Dodaj do ulubionych

Czy możliwy ból gardła z powodu guzków tarczycy?

17.10.06, 14:35
Od ponad 1,5 miesiąca boli mnie gardło. Byłam u internisty i u laryngologa i
nie stwierdzili żadnych zmian. Dostałam jakiś lek przeciwzapalny i
przeciwbólowy - pomogło na parę dni i ból wrócił. To nie jest ostry ból -
gównie w czasie przełykania czy kaszlu (pokasłuję też od dłuższego czasu). Od
lat mam guzki na tarczycy. Ostatnie USG i biopsję robiłam na wiosnę - żadnych
niepokojących zmian nie było. TSH było wprawdzie w dolnej granicy normy, ale
reszta badań krwi ok. Czy to możliwe, że guzki się uaktywniły i powodują ból
gardła? Mam skierowanie na USG, ale termin dopiero 28 października i ciekawa
jestem, czy to może mieć jakiś związek? Byłabym wdzięczna za informacje.
Obserwuj wątek
            • hashi-tess Re: Czy możliwy ból gardła z powodu guzków tarczy 18.10.06, 17:19
              Mimo wszystko zbadaj jeszcze raz poziomy hormonów i znajdz dobrego endo. To
              podstawa.
              Poczytaj o nadczynności, a napewno wiele objawów, które są przy tej opcji
              znajdziesz u siebie.
              Nie chcę Cię straszyć, ale wiele jest osób na tym forum, które były leczone na
              inne schorzenia choć miały "tylko" zaburzenia pracy tarczycy.
              Do diagnoz lekarskich podchodz z dystansem.
              • bardu Re: Czy możliwy ból gardła z powodu guzków tarczy 18.10.06, 21:57
                Na to forum trafiłam już ok. rok temu, bo miałam podejrzenia, że może coś jest
                nie tak z moją tarczycą. Mam niektóre z objawów nadczynności, ale to mogą być
                objawy również innych chorób (np. candidy, którą mi po drodze zdiagnozowano - a
                właściwie sama na to wpadłam, zrobiłam badania, potwierdziły się moje
                podejrzenia i gastrolog jedynie zaleciła odpowiednią kurację). Guzki tarczycy
                zdiagnozowano mi jakieś 5, 6 lat temu - raz w roku robię USG i odwiedzam
                endokrynologa. Na wiosnę robiłam wszystkie badania i lekarka stwierdziła, że
                tarczyca w porządku i nie ma powodów do niepokoju (lekarka ponoć bardzo dobra,
                polecana przez wiele osób). Zaleciła ponowną wizytę za pół roku, czyli w
                grudniu. Teraz byłam u internisty bo niepokoi mnie to gardło, a on skierował
                mnie na USG. Staram się mieć dystans do lekarzy, ale co mogę zrobić kiedy
                specjalista mówi, że wszystko jest absolutnie w normie. Oczywiście zrobię USG i
                nie dam się spławić, ale ja przecież na tym się nie znam. Może dla spokoju
                odwiedzę jeszcze jednego endokrynologa, żeby mieć spokojnie sumienie. Dzięki za
                rady.
      • bardu Re: Czy możliwy ból gardła z powodu guzków tarczy 03.11.06, 19:32
        Jestem już po USG i biopsji. USG: "Tarczyca o wym. prawego płata ok. 24x19x53
        mm, lewego płata ok. 20x15x45 mm, grubości cieśni ok. 5 mm. Miąższ taczycy
        jednorodny, normoechogeniczny ze zmianami ogniskowymi obustronnie. W prawym
        płacie tarczycy w dolnym biegunie niejednorodny, dobrze odgraniczony guzek o
        wym. ok. 16x15 mm, powyżej i bocznie źle odgraniczony guzek o niejednorodnie
        obniżonej echogeniczności 27x17x18 mm z wewnętrznym przepływem nacyniowym w
        opcji kolor doppler - zmiana do weryfikacji w BAC,poza tym drobne guzki
        hypoechogeniczne 2-6 mm. W płacie lewym dwa guzki hypoechogeniczne 3 mm. W
        okolicy dużych naczyń szyi obustronnie węzły chłonne do dł. ok. 12 mm."
        Biopsja (9 nakłuć, porządnie mnie wymęczyli): "Komórek podejrzanych nie
        znaleziono. Obraz cytologiczny podostrego zapalenia tarczycy. Węzeł: liczne
        prawidłowe komórki limfocytarne."
        Rozumiem, że to nic poważnego. Czekam jeszcze na TSH i idę z wynikami do endo.
        Może ktoś wie, co znaczą te "liczne prawidłowe komórki limfocytarne"? Gardło
        dalej boli i okropnie kaszlę. Mam nadzieję, że odpowiednia kuracja poradzi sobie
        z tymi dolegliwościami.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka