Dodaj do ulubionych

Niedoczynnosc u dziecka - brzydkie paznokcie

02.04.13, 22:53
Moja córka ma 8 lat. Od 4 lat ma stwierdzoną niedoczynność. Od dłuższego czasu ma dość brzydkie paznokcie u nóg. Zółte, twarde, z bruzdami, jakby porysowane. Byłam u 2 dermatologów, wykluczyli grzybice itp, zgodnie stwierdzili ze to od tarczycy.

Moze macie jakieś sprawdzone sposoby jak poprawić stan paznokci?

pozdrawiam
Obserwuj wątek
    • muktprega1 Re: Niedoczynnosc u dziecka - brzydkie paznokcie 03.04.13, 10:23
      Witaj
      Recepta:
      1 - wyrównanie poziomu hormonów tarczycy (Ft3, Ft4) w granicach 50%-80%, czyli dostosować ilość tyroksyny do wyników i samopoczucia (zrób badania i wrzuć na forum)
      2 - zbadać poziom przede wszystkim D3 oraz przy okazji B12 i ferrytynę. Takie paznokcie jak w Twoim opisie miałam wiele lat do momentu badania D3 właśnie i półrocznej suplementacji. Paznokcie u rąk są już super - różowe, ale u nóg (rosną o wiele dłużej) paskudne jeszcze.
    • pies_z_laki_2 Re: Niedoczynnosc u dziecka - brzydkie paznokcie 04.04.13, 18:45
      Wg. lekarzy większość dolegliwości u Hashimotek jest nie-od-tarczycy, po czym jakimś cudem wszystko wycofuje się po uregulowaniu hormonów tarczycowych (czyli jednak od-tarczycy?) i uzupełnieniu niedoborów (nie, to niemożliwe, pani nie wygląda anemicznie! po co to badać? Nie, poziom ma pani niski, ale w normie, więc nie suplementujemy... co? że 0,5% normy? ale w normie! itd itp)

Już wiesz, że niektórzy lekarzy są baaardzo ostrożni, może dlatego, że cudzym kosztem. Naszym kosztem... naszego samopoczucia, zdrowia i wyglądu....

Podaj nam wyniki z normami, albo poczytaj na forum wątki z podanymi materiałami źródłowymi na temat wit D3, prawidłowego poziomu hormonów itd itp. I trzymajcie się ciepło smile
      • zeb1 Re: Niedoczynnosc u dziecka - brzydkie paznokcie 04.04.13, 21:43
        nie mam wszystkich wyników, cześć trafiła od razu do lekarza i nie pamiętam już wartości, pamiętam tylko, ze lekarz twierdził, ze jest ok

Aktualne TSH 1,38 ( 0,27-4,7)
        D3 43,63 (30-80 poziom zalecany; 10-30 niedobór)

Nie widzę nic niepojącego w jej zachowaniu i samopoczuciu

pozdrawiam
        • pies_z_laki_2 Re: Niedoczynnosc u dziecka - brzydkie paznokcie 05.04.13, 11:27
          > nie mam wszystkich wyników, cześć trafiła od razu do lekarza i nie pamiętam już wartości,
          > pamiętam tylko, ze lekarz twierdził, ze jest ok

No właśnie, to o tym mówię! Nie lekarz odpowiada za wasze zdrowie, tylko wy same! Jak to nie znasz wyników? A jak będziesz chciała z jakiegoś powodu iść do jakiegokolwiek innego lekarza, to co mu powiesz, że jest ok, bo tak mówił jakiś inny lekarz? I na jakiej podstawie ten drugi miałby cokolwiek wnioskować?

Idź do tego waszego lekarza i spisz dokładnie daty, rodzaj badań, wyniki i normy dla nich, albo zleć wykonanie kopii dokumentacji (nie tylko karty, ale i dołączanych wyników badań). Jeśli się coś dzieje, to musicie mieć w domu wszystkie wyniki badań, bo te w przychodni czasem znikają w niewyjaśnionych okolicznościach...

(nie jesteś ciekawa jakie to wyniki wasz lekarz interpretuje jako dobre? ja bym była... smile)
            • muktprega1 Re: Niedoczynnosc u dziecka - brzydkie paznokcie 06.04.13, 00:07
              > Wiesz co, nie przesadzasz trochę?

Ani troszeczkę nie przesadza, nie daj uśpić swojej czujności, bądź świadoma, co się dzieje, śledź wyniki, zrób tabelkę z wynikami, dawkami, samopoczuciem. Tu jest cała masa ludzi mających "hormony w granicach norm" i w "eutyrozie", ale bywają ciężko chorzy, bo nie w tym problem, a w specyfice tej choroby.
              Masz nowe wyniki? To po prostu je wrzuć wraz z normami
              • matiuszka Re: Niedoczynnosc u dziecka - brzydkie paznokcie 06.04.13, 09:44
                Moje dzieci też mają brzydkie paznokcie. Córka 11 lat u rąk (paznokcie mają malutkie wgłębienia, jakby ponakłuwane szpilką, poza tym wyglądają normalnie) synek 4 lata u nóg - takie, jak opisujesz. Badania będę im wkrótce robiła, dam znać jakie u nas wyniki. Zimą zaczęłam dzieciom suplementować wit D - bez badań. Ustaliliśmy z pediatrą, że w okresie zimowym przy takiej ilości dni słonecznych, jakie mamy, dzieci mogą dostawać D w ciemno. Na początku synkowi bardzo szybko poprawiły się paznokcie u nóg. Ale teraz, pomimo dalszej sumplementacji, wróciły do stanu wyjściowego. Lekarz mówił też o podawaniu żelaza w takich przypadkach.
                Nic konkretnego ode mnie - ale jak tylko do czegoś dojdę, dam znać.
                  • zeb1 Re: Niedoczynnosc u dziecka - brzydkie paznokcie 06.04.13, 13:18
                    Piszecie jakbym lekceważyła stan zdrowia moich dzieci. Powtarzam, ze wszystkie wyniki mam spisywane, zmiany dawkowania, samopoczucie itp. Moje dzieciaki to trojaczki, pozostała dwójka tez ma niedoczynność (ale problem z paznokciami tylko córka), wiec trochę tej dokumentacji w domu mam. Więc jeśli ktoś mi pisze, ze nie interesuje mnie stan zdrowia dziecka i jego wyniki to trochę nie fair.

Ktoś pytał o wnyki, wstawiałam wcześniej ale podam jeszcze raz

Aktualne TSH 1,38 ( 0,27-4,7)
                    D3 43,63 (30-80 poziom zalecany; 10-30 niedobór)
                    FT4 - jest u lekarza, wg lekarza jest na odpowiednim poziomie

Robiłam też cukier, cholesterol i morfologie, nie wiem czy wstawiać? Wg lekarza tez są ok. Dzieciaki dostają tran w okresie jesień-zima, wit D3 endo nie kazał podawać. Samopoczucie ok, nie maja żadnych dolegliwości poza sucha skórą. Dodam tylko, ze niedoczynność u dzieci wyszła przypadkiem, kiedy przebadał się mój tata a potem ja i oboje mamy chora tarczycę.

pozdrawiam
                    • muktprega1 Re: Niedoczynnosc u dziecka - brzydkie paznokcie 06.04.13, 19:44
                      > Więc jeśli ktoś mi pisze, ze
                      > nie interesuje mnie stan zdrowia dziecka i jego wyniki to trochę nie fair.

Ależ kochana, nikt w ten sposób nie napisał, dzielimy się tylko naszym wspólnym dla wielu i podobnym doświadczeniem, a Ty już sama zrobisz co uważasz za stosowne smile
                      Wskazówki masz i możesz z nich skorzystać lub nie, wybór zawsze należy do Ciebie smile
                    • nebiru Re: Niedoczynnosc u dziecka - brzydkie paznokcie 07.04.13, 16:32
                      Trafiłaś na przyjazne forum. Tu Cię nikt nie ocenia jako matki. Musiałas źle zrozumiec kolezanki. One tylko doradzaja co możesz zrobić lepiej i na co zwrócić uwagę. One chca Ci pomóc i doradzić bo same błądziły zanim zrozumiały swoja chorobę. Znam to, też bładziłam 20 lat a raczej omijałam lekazry bo i tak nie potrafili doradzić a chorbe wykryto u mnie gdy juz musiałam szukac pomocy bo czułam się jak zombi.
                      Lekarze niestety nie rozumieja że posiadając hormony i TSH w normie mozna prawie umierać przy chorobach tarczycy bo te normy nic nie mówią/ Ja przy TSH powyżej 0,2 oraz ft3 i fT4 poniżej 50 % czuje sie fatalnie i mam dziesiątki objawów niedoczynności. Dlatego patrz na objawy bo te więcej mowią o stanie chorego niż "normy".
                      Pamietaj na tym forum sa opsby Ci życzliwe i jesli cos doradzają to dla Twojego dobra i w żaden sposób Cie nie ocenają Z rad można skoczystać lub nie ale poczytać warto. Może Ci się cos sprzyda w przyszłości
                      Pozdrawiam
    • lewapulkula Re: Niedoczynnosc u dziecka - brzydkie paznokcie 07.01.15, 21:14
      Witam. Czy i jak poradziła sobie Pani z paznokciami? Moja córka - obecnie 14 lat -praktycznie od urodzenia miała brzydkie paznokcie u stóp. Badnia paznokci nie wskazały na grzybicę, aczkolwiek ich wygląd tak. Nie mogłyśmy sobie poradzić z nimi nigdy. Obecnie raz w tygodniu robimy kąpiel stóp w zakwaszonej wodzie (woda z octem jabłkowym) dla profilaktyki. Córka jest w wieku gdzie teoretycznie moze jakiś lakier rzucić na paznokcie i tym samym zamaskowac nieestetyczny wygląd. Ale to rozwiazanie tylko kosmetyczne. Dodam że nie ma hashimoto - badana pod tym katem z uwagi na to, ze ja niestety mam.
Inne wątki na temat:

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka