Dodaj do ulubionych

miażdżyca i hashi

26.12.05, 14:08
Cieszy mnie to forum i buduje.Zaglądam od dawna.Ponieważ (możliwe,że
przeoczyłam),nie wspominano o związku miażdzycy z hashi, a bardzo interesuje
mnie taki temat, proszę o parę słów; czy ktoś z Was słyszał o takiej
zależności? lub tp. O sobie krótko:4O wiosna,hashi od 3 lat (rok po urodzeniu
dziecka),obecnie eutyroza , dodatkowo astma,nadciśnienie tętnicze (ostatni
nabytek)ot, schemat.Zdarzył mi się też kilka miesiecy temu niedokrwienny udar
mózgu, z którego - w miarę- się wygramoliłam.Ale do rzeczy. Badanie dna
oka:miażdżyca; jestem w trakcie diagnostyki (wiele wskazuje, że
najbardziej "przymiażdżyło" mi mózg i kończyny dolne).Broń Boże, nie
straszę.Być może jest tak, że akurat - powiedzmy - mam pecha (czytaj:
oksydacja).A może ktoś z Was też tak ma?.Pozdrawiam serdecznie.Hashikonik.
Obserwuj wątek
    • aagata4 Re: miażdżyca i hashi 27.12.05, 10:29
      w rodzinie miałam przypadek miażdzycy - był on spowodowany dlugoletnia cukrzycą
      i wiekiem babci (byc moze tez miala klopoty z tarczycą - ale tego nie wiemy)...
      skoro miażdzyca jest powiazana z cukrzyca to w jakis sposob pewnie tez i z
      naszym hashi... ale z tego co wiem to za wczesnie u Ciebie na taka miażdzycze
      jak u Ciebie...

pozdrawiam

Agata
      • iskial Re: miażdżyca i hashi 27.12.05, 11:29
        Witaj ja mam też problemy z wysokim poziomem cholesterolu o trójglicerydów
        lekarze twierdza że to przez tarczyce i ja jak jestem w niedoczynności to
        cholesterol rośnie jak tsh spada to cholesterol też dziwne ale prawdziwe
        kardiolog leków nie dał na cholesterol pozostała dieta ,która i tak jest z
        ograniczeniem tłuszczu idę w styczniu na badania to zobaczymy ciśnienie u mnie
        też zależy od haszi potrafię miec znaczne skoki cisnienia miałam niedawno
        holter ciśnieniowy i tak w ciągu dnia miałam trzy razy 190/100 i 102/80 czyli
        skrajnie .A zauważyłam że stres kocha haszi i jak jestem w dużym stresie to
        haszi atakuje tak że dała mi w święta popalić duży plus jak człowiek umie
        odreagowac stresy ale nie zawsze mi sie to udaje pozdrowienia i dużo zdrowia w
        nowym roku życzy Roma
    • hashikonik Re: miażdżyca i hashi 27.12.05, 14:15
      Dziękuję za zainteresowanie.Nie wielkie, ale zawsze.Ja również poszperałam "w
      temacie".I okazuje się,że oprócz cholesterolu, który jest bodaj postawowym
      czynnikiem miażdżycotwórczym, nie mniej istotna jest homocysteina (jej wysoki
      pozim wpływa na zaburzoną zdolność remetylacji homocysteiny do
      metioniny).Choroby wywołane zbyt wysokim poziomem homocysteiny to m.in:
      miażdżyca ,choroba wieńcowa,udar,zakrzepy,dysplazja szyjki macicy,rak szyjki
      macicy,rak okrężnicy,zaburzenia poznawcze,zaburzenia wieku starszego,choroba
      Alzeheimera,defekty cewy nerwowej,zatrucie ciążowe. - i właśnie to zatrucie
      ciążowe naprowadziło mnie na pewien trop (mam na myśli siebie i własne zatrucie
      ciążowe).Bo, jeżeli już siedem lat temu pojawiły się w moim organiźmie
      zaburzenia metylacji a co za tym idzie niskawy, poziom kwasu foliowego, to:
      należy go natychmiast suplementować! Naukowcy potwierdzają, a nawet
      zdecydowanie sugerują suplementację: VitPP(dwie specyf.formy kwsu foliowego),
      B2,B6,612,Q10,L-karnityna,omega-3. A związek zaburzeń metylacji z hashi? ano
      taki,że miewamy często awitaminozę vit B6,B12i kwasu foliowego- wiem, nie
      tylko "po sobie". Tak sobie próbuję tylko kombinować.Serdecznie pozdrawiam.
      Hashikonik.

Ps.A już dawno coś mnie tknęło i łykam m.in. methiovit - mam wszystko,co
      trzeba.Pa.
      • to-ja-007 Re: miażdżyca i hashi 03.01.06, 15:56
        Witaj
        To jest bardzo ciekawe. Moglabys podac zrodla skad wzielas te informacje?
        Mam Hashi w rodzinie a oprocz tego byly zatrucia ciazowe oraz udary mozgu i
        zakrzepica u kobiet, wiec chyba powinnam zainteresowac sie tematem.

pozdrawiam
        ula
    • hashikonik Re: miażdżyca i hashi 27.12.05, 14:58
      Chyba "namięszałam".Podsumuję.Zaburzenia metylacji nie są przyczyną choroby
      hashimoto (najpewniej sprzyjają miażdżycy)' osoby hashi są grupą o podwyższonym
      ryzyku zaburzeń metylacji. hashikonik.
    • to-ja-007 Re: miażdżyca i hashi 04.01.06, 12:32
      Znalazlam cos ciekawego, z czego wynika ze niewlasciwy poziom homocysteiny moze
      byc konsekwencja niedozcynnosci tarczycy (a wiec zle dobranych hormonow przy Hashi):

"...A recent study measured the plasma homocysteine levels in 50 hypothyroid and
      46 hyperthyroid patients. They found that plasma homocysteine concentrations
      increased in hypothyroidism and decreased in hyperthyroidism. They also found
      that restoration of the euthyroid state (by drug treatment) decreased both
      homocysteine and creatinine in hypothyroid patients and increased both
      homocysteine and creatinine in hyperthyroid patients. Folate levels were found
      to be lower in the hypothyroid group when compared with the hyperthyroid group.
      They proposed that a higher creatinine clearance in hyperthyroidism could
      partially explain the changes in homocysteine. A similar study found the same
      relationship between homocysteine and hypothyroidism, but the authors believed
      it was due to decreased hepatic levels of enzymes involved in the remethylation
      pathway of homocysteine (Nedrebo et al. 1998; Hussein 1999; Catargi et al. 1999;
      Diekman et al. 2001)."

Catargi B, Parrot-Roulaud F, Cochet C, et al. Homocysteine, hypothyroidism, and
      effect of thyroid hormone replacement. Thyroid. 1999 Dec;9(12):1163-6.

Diekman MJ, van der Put NM, Blom HJ, et al. Determinants of changes in plasma
      homocysteine in hyperthyroidism and hypothyroidism. Clin Endocrinol (Oxf). 2001
      Feb;54(2):197-204.

Hussein WI, Green R, Jacobsen DW, et al. Normalization of hyperhomocysteinemia
      with L-thyroxine in hypothyroidism. Ann Intern Med. 1999 Sep 7;131(5):348-51.

Nedrebo BG, Ericsson UB, Nygard O, et al. Plasma total homocysteine levels in
      hyperthyroid and hypothyroid patients. Metabolism. 1998 Jan;47(1):89-93.

skopiowane z artykulu:

www.lef.org/protocols/prtcl-104.shtml
      t.b.c.
      pozdrawiam
      ula
        • to-ja-007 Re: miażdżyca i hashi 04.01.06, 15:48
          > Przeczytałam. No własnie.Związek pomiędzy hashi i homocysteiną jest wysoce
          > prawdopodobny,

Zeby uscislic - nie same Hashi a niedoczynnosc tarczycy moze sie przyczynic do
          wzrostu homocysteiny. Nie straszmy niepotrzebnie wink

• hashikonik Re: miażdżyca i hashi 04.01.06, 12:58
        to-ja-007 napisała:

> aha homocysteina rosnie od picia kawy i palenia .....
        > zrodlo info podam pozniej
        >
        Też.Witaj. I może jeszcze dwa odsyłacze: www.pkb.com.pl.(GENOM) a tam:
        metylacja MTHFR (to dotyczy inklinacji genetycznej); oraz Sprawy Nauki - art.
        prof.Edwarda Balda,dr.Leszka Czupryniaka z dnia 2003-10-17 - biuletyn MEiN. No
        i może jeszcze bardziej popularnonaukowo:www.sfd.pl (NUTRIFARM-
        Glikocyjamina,homocysteina,betaina)a tam; metylacja i S-
        adenozylometionina.Pozdrawiam.Hashikonik.
        • to-ja-007 Re: miażdżyca i hashi 04.01.06, 15:51
          Dzieki za namiary.

Wlasnie znalazlam ciekawostke o homocysteinie i raku jelita grubego oraz
          chloniaku nieziarniczym. Zwlaszcza ten ostatni jest interesujacy bo wystepuje
          duzo czesciej u hashimotowcow niz u reszty populacji:

www.nature.com/bjc/journal/v90/n10/full/6601777a.html
          pozdrawiam
          ula

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka