Dodaj do ulubionych

jakie badani robi endokrynolog?

13.03.13, 10:27
od pol roku mam zdjagnozowane hashimoto. biore tyroksyne, chodze do lekarza domowego. w koncu udalo mi sie umowic na wizyte u endokrynologa. jedyne co powiedziano to to, ze mam tego dnia nie brac tabletki. nie wiem czy isc na czczo i co wogole bedzie badal? bedzie pobieral krew i robil usg tarczycy? pani przez telefon nie miala czasu by cos wiecej powiedziec. mam nadzieje, ze trafie na dobrgo specjaliste, wczesniej chcialabym jednak wiedziec na co zwrocic uwage i co powinien badac? z gory dzieki.
Obserwuj wątek
      • e-milia1 Re: jakie badani robi endokrynolog? 14.03.13, 07:32
        nie wiem czy dokladnie bedzie pobieral krew. mam wniki badan przyniesc od mojego lekarza domowego. czytalam na forach, ze niektorzy pobieraja krew. niektorzy nawet przeprowadzaja badania ginekologiczne. jakie badania robil dokladnie twoj endo? dodam, ze moj domowy lekarz badal tylko poziom ths stad moje watpliwosci. ft 3 i ft4 nie badal niestety, mam nadzieje, ze zrobi to endo. czy sie myle?
        • sam-13 Re: jakie badani robi endokrynolog? 15.03.13, 08:24
          Idąc do endo powinno się mieć już zrobione badania (idziesz z wynikami):
          - podstawa to tsh, ft3, ft4

Lekarz nawet pobierając (a raczej pielęgniarka) nie będzie miał od razu wyników więc i tak będzie trzeba przyjść ponownie.

Mi jak dotąd żaden lekarz (ani rodzinny ani endo) nie dał skierowania na pobranie krwi dla ft3 i ft4 - każdy mówi że nie ma tego w kontrakcie tylko samo TSH więc musisz zrobic na własną rękę.

Lekarz na wizycie może Ci od ręki zrobić jedynie usg z czego będą wyniki w trakcie wizyty.
          • e-milia1 Re: jakie badani robi endokrynolog? 15.03.13, 16:01
            hmm, czyli po ptokach? chce isc do endokrynologa bo wlasnie moj domowy dal diagnoze na podstawie samych wynikow tsh i usg tarczycy. twierdzi, ze reszty nie trzeba. ja chce dokladnych badan. nawet jakbym miala drugi raz do niego isc...
            • milaemalka Re: jakie badani robi endokrynolog? 18.03.13, 00:49
              Podczas wizyty endokrynolog robi usg -o ile ma sprzęt.Innych badań nie robi.Przed wizytą zrób prywatnie badanie Ft3 i ft4 i Tsh-na to możesz dostać skierowanie od rodzinnego.Wizyta bez wyników nie ma sensu.Stracisz tylko czas a lekarz z oczu nie wyczyta jaki jest skutek zażywania tyroksyny.
              • zamostkowa Re: jakie badani robi endokrynolog? 18.03.13, 22:22
                Internista (lekarz domowy) nie ma uprawnień do dawania skierowania na ft3 i ft4 oraz innych badań dot. tarczycy (może dawać tylko tsh). Resztę badań może zlecać tylko endokrynolog (jeśli chodzi o tarczycę oczywiście). jeżeli masz zdiagnozowane hashimoto, to rozumiem, że miałaś robione choćby usg tarczycy i badania krwi? Wszystko to bierzesz na wizytę do endo. Jeżeli nie możesz wydać 50 lub więcej (zależy od laboratorium) złotych na zrobienie ft3 i 4 przed wizytą, porządny endo zleci to na następną wizytę (umawiaj się zaraz po wyjściu, bo terminy długie). Wątpię (nigdy się z tym nie spotkałam), żeby endo badał krew lub sam robił usg szyi - usg musi robić lekarz ze specjalizacją radiologiczną. Z doświadczenia - wypisz sobie wszystkie pytania czy wątpliwości na kartce - w czasie wizyty zapomina się połowę pytań.
                Generalnie endo potrzebuje świeże usg szyi oraz markery tarczycowe (tsh, ft3 i ft4 oraz ew. przeciwciała). I pamiętaj - pytaj o wszystko lekarza od razu, proś o wyjaśnienie wszelkich wątpliwości, nawet o powtórzenie, jeśli czegoś nie zrozumiałaś. Po wyjściu z gabinetu będzie za późnosmile
        • e-milia1 Re: jakie badani robi endokrynolog? 19.03.13, 21:33
          na stronie tego lekarza napisane jest, ze jego specjalizacja sa przede wszystkim choroby tarczycy wiec ludze sie, ze cos wiecej zrobi... moj lekarz domowy robil badania krwi 2 razy (TSH) i usg tarczycy.
          jesli endo nie robi badan szczegolowych to co i jak bada? myslalam, ze to lekarz glownie od hormonow i bedzie badal cala gospodarke hormonalna. kiedys mialam robione dokladne badania hormonalne, szczegolwe. teraz myslalam, ze beda one podobnie wygladaly. ciekawa jestem czemu nie mam tyroksyny w tym dniu brac?
          • pies_z_laki_2 Re: jakie badani robi endokrynolog? 19.03.13, 23:20
            Emilka, mylisz chyba dwie sprawy:
            1) badanie osobiste
            2) wypisanie skierowania na badanie w laboratorium

Endo NIE bada krwi w czasie wizyty. Krew bada pielęgniarka, bo każda godzina jej pracy jest tańsza...

Krew bada się pobierając ją w gabinecie zabiegowym i przesyłając ją do laboratorium z odczynnikami. Przed pobraniem krwi na badanie hormonów tarczycy musisz być na czczo, czyli BEZ tabletki tyroksyny. Łykniesz ją po wyjściu z gabinetu zabiegowego i popijesz wodą.

Endo może obmacać tarczycę, ew. zrobi usg jesli ma sprzęt i umiejętności. Do tego nie musisz być na czczo!!!

Badania możesz zrobić "na życzenie" czyli idziesz do przychodni czy bezpośrednio laboratorium, mówisz co chcesz zbadać, płacisz i masz.

Mozesz też dostać skierowanie na wykonanie badań "na ubezpieczalnię", wtedy nie płacisz dodatkowo, ale za to są restrykcje, bo lekarz nie może wypisać co tylko by chciał...

Jeśli idziesz do endo, to warto mieć świeże wyniki badań, bo endo nie wywróży z sufitu jaki jest stan tarczycy!!!

> czemu nie mam tyroksyny w tym dniu brac

A na którą godzinę idziesz do lekarza? To wbrew pozorom ważne.
            • e-milia1 Re: jakie badani robi endokrynolog? 20.03.13, 07:27
              no wiem, ze lekarz osobiscie krwi nie bedzie pobieral-zle sie wyrazilam. ale maialam na mysli, ze w gabinecie to zrobia.wlasnie wyczytalam na niemieckiej stronie, ze u endo pobierana jest takze krew. wizyta na 10 rano. zaraz lece do domowego lekarza po wszystkie wyniki...
              • wierka-5 Re: jakie badani robi endokrynolog? 21.03.13, 14:38
                Nie mnóz wątków!!!
                juz po wizycie. lekarz zerknal na wyniki i stwierdzil od razu, ze hashimoto nie mam. ze nic nie mam i zdrowa jestem. poziom TSH maialm przy zdjagnozowaniu 4,9 i mialam dolegliwosci. sam lekarz domowy powiedzial wtedy, ze gdyby nie moje dolegliwosci to mozna by bylo poczekac z lekami (pozniej robil usg tarczycy i stwierdzil, ze to hashimoto bo sie skorcza) edno twierdzi, ze 4,9 nic nie znaczy i ze jest to w normie, objawy o jakich mowie moze miec kazdy-stwierdzil. probowalam mu powiedziec o problemach ze schudnieciem po porodzie, o depresji, problemach ze skora, tym, ze okropnie w glowie mi sie krecilo. pytal czy po tabletkach jest lepiej? powiedzialam, ze troche tak, ale nie do konca. stwierdzil, ze nawet jak bede brala tyroxyne 100 to nie bedzie lepiej bo nie mam problemow z tarczyca. zrobil tez usg tarczycy i stwiedzil, ze jest w normie i sie nie powieksza. pobral tez krew by zrobic dokladniejsze badania krwi i wszystkich hormonow. i sama juz nie wiem. czytam was od jakiegos czasu i wiem, ze macie czesto tez problemy z endokrynologami, ze was ignoruja. moj endo poswiecil mi moze lacznie 10 minut. domowy robil usg chyba z 20 minut i dokladnie mierzyl, wyszlo, ze tarczyca ma 6 ml objetosci, endo twierdzi, ze sie nie zmniejszyla. nie wiem kto mial lepszy sprzet? sama nie wiem co o tym wszystkim sadzic? endo wysmial mojego lekarza domowego, bo niby nic nie mam i tabletki biore na darmo. za 3 tygodnie mam odebrac wyniki badan i mam tez kolejna wizyte. czy szukac kolejnego specjalisty po otrzymaniu wynikow?

• pies_z_laki_2 Re: jakie badani robi endokrynolog? 22.03.13, 03:28
                  6 ml objętości dla tego endo jest ok? Ciekawe jak by się sam czuł, mając 1/3 tarczycy i odpowiednio mniej hormonów produkowanych przez resztkę gruczołu, a pracujących na cały organizm...

Tak, szukaj innego endo, a u tego endo szkoda, że nie zażyczyłaś sobie diagnozy na piśmie dla internisty. Jak taki "lekarz" musi coś podpisać nazwiskiem, to się jakby dłużej zastanawia...
                  • e-milia1 i tu pies pogrzebany 22.03.13, 07:05
                    endo po zrobieniu w pare minut usg swtwierdzil, ze tarczyca w porzadku i nie zmniejsza sie ani nie ma typowych zmian jakie widoczne sa w hashimoto. domowy lekarz badal dluzej, ale moze sie mylil, mial zly sprzet? ja musze jeszcze raz do tego endokrynologa pojsc po wyniki i na rozmowe (za 3 tyg.). wogole to ja nie wiem jak on sprawdzal to wystko bo sie przyczepil, ze przynioslam mu jakies stare wyniki z 2009. a wyniki byly z konca 2012... zle przczytal... sama nie wiem. moze ma racje. moze te objawy sa wynikiem przmeczenia, porodu, nieprzespanych nocy? nie wiem sama...
      • muktprega1 Re: gdzie jestescie kochane? ja juz po wizycie u 24.03.13, 22:18
        E-milko założyłaś nowy wątek całkiem niepotrzebnie mając już swój:

forum.gazeta.pl/forum/w,24776,143165983,143373679,Re_jakie_badani_robi_endokrynolog_.html
        Twoja tarczyca o ile dobrze przeczytałam ma 6 ml objętości, tak?
        Lekarz ogólny zdiagnozował Ci Hashi i jesteś 1/2 roku leczona tyroksyną, napisz jaki ma poziom Ft3 Ft4 i ile bieresz tyroksyny przy tych wynikach.

• e-milia1 Re: gdzie jestescie kochane? ja juz po wizycie u 24.03.13, 22:29
          wlasnie, ze poziom ft3 i ft4 nie byl badany, stad naszly mnie watpliwosci i poszlam do endo. ten wykonal cala game badan ( w tym ft 3 i ft4). wyniki do odebrania i konsultacja dopiero za kilkanascie dni.
          tak, lekarz ogolny stwierdzil, ze tarczyca ma taka objetosc. endo z kolei robiac usg stwiedzil, ze nie zmniejsza sie wcale i wszystko jest w porzadku. nie wiem czy to ma znaczenie, ale lekarz ogolny robil usg kolo 30 minut, endokrynolog jakies 7 minut. co do tyroksyny-biore 75....
      • muktprega1 Re: hmm, myslalam, ze ten watek 24.03.13, 22:39
        Chodzi o to, że jak masz wszystkie wiadomości w jednym wątku, można coś doradzić, sprawdziwszy przedtem poziom hormonów u osoby, samopoczucie itp, bo wiesz obowiązuje zasada - przede wszystkim nie szkodzić, a tak trudno jest się ustosunkować, chociaż ten wątek o zdrowej biorącej tyroksynę - może komuś też się przydać smile
    • e-milia1 mam wyniki 17.04.13, 21:50
      TSH 0,60 (norma 0,35-4,50)
      przeciwciala 39 (norma do 60) reszty badan nie zrobil bo twierdzi, ze przy tak rewelacyjnych 2 wynikach nie bedzie badal ft3 i ft4. powiedzial, ze jego badanie usg nie wskazuje na hashimoto i ze nic mi nie dolega i ze moda jest ostatnio, ze lekarze pierwszego kontaktu tak szybko przepisuja leki. powiedzial, ze mam odstawic leki bo niepotrzebnie zaklucam nimi prace mojej tarczcy i mam przyjsc do niego za jakies 4 miesiace by zaczac badac wszystko od poczatku. nie odstawilam bo lepiej sie od nich czuje i problemy ze skora na rekach minely. szukam kolejnego specjalisty. czy jest mozliwym, ze poprzez branie hormonow stan tarczycy sie poprawil? na usg w grudniu u lekarza pierwszego kontaktu widoczne bylo (twierdzil lekarz), ze tarczyca sie skurcza. endo z kolei mowi, ze nie ma zmian...
          • muktprega1 Re: mam wyniki 18.04.13, 22:57
            > badani
            > e usg nie wskazuje na hashimoto i ze nic mi nie dolega i ze moda jest ostatnio,
            > ze lekarze pierwszego kontaktu tak szybko przepisuja leki. powiedzial, ze mam
            > odstawic leki bo niepotrzebnie zaklucam nimi prace mojej tarczcy

Wpisz go na listę niepolecanych, konował jeden!
            Tarczyca dorosłej kobiety powinna mieć objętość ok 13-18 ml, a Twoja jest w zaniku (6 ml!!) i to już jest dowód dla niejednego lekarza na autoimmunologiczną chorobę. Tarczycę zeżarły przeciwciała.
            Trzymaj się lekarza pierwszego kontaktu, który chociaż nie endo, ale dużo lepszy od endo. Nie rozumiem tego...
      • pies_z_laki_2 Re: mam wyniki 18.04.13, 23:42
        > zaklucam nimi prace mojej tarczcy

Jeśli twoja tarczyca ma 6ml (przy normach 13-18ml), to jak widać już i tak masz jej 1/3... branie hormonów niewiele jej pomoże, za to nie zaszkodzi na pewno, a z pewnością pomoże TOBIE.
        Nie lecz się tarczycy jako organu, tylko ciebie jako osobę. Tarczyca w zaniku jest na stracenie, jeszcze nikt nie wymyślił sposoby na odrośnięcie zanikającej tarczycy, za to suplementacja hormonami tarczycowymi bardzo dobrze robi człowiekowi, któremu tarczyca właśnie przestała dostarczać wystarczająco dużo własnych hormonów.
        • e-milia1 ja juz sama nie wiem na czym stoje 19.04.13, 20:07
          lekarz pierwszego kontaktu badal tarczyce i mierzyl jakies pol godziny, jednoczesnie wszystko mi tlumaczyl. wyszlo mu 6 ml objetosci. endo usg robil 5 minut i stwierdzil, ze nie zmniejsza sie. nie wiem jak mierzyl i jakim sprzetem. czyli jeden mowi hashimoto bo tarczyca zanika, drugi twierdzi, ze nic sie nie dzieje, tarczyca bez zmian i wszystko jest ok. z tego wszystkiego zapomnialam zapytac sie tego endo ile wg. niego ma moja tarczyca? kazal odstawic leki, w sumie moglabym zeby zobaczyc co bedzie sie dzialo i by zaczac badac od poczatku, ale boje sie, ze wszystko wroci jak bumerang i ze bedzie jeszcze gorzej.
Inne wątki na temat:

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka