Dodaj do ulubionych

Poporodowe zapalenie tarczycy z nadczynnością!

12.04.06, 22:51
Witam!
Niecały rok temu urodziłam córeczkę, karmię ją jeszcze piersią.
W poniedziałek byłam u endokrynologa, który stwierdził silną nadczynność
tarczycy i kazał natychmiast odstawić dziecko od piersi i się leczyć.
Naprzepisywał masę leków, których jeszcze nie wykupiłam. Powiedział jeszcze,
że nawet jeśli nie będę jeszcze brała leków to i tak nie mogę karmić ponieważ
hormony tarczycy przechodzą do mleka.No i że nie będę mogła mieć więcej
dzieci z uwagi na ryzyko iż mój stan może się pogorszyć.
Nie mogłam się z tym pogodzic i we wtorek poszłam do innego lekarza. Ten
stwierdził poporodowe zapalenie tarczycy, dał mi skierowanie na USG i TSH,
FT3, FT4, ATPO, ATG. (Pierwszy lekarz tego nie zrobił).
I co najważniejsze przepisał mi lek propranolol 10mgx3 po którym spokojnie
mogę dalej karmić.
No i któremu lekarzowi mam wierzyć?
Chciałabym temu drugiemu.
A czy któraś z Was ma doświadczenia w karmieniu piersią przy nadczynności
tarczycy?
Proszę o odpowiedź.
Pozdrawiam!
Obserwuj wątek
    • rosteda Re: Poporodowe zapalenie tarczycy z nadczynnością 12.04.06, 23:56
      Witaj Batajot
      Odpowiadam Ci na podstawie tego linku
      www.ht-mb.de/forum/showthread.php?t=1022920&highlight=schwangerschaft+thyreoiditis
      Oczywiscie ten drugi lekarz postapil bardzo dobrze.
      Najpierw caly komplet badan, a pozniej diagnoza i leczenie.
      Prawdopodobnie masz poporodowe zapalenie tarczycy, ktore moze sie samoistnie
      cofnac. Tylko teraz trzeba odczekac. Mam nadzieje, ze jesli ten lekarz jest tak
      na biezaco z ta choroba (ma najnowsze wiadomosci o postepowaniu w tej
      chorobie),to i dal Ci tez odpowiedni lek przy ktorym mozesz karmic i to nie
      powinno tez szkodzic dziecku.
      Do tego radzilabym tez calkowicie wykluczyc jod z pozywienia (kupic sol bez jodu
      i uzywac multiwitamine tez bez jodu (jesli ja uzywasz). Mozesz wprowadzic tez
      selen ktory reguluje prace tarczycy. Potrzebujesz tez teraz duzo spokoju i
      odpoczynku. Warto kogos z rodziny poprosic o pomoc przy pracach domowych i nie
      uprawiac sportu wysilowego.
      Ja podalam informacje z tego linku tylko to co najwazniejsze.
      Ale powinno to wystarczyc bo reszte przejmie Twoj bardzo dobry lekarz.
      Zycze Ci szybkiej poprawy Rosteda
    • saba76 Re: Poporodowe zapalenie tarczycy z nadczynnością 13.04.06, 10:30
      leczę nadczynność od kilku lat ( mam guza)
      brałam propycil w czasie ciąży i jak lekarz mnie zapewniał mogę przy nim karmić
      jednak odstawiłam ,bo na ulotce jest napisane wyraźnie ,ze może mieć to wpływ
      na dziecko, wole dziecku nie fundować choroby ,i później pluć sobie w brodę.
      Ja brałam tylko 5tabletek w ciągu tyg. Lekarz po mojej decyzji powiedział ,że
      dobrze zrobiłam ,bo w ten sposób szybciej uregulowałam swoje zdrowie ,a dziecko
      jakoś nie cierpiało z braku piersi. Bo najważniejsze dać mu miłość a nie pokarm.
      Badania które zlecił lekarz – ten 2gi są bardzo ważne i zrób je. Jednak rozważ
      w swoim sumieniu , czy jesteś 100% pewna ,ze nie zaszkodzisz dziecku , nie
      odstawiając go.
      2ga sprawa ,nie wiem ile ma maluszek ,ale dobrze by było w 2mc ,oraz później
      6mc, 12mc u dziecka przeprowadzi badania. Nie wiadomo czy twoja choroba już nie
      ujawniła się w czasie ciąży, co mogło mieć wpływ na dziecko. W czasie ciąży
      matka z nadczynnością ,może urodzić dziecko z niedoczynnością, a to jest bardzo
      niebezpieczne dla rozwoju dziecka.
    • saba76 Re: Poporodowe zapalenie tarczycy z nadczynnością 13.04.06, 10:43
      Masz śliczną córeczkę i już dużą. Kiedy miałaś stwierdzoną chorobę ,bo chyba
      nie teraz ,po porodowe samo świadczy ,ze poporodzie ,a ty masz spore dziecko
      już, no chyba ,ze się mylę.
      Zrób jej dla pewności TSH ( powinno wystarczy ,by stwierdzić ,czy u Oli
      prawidłowo rozwija się tarczyca. Moja Weronika teraz ma 3latka 9 w maju) i też
      idziemy na kontrolne badanie, które sama zaleciła moja p. endokrynolog.
      Co do 2giej ciąży. Myślę ,ze po wyleczeniu , oraz pod stała kontrolą
      endokrynologa ,można przejść przez ciąże i poród, ale musisz mnie
      świadomość ,ze choroba może się znów ujawnić. Ja ciąże przeszłam dobrze ,chodź
      musiałam dużo leżeć ,bo dziecko było zle dożywiane ,co jest częste przy
      nadczynności ,ale myślę ,ze Wam się uda.
      • batajot Re: Poporodowe zapalenie tarczycy z nadczynnością 13.04.06, 22:16
        saba76 napisała:

> Masz śliczną córeczkę i już dużą. Kiedy miałaś stwierdzoną chorobę ,bo chyba
        > nie teraz ,po porodowe samo świadczy ,ze poporodzie ,a ty masz spore dziecko
        > już, no chyba ,ze się mylę.

Córeczkę urodziłam 25.04.2005r., czyli niecały rok temu. Objawy nadczynności
        tarczycy tj, chudnięcie, wzmożony apetyt, łamanie paznokci, wypadanie włosów,
        nadmierna potliwość, nadmierna nerwowość miałam już ze dwa miesiące temu, ale
        zwalałam to na karmienie. No i tydzień temu we wtorek koleżanka zauważyła u
        mnie wole, więc poszłam do lekarza, ale nie spodobało mi się to, że muszę
        natychmiast odstawić dziecko od piersi, a o drugim mogę zapomnieć, więc poszłam
        do drugiego. Ten mi przepisał propranolol no i mogę dalej karmić z czego bardzo
        się cieszę. A poporodowe zapalenie tarczycy może się objawić rok po urodzeniu
        dziecka.

Witam!
    • monika.1977 Re: Poporodowe zapalenie tarczycy z nadczynnością 13.04.06, 16:00
      Witaj w klubie. Ja poporodowe zapalenie tarczycy miałam we wrzesniu 2003 roku
      (4 miesiące po porodzie)TSH-0,005. Pierwsza endo przepisała mi piroxicam (tak
      sie chyba nazywał ten lek przeciwzapalny - OB miałam ponad 80). Nie mogłam przy
      tym leku karmić. Moja tarczyca została niestety totalnie zniszczona przez stan
      zapalny.Jestem cały czas na hormonach. Biorę novothyral 100.
      Pozdrawiam Monika

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka