jest paskudny i nikt nie powiedział,
                                                    że musisz się z nim męczyć.
                                                  • czekolada_z_orzechami Re: zmniejszyć dawkę? prosze o interpret. wyników 23.03.14, 21:24
                                                    Moje wyniki:
                                                    <10- niedobór
                                                    >100- poziom toksyczny

Magnez kupuję taki z wit B6, nazywa się bodajże MBE, w miękkich kapsułkach. Oprócz tego wit. b12, wit. D3 w kropelkach. Selenitu sodu i cynku nie biorę.
                                                  • tmmd13 Re: zmniejszyć dawkę? prosze o interpret. wyników 23.03.14, 22:00
                                                    wit. D3 bardzo niska.
                                                    Jeśli chcesz ja uzupełnić, to należałoby zażywać 5000 jedn.
                                                    dziennie.
                                                    Ferrytyna i wit. B12 są również na niskim poziomie
                                                    i to one nie pozwalają na wprowadzanie hormonu tarczycy.
                                                    Koniecznie należy je uzupełniać i sprawdzić czy tylko niedoczynność
                                                    tarczycy ma swój udział w ich brakach czy np. bierze w tym
                                                    udział nietolerancja glutenu i laktozy.
                                                    Selen i cynk - to mikroelementy, których braki często występują
                                                    w niedoczynności. Cynk jest odpowiedzialny za stan n/skóry
                                                    i za stany depresyjne.
                                                  • czekolada_z_orzechami Re: zmniejszyć dawkę? prosze o interpret. wyników 23.03.14, 22:18
                                                    wit. D3 uzupełniam juz od kilku miesięcy (odkąd zdiagnozowano u mnie Hashi), B12 biore w tabletkach, a co do ferrytyny to brałam jakis czas żelazo ale mój żołądek przestał je tolerowaćuncertain Nietolerancji laktozy i glutenu nie mam (robiłam badania lab. i wyszły negatywne).
                                                    Właśnie poczytałam trochę o selenie i cynky, jutro wybiorę się do apteki, bo chociaż wyczytałąm, że wiele forumowiczek kupuje w niemieckich sklepach, to ja nigdy nie robiłam zakupów w zagranicznych sklepach internetowychuncertain
                                                  • czekolada_z_orzechami Re: zmniejszyć dawkę? prosze o interpret. wyników 08.05.14, 14:04
                                                    Dzisiejsze wyniki:

TSH: 0,480 norma 0,55 -4,78
                                                    FT4 81.22% [wynik 13.18, norma (7.86 - 14.41)]
                                                    FT3 48.18% [wynik 4.86, norma (3.8 - 6)]

Chyba nieźle, aczkolwiek od tygodnia zauważyłam u siebie nieprzyjemne kołatanie serca, ciągłe uczucie gorąca, latają mi ręce, samopoczucie puka już w dno od spodusad
                                                    Wydaje mi się, że Ft4 odrobinę za wysokie (wiem, że norma 60-80%), ale ja przy takich normach czuję się źle. Z moich obserwacji wynika, ze najlepiej mi przy około 50%. Zostawić taką dawkę, zmniejszyć, zwiększyć?
                                                    Ostatnią dawkę sprzed poprzednich wyników czyli dwa razy 25 plus ćwiartka zwiększyłam o 25, czyli obecnie 75 plus ćwiartka.
                                                  • muktprega1 Re: zmniejszyć dawkę? prosze o interpret. wyników 09.05.14, 16:14
                                                    TSH: 0,480 norma 0,55 -4,78
                                                    FT4 81.22% [wynik 13.18, norma (7.86 - 14.41)]
                                                    FT3 48.18% [wynik 4.86, norma (3.8 - 6)]

być może, że dla Ciebie te 81% to zbyt dużo, możesz zmniejszyć o 6, ale i tak uważam, że Twoje samopoczucie jest związane ze zbyt niskim Ft3, bo aż 33 % różnicy pomiędzy obydwoma hormonami daje niestety objawy niedoczynności. Z kolei obniżka tyroksyny o 6 może spowodować niewielką zwyżkę Ft3, ale to się jeszcze okaże smile
                                                    Uzupełnienie niedoborów przyniesie efekty za kilka miesięcy, a selen bierzesz? Poprawia przemianę.
                                                  • czekolada_z_orzechami Re: zmniejszyć dawkę? prosze o interpret. wyników 09.05.14, 17:24
                                                    Był taki czas, że Ft3 i Ft4 miałam w okolicy 50% i czułam się super.
                                                    Jak pierwszy raz trafiłam na forum, to wyniki miałam właśnie w okolicach 80% :
                                                    FT4 83.75% [wynik 20.88, norma (11.5 - 22.7)]
                                                    FT3 71.67% [wynik 5.65, norma (3.5 - 6.5)]
                                                    i jak dla mnie to było fatalnie.
                                                    Niedobory uzupełniam sumiennie, selen też.
                                                    Dziś już wzięłam o 6 mniej.
                                                  • czekolada_z_orzechami Re: zmniejszyć dawkę? prosze o interpret. wyników 23.06.14, 15:54
                                                    Dzisiejsze wyniki o zgrozo:
                                                    TSH 3-cia generacja: 0,314 uIU/ml (0,55 -4,78 )

FT4: 41.37% [wynik 10.57, norma (7.86 - 14.41)]

FT3: 6.36% [wynik 3.94, norma (3.8 - 6)]
                                                    Na dawce Euthyroxu 68.

Robiąc dziś wyniki byłam pewna, że będzie nadczynność bo ostatnio mi strasznie gorąco, serce lata itp. Ale za to ciągle jestem śpiąca.
                                                    Skoro TSH też spadło to dlaczego Ft3 i Ft4 takie niskie? Wiem, że niedoczynność rozpoznaje się po ft3 i ft4, a TSH jest tu drugorzędne. Czy chodzi o to, ze hormon przyjmuję teraz z zewnątrz i przysadka nie pogania tarczycy, do produkowania większej ilości hormonu, dlatego FT3 i FT4 wskazują na niedoczynność, a TSH od ostatniego badania niewiele spadło i jest mało ważne? tak to rozpracowuję, nie wiem czy dobrze. Rozumiem, że teraz powoli zwiększać?
                                                    Wczytuję się w "jak żyć z Hashimoto" i ciągle się uczę, ale dziś trochę zgłupiałam już.

• czekolada_z_orzechami Re: zmniejszyć dawkę? prosze o interpret. wyników 25.06.14, 10:50
                                                    Biorę kropelki D3: Vigantol (20 000 jedn.) około 4-5 kropli dziennie (jak jestem dużo na słońcu to mniej), B12 (B-complex): 1 tabletka, wróciłąm do żelaza (miałam po nim bóle żołądka więc długi czas nie brałam), czysty selen (100mcg): 1 tabletka

Wydaje mi się, że hormony mi tak spadły bo od około miesiąca zaczęłam się dosyć intensywnie ruszać, a przyjmowałam cały czas tę samą dawkę.
                                                    Fajnie, że wszystko zaczyna mi się jakoś składać (dzięki książce, postom z forum itp.). Za miesiąc mam wizytę u endo i wtedy drugi raz będę robiła wyniki. Zwiększyć o 6,25 i pobrać to przez 4 tyg. i zrobić wyniki? czy zwiększyć o więcej? Poradźwink
                                                    Dzięki, liczyłam, że mi odpiszeszwink
                                                  • muktprega1 Re: zmniejszyć dawkę? prosze o interpret. wyników 29.06.14, 10:08
                                                    Trzeba sie zastanowić dlaczego tak spada Ft3, napisz w pn co i o której godzinie i ile, podałaś część info a ważna godzina również smile
                                                    1- ile to mniej więcej jednostek te 4-5 kropli? Czy nie za mało? Zawsze brałam kapsułki puritans i nie mam w głowie przelicznik ana kropelki wink
                                                    2- B12 (B complex) 1 tabletka (nie pisz tabletkami tylko zawartością B12, jaki preparat?)
                                                    3- selen 100, to za mało, 200 ma wpływ

Podniesiesz tyroksynę - zwiększy się rozjazd pomiędzy obydwoma, bierzesz jeszcze jakieś inne leki? Antykoncepcja?
                                                  • czekolada_z_orzechami Re: zmniejszyć dawkę? prosze o interpret. wyników 01.07.14, 09:00
                                                    Zatem wygląda to tak:
                                                    1. Rano tygoksyna, 30-40 min. później sniadanie. Być może tu leży problem i powinnam robić dłuższą, godzinną przerę? nie pomyślałąm o tym, dopiero teraz.
                                                    2. Do 4h od tyroksyny biorę selen, kupiłam teraz orzechy brazylijskie i to je będę jeść (około 3).
                                                    3. Po obiedzie około godz. 13-14 łykam żelazo
                                                    4. Przed kolacją witamina D3 (2500 jednostek), po kolacji B12:
                                                    B12 z opakowania Puritan's pride: składniki w jednej kapsułce:
                                                    Witamina B12 100mcg - 4000% dziennego zapotrzebowania
                                                    Witamina B1 (Tiamina) 2,5mg
                                                    Witamina B2 (Ryboflawina) 2,5mg
                                                    Niacyna 5mg

Więcej nic nie biorę, magnez łykam jak mi się przypomni, ale codziennie.
                                                    Nie miałam pojęcia, że pory mają wpływ na suplementację. Wiem jedynie, że żelazo powinno się wchłaniać w towarzystwie wit. C i o to dbam, a wit. B12 z posiłkiem.
                                                  • czekolada_z_orzechami Re: zmniejszyć dawkę? prosze o interpret. wyników 03.07.14, 14:34
                                                    Wyniki z 30 października 2013:

Moje wyniki:
                                                    <10- niedobór
                                                    >100- poziom toksyczny

Robiłam dosyć dawno, za wszystkie trzy zapłąciłabym u siebie prawie 200zł. Najwyżej na jesień powtórzę.
                                                    Ok, w takim razie żelazo z D3 zamienię. Odstawiłam selen w tabletkach na rzecz orzechów brazylijskich.
                                                  • czekolada_z_orzechami Re: zmniejszyć dawkę? prosze o interpret. wyników 18.07.14, 14:33
                                                    Dzisiejsze wyniki:

TSH 3-cia generacja: 0,171 uIU/ml (0,55- 4,78)
                                                    FT4 29.77% [wynik 9.81, norma (7.86 - 14.41)]
                                                    FT3 23.18% [wynik 4.31, norma (3.8 - 6)]

Chyba fajnie, że Ft3 i Ft4 podskoczyły i że są na podobnym poziomie, chociaż jeszcze wciąż za mało jak widzę. Zdaje się, że selen pomaga, a właściwie orzechy brazylijskie, tzn. przemiana się poprawiła.
                                                    Z obecnych niedogodnień dokucza najbardziej serducho i ospałość.

• muktprega1 Re: zmniejszyć dawkę? prosze o interpret. wyników 18.07.14, 17:39
                                                    > Z obecnych niedogodnień dokucza najbardziej serducho i ospałość.

bo to są objawy niedoczynności, masz bardzo niski poziom hormonów, na jakiej to dawce? Zawsze przy wynikach napisz dawkę tyroksyny smile

> FT4 29.77% [wynik 9.81, norma (7.86 - 14.41)]
                                                    > FT3 23.18% [wynik 4.31, norma (3.8 - 6)]

ale widać poprawę przemiany po selenie smile
                                                  • czekolada_z_orzechami Re: zmniejszyć dawkę? prosze o interpret. wyników 09.09.14, 15:08
                                                    Moje dzisiejsze wyniki:
                                                    dawka 62,5:

TSH 3-cia generacja 0,191 uIU/ml 0,55- 4,78
                                                    FT4 106.41% [wynik 14.83, norma (7.86 - 14.41)]
                                                    FT3 12.73% [wynik 4.08, norma (3.8 - 6)]

Od kilku dni przechodzę ostrą wirusówkę i od tego czasu serce mi szaleje, mam mnóstwo skurczów nadkomorowych, schrzaniłam sprawę bo skończył mi się selen i nie wykupiłam nowego, dlatego przemiana się poszła bujać, a mnie serce tak dokucza. Boże...jestem na siebie wściekła. Wiem, skrajna nieodpowiedzialność na własnym organizmie. Nie ma dla mnie usprawiedliwienia, a było już całkiem nieźle.

Pytanie- mam jechać na tej samej dawce i włączyć selen, a wszystko jakoś się wyrówna?
                                                  • muktprega1 Re: zmniejszyć dawkę? prosze o interpret. wyników 11.09.14, 07:30
                                                    18.07 miałaś wyniki na dawce 75:

TSH 3-cia generacja: 0,171 uIU/ml (0,55- 4,78)
                                                    FT4 29.77% [wynik 9.81, norma (7.86 - 14.41)]
                                                    FT3 23.18% [wynik 4.31, norma (3.8 - 6)]

i napisałaś:
                                                    >Zwiększam wobec tego o kolejne 6,25

Czyli wyszłoby, że jesteś od lipca na ok 81 tyroksyny, tymczasem teraz na dawce 62,5

TSH 3-cia generacja 0,191 uIU/ml 0,55- 4,78
                                                    FT4 106.41% [wynik 14.83, norma (7.86 - 14.41)]
                                                    FT3 12.73% [wynik 4.08, norma (3.8 - 6)]

Czyli sporo zmniejszyłaś tyroksynę (czy sie pomyliłaś wtedy lub teraz?) a wynik Ft4 wiwindował do góry? a Ft3 spadł, a może żadna wirusówka tylko rzut?
                                                  • czekolada_z_orzechami Re: zmniejszyć dawkę? prosze o interpret. wyników 13.09.14, 20:03
                                                    Masz rację, coś mi się pochrzaniło i źle napisałam. Wyniki były na dawce 81 (zwiększyłam wtedy tylko o te 6,25).
                                                    Nie wydaje mi się, że to mógł być rzut, bo córka z przedszkola przytargała jakiegoś wirusa i rozłożyło całą rodzinę... Ale serce dokucza mi bardzo- zatrzymuje się na chwilę, jakby się potykało i wraca do normalnego rytmu. I tak co chwila. Może to tez z wyczerpania organizmu po chorobie, ale martwię się, że to przez tarczyce. A może to i wirusówka i rzut jednocześnie.
                                                    Wyniki faktycznie są dziwne, nie wiem czy wskazują na nadczynność (serce) czy niedoczynność (o czym mówi niskie ft3). Na wszelki wypadek zmniejszyłam o 6,25 czyli wróciłam do 75. Nie wiem czy dobrze robię, chyba naprawdę muszę przetrzymać, brać suplementy, ale jestem zmarnowana, bo dziecko już 2 tyg. chore w domu, i ja umieram. Chyba lepiej znoszę zimę.
                                                    A tak swoją droga przytyłam jeszcze tak z 6 kg ostatnio.

• muktprega1 Re: zmniejszyć dawkę? prosze o interpret. wyników 30.10.14, 07:18
                                                    > FT4 70.08% [wynik 12.45, norma (7.86 - 14.41)]
                                                    >
                                                    > FT3 16.36% [wynik 4.16, norma (3.8 - 6)]

> Na dawce 75. Jest lepiej, niż ostatnio. Będę zwiększać w takim razie. Żeby tak
                                                    > chociaż Ft3 się poprawiło.

Zostań na tej dawce tyroksyny, bo Ft4 masz na bardzo dobrym poziomie, a problem niskiego Ft3 może być związany np z niską ferrytyna. Robiłaś wyniki chyba w zeszłym roku - ferrytyny, B12, D3. A selen - orzechy bierzesz na poprawę konwersji?
                                                  • hashitess pewnie się obrazisz jak przeczytasz 30.10.14, 08:51
                                                    dalszy ciąg mojego postu.

Jesteś na forum od ponad roku i w dalszym ciągu
                                                    tkwisz w niedoczynności bo nie czytasz, a może
                                                    nie weryfikujesz tego co jest napisane w Twoim wątku.
                                                    Chyba też nie przeczytałaś żadnej informacji
                                                    zamieszczonej u góry.
                                                    Nie szkoda Ci życia w trybie niedoczynnym?
                                                  • czekolada_z_orzechami Re: pewnie się obrazisz jak przeczytasz 30.10.14, 09:57
                                                    Nie, nie obrażę się, bo masz rację. Wiem, że nadal tkwię w niedoczynności mimo ponad rocznego stażu na forum.
                                                    Watki u góry czytałam, przeglądam też to forum jak i forum Hashimoto. Niektórych rzeczy nadal nie rozumiem, inne przychodzą łatwiej.
                                                    To nie jest dla mnie łatwa choroba i naprawdę podziwiam Was, że potraficie fajnie rozpracować wyniki, które ktoś podsyła na forum, ja nie umiem i nie wiem czy kiedykolwiek będę potrafiła. Nawet nigdy chyba nie wypowiedziałam się w innym wątku niż mój, bo nie czuję się kompetentna, by doradzać innym. Chociaż przez pewien czas wydawało mi się, że jakoś to idzie do przodu. Noo i tak jest lepiej niż na samym początku.
                                                    Może jestem dziwnym przypadkiem- nie wiem. Ale zaczynając leczenie moje ft3 i ft4 były na poziomach 80-90%, a ja czułam się bardzo źle, czyli u mnie to się nie sprawdza. Moje wyniki z początku września były rozjechane i tak nie wiem dlaczego. Może coś u mnie nie stykasmile
                                                    Ale i tak dzięki za rzeczową krytykę, wezmę ją sobie do serca. Nawet się poprawię. Wiem, wiem, to w moim interesie leży chyba najbardziejwink

• czekolada_z_orzechami Re: cieszę się, że mój post wpłynął na Ciebie dod 03.02.15, 16:20
                                                    Wita
                                                    Długo nie pisałam, okazało się, że jestem w ciąży.
                                                    Moje wyniki sprzed:
                                                    TSH: 0,870 uIU/ml (0,55 -4,78)
                                                    FT4 59.08% [wynik 11.73, norma (7.86 - 14.41)]
                                                    FT3 -36.36% [wynik 3, norma (3.8 - 6)]

Wiem, fatalne FT3.

Od tamtej pory zwiększyłam dawkę o 25.
                                                    Wyniki 7 tyg później od powyższych (na 100 euthyroxu):

TSH: 0,366 uIU/ml (0,55 -4,78)
                                                    FT4 94.05% [wynik 14.02, norma (7.86 - 14.41)]
                                                    FT3 20.91% [wynik 4.26, norma (3.8 - 6)]

Na tych wynikach zaczęłam ciążę (to dopiero początek, wyniki tarczycowe są sprzed 6 dni). I zwiększyłam od razu o 6,25 euthyroxu. Nie jest najgorzej, ale FT3 mogłoby być lepsze. Cały czas mam problem z przemianą, biorę selen (kupiłam zapas cefaselu na pół roku a tani nie jest, co mnie specjalnie nie zdziwiło), wit. D, żelazo, kwas foliowy, magnez.
                                                    Tylko martwię się trochę, czy ten selen nie zaszkodzi teraz na początku...Czytałam trochę na forum tu i na Hashimoto i piszą, żeby brać...Czuje się okej, nadzwyczaj dobrze, zastanawiam się tylko czy nie zwiększyć jeszcze dawki, nie chcę, żeby FT4 podskoczyło ponad normę. Za tydzień zrobię kolejne wyniki.

• muktprega1 Re: cieszę się, że mój post wpłynął na Ciebie dod 03.02.15, 19:08
                                                    No to gratuluję ciąży smile trzeba trzymać hormon T4 blisko górnej granicy normy, a pamiętasz, ze TSH może mocno spaść, nawet sporo ponizej normy?

a co do selenu w ciąży (to Cię uspokoi)

forum.gazeta.pl/forum/w,24776,56562676,56562676,selen_w_ciazy.html
                                                    o D3 w ciąży Piesek opracował:

forum.gazeta.pl/forum/w,24776,140811062,151597911,Dzieki_piesku.html
                                                    sprawdź tylko jak to jest z żelazem, bo pamiętam, że w któryś miesiacach nie wolno przyjmować, ale nie wiem w jakich, może ktoś się odezwie w tej sprawie smile
                                                  • czekolada_z_orzechami Re: cieszę się, że mój post wpłynął na Ciebie dod 03.02.15, 21:38
                                                    Dodam, że moja endo powiedziała, że wytyczne dot. jodu w ciąży się zmieniły i że jakoże dziecko jest priorytetem, jod w ciąży jest potrzebny (zapytałam o wątpliwości dotyczące jodu i Hashi). Tym bardziej, że FT3 jest u mnie niskie.
                                                    Przeczytałam sporo wątków odnośnie jodu, jestem skołowana ale chyba zdecyduję się go brać. Endo mam taka, która idzie z duchem nowoczesnej endokrynologii, już nieraz sie o tym przekonałam, jest piątym endo, do którego trafiłam i tu juz zostałam (podczas gdy kiedyś przy TSH powyżej 3,5 jedna endo kazałą mi brac thyrozol, bo ponoc mam G-B).

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka