Dodaj do ulubionych

Nowa na forum ze starą chorobą. Wyniki.

04.08.09, 21:43
Od 6 tyg leczę niedoczynność i zapalenie tarczycy – zaczęłam od
Eythyroxu 25, selen 100ug.

Wyniki badań przed Eythyroxem 22 czerwca:
TSH 3,4 (0,25-5,0) 66,31%
FT3 5,0 (4,0 – 8,3) 23,25%
FT4 10,2 ( 9,0 – 20,0) 10,91%
Ferrytyna 27,0 (13 – 150)
Testosteron 0,4 (0,1-0,9)
Sierpień 2008: a-TPO < 10 (max 35), a-TG < 20 (max 40)

Badania kontrolne po 5,5 tyg na Eythyroxie 25:
TSH 2,6 (0,25-5,0) 49%
FT3 4,6 (4-8,3) 13% dlaczego spadek?!
FT4 11,9 (9-20) 26%

Martwią mnie nadal niskie poziomy FT3 i 4. Biore selen 100ug, ale
widocznie to za krótko aby była wlasciwa przemiana? I chyba musze
czekac aż się spokojnie hormony będą nasycać?
Przy niskim żelazie biorę Biofer Folic 1xdz, cynk 1xdz, olej z
wiesiołka, czarny orzech 1xdz. Przypuszczam, że za mało tego żelaza,
prawda?

Co we mnie szwankuje w sampoczuciu? osłabienie, zmęczenie itp. Mam
brzydką cerę z łojotokiem, naciekami, ostatnio z posiewu wyszedł
gronkowiec (nie złocisty tylko jakis słabszy, staphyloccocus, mam
masci na to), marznę, zmienne nastroje, drażliwość. Spię dobrze,
miesiączki regularne i znośnie bolesne.
Przyjmuję teraz od tygodnia Jasminelle (pierwszy cykl)– zlecenie
ginekologa, przy podwyższonym testosteronie, który to wg niego
wpływa na moje nadmierne owłosienie no i na ten wstrętny trądzik
(łojotokowe zapalenie skóry). Poziom testosteronu do kontroli za 3 m-
ce. Mam nadzieję, że na tym poprzestanę, bo nie chcę dłużej truć się
tabs antykoncepcyjnymi. Mialam dylemat czy zaczynać te leki,
czytałam, że niedoczynność także może wpłynąć na podwyższenie
testosteronu. Niemniej jednak póki co, zanim hormony tarczycowe się
nie nasycą, postanowiłam wspomóc leczenie w ten sposób. Nie wiem czy
dobrze robię. Najwyżej wezmę 1-2 cykle i przestanę czekając aż
faktycznie tarczyca się ustawi i ustawią się hormony?

Dodam, że przez ostatni rok leczyłam boreliozę i babeszjozę kilkoma
antybiotykami. Po tym intensywnym leczeniu, mam osłabiony organizm
bardzo. Jest mi słabo, męczę się, ale najważniejsze, że pokonałam
borelioze i wiele innych objawów chorobowych odeszło w siną dal!

Chciałabym za pare m-cy zajsc w ciążę, marzę już o tym…… ale wiem,
że musze stanąc na nogi, ustawić tarczycę, choc już cierpliwości
nieraz brakuje ile jeszcze będę się leczyc, bo jak nie depresja to
trądzik, candida, alergie, potem borelioza to znów tarczyca.. Oby to
juz był ostatni zakręt!
Obserwuj wątek
    • newborn27 Re: Nowa na forum ze starą chorobą. Wyniki. 04.08.09, 21:45
      Mały update: przez ostatnie 3 dni zwiększyłam sama dawkę Eythyroxu i
      wzięłam 25+12,5, czyli 37,5.
      Czuję się znacznie gorzej!! odpływ sił, jestem okropnie obolała i
      depresyjna, źle śpię.. Chyba taka dawka to jeszcze za prędko? Albo
      cos innego winic za ten zjazd samopoczucia?? A może tak reaguję na
      leki ginekologiczne? Fakt płynie ze mnie 4. dzień i nieustannie boli
      podbrzusze, kiedys bolało jedynie w pierwszym dniu miesiączki.
      Dużo pytań i wątpliwości, cos jest na rzeczy, czego nie umiem
      wyjasnić. Co myślicie?
      • x.armide Re: Nowa na forum ze starą chorobą. Wyniki. 04.08.09, 22:00
        jesli bierze sie tyroksyne w tabletce to organizm zmniejsza produkcje wlasnych hormonow dlatego prawdopodobnie poczyjesz sie lepiej jak bedziesz miec jakas konkretna dawke. co do testosteronu to w niedoczynnosci czesto obniza sie shbg bialko ktore laczy sie z testosteronem jesli jest bialka malo to jest wiecej wolnego czyli czynnego i faktycznie dzialajacego testosteronu
      • aleksandra_01 Re: Nowa na forum ze starą chorobą. Wyniki. 04.08.09, 22:33
        Witaj

zauważ euthyrox który bierzesz zawiera samo t4, więc jak podniosłaś dawkę
        to powiększyła się różnica między ft3 i ft4 , co mogło też spowodować
        gorsze samopoczucie. Może mogłabyś brać więcej tego żelaza, lub
        załatwić sobie lepsze żelazo na receptę, i ewentualnie więcej selenu
        [max chyba 200 na dobę można]. Podnosić dawkę euthyroxu i tak będziesz musiała
        z czasem, bo 37,5 to malutko. Ale warto już teraz pracować nad przemianą
        ft4 do ft3, żeby możliwie uniknąć nieprzyjemności wynikających
        z niskiego poziomu ft3.

a.
        • newborn27 Re: Nowa na forum ze starą chorobą. Wyniki. 05.08.09, 15:22
          Dzis wrocilam do poprzedniej dawki 25.
          Postaram sie zakupic mocniejsze żelazo na recepte, ale póki co te
          obecne bede brać 2xdziennie.
          Mnie bardziej martwi chyba ten lek antykoncepcyjny, bo bardzo dziwny
          mam w tym cyklu okres, mocno płynie, a ból podbrzusza nasila sie z
          dnia na dzień i dzis juz nie obylo sie bez nospy, są mdłosci,
          biegunka i poty jak w gorączce, choc temp normalna.
          chyba zakoncze Jasminelle tylko na jednym cyklu, a testosteron w
          trakcie leczenie tarczycy i tak sie obnizy.. Dobrze myślę?
          • newborn27 Re: Nowa na forum ze starą chorobą. Wyniki. 05.08.09, 15:52
            Zestawiłam swoje wyniki TSH w latach(niestety ft3 i ft4 nie robilam,
            nie mialam pojęcia):
            2000 pazdz. 0,08 (0,35- 5,5)BRAŁAM JODID
            2001 czerwiec 3,46 (jw)
            2001 wrzesien 4,35 (jw)
            2002 pazdz 2,57 (jw)
            2004 sierpien 2,74 (0,27- 4,2)
            2007 maj 4,123 (0,47 - 4,64)
            2008 sierpien 2,371 (0,35- 5,5)
            2009 maj 3,033 (0,35 – 5,5) 52,1%
            2009 czerwiec 3,4 (0,25-5,0) 66,31%
            2009 lipiec 2,6 (0,25-5,0) 49%

USG, objętość tarczycy:
            2000 - 10,56 ml
            2001 - 10,65
            2002 - 10,906
            2005 - 16,625
            2007 maj - 8,914
            2008 marzec - 6,0
            2008 grudzień - 10,155

Czy moze komus pomoże takie zestawienie w celnych uwagach?
            hashi bez zmniejszonej tarczycy oraz bez podwyższonych przeciwciał?
            • newborn27 Re: Nowa na forum ze starą chorobą. Wyniki. 12.08.09, 14:47
              Obecnie biorę: Eythyrox 25, selen 100, cynk, żelazo, liść oliwny,
              Jasminelle. Nadal czuję się bardzo źle. Depresja, zmęczenie,
              trądzik, obolałe ciało, brak apetytu. Przez ostatni tydzień musiałam
              wziąc podwójna dawkę tabl antyk. na zatrzymanie krwawienia.
              Krwawienie ustało, ale plamię nadal. Czuję sie otępiała, jakby życie
              ze mnie uleciało. Nie wiem, co robić.
              • milaemalka Re: Nowa na forum ze starą chorobą. Wyniki. 12.08.09, 17:32
                Witaj masz tak niskie Ft4 i Ft3,ze musisz czuc sie zle.Moze sprobuj jednak
                zwiekszyc o 6,25.Radziłabym sprawzić czy nie masz anemii
                • newborn27 Re: Nowa na forum ze starą chorobą. Wyniki. 13.08.09, 13:44
                  Sprawdzałam ferrytynę, mam niską i uzupełniam żelazo(pisalam o tym
                  wyzej), ale moze to za mało..
                  Od dzisiaj zwiększylam eythyrox o 12,5 i postaram sie wytrzymac mimo
                  złego samopoczucia.
                  • harmoniak Re: Nowa na forum ze starą chorobą. Wyniki. 13.08.09, 13:55
                    2x Biofer Folic to zdecydowanie za mało. Załatw sobie żelazo na receptę i
                    koniecznie bierz duże dawki.
                    • newborn27 Re: Nowa na forum ze starą chorobą. Wyniki. 08.09.09, 13:15
                      Nie jest ze mną dobrze. Depresja, brak sił na cokolwiek, rano ledwo
                      wstaję, cała obolała.
                      Od tygodnia jestem na dawce 50 euthyroxu, wczesniej 25, 37, 43-
                      zwiekszalam sama sukcesywnie.
                      Nie wiem, czy tyroksyna sie źle nasyca w tkankach, skąd ten brak sił
                      i psychika pada, czy moze hormony plciowe ktore nadal "reguluję" sa
                      za to bardziej odpowiedzialne. Biore od ponad 2 tyg progesteron w
                      leku Orgametril.
                      Poza tym selen, sorbifer durules, biofer folic, cynk.
                      Z pozytywów, to mam wrazenie, że włosy mniej wypadają i cera sie
                      polepszyla.
                      Jutro (o ile wstanę) zrobię kontrolne badania tsh, ft3, ft4, wit
                      b12, progesteron, prolaktyna. Czy cos jeszcze zbadac?
                      dzięki z góry za pomoc...
                      • harmoniak Re: Nowa na forum ze starą chorobą. Wyniki. 08.09.09, 13:22
                        > Od tygodnia jestem na dawce 50 euthyroxu, wczesniej 25, 37, 43-
                        > zwiekszalam sama sukcesywnie.

Poczytaj "Jak często robić badania? Badanie hormonów w ciąży." w nagłówku.

Na badania tsh, ft3 i 4 jest jeszcze za wcześnie.
                        • newborn27 Re: Nowa na forum ze starą chorobą. Wyniki. 08.09.09, 14:45
                          Harmoniak- Chyba zbyt pochopnie odpowiedzialas, albo ja nie
                          wyraziłam sie precyzyjnie.. W kazdym razie wlasnie mi mija 6 tyg od
                          ostatnich badan, dlatego jutro/pojutrze wybieram sie do
                          laboratorium. Nie jestem w ciązy. Na tyroksynie jestem w sumie od
                          ponad 2 m-cy, a samopoczucie jak złe tak złe. Cudów nie ma, muszę
                          cierpliwie czekac, prawda?
                          • harmoniak Re: Nowa na forum ze starą chorobą. Wyniki. 08.09.09, 15:19
                            Artykuł z nagłówka autorstwa Rostedy zawiera wskazówki dla wszystkich dochodzących do zdrowia. Nie tylko dla ciężarnych.

Oto cytat:
                            "W początkowym okresie leczenia (w niedoczynności) wyniki hormonów TSH, fT3, fT4 należy kontrolować często, co najmniej po 4-6 tygodniach od ostatniej zmiany dawki."

Ostatnio zmieniłaś dawkę tydzień temu. Badania po takim czasie będą niewiarygodne.

I tak. Cierpliwość musi iść w parze z niedoczynnością.
                            • newborn27 Re: Nowa na forum ze starą chorobą. Wyniki. 19.10.09, 10:32
                              Mam nowe wyniki, zestawię je z poprzednimi danymi dla jasności:

TSH
                              2009-07-29 Eythyrox 25 – 2,6 (0,25-5,0)
                              2009-08-18 Eythyrox 37,75 – 3,384 (0,35-5,5)
                              2009-10-08 Eythyrox 50 – 1,447 (0,47 – 4,64)

FT4
                              2009-07-29 Eythyrox 25 – 11,9 (9-20) 26%
                              2009-09-17 ¬ Eythyrox 50 – 13,8 (9,3-17) 58%

FT3
                              2009-06-22 bez tyroksyny – 5,0 (4,0 – 8,3) 23,25%
                              2009-07-29 Eythyrox 25 – 4,6 (4-8,3) 13%
                              2009-10-08 Eythyrox 50 – 2,62 (2,23 – 5,35) 12,5%

Samopoczucie kiepskie, choć nie jest tragicznie:
                              Najgorsza jest poranna senność i sztywność ciała, zatkany nos w
                              zatokach, rozkojarzenie, bardzo marznę, kłucia serca od czasu do
                              czasu, stale męczy ból karku, z pozytywów bardzo ładnie poprawił się
                              stan cery i w ciągu dnia mam dużo energii.

Co począć z tym spadającym z miesiąca na miesiąc ft3? Czytam na
                              forum, ale wszystko co znajduję, to suplementowanie selenu (stosuję
                              od paru miesięcy, 100ug, polecany na forum- i nic), także żelaza
                              (biorę sorbifer durules i biofer folic, więc chyba jest ok) oraz
                              wprowadzenie np. Novothyralu. A może inny lek?
                              Niedługo mam wizyte u gin-endo to mogłabym poprosić lek. Tylko jaki?
                              I na jakie dawki miałabym być przygotowana na poczatek? Wolałabym
                              być przygotowana przed rozmową. Pewnie i tak będzie to próba
                              uzupełniania ft3 metodą prób i błędów, ale wcześniej wolałabym
                              poznać wasze zdanie.
                              Czytam też o zbadaniu nadnerczy, bo ich ewentualna dysfunkcja
                              blokuje ft3. Dodatkowo jak doczytałam „problemy z sercem po
                              przyjęciu leków tarczycowych mogą wskazywać na problem z
                              nadnerczami” a u mnie przecież serducho ostatnio kłuje i boli
                              (trochę ustało jak wprowadziłam magnez z wit B6), daje mi to do
                              myslenia.. Zrobie test ciśnieniowy jak tylko kupię ciśnieniomierz i
                              może zbadam kortyzol przy okazji.

Swoją drogą, badałam wit B12 – wyszło chyba nie tak źle bo 462
                              (norma 197-866) – 39%.
                              Poza tym badając ostatnio prolaktynę wyszedł mi sporo podwyższony
                              poziom (chyba ma to jakiś związek z hormonami tarczycy. U mnie to
                              dodatkowo ważne bo staram się o dziecko):
                              Prolaktyna na czczo – 33,9 (0,93- 1,7)
                              Po 1h po MTC – 219,6 (4,79-23,3) - 6,5x wyższe
                              Po 2h po MTC – 159,8 (4,79-23,3) - 4,7x wyższe

Biorę Castagnus od 30 1 tabl dziennie i przypuszczam, że to zbijanie
                              prolaktyny przez ostatnie dni pomogło na skórę – po prostu z dnia na
                              dzień zaczął znikać trądzik, który męczył mnie od parunastu lat!
                              Opóźnia mi się tez obecnie okres, choć to może być skutek brania
                              owego leku.
                              Proszę napiszcie co myslicie i o ft3 i o nadnerczach i o
                              prolaktynie.
                              Bardzo dziękuję.
                              • marsjanka1999 Re: Nowa na forum ze starą chorobą. Wyniki. 19.10.09, 11:12
                                zrób komplet tsh, ft3 i ft4 - i zawsze rób taki zestaw - bez tego nie ustalisz dawki

wpisz na forum, oblicz procenty

i podwyższ dawkę

oznacz też od razu ferrytynę (poziom żelaza w komórkach) - i będzie wiadomo czy
                                masz suplementować żelazo czy nie

co do prolaktyny - jak wyregulujesz hormony tarczycy - to prolaktyna sama spadnie
                                • milaemalka Re: Nowa na forum ze starą chorobą. Wyniki. 19.10.09, 11:33
                                  Nie badałaś ferrytyny ,bo bierzesz tabletki.Może jej niski poziom jest przyczyną
                                  niskiego Ft3.Ponieważ ono nadal spada radziłabym włączyc novothyrol o ile lekarz
                                  przepisze.Np świartkę z 75.
                                  • newborn27 Re: Nowa na forum ze starą chorobą. Wyniki. 19.10.09, 12:05
                                    dziewczyny, poziom ferrytyny u mnie wynosi 27,0 (13 – 150).
                                    Przynajmniej było tak 22.06. Teraz mam nadzieję, że wyższy po
                                    suplementowaniu. A jednak ft3 spada.
                                    • milaemalka Re: Nowa na forum ze starą chorobą. Wyniki. 19.10.09, 15:06
                                      Wiem,że bierzesz żelazo.Nie wiem jak to jest z nadnerczami.Wiem jak sie człowiek
                                      czuje ,gdy Ft3 leci.U mnie wybawieniem okazał sie novothyral.Tez brałam Sorbifer
                                      a teraz zastrzyki domieśniowo.Niestety żelazo nie chce się utrzymac podskoczy a
                                      póżniej spada
                                      • newborn27 Re: Nowa na forum ze starą chorobą. Wyniki. 20.10.09, 17:17
                                        Jestem po wizycie u endo-gin.
                                        Bardzo się cieszę (oby nie przedwcześnie), bo dostałam Novothyral!
                                        Mam brać połówkę 75 z Eythyroxem 25. Nie za malo tego Eythyroxu?

Poza tym:
                                        Zwiększona dawka żelaza (sorbifer 2x1, biofer 2x1)
                                        Zwiększona dawka magnezu (slow mag z wit b6 3x2)
                                        Wapń (Calperos 2x1000)
                                        Norprolac połówka 75 na zbicie prolaktyny x1
                                        Castagnus 2tabl
                                        Duphaston na wywołanie miesiaczki 2x2, potem od 16-25dc.
                                        Siofer 500 na poprawę pracy jajników

O rety!!! tak tego dużo! na razie puchnie mi głowa. Co myślicie?
                                        • rosteda Re: Nowa na forum ze starą chorobą. Wyniki. 21.10.09, 00:27
                                          Witaj Newborn27
                                          Marsjanka1999 ma racje ze bez zrobienia wynikow fT3 i fT4 nigdy nie ustalisz dawki.
                                          Skad wiesz ze masz zla przemiane T4 w T3 nie robiac tych wynikow rownoczesnie?
                                          Na poczatku leczenia zrobilas 2x wyniki w komplecie ktore pokazywaly ze mialas
                                          od poczatku niedostateczna dawke tyroksyny.
                                          A jak jest teraz to jest wielka niewiadoma bo zrobilas tylko fT3 i TSH.
                                          Niskie fT3 moze tez byc wynikiem tego ze masz za niskie fT4 i z czego ma byc ta
                                          przemiana?
                                          Badz pewna ze wlaczajac tak w ciemno Novothyral, nie wiedzac czy fT4 jest
                                          prawidlowe czy nie namieszasz tylko i do niczego to nie doprowadzi. Pomimo
                                          Novothyralu albo wlasnie z jego powodu mozesz czuc sie jeszcze gorzej.
                                          Najpierw nalezy maksymalnie do gory pojsc z tyroksyna aby wiedziec czy
                                          rzeczywiscie brakuje T3.
                                          Dopiero pozniej mozna podjac probe z Novothyralem jesli bedzie taka koniecznosc.
                                          Novothyral nie jest "zlotym srodkiem" jesli sie nie trzyma tego co napisalam.
                                          To ze jestes w niedoczynnosci potwierdza tez wysoka prolaktyna i bez wyrownania
                                          niedoczynnosci ona nie wroci do normy.
                                          Tez pytam po co Ci tyle lekow jak nie wiadomo nic o Twoim fT4?
                                          A glowa moze Ci od nich spuchnac jak zaczniesz je brac i nie bedziesz mogla
                                          pogodzic tego w czasie zeby nie brac rownoczesnie z tyroksyna bo niekore z nich
                                          oslabiaja wchlanianie tyroksyny abo jej dzialanie.
                                          Widac ze nie czytasz forum, a jesli juz cos czytasz to nie to co jest dla Ciebie
                                          istotne.
                                          • newborn27 Re: Nowa na forum ze starą chorobą. Wyniki. 22.10.09, 11:43
                                            Dziękuję Rostedo za odpowiedź.
                                            Trochę mi się dostało od Ciebie... ale chyba faktycznie
                                            przekombinowałam z tymi badaniami nie robionymi jednoczesnie, to
                                            jednak wina skierowania, na które czekałam, a które dostałam w
                                            późniejszym czasie i nastąpił odstęp między ft3 a ft4 to 2 tygodnie.
                                            Ech, szkoda gadać, moja wina i teraz juz zawsze będe badać razem. A
                                            z drugiej strony nawet ta różnica 2 tyg nie wpływa chyba az tak, aby
                                            nie móc powiedzeć, że i tak ft3 spada, a ft4 rośnie - więc tak czy
                                            inaczej Novo raczej się przyda i nie jest to włączanie leku w ciemno.
                                            Dziś rano pierwsza dawka.
                                            Wczoraj tez zaczełam duphaston i juz dzis rano mam poczatki
                                            miesiączki. ewidentnie brakuje mi progesteronu.
                                            Z lekiem na zbicie prolaktyny na razie sie wstrzymam, tak samo jak z
                                            resztą medykamentów wink Dam sobie trochę czasu i poobserwuję organizm
                                            na novo wink
                                            Pozdrawiam, K.
                                            • hashi-tess Re: Nowa na forum ze starą chorobą. Wyniki. 22.10.09, 13:08
                                              duphaston zabierze Ci FT3, po co w takim razie
                                              go stosować?
                                              Po uzupełnieniu hormonów tarczycy miesiączka
                                              wróci. Wiele dziewczyn potwierdzało na forum.

Forum naprawdę warto czytać.
                                              Żaden lekarz nie powie Ci wszystkiego,
                                              nawet na prywatnej wizycie.
                                              • newborn27 Re: Nowa na forum ze starą chorobą. Wyniki. 29.10.09, 12:34
                                                Duphaston wzięłam tylko 4 razy, dostałam miesiaczkę, obfita, lekko
                                                bolesna, trwała 7 dni.
                                                Równocześnie bardzo pogorszyła mi się cera - masowo obsypało mi
                                                wokół ust i brodę - bolesne nacieki, białe czubki. Na plecach tez
                                                kilka.

Od tygodnia jestem na NOvo 37 i Euthyrox 25.
                                                Serce kłuje kilka razy dziennie, pod i nad piersią.
                                                Nos-zatoki zapchane. Jest mi gorąco, pocę się, wypieki na twarzy.
                                                Kark boli. Jestem senna, depresyjna, mało sił po pracy. Cisnienie
                                                niskie. Waga stabilna 59kg. Czasem w nocy nie mogę zasnąć, bo trzyma
                                                mnie dziwna trzęsawka.

Kontynuuję sorbifer, biofer, magnez, selen, kwas folowy, castagnus.

Na razie to tyle, postaram się przetrzymać i nie zmniejszać dawki
                                                hormonów, a może powinnam? nie chcę żyć w takim równoczesnym
                                                osłabieniu i rozdygotaniu.
                                                • aleksandra_01 Re: Nowa na forum ze starą chorobą. Wyniki. 29.10.09, 14:13
                                                  Witaj

ja bym zmodyfikowała dawkę i proponowała brać:
                                                  rano 50 Euthyroxu i 1/4 z 75 Novo
                                                  i po południu drugi raz 1/4 z 75 Novo

ewentualnie poprosiłabym rodzinnego o Novo 100,
                                                  żeby bardziej sensowna dawka wyszła tj. 25 Novo.

a.
                                                  • newborn27 Re: Nowa na forum ze starą chorobą. Wyniki. 31.10.09, 20:02
                                                    Dziś i wczoraj brałam dawkę poranną Euthyrox 37 + 1/4 z 75 Novo.

Nie czułam żadnych dolegliwości serca, gorąca, wypieków. Nastrój i
                                                    poziom energii całkiem ok.

Będę kontynuowac tę dawkę, bo najwidoczniej mi służy.

Mam nadzieję, że ft3 wzrosnie i dogoni (a nie przegoni) ft4.
                                                    Mam tez nadzieję, że żelazo zrobi swoje i zniweluje anemię.

To chyba głowne cele na najbliższe tygodnie, prawda?
                                                  • newborn27 Re: Nowa na forum ze starą chorobą. Wyniki. 26.11.09, 14:54
                                                    Mam nowe wyniki hormonów na m-cznej dawce Euthyrox 37,5 i Novothyral
                                                    1/4 z 75:
                                                    FT3 12%
                                                    FT4 20%

Ciekawe dlaczego ft3 stoi w mijscu a ft4 spadło tak gwałtownie?
                                                    Pewnie trzeba bedzie zwiekszyc dawke, ale boję się tego i powrotu do
                                                    nieprzyjemnych objawów: ból serca, napady gorąca itp.

Obecnie samopoczucie całkiem dobre, choć jestem troche senna w ciągu
                                                    dnia, niskie ciśnienie, nie moge sie jakos wyspac. Nadal boli mnie
                                                    kark, cera taka sobie, ale bywało znacznie gorzej.

Dodatkowe badania jakie zrobilam:
                                                    prolaktyna 23 (1,39-24)spadla bez lekow! (tylko na castagnusie) choc
                                                    wciaz jest w gornej granicy
                                                    potas 4,43 (3,50-5,10)
                                                    estradiol w 7dc. - 69 (39-189)

Co myslicie?
                                                  • milaemalka Re: Nowa na forum ze starą chorobą. Wyniki. 27.11.09, 03:10
                                                    Brałas euthyrox 50 i trzeba było tak zostawić i dołożyć cwiartke novo.Moja rada
                                                    :zwieksz o 6,25 i za 5 dni znów o 6,25.Jesli chodzi o serce moje dokucza przy
                                                    magnezie=25%.
                                                  • newborn27 Re: Nowa na forum ze starą chorobą. Wyniki. 27.11.09, 14:50
                                                    Dzięki Milaemalka. W takim razie muszę zbadać poziom magnezu, bo
                                                    pamietam, że parę lat temu miałam go znacznie ponad normę, możliwe,
                                                    że spadł gwałtownie, albo niepotrzebnie go suplementuję, i takie
                                                    same skutki uboczne ze strony serducha. Z podnoszeniem dawki chwile
                                                    poczekam. Chyba że dodam ćwiertke novo po poludniu.
                                                  • newborn27 Re: Nowa na forum ze starą chorobą. Wyniki. 23.12.09, 13:44
                                                    Przez ostatnie tygodnie bardzo dokuczało mi serce, non stop kłucia i bóle, nie
                                                    mogłam złapać oddechu. Poza tym męczyła biegunka i bóle brzucha, senność,
                                                    wypryski (uzależnione też od brania luteiny). Serce przestało jednak dokuczać
                                                    jak zmieniłam dawkę hormonów:
                                                    I tak od tygodnia biorę novo 37,5 i Euthyrox 25. Na tej dawce czuję się dobrze-
                                                    serca nie czuję, samopoczucie dobre. Biegunki i bóle brzucha też jakby ustają
                                                    jak przestałam brać sorbifer i magnez.
                                                    Kolejny miesiąc i ciąży brak.
                                                    Robiłam wczoraj USG tarczycy - i wyszła objętość 9,8ml, a 2 guzki się trochę
                                                    zmniejszyły. No i kolejny lekarz stwierdził, że u mnie nie ma hashi bo ani nie
                                                    ma przeciwciał, ani miąższ tarczycy nie wskazuje na zapalenie. Zgodzicie się?
                                                    zresztą, jakakolwiek odpowiedź i tak hormony muszę uzupełniać, bo wciąż są
                                                    niziutkie.. A na ciążę i poprawę witalności czekam.
                                                  • newborn27 Re: Nowa na forum ze starą chorobą. Wyniki. 04.02.10, 12:05
                                                    Witajcie,
                                                    po 1,5 m-ca na dawce novo 37,5 i Euthyrox 12,5 mam następujace
                                                    wyniki :
                                                    ft3- 40%
                                                    ft4- 14,7%

Zbadałam tez prolaktynę: 17,54 (1,39 – 24)
                                                    Progesteron w 19dc: 12,15 (norma w fazie lutealnej 3,28-38,63)

Samopoczucie jest całkiem dobre, sporo sił, energii i nastrój dobry-
                                                    choć czasami łapię solidne doły i totalną niechęc do wszystkiego,
                                                    rozkojarzenie itp, ale raczej szybko przechodzi. Dobrze śpię. Nie
                                                    marznę bardzo. Włosy mam wrażenie przestały wychodzic garściami.
                                                    Niestety nadal sporo wyprysków, chropowata skóra, suche pekające
                                                    pięty i podbicia stóp. Ból kręgołupa. Duży apetyt i nerwoe
                                                    podjadanie szczególnie wieczorami, choć waga stabilna 59kg.
                                                    Miesiączka co 29dni, w okolicach owulacji czuję częste kłucia
                                                    jajników i jest śluz płodny.. lecz nadal nie doszło do zaciążenia,
                                                    więc jest coś nie tak crying Chyba za niskie te hormony, szczególnie
                                                    teraz ft4, prawda? i gin podejrzewa, że jest niewłaściwe wytwarzanie
                                                    ciałka żółtego - z powodu krótkiej fazy lutealnej i małego skoku
                                                    temp. Co myslicie? do tych dziewczyn, które ten temat przerabiały-
                                                    prosze o radę z waszego doświadczenia.
                                                    Od wczoraj biorę euthyrox 25 i novo dalej tak samo 37,5. Czy tak
                                                    może być?
                                                  • milaemalka Re: Nowa na forum ze starą chorobą. Wyniki. 05.02.10, 00:55
                                                    Trudno powiedziec .Na pewno musisz podbić Ft4 a pózniej Ft3.Zawsze po
                                                    wprowadzeniu novo Ft4 spada a pózniej sie podniesie.Dlatego trzeba robic czesto
                                                    badania,zeby wiedziec jak zmieniać.Czułam sie żle ,gdy miałam Ft3>Ft4 i w takich
                                                    sytuacjach najpierw podbijałam Ft4 euthyroxem a dopiero póżniej dokładałam
                                                    novo.Na Twoim miejscu po 5 dniach zwiekszyłabym jeszcze euthyrox o 12,5 (37,5).A
                                                    po kilku tygodniach zrobiłabym badanie Ft3 i ft4
                                                  • newborn27 Re: Nowa na forum ze starą chorobą. Wyniki. 15.02.10, 11:10
                                                    3.02 zaczelam novo 37,5, euthyrox 25.
                                                    8.02 zaczęłam rozbijać novo na dwie dawki: rano 18,5 i ok 15.00
                                                    drugie 18,5.

Ostatni tydzień był bardzo ciężki, samopoczucie depresyjne i
                                                    straszna nerwowość, małe rzeczy wyprowadzają mnie z równowagi,
                                                    czuję mało sił, ale nie umiem odpocząć, niepokój, adhd, nie mogę
                                                    skupic się na 1 rzeczy, płaczliwośc i lęki, napadowy apetyt, jem
                                                    mnóstwo rzeczy na raz, do bólu brzucha, hustawka wyrzutów sumienia i
                                                    złości na siebie. Rano czuję się chyba najgorzej, tak jakby mnie coś
                                                    wewnetrznie rozpierało, ucisk w głowie, zapchane zatoki, nieustannie
                                                    spływa gęsta wydzielina po gardle, nos zapchany głęboko- bardzo mnie
                                                    to męczy. Nadal boli kark i dolna część kręgosłupa.

Nie było tak na poprzedniej dawce! mimo, że była słaba, ale nastrój
                                                    był lepszy, nie denerwowałam sie tak i nie ryczałam.
                                                    Nie wiem co robić, po prostu wytrzymać? sad
                                                  • milaemalka Re: Nowa na forum ze starą chorobą. Wyniki. 15.02.10, 23:05
                                                    Zle sie czujesz bo nie słuchasz dobrych rad.Pisałam już w listopadzie ,ze nie
                                                    powinnas zmniejszac euthyroxu.Byłaś na 50 i tak trzeba było zostac a dołozyć
                                                    troche novo.Skoro zmniejszyłaś radziłam zwiększyc.W lutym też pisałam ale nie
                                                    posłuchałas.Zal mi Ciebie bo wiem jak sie czujesz.Ft3>Ft4 zaczynamy mieć objawy
                                                    nadczynnosci. Moja rada Wez rano 37,5 euthyroxu i poranną dawke rozbij na dwie
                                                    częśc Jedną wez rano a drugą około godz 14-15 Po 3 dniach zwieksz E do 50..Po 5
                                                    dniach wez wszystko rano..A dalej zobaczymy o ile będziesz zainteresowana
                                                  • milaemalka Re: Nowa na forum ze starą chorobą. Wyniki. 15.02.10, 23:06
                                                    Miało być poranną dawke novo czyli te 18,5 podziel na 2
                                                  • newborn27 Re: Nowa na forum ze starą chorobą. Wyniki. 16.02.10, 17:46
                                                    Boję się jakoś takiego gwałtownego zwiększenia dawki.. na razie
                                                    wróciłam do dawki kiedy czułam się dobrze: rano euth 25, novo 18,5
                                                  • milaemalka Wyniki z lutego 17.02.10, 00:09
                                                    Ft3=40% Ft4=14,7% 1,5 mc 37,5 novo + 12,5 E Czujesz sie zle bo Ft4 jest za
                                                    niskie a w stosunku do niego Ft4 zdecydowanie za wysokie.Na tej dawce czułaś sie
                                                    jeszcze dobrze ale miałaś jeszcze ; zapas" Twoje Ft4 =58% ,gdy zaczełas
                                                    wprowadzac novo. Nie zrobiłaś w jednym dniu badan , miałas 17 września Ft4= 58%
                                                    a 8 pażdziernika Ft3=12.5 %.Gdybys wtedy dołożyła odrobinę novo teraz czułabyś
                                                    sie na pewno lepiej.Ft3 by wzrosło Ft4 poczatkowo by spadło ale byłoby większe
                                                    od Ft3.I o to właśnie chodzi aby cały czas Ft4>Ft3.Nie zostawaj długo na tej
                                                    dawce i zwieksz euthyrox
                                                  • newborn27 Re: Wyniki z 31 marca 01.04.10, 21:46
                                                    Mam nowe wyniki: (na dawce Euthyrox 37, novothyral 25 przez miesiąc)
                                                    ft3 21,5%
                                                    ft4 9,7%
                                                    Kiepsko, prawda? sad znowu poleciały w dół, a ft3 nizsze od ft4, wiec
                                                    tkwię w niedoczynności jak nic.
                                                    Łykam selen w okolicach obiadu, kwas foliowy i co drugi dzień
                                                    magnez, oraz od niedawna wit. PP (wypisal dermatolog na ograniczenie
                                                    łojotoku).
                                                    Samopoczucie takie sobie, w ciągu dnia mam co prawda dużo energii,
                                                    ale niestety szybko się wypalam i nie umiem wypoczywać, często
                                                    doprowadzam się do wycieńczenia, czuję w środku niepokój jakbym
                                                    miała nadpobudliwość, robię wiele rzeczy na raz, jem za dużo
                                                    jednorazowo.
                                                    Dosyć często kłuje mnie serce, i tu magnez nie pomaga! Bardzo mnie
                                                    to martwi.
                                                    Cera kiepska- zatrzęsienie od ropnych i czerwonych gul na twarzy i
                                                    plecach, których nie miałam kiedyś, trudno i długo goją się te
                                                    zmiany. Poza tym skóra na nogach, stopach, rękach jest bardzo sucha,
                                                    piety też zrogowaciałe.
                                                    Włosy raczej już nie wypadaja, paznokcie twarde, śpię dobrze,
                                                    problemów z żołądkiem nie mam- to pozytywy.
                                                    Ostatnio za to pojawiły sie obfite upławy, jakby grzybica się
                                                    nasiliła (albo jakaś infekcja?), muszę wrócic do rygoru diety(bez
                                                    cukru, bez glutenu, ograniczyć nabiał). Ostatnio miałam silne pmsy-
                                                    bolesne piersi, kłucia jajników, drażliwość. Myślałam, że może udało
                                                    mi się zajśc w ciążę, ale niestety nic z tego (to już 6 cykli jak
                                                    staramy się o ciążę- domowe testy owulacyjne nie wykazuja piku LH;
                                                    mam wrazenie że II faza cyklu jest za krótka- problem powstania
                                                    ciałka żółtego itp, bo w 18dc w USG pęcherzyk wciąż nie pękł; w 3
                                                    poprzednich cyklach łykałam Duphaston, ale to na nic sie zdało).
                                                    No i teraz jak mam sobie pomóc? Obawiam się podniesienia dawki ze
                                                    względu na bóle serca i nadpobudliwość, ale chyba innego wyjścia nie
                                                    ma bo w tkankach brakuje hormonów?? Wizyta u dr Ponikwickiej już
                                                    niedlugo bo 13.04 – o co pytac i prosić?
                                                    Pozdrawiam!
                                                  • hashi-tess Re: Wyniki z 31 marca 02.04.10, 08:02
                                                    to co napisałaś opowiedz p.dr, nic więcej nie trzeba,
                                                    treść mówi o całym Twoim samopoczuciu i problemach.
                                                    Ja ze swojej strony mogę napisać, że Twoje objawy
                                                    są z braku hormonów, a nie z nadmiaru.
                                                    Nie czekaj na wizytę tylko podnoś dawkę.
                                                  • newborn27 Re: Wyniki z 12 maja 13.05.10, 12:07
                                                    Nowe wyniki badań na dawce Euthyrox 50 i Novothyral 18,75:

Ft3 4,07 pmol/l (3.1 - 6,8) 26,2%
                                                    Ft4 16,27 pmol/l (12 - 22) 42,7%
                                                    Tsh 0,113 mU/l (0,27 - 4,2)

Ciesze się, że w końcu hormony sie ruszyły a Ft4 przewyższa Ft3. Od
                                                    razu samopoczucie lepsze. Lepiej mi sie wstaje rano (wiosna!), mniej
                                                    wypadaja włosy, lepsza cera, więcej chęci do życia. Czasem co prawda
                                                    napada dziwna senność, ale kiedy podnoszę ciśnienie- czuję sie od
                                                    razu lepiej. Cisnienie mam ok 90/50, więc to by dużo tłumaczylo.
                                                    Poza tym, wciąż często czuję, że nie mogę "sie wybrać" i robię
                                                    milion rzeczy na raz, trudno mi odpocząc, odpuścic sobie, ogarniają
                                                    mnie lęki - ale pracuję nad sobą - i chyba jest i tak znacznie
                                                    lepiej niż bylo.

Inne wyniki:

kreatynina 0,82 (0,5-0,9)
                                                    mocznik 32 (10-50)
                                                    glukoza 87,6 (70-105)
                                                    ALT 15,9 (<30)
                                                    cholesterol całk. 155 (<200)
                                                    triglicerydy 50,1 (50-200)
                                                    hemoglobina 12,9 (12-16)
                                                    krwinki białe (WBC) 6,49 (3,5-10)
                                                    krwinki czerwone (RBC) 4,31 (3,5-5)
                                                    hematokryt 39 % (37-47)
                                                    MCV 91 (83-103)

Jesli mogłybyście skomentowac, będe wdzięczna, bo chyba jest coś
                                                    wciąz na rzeczy z anemią? obecnie nie suplementuję żelaza.

Od dzis zwiekszyłam Euthyrox do 75, Novo zostaje na 18,75. czy tak
                                                    powinno byc dobrze?

• aleksandra_01 Re: Wyniki z 12 maja 13.05.10, 19:32
                                                    Witaj

> Nowe wyniki badań na dawce Euthyrox 50 i Novothyral 18,75:
                                                    >
                                                    > Ft3 4,07 pmol/l (3.1 - 6,8) 26,2%
                                                    > Ft4 16,27 pmol/l (12 - 22) 42,7%

> Od dzis zwiekszyłam Euthyrox do 75, Novo zostaje na 18,75. czy tak
                                                    > powinno byc dobrze?

nie dobrze. skoro ft4 jest wyższe od ft3, to jak dodasz t4[euthyrox]
                                                    to jeszcze bardziej podniesiesz poziom ft4,
                                                    czyli będzie jeszcze wyższe od ft3 - gdy nie ma przemiany.

lepiej by było gdybyś zwiększyła novothyral, bo wtedy podniesiesz
                                                    i ft4 i ft3. a jeszcze lepiej by było gdybyś dodała novothyralu
                                                    i tyleż samo odjęła euthyroxu.

> hemoglobina 12,9 (12-16)

słabiutko

> razu lepiej. Cisnienie mam ok 90/50,

nie pamiętam, czy badałaś nadnercza? np. kortyzol dobowy w moczu

dobrze, że hormony się podniosły i że czujesz się lepiej,
                                                    może teraz wreszcie uda Ci się ustawić odpowiednio poziomy hormonów.

a.
                                                  • newborn27 Re: Wyniki z 12 maja 14.05.10, 16:02
                                                    Dzięki Olu! Chyba masz rację, że novo tez powinnam podnieść, nie
                                                    przemyślałam tego.. Czy uważasz, ze bedzie wlasciewie jesli zaczne
                                                    brac Euthyrox ok 63 i novo 37? czy euth zostawic na 50? a moze wogle
                                                    obniczyc do np 40? boje sie o serducho... ostatnio na novo 37 bardzo
                                                    dokuczalo.

Co do nadnerczy - nigdy ich nie badalam, np kortyzolu z moczu.
                                                    Jakby wyszlo cos nie tak, co wtedy, o czym to swiadczy? czy to sie
                                                    leczy i czy ma to wplywa na tarczyce?
                                                  • aleksandra_01 Re: Wyniki z 12 maja 14.05.10, 20:45
                                                    w moim przekonaniu najlepiej by było tak:

37,5 euthyroxu + 37 novothyralu

było tak:
                                                    50 E + 18,75 N = 68,75t4 + 3,75t3
                                                    a teraz by było:
                                                    37,5 E + 37 N = 74,5t4 + 7,5t3

> Co do nadnerczy - nigdy ich nie badalam, np kortyzolu z moczu.
                                                    > Jakby wyszlo cos nie tak, co wtedy, o czym to swiadczy? czy to sie
                                                    > leczy i czy ma to wplywa na tarczyce?

jak będziesz mieć kiedyś okazję to, myślę że warto by było to sprawdzić.
                                                    czasem kiedy tarczyca przestaje pracować, część jej funkcji
                                                    próbują przejąć nadnercza i stają się przepracowane.
                                                    i właśnie niskie ciśnienie może się z tym wiązać.

a.
                                                  • milaemalka Re: Wyniki z 12 maja 15.05.10, 13:12
                                                    A ja radziłabym zostawić 50 euthyroxu i brać 25 N.Dopiero udało Ci się podniesć
                                                    Ft4 i jeżeli obniżysz dawke E znów spadnie Ft4.Na dawce 37E i 25 N miałaś
                                                    Ft3=21% i Ft4=9,7%
                                                  • aleksandra_01 Re: Wyniki z 12 maja 15.05.10, 13:38
                                                    > Ft4 i jeżeli obniżysz dawke E znów spadnie Ft4

przecież w novothyralu też jest t4, więc nie powinno spaść

a.

• newborn27 Re: Wyniki z 12 maja 15.05.10, 13:42
                                                    Wiecie co, coś tak czuję, że własnie zostanę przy 50E i dodam odrobine novo. Jutro zacznę 50E i 25N (to będzie 75 t4 i 5 t3). Będę eksperymentować i obserwować.
                                                    Jeśli będę się dobrze czuć, za 2 tyg podniosłabym Novo do 37,5 (87,5t4 i 7,5t3). Idę w dobrym kierunku?
                                                    Czy wrócić do selenu, bo przez ostatnie tygodnie nie brałam?
                                                  • milaemalka Re: Wyniki z 12 maja 16.05.10, 01:26
                                                    W novo t4 jest ale ..Tak jakos to dziala ,ze początkowo bardzo spada Ft4 i
                                                    samopoczucie sie pogarsza.Jezeli małymi dawkami zamienia sie euthyrox na novo
                                                    nie dopouszcza sie do sytuacji,że Ft3>ft4. U Ciebie ft3 nie było tragiczne. W
                                                    pażdzierniku podajze było to 28% i radziłam do 50 E dodac odrobinę novo.Moze nie
                                                    będziesz musiała brać dużej dawki novo.Mariaelena przymierzała sie do novo ale
                                                    udalo sie jej poprawic ft3 euthyroxem i selenem.Wiesz moze poczekaj z tym
                                                    zwiekszaniem po 2 tygodniach tylko odczekaj 4 i zrób badania. Novo bardzo obniża
                                                    Tsh i nie jest do konca pewne na ile to jest bezpieczne dla organizmu.Nie pomoge
                                                    w kwestii selenu bo,go nie brałam
                                                  • newborn27 Re: Wyniki z 12 maja 17.05.10, 17:42
                                                    Dostałam od neurologa skierowanie na serię zabiegów na bolący (od
                                                    bardzo dawna) kark, dzis byłam na pierwszym zabiegu. Zastanawia mnie
                                                    jednak, czy w niedoczynności hashi można stosować laser i pole
                                                    magnetyczne? czy to nie szkodzi na tarczycę? Szukam na forum
                                                    jakiegos info na ten temat, ale nie znajduje, dlatego pytam w moim
                                                    wątku. Panie rehabilitantki oczywoście twierdzą, że niedoczynnośc
                                                    tarczycy nie jest przeciwskazaniem do zabiegów, a o hashi nie mają
                                                    pojęcia co to takiego.. Proszę o Wasze zdanie, abym nie miała
                                                    wątpliwości, czy przypadkiem sobie nie zaszkodzę.
                                                  • newborn27 USG tarczycy 02.06.10, 20:55
                                                    dzisiejsze Usg pokazało jak maleńka jest ta moja tarczyczka sad
                                                    płat prawy: 13x14x44mm - objętość 3,7ml
                                                    płat lewy: 13x13x38 - objętość 3,2ml
                                                    cieśń: 2-3mm

dodatkowo 3 guzki ktore kiedyś mialam, wyglada na to że teraz zlały
                                                    sie w jeden guzek:
                                                    "W płacie prawym niejednorodny guzek 11x4-5x6mm, pozostały miąższ
                                                    tarczycy w całości o prawidłowej echogeniczności i strukturze, bez
                                                    zmian ogniskowych".

słuchajcie, czy bede juz brala tabletki do konca zycia? czy z taka
                                                    tarczycą moge livzyc na ciążę? martwię się, choć mocno ufam, że
                                                    bedzie dobrze. Czuje sie zmęczona, tradzik sie ostatnio bardzo
                                                    nasila.
                                                  • milaemalka Re: USG tarczycy 08.06.10, 16:22
                                                    bedziesz brała ale nie ty jedna.Wiesz ja do końca zycia muszę brac także
                                                    zastrzyki z wit b12.Moja tarczyca jest już mniejsza od Twojej a czuje sie dobrze
                                                    jeśli chodzi o tarczycę .Bedzie dobrze ,duzo jest hashimotek,które urodziły smile
                                                  • newborn27 Re: USG tarczycy 08.06.10, 22:23
                                                    Dzięki Mila, wiem, tego sie trzymam....
                                                    od dzis nowa dawka E 62, N 28.
                                                  • newborn27 Nowe wyniki badan, wysokie DHEA 21.07.10, 14:41
                                                    Wyniki z dn. 7.7.2010 na dawce Letrox 62,5 Novo 25:
                                                    Ft4 64%
                                                    Ft3 56%
                                                    W końcu poszły w górę, i dobra proporcja, prawda? Ostatnio zmieniłam
                                                    Euthyrox na Letrox - nie odczułam tej zmiany w żaden sposób.

Inne badania:
                                                    ferrytyna 51 ng/ml (13-150) - skoczyło!
                                                    wit D3 25-OH 29,1 ng/ml (poziom wystarczający 30-100; niedobór <10) -
                                                    ciut ponizej normy
                                                    potas 5,1 (3,5-5,1) - górna granica
                                                    magnez 1,96 (1,58-2,55) - chyba jest dobrze
                                                    wapn 9,17 (8,4-10,2) - tu tez
                                                    prolaktyna 33,4 (12,7-63,7)
                                                    kortyzol o godz 8rano 49,6 (17-53,6)
                                                    no i teraz:
                                                    DHEA 19,83 (1,3-9,8) - hmmm, 2x za wysoko!!!!! co to oznacza? moze
                                                    wiecie? zwykle w necie czytam o zbyt niskim pozimie tego hormonu.

Od 2 tygodni jestem na dawce Letrox 75 i Novo 18.
                                                    Za parę dni planuję zupelnie zejsc z Novo. Czy uważacie, że to dobry
                                                    plan?

Samopoczucie bardzo dobre, Spadło mi ost 3 kg, lepsza cera, libido,
                                                    nastrój, sen. Jedynie nadpobudliwosc i ból karku trzyma.

• newborn27 Re: Nowe wyniki badan, wysokie DHEA 22.07.10, 09:43
                                                    Obecnie oprócz hormonow suplementuję jedynie kwas foliowy. Zrobiłam
                                                    przerwę w selenie.
                                                    Czy suplementowac wit D? endo twierdzi, że nie ma takiej potrzeby,
                                                    ale chcę sie u was upewnic.

Jestem tuz przed okresem, ale mam nadzieję, że nie przyjdzie, bo
                                                    udało się w tym cyklu.. Czuję bardzo nabrzmiale piersi i pobolewnia
                                                    w podbrzuszu, mdlosci i większy apetyt..

• newborn27 smutno mi :( 30.07.10, 13:08
                                                    Kolejny miesiąc nie udało mi się zajść w ciążę. Smutno mi!!!!!!
                                                    Okres wylał się ze mnie jak rzeka.
                                                    Boli brzuch, mdłości, osłabienie, biegunka.
                                                    Może nastepnym razem zaskoczy.

Podniosłam letrox do 85.
                                                    Lekarz u którego byłam nie wie jak zbić DHEA.
                                                  • milaemalka Re: smutno mi :( 30.07.10, 17:24
                                                    Usmiechnij sie jutro będzie lepiej.A Ty miałaś dopiero jeden w miarę dobry
                                                    wynik.Poczekaj podciągnij jeszcze hormony w górę,żeby po zajsciu w ciązę był
                                                    zapas dla dzidzi smilenie wiesz jeszcze jak będą wyglądały wyniki na samym letroxe
                                                  • rosteda Re: Nowe wyniki badan, wysokie DHEA 05.08.10, 14:20
                                                    Witaj Newborn27
                                                    newborn27 napisała:

> Wyniki z dn. 7.7.2010 na dawce Letrox 62,5 Novo 25:
                                                    > Ft4 64%
                                                    > Ft3 56%
                                                    > W końcu poszły w górę, i dobra proporcja, prawda? Ostatnio zmieniłam

Tak, to prawda wyniki sa bardzo dobre co umialas juz sama stwierdzic.

> Euthyrox na Letrox - nie odczułam tej zmiany w żaden sposób.

Z jakiego powodu zmienialas Euthyrox na Letrox?

> Inne badania:
                                                    > ferrytyna 51 ng/ml (13-150) - skoczyło!
                                                    > wit D3 25-OH 29,1 ng/ml (poziom wystarczający 30-100; niedobór <10) -
                                                    > ciut ponizej normy

Jest lato wiec z powodu tej niskiej witaminy powinnas korzystac duzo ze slonca i
                                                    tak gdzies w listopadzie oznaczyc jeszcze raz zeby zobaczyc czy ten zapas z lata
                                                    bedzie wystarczajacy.

> potas 5,1 (3,5-5,1) - górna granica
                                                    > magnez 1,96 (1,58-2,55) - chyba jest dobrze
                                                    > wapn 9,17 (8,4-10,2) - tu tez
                                                    > prolaktyna 33,4 (12,7-63,7)
                                                    > kortyzol o godz 8rano 49,6 (17-53,6)
                                                    > no i teraz:
                                                    > DHEA 19,83 (1,3-9,8) - hmmm, 2x za wysoko!!!!! co to oznacza? moze
                                                    > wiecie? zwykle w necie czytam o zbyt niskim pozimie tego hormonu.

Dlaczego robisz tak duzo badan i ciagle je powtarzasz, zwlaszcza prolaktyne
                                                    ktora w niedoczynnosci nie jest do niczego potrzebna i zazwyczaj podwyzszona.
                                                    Szkoda pieniedzy na te badania.
                                                    Podwyzszone DHEA nie ma zadnego znaczenia i niczym nie mozna go zmniejszyc.
                                                    Niski poziom DHEA jest odpowiedzialne za starzenie sie, natomiast wysokie to
                                                    mlodosc.
                                                    A ty jestes chyba dosc mloda jeszcze.

> Od 2 tygodni jestem na dawce Letrox 75 i Novo 18.
                                                    > Za parę dni planuję zupelnie zejsc z Novo. Czy uważacie, że to dobry
                                                    > plan?

To bardzo zly plan.
                                                    Wyzej sama stwierdzasz ze wyniki sa dobre dalej piszesz o poprawie samopoczucia
                                                    a tu nagle odstawiasz Novothyral.
                                                    Dlaczego?
                                                    Takie zmiany dawek moga tylko wywolac rzut choroby a tego przeciez nie chcesz.

> Samopoczucie bardzo dobre, Spadło mi ost 3 kg, lepsza cera, libido,
                                                    > nastrój, sen. Jedynie nadpobudliwosc i ból karku trzyma.

Do trojjodotyroniny organizm musi sie tak samo przyzwyczaic jak i do tyroksyny i
                                                    o skutecznej poprawie samopoczucia mozna dopiero mowic po 3 miesiacach jego brania.
                                                    Wracaj do poprzedniej dawki i za miesiac zrob ponownie badania fT3 i fT4
                                                    zwlaszcza jesli chcesz zajsc w ciaze. Moze trzeba bedzie po tym czasie jeszcze
                                                    nieznacznie cos zmienic w dawkowaniu ale to zobaczysz po wynikach.
                                                  • newborn27 Re: Nowe wyniki badan, wysokie DHEA 09.08.10, 22:28
                                                    Dziękuję bardzo za odpowiedź Rostedo!!!
                                                    Robię tak dużo badań bo mam je całkowicie za darmo. Za wysoka
                                                    prolaktyna oraz hormony androgenne moga mi także blokowac możliwość
                                                    zajścia w ciążę, dlatego je sprawdzam, ale nie sa dla mnie wyroczną!

5.08. przy okazji zrobiłam inne badania (8d.c.)
                                                    DHEA-S 239,6 ug/dl (98,8 - 340)
                                                    Testosteron 1,13 nmol/l (0,22 - 2,9)
                                                    Androstendion 3,11 ng/ml (0,3 - 3,5)
                                                    P.ciała ATPO 9,01 IU/ml (< 34)
                                                    p.ciała ATG < 10 IU/ml (< 115)
                                                    Prolaktyna na czczo: 32,02 (12,7 - 63,7)
                                                    Prolaktyna po teście z metoclopramidem po 1h: 3809 mU/l (hmmm, 12x
                                                    większa, z tego co wiem powinno być 5-10x). Myslę czy nie wykupić
                                                    Norprolac, lek na zbicie tego prl, recepta od gin-endo, nie wiem czy
                                                    jednak warto..

Euthyrox zamieniłam na Letrox z ciekawości jak będę się czuła na
                                                    tabletce bez laktozy, której to ponoć mój żołądek nie toleruje.

No cóż, novothyral jednak odstawiłam (24.07). czuję się bardzo
                                                    dobrze i nie widzę żadnego pogorszenia!! Ze słońca dużo korzystam,
                                                    im sloneczniej tym lepsze samopoczucie, dla mnie prawdziwe lato
                                                    zaczyna się od 28stopni w góre i wtedy naprawdę czuję się świetnie.
                                                    Gorzej gdy jest zimno, od razu ogarnia mnie melancholia i smutek i
                                                    mniej ochoty na cokolwiek. Jesienią na pewno ponownie oznaczę wit D.

Mam 29 lat.
                                                  • newborn27 Wyniki i samopoczucie w dół :( 22.09.10, 10:01
                                                    Wyniki z wczoraj (na Letroxie 100 od 1,5 m-ca)
                                                    TSH 0,05 mU/l (0,27 - 4,2)
                                                    FT4 16,77 pmol/l (12 - 22) 47,7%
                                                    FT3 4,24 pmol/l (3,1 - 6,8) 30,8%

W samopoczuciu też dołek. Totalne zmęczenie, a jednoczesnie nadpobudliwosc, depresyjność, lęki, marznę.
                                                    Chyba się cofam w leczeniu.
                                                    Od kilku m-cy leczę chlamydie i uroplazmy w ukł mocz-płciowym.
                                                    Biore tez wapń, żelazo, witD3, kordyceps, reishi i takie tam.
                                                    Chodze na masaze, bo nasilil sie ból karku nie do wytrzymania.
                                                    A jednak czuje, że stanełam w miejscu, o ile sie nie cofam sad
                                                    Co mam zrobic? tsh jak w nadczynności , a hormony w niedoczynności? juz nawet nie wiem czy podnosic lek czy nie? zgłupialam.
                                                  • newborn27 Nowe wyniki z 25.10 26.10.10, 15:59
                                                    Letrox 100 bez zmian:
                                                    TSH 0,067 mU/l (0,27 - 4,2)
                                                    FT4 16,51 pmol/l (12 - 22) 45%
                                                    FT3 4,66 pmol/l (3,1 - 6,8) 42%

Samopoczucie lepsze, jedynie włosy zaczęły okropnie wypadać.
                                                  • aleksandra_01 Re: Nowe wyniki z 25.10 26.10.10, 18:23
                                                    Witaj

wyniki wyglądają nieźle, myślałam, że będzie gorzej po odstawieniu novo.
                                                    myślę, że to jest właściwy moment, żeby zwiększyć dawkę zanim wpadniesz
                                                    w niedoczynność z rodzaju ft4<ft3. może do 125.

> Samopoczucie lepsze, jedynie włosy zaczęły okropnie wypadać.

spróbuj to przetrwać, to jednak była duża zmiana dla organizmu
                                                    i trochę potrwa zanim się przyzwyczai.

a.
                                                  • newborn27 Kontynuacja 01.12.10, 12:59
                                                    Na Letroxie 112 nie wytrzymałam długo, bo byłam nadpobudliwa, niespokojna, waliło serce, nie mogłam spać, za duzo jadłam w nerwach. Wróciłam do 100 i moze nadal nie jest idealnie, ale trochę się uspokoiłam.
                                                    Suplementuję wit D, wapń, cynk, selen, mg, kwas foliowy, wit C acerola, reishi.
                                                    Zaciążyć wciąż sie nam nie udaje. W tej kwestii niestety mąż dołaczył do mnie w leczeniu - męskie powazne problemy z nasieniem sad
                                                    Samopoczucie słabe- Marznę, płaczę, jem znacznie nieadekwatnie do apetytu, plecy bardzo brzydkie całe w kaszy, ból plecow nie do zniesienia, słabe włosy.
                                                    Myślałam nad wyżebraniem zastrzyków z wit B12, tyle o nich u was słyszę.
                                                    Czy macie jakieś inne sugestie?
                                                  • rosteda Re: Kontynuacja 02.12.10, 23:30
                                                    newborn27 napisała:

> Na Letroxie 112 nie wytrzymałam długo, bo byłam nadpobudliwa, niespokojna, wali
                                                    > ło serce, nie mogłam spać, za duzo jadłam w nerwach. Wróciłam do 100 i moze nad
                                                    > al nie jest idealnie, ale trochę się uspokoiłam.

Wprawdzie robilas wyniki we wrzesniu ale ja bym je powtorzyla bo moze to byl rzut choroby i dlatego zle sie czulas po podniesieniu dawki.
                                                    Te wyniki z wrzesnia nie byly za ladne. Byl czas ze mialas juz wyzsze i czulas sie calkiem dobrze. Przejrzyj ten watek i sprawdz.

> Suplementuję wit D, wapń, cynk, selen, mg, kwas foliowy, wit C acerola, reishi.

Jak przyjmujesz te leki?

> Zaciążyć wciąż sie nam nie udaje. W tej kwestii niestety mąż dołaczył do mnie w
                                                    > leczeniu - męskie powazne problemy z nasieniem sad

A moze by pomyslec o sztucznym zaplodnieniu? Rozmawialas na ten temat z lekarzem?
                                                    Juz jestes calkiem niezle ustawiona na dawce tyroksyny i moze by byly jakies szanse?

> Samopoczucie słabe- Marznę, płaczę, jem znacznie nieadekwatnie do apetytu, plec
                                                    > y bardzo brzydkie całe w kaszy, ból plecow nie do zniesienia, słabe włosy.

Objawy jednak wskazuja na za niska dawke. Sprawdz te wyniki TSH, fT3 i fT4.
                                                    Poza tym jak sie bierze cynk stale to ubywa tez zelaza, a obecnie zelaza nie birzesz pomimo za mialas go za malo we krwi.

> Myślałam nad wyżebraniem zastrzyków z wit B12, tyle o nich u was słyszę.

A jaki mialas poziom we krwi tej witaminy? (Twoj watek jest tak dlugi ze wczoraj czytalam go prawie godzine a i tak nie pametam)

> Czy macie jakieś inne sugestie?
                                                    Co do tej wysypki na plecach to sie zastanawiam czy to nie jakies uczulenie - kosmetyk, proszek do prania, plyn do plukania?
                                                    Moze ktorys z suplementow ktore aktualnie bierzesz?
                                                    Proponuje brac tylko wit.D3 pic 2 szklaniki mleka lub jesc inne produkty mleczne zamiast tabletki wapnia i zaczac brac magnez.
                                                    Bez magnezu wapn sie nie wchlania tak jak powinien.
                                                    Inne suplementy odstawic.
                                                    Ile bierzesz wit.D?
                                                  • newborn27 Re: Kontynuacja 05.12.10, 14:26
                                                    Badania powtórzę w tym tygodniu.
                                                    Serce nadal mnie kłuje, jestem nerwowa i depresyjna.
                                                    Ostatnio mega bolesna miesiaczka z omdleniami, biegunką, wymiotami, szumem w uszach.

Suplementy przyjmuję tak, że po śniadaniu kw foliowy, cynk, selen i reishi, po obiedzie wapń, wit C i wit D3, po kolacji magnez. Aha jeszcze zapomniałam o oleju z wiesiołka rano i wieczorem po 2 kapsułki.
                                                    Biorę 1 tabletkę dziennie wit D3 (7,4g=20ug=800j.m.)
                                                    Może faktycznie za dużo tych leków! Odstawię na jakis czas wszystko poza kw foliowym i magnezem. Wrócić do żelaza?

Lekarz ponownie przepisuje Bromergon od hiperprolaktynemii, pamiętam jednak, że PRL sama powinna spaść jak hormony tarczycy sie wyrównają. A moze powinnam jednak sobie pomóc tym lekiem, bo póki co nie jest lepiej? a jak za wysoka PRL to zaburzona owulacja.

Poziom wit B12 badałam tylko raz w życiu ponad rok temu i był taki: 462 pg/ml (197-866)- nie był tragiczny, a jednak szukam tropu.

Nie piję w ogóle mleka, inne nabiały staram sie też ograniczać, bo źle się po nich czuję, żołądek jest ciężki i ewidentnie ma problem z ich strawieniem. Dlatego zdecydowalam się na suplementację wapnia. Długotrwałe przyjmowanie hormonu tarczycy prowadzi do osteoporozy, o ile dobrze pamiętam. Nie chcę kolejnej choroby.

O sztucznym zapłodnieniu jeszcze nie myśleliśmy. Nie wykluczamy jednak tej metody jesli za pare miesięcy nadal nic sie nie zmieni. Adopcji także nie wykluczamy, choć na samą myśl cisną mi się łzy.

Jeszcze kwestia wysypki na plecach- nie mam pojęcia od czego, bo nie mialam ostatnio jakiejs zmiany w kosmetykach, proszkach, diecie itp. Może to faktycznie jakas nietolerancja laktozy, glutenu albo konserwantów spozywczych, dlatego staram się ich unikać. Problem jednak nie znika.
                                                  • aleksandra_01 Re: Kontynuacja 05.12.10, 14:51
                                                    > Suplementy przyjmuję tak, że po śniadaniu kw foliowy, cynk, selen i reishi, po
                                                    > obiedzie wapń, wit C i wit D3, po kolacji magnez. Aha jeszcze zapomniałam o ole
                                                    > ju z wiesiołka rano i wieczorem po 2 kapsułki.
                                                    > Biorę 1 tabletkę dziennie wit D3 (7,4g=20ug=800j.m.)
                                                    > Może faktycznie za dużo tych leków! Odstawię na jakis czas wszystko poza kw fol
                                                    > iowym i magnezem. Wrócić do żelaza?

zostaw: kwas foliowy, magnez, wit d i dodaj żelazo

> Lekarz ponownie przepisuje Bromergon od hiperprolaktynemii, pamiętam jednak, że
                                                    > PRL sama powinna spaść jak hormony tarczycy sie wyrównają.

to chyba bez różnicy, co z tego, że spadnie Ci prl, jak i tak z tymi wszystkimi
                                                    innymi problemami możesz nie zaciążyć. jak organizm będzie gotowy do ciąży,
                                                    to prl sama spadnie. to jest bardzo logiczne.

> Poziom wit B12 badałam tylko raz w życiu ponad rok temu i był taki: 462 pg/ml (
                                                    > 197-866)- nie był tragiczny, a jednak szukam tropu.

zbadaj.

Długotrwałe przyjmowanie hormonu t
                                                    > arczycy prowadzi do osteoporozy, o ile dobrze pamiętam.

no co za głupoty! a ludzie którzy mają zdrową tarczycę, czyli mają cały czas
                                                    normalne (wysokie) hormony tarczycy mają osteoporozę od tego?
                                                    stała, nieprzemijająca nadczynność tarczycy prowadzi do osteoporozy,
                                                    ale Tobie do tego bardzo daleko.

a.
                                                  • newborn27 wyniki z 15.12.2010 16.12.10, 10:53
                                                    TSH 0,061 mU/l (0,27 - 4,2)
                                                    FT4 17,69 pmol/l (12 - 22) 56,9%
                                                    FT3 3,72 pmol/l (3,1 - 6,8) 16,75%
                                                    a-TG < 10 IU/ml (norma < 115)
                                                    a-TPO 7,64 IU/ml (norma < 34)
                                                    25 (OH) Wit D3 23,3 ng/ml (poziom wystarczający 30-100, poziom niewystarczający 10-30 niedobór <10 toksyczność >100)

Kiepsko to wygląda, prawda? taka znaczna róznica miedzy ft3 a ft4? jestem zdana na powrót do Novo? a wit D3 mimo suplementacji spadła- dziwne!! (ostatnio było 29, teraz 23- te same normy od 30)
                                                    Samopoczucie pod psem. Marznę i non stop bym spała.
                                                  • wierka-5 Re: wyniki z 15.12.2010 16.12.10, 14:35
                                                    Kiepsko to wygląda, prawda? taka znaczna róznica miedzy ft3 a ft4? jestem zdana na powrót do Novo? a wit D3 mimo suplementacji spadła- dziwne!! (ostatnio było 29, teraz 23- te same normy od 30)
                                                    Samopoczucie pod psem. Marznę i non stop bym spała.

Samopoczucie słabe, bo ft3 bardzo nisko. Nie czytałam całego wątku więc nie wiem jak było z wynikami przed nowothyrolem. Wygląda na to, że niepotrzebnie z niego zrezygnowałaś.
                                                    Witaminę D3 jeśli jest poniżej normy trzeba uzupełnić większymi dawkami.
                                                    Te 800jm może wystarczy do utrzymania jej odpowiedniego poziomu jeśli ktoś taki ma, a nie do uzupełnienia niedoboru.
                                                    Tyle jednostek można brać bez wcześniejszego określania poziomu witaminy.
                                                  • newborn27 nowe wyniki 31.01- bardzo nisko 31.01.11, 22:56
                                                    po prostu bida z nedzą sad
                                                    FT4 15,83 pmol/l (12 - 22) 38%
                                                    FT3 3,63 pmol/l (3,1 - 6,8) 14%

(na letroxie 100, a od 19.01 novothyral ok 9 wraz z letroxem ok 95.)

Samopoczucie baaaardzo marne, marznę, jem, śpię, płaczę, pryszcze. A jeszcze serce zaczyna na novo dokuczać mimo,że daweczka novo symboliczna ;/

Dziewczyny, nie mam juz nawet pomysłu co dalej, wydaje mi sie, że juz tyle opcji przetestowałam, a hormony spadają zamiast rosnąć sad
                                                  • newborn27 Re: nowe wyniki 31.01- bardzo nisko 31.01.11, 23:06
                                                    Wkleję cały skrót leczenia i procentów, może ułoży sie wam to w całośc i bedziecie umiały mi coś podpowiedzieć:
                                                    • 5.08.2008 (bez leków)
                                                    TSH 2,37 ulU/ml (0,35-5,50)
                                                    FT4 0,89 ng/dl (0,89-1,76) 0%
                                                    FT3 2,95 pg/ml (2,3-4,2) 34%

• 22.06.2009 (bez leków)
                                                    TSH 3,4 (0,25-5)
                                                    FT4 10,2 pmol/l (9-20) 10,9%
                                                    FT3 5pm ol/l (4-8,3) 23,25%

• 29.07.2009 (na Euthyroxie 25)
                                                    TSH 2,6 (0,25-5,0)
                                                    FT4 11,9 (9-20) 26%
                                                    FT3 4,6 (4-8,3) 13%

• 18.08.2009 (na zmianę Euth 25 i 37,5)
                                                    TSH 3,384 ulU/l (0,35-5,5)

• 17.09.2009 (Euth 43,5, potem Euth 50)
                                                    Ft4 1,38 ng/dl (0.93-1.7) 58%

• 8.10.2009 (Euth 43,5 przez 7dni, potem Euth 50 )
                                                    TSH 1,447 ulU/ml (0,470 – 4,640)
                                                    FT3 2,62 pmol/l (2,23 – 5,35) 12,5%

• 25.11.2009 (Euth 62,5 przez11 dni; potem Euth 25 i Novo 37,5 przez 8dni; potem Euth 37,5 i Novo 18,75 przez 27dni)
                                                    FT4 20%
                                                    FT3 12%

• 01.02.2010 (Euth 40 i Novo 25 przez 21dni; potem Euth 12,5 i Novo 37,5 przez 46dni)
                                                    FT4 14,7%
                                                    FT3 40%

• 31.03.2010 (Euth 25 i Novo 37,5 przez 13dni; potem Euth 37,5 i Novo 18,75 przez 24dni; potem Euth 40 i Novo 25 przez 19dni)
                                                    Ft4 9,7%
                                                    Ft3 21,5%

• 7.04.2010
                                                    TSH 0,228 (0,35-5,5)

• 12.05.2010 (Euth 50 i Novo 18,75)
                                                    TSH 0,113 mU/l (0,27 - 4,2)
                                                    FT4 16,27 pmol/l (12 - 22) 42,7%
                                                    FT3 4,07 pmol/l (3.1 - 6,8) 26,2%

• 07.07.2010 (na Letrox 62,5 i Novo 28)
                                                    FT4 64%
                                                    FT3 56%

• 20.09.2010 (na Letrox 75 i Novo 28 przez 6dni; potem Letrox 75 i Novo 18,75 przez 21dni; potem sam Letrox 85 przez miesiąc, potem drugi miesiąc Letrox 100)

TSH 0,05 mU/l (0,27 - 4,2)
                                                    FT4 16,77 pmol/l (12 - 22) 47,7%
                                                    FT3 4,24 pmol/l (3,1 - 6,8) 30,8%

• 25.10.2010 (przez 3 dni na początku Letrox 120, potem 100)
                                                    TSH 0,067 mU/l (0,27 - 4,2)
                                                    FT4 16,51 pmol/l (12 - 22) 45,1%
                                                    FT3 4,66 pmol/l (3,1 - 6,8) 42,1%

• 15.12.2010 (na Letrox 100; przez tydzień Letrox 112, potem znowu Letrox 100)
                                                    TSH 0,061 mU/l (0,27 - 4,2)
                                                    FT4 17,69 pmol/l (12 - 22) 56,9%
                                                    FT3 3,72 pmol/l (3,1 - 6,8) 16,75%

• 31.01.2011 (Letrox 100, potem 12 dni Letrox 95 + Novo 9,37)
                                                    FT4 15,83 pmol/l (12 - 22) 38%
                                                    FT3 3,63 pmol/l (3,1 - 6,8) 14%
                                                  • rosteda Re: nowe wyniki 31.01- bardzo nisko 01.02.11, 01:03
                                                    Czytam i czytam i oczom nie wierze.
                                                    Przeciez ty ani raz nie bylas na jednej dawce dluzej niz jednen miesiac.
                                                    Dlaczego tak zmieniasz dawki?
                                                    Wlasnie twoje samopoczucie jest takie jak opisalas od ciaglej "hustawki" hormonalnej.
                                                    Przeciez 7 lipca mialas juz calkiem dobre wyniki i odstawilas Novothyral?
                                                    Dlaczego?
                                                    Wystraszylas sie niskiego TSH?
                                                    Przeciez kazdy kto bierze Novothyral ma bardzo niskie TSH.
                                                    Wlasnie wtedy pisalas ze sie bardzo dobrze czulas i naprawde nie rozumie dlaczego odstawilas ten Novothyral.
                                                    Dlaczego teraz wprowadzajac na nowo Novothyral zmniejszylas dawke Letroxu?
                                                    Masz bardzo niskie fT4 i nie nalezalo zmniejszac Letroxu.
                                                    Przez te zmiany dawek prawdopodobnie wywolywalas u siebie rzuty choroby i zle sie czulas.
                                                    Teraz widac to po zwiekszonej dawce Letroxu ktora i tak jest w tej chwili za mala.
                                                    Mam jeszcze jedno pytanie; jak dzielisz Novothyral zeby zrobic miniokruszek 9.37µg?
                                                    Jak duze masz tabletki Novothyralu 100 czy 75µg?

Mam wrazenie Nevborn ze wcale nie czytasz tego co sie do ciebie pisze tylko i tak robisz swoje.
                                                    Zeby sie dobrze czuc to nalezy przez dluzszy czas pozostawac na tej samej dawce.
                                                    Organizm musi sie zaadoptowac do nowych warunkow i dlatego jest potrzebny czas.
                                                    Przy naszej chorobie potrzeba miec bardzo duzo cierpliwosci a nie ze jak jednego dnia czuje sie gorzej to zaraz zmieniac dawke.
                                                    Zdrowi ludzie tez maja swoje gorsze i lepsze dni.
                                                  • newborn27 Re: nowe wyniki 31.01- bardzo nisko 01.02.11, 16:34
                                                    Rostedo- dziękuję za odpowiedź,
                                                    wychodziłam z założenia, zresztą po radach na forach, że stopniowo mam zwiekszać dawkę, ale tak się zwykle działo, że na wiekszej dawce zaczynałam się źle czuć (kołatania serca, niepokój, problemy ze snem, przy jednoczesnym jednak ciągłym zmęczeniu itp), że znowu wracałm do mniejszej dawki, potem robilam badania i znowu nie byly dobre procenty, znowu staralam sie podniesc odrobine dawke i tak w kólko.

Wprowadzając Novo zmniajszyłam Letrox aby zachowac dawkę ok 100 t4, bo na wyższych czułam się fatalnie nadpobudliwa.

Jesli chodzi o Novo mam tabletki 75, które dzielę na 8. Tak, tak.. na wyzszych jest znowu problem z sercem, snem i silnymi potami, właściwie to nawet na tej drobince juz dają o sobie znac te dolegliwości.

Nie mam lekarza, a sama nie mam az takiego wyczucia co robic i jak. Kombinuję jak koń pod góre, ściemniam internistom lub ginekologom aby dostac recepty. Endokrynolog do którego chodze regularnie (tylko dlatego że mam od niego skierowania na darmowe badania hormonow i usg) o niczym nie wie i jest przekonany, że przyjmuję tak jak on mi kazał, czyli Letrox 50. Oczywiscie wg niego juz dawno jestem w nadczynnosci ("tsh niskie, a ft3 i ft4 przeciez są OK i nie powinnam tak przesadzać").

Słuchajcie, nie wiem co robic, bo dawno nie było ze mna tak fatalnie, może faktycznie nieumyslnie wprowadzałam sie w rzuty choroby, jestem w szoku. Postaram sie teraz przez dłuższy czas brać obecna dawkę, czyli Letrox 95 i Novo 9. Do tego zbadam nadnercza. Powtórze USG tarczycy. O ile starczy mi jeszcze na to wszystko sił, bo czasem myslę, że nic mnie juz dobrego nie czeka..
                                                    czy widzicie jeszcze inny dla mnie trop?
                                                  • milaemalka Re: nowe wyniki 31.01- bardzo nisko 01.02.11, 23:34
                                                    Niestety moje serce też nie lubi novo.Nie mam wyjścia muszę brac bo inaczej Ft3 leci w minusowe wartości.Jestem pod kontrola kardiologa,łykam tabletki ale tak naprawde dopiero zmniejszanie dawki novo uspakaja kołatanie.U Ciebie nie jest żle ,Ft3 jest dodatnie .Tylko nie zmieniaj tak szybko dawkowania.Na tej samej dawce -po wprowadzeniu novo- początkowo Ft4 spada a póżniej i Ft3 i Ft4 rosną
                                                  • newborn27 Re: nowe wyniki 31.01- bardzo nisko 15.02.11, 14:02
                                                    Niesamowite - na obecnej dawce (nie zmieniam!) i w takiej slonecznej pogodzie czuję się niemal doskonale -nagle taka duża zmiana! Nawet serce sie uspokoiło, boli tylko jak sie zestresuję albo nie wyśpię, poprzednio od wprowadzenia novo bolało prawie non-stop.
                                                    Wyjątkiem w tych dobrych wieściach jest jednak to że baaaardzo marznę i brzydka cera (twarz i całe plecy).
                                                    Umówiłam sie tez do endo specjalizującym sie w nadnerczach. Jakoś tak czuję, że tu jest problem (moje mega wysokie DHEA np., niski kortyzol). Myślicie że jest sens wydawac kasę na wizytę?
                                                  • newborn27 Re: nowe wyniki 31.01- bardzo nisko 21.06.11, 12:41
                                                    18.03.2011
                                                    TSH 0,041 mU/l (0,27 - 4,2)
                                                    FT4 16,8 pmol/l (12 - 22) 48%
                                                    FT3 5,03 pmol/l (3,1 - 6,8) 52%
                                                    Progesteron (22dc.) 60,93 nmol/l (faza lutealna 5,3 – 86)

12.04.2011
                                                    TSH 0,082 mU/l (0,27 - 4,2)
                                                    FT4 18,5 pmol/l (12 - 22) 65%
                                                    FT3 4,37 pmol/l (3,1 - 6,8) 34%
                                                    Kortyzol 547,7 nmol/l (171-536) = 19,85 ug/dl
                                                    D-dimery 820 ng/ml (norma: <500)

31.05.2011
                                                    Ft4 14,26 pmol/l (9,14 – 23,81) 34 %
                                                    Ft3 3,42 pmol/l (2,23 - 5,35) 38%
                                                    Prolaktyna 16,55ng/ml (1,39 – 24,20)
                                                    DHEA 11,74ng/ml (1,30 – 9,80)

Leki: Letrox 100 , Novo 1/8 z 75
                                                    Samopoczucie depresyjne, zmęczenie, ból karku, sucha skóra i popękane pięty, apetyt słaby, trochę schudłam, długi ciężki PMS, bolesna miesiączka, ciąży nadal brak. Nie wiem co zrobić żeby było lepiej. Doradźcie coś, proszę.
                                                  • aleksandra_01 Re: nowe wyniki 31.01- bardzo nisko 21.06.11, 12:58
                                                    Hej smile

> Ft4 14,26 pmol/l (9,14 – 23,81) 34 %
                                                    > Ft3 3,42 pmol/l (2,23 - 5,35) 38%

> brak. Nie wiem co zrobić żeby było lepiej

zwiększyć novothyral, żeby podnieść i ft3 i ft4.

a.
                                                  • hashi-tess Re: nowe wyniki 31.01- bardzo nisko 21.06.11, 14:53
                                                    newborn27 napisała:

> 18.03.2011
                                                    > TSH 0,041 mU/l (0,27 - 4,2)
                                                    > FT4 16,8 pmol/l (12 - 22) 48%
                                                    > FT3 5,03 pmol/l (3,1 - 6,8) 52%
                                                    > Progesteron (22dc.) 60,93 nmol/l (faza lutealna 5,3 – 86)
                                                    >
                                                    > 12.04.2011
                                                    > TSH 0,082 mU/l (0,27 - 4,2)
                                                    > FT4 18,5 pmol/l (12 - 22) 65%
                                                    > FT3 4,37 pmol/l (3,1 - 6,8) 34%
                                                    > Kortyzol 547,7 nmol/l (171-536) = 19,85 ug/dl
                                                    > D-dimery 820 ng/ml (norma: <500)
                                                    >
                                                    > 31.05.2011
                                                    > Ft4 14,26 pmol/l (9,14 – 23,81) 34 %
                                                    > Ft3 3,42 pmol/l (2,23 - 5,35) 38%
                                                    > Prolaktyna 16,55ng/ml (1,39 – 24,20)
                                                    > DHEA 11,74ng/ml (1,30 – 9,80)
                                                    >
                                                    > Leki: Letrox 100 , Novo 1/8 z 75

czy te wszystkie wyniki są wykonane
                                                    na powyższej dawce?

>Nie wiem co zrobić żeby było lepiej. Doradźcie coś, proszę.

nie zmieniać dawki z dnia na dzień i zająć się
                                                    anemią. dość dawno nie oznaczałaś ferrytyny,
                                                    kwasu foliowego i wit. B12.
                                                    Jak tam Twoja wit. D? przy Twoich brakach słońce
                                                    nie uzupełni jej poziomu.

Pomimo ustawienia hormonów tarczycy poprzez
                                                    zażywanie euthyroxu i novothyralu nie poczujesz się
                                                    dobrze jeśli nie uzupełnisz powyższych braków.
                                                  • newborn27 Re: 21.06.11, 18:37
                                                    dzięki dziewczyny!
                                                    Tak, powyższe wyniki sa na tej samej dawce - po tym jak dostałam opiernicz za ciagle zmiany dawki, teraz od stycznia bez przerwy biore taką sama dawkę Letrox 100 , Novo 1/8 z 75.

Aleksandra, boje sie zwiekszac Novo - pamietam jak juz kiedys paskudnie to znosilam, kolatania serca, wybuchy gorąca i bezsenność nie do zniesienia.

Kwas foliowy od lat codziennie suplementuję 400j wiec chyba nie ma sensu go oznaczać z krwi. Wit B12 mialam ostatnim razem w polowie normy, wiec tu niekoniecznie jest problem. Co innego ferrytyna- postaram sie ją oznaczyc przy najblizszej okazji. To samo witD. Od miesiaca mam przerwe w braniu Vigantoletten- choc nie widzialam roznicy w samopoczuciu jak go suplementowalam.

Słuchajcie - ostatnio gin zasugerował, że mogę mieć endometriozę- silne PMSy i mega bolesne miesiączki- wystraszyłam się.. Tym bardziej zalezy mi by zajśc w ciążę, która jest naturalnym lekarstwem na endom. Tylko że to zamknięte koło, bo z endom własnie jest problem żeby zaciążyć. Będziemy przygotowywac się do inseminacji. Zrobię te dodatkowe badania. Czekam na wyniki badań nadnerczy. Przychodzi wam cos jeszcze do głowy?
                                                  • regulaprzekory Re: 21.06.11, 19:37
                                                    Przede wszystkim pokaż jakiemuś interniście te wysokie D-dimery.
                                                    Hormony swoją drogą, ale nikt na D-d nie zwrócił tu uwagi.

Przy okazji - pisząc, że przyjmujesz selen po śniadaniu prawdopodobnie przyjmujesz go za szybko po wzięciu tyroksyny. Chyba, że śniadanie jesz po 4h od przyjęcia Letroxu.
                                                  • newborn27 Re: Dimery 22.06.11, 12:28
                                                    A co Ci mówią te wysokie Dimery? bo mi nic konkretnego, poza tym że w necie czytam "diagnozę":
                                                    "U zdrowego człowieka poziom D-dimerów zawiera się w zakresie kilka-kilkaset mikrogram/ml. Przekroczenie poziomu 500 mikrogram/ml przy klinicznym podejrzeniu żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej (zakrzepica żył głębokich lub zatorowość płucna) stanowi dowód na trafność diagnozy."
                                                    Trzech lekarzy, których pytałam- rozłożyło ręce, nie wiedzą o co kaman, co z tym zrobić.. Więc moze ty cos powiesz skoro na to zwracasz uwagę? miałaś z tym jakąś styczność? dzieki!
                                                  • newborn27 Re: Selen 22.06.11, 12:31
                                                    Śniadanie jem 1/2h do godziny po wzięciu leków. Selen po ok 3-5 h potem. Ostatnio mam jednak przerwe w selenie, biore go sporadycznie. Wrócic do regularności skoro nie mam przeciwciał podwyższonych?
                                                  • newborn27 wyniki z 23.01.2012 24.01.12, 09:45
                                                    Ostatnie wyniki na dawce Letrox 100 , Novo 1/8 z 75:
                                                    TSH 0,215 (0,27 – 4,2)
                                                    FT3 4,53 (3,1 – 6,8) 38%
                                                    FT4 16,33 (12 – 22) 43,3%

no i co tu sie dziwić, że tragicznie się czuję ? sad(((( zmęczenie, osłabienie i zniechęcenie, czasami ataki lęku i paniki, marznę, nasilenie trądziku (falami, raz super, raz koszmarnie), gorzej śpię, kłucia serca, suche pięty i ręce, skracające się cykle miesięczne z plamieniami przed okresem, waga bez zmian.

Biorę:
                                                    - Vigantoletten (tj. witD3)
                                                    - wit E
                                                    - cynk
                                                    - wit B complex
                                                    - wit B12 w kroplach na skórę
                                                    - ACARD (czyli małą dawkę aspiryny, która rozrzedza krew), z powodu zakrzepicy (wysokie d-dimery, mutacja genu MTHFR oraz mutacja V Leidena)- dużo tego się nazbierało sad a jest to ważne by czuwać, bo jakbym zaszła w ciążę- jest potężne ryzyko poronienia z tego powodu.

No właśnie.. w staraniach o maleństwo - kolejny cykl bezowocny.
                                                    PRL- w normie, w badaniu USG pęcherzyki rosną do ok 21mm więc OK , ale albo są niepełnowartościowe (z powodu nierównowagi hormonalnej, estrogeny, progesteron, h.tarczycowe), albo nie pękają jak należy. Mielismy 2 razy stymulację Clo oraz Pregnylem na pęknięcie, potem Duphaston na II faze cyklu (właściwie to Duphaston lub luteinę biore od dawna, bo mam za mało tego progesteronu- plamienia przed miesiączką itp.), ale tez nic to nie dało…
                                                    Nie wiem co dalej!!! Zwiekszyć Letrox? coś innego wam przychodzi do głowy?

• procesor Re: wyniki z 23.01.2012 24.01.12, 22:29
                                                    szczerze mówiąc nie wiem po co ty ten Novothyral bierzesz?
                                                    bo w 1/8 tabletki 75 jest tego T3 ile? mniej niż 2?
                                                    może po prostu zwiększ dawkę letroxu, powoli, robiąc badania co 4-6 tygodni i porównując samopoczucie i wyniki
                                                    masz cały czas niewysokie wyniki więc to chyba słuszny kierunek - od roku nie zmieniasz dawki, narzekasz ale w sumie niewiele z tym zrobiłaś
                                                    od czerwca minął kawał czasu...
                                                  • newborn27 Re: wyniki z 23.01.2012 25.01.12, 10:23
                                                    Każda próba zwiększenia Novo w przeszłości źle się kończyła (palpitacje i kłucia serca, wybuchy gorąca i poty, niepokój, bezsenność).
                                                    Przez ostatni czas starałam się nie modyfikowac dawek, bo kiedys juz mi się dostalo, że za często to robię.
                                                    Letrox postaram się teraz zwiekszyć o 12,5 jak tylko zdobęde receptę- ale co wtedy z TSH, juz teraz jest takie niskie? czy nim sie nie przejmowac, a tylko patrzec na ft3 i ft4?
                                                    Każdy endo u jakiego byłam ma mnie za wariatkę, że przy takim TSH powinnam dawkę obniżyć, bo wg nich jestem juz w NADczynności polekowej, stąd ten niepokój i bezsenność itp! badź tu mądry..
                                                  • hashi-tess Re: wyniki z 23.01.2012 25.01.12, 15:04
                                                    newborn27 napisała:

> Każda próba zwiększenia Novo w przeszłości źle się kończyła (palpitacje i kłuci
                                                    > a serca, wybuchy gorąca i poty, niepokój, bezsenność).

Bo Tobie novo nie jest potrzebne.
                                                    Powinnaś zwiększyć T4 /euthyrox czy inny letrox.

> Przez ostatni czas starałam się nie modyfikowac dawek, bo kiedys juz mi się dos
                                                    > talo, że za często to robię.

no, ale pół roku to zdecydowanie za długo.
                                                    wystarczyłoby 2 m-ce.

> Letrox postaram się teraz zwiekszyć o 12,5 jak tylko zdobęde receptę- ale co wt
                                                    > edy z TSH, juz teraz jest takie niskie? czy nim sie nie przejmowac,

tak, odpuść je sobie.

a tylko pat
                                                    > rzec na ft3 i ft4?

dokładnie, bo to one odpowiadają za Twoje samopoczucie.

> Każdy endo u jakiego byłam ma mnie za wariatkę, że przy takim TSH powinnam dawk
                                                    > ę obniżyć, bo wg nich jestem juz w NADczynności polekowej, stąd ten niepokój i
                                                    > bezsenność itp!

hmmmm,
                                                    powiedz lekarzowi, że oznaczasz tylko hormony tarczycy,
                                                    a nie przysadki.
                                                    Poza tym to Ty masz mieć brylantowe samopoczucie,
                                                    a nie lekarz. Zadbaj o siebie, a nie o zdrowie lekarza.
                                                    Poczytaj nowy wątek Malca.
                                                  • pies_z_laki_2 Re: wyniki z 23.01.2012 27.01.12, 02:03
                                                    > (wysokie d-dimery, mutacja genu MTHFR oraz mutacja V Leidena)- dużo tego się nazbierało

A te mutacje przenoszą się na potomstwo? Bo razem z Hashi to już trzy różne obciążenia...
                                                  • newborn27 Re: wyniki z 23.01.2012 27.01.12, 15:21
                                                    tego nie wiem.
                                                    a hashi tez przekazujemy potomstwu?
                                                  • newborn27 Re: wyniki z 23.01.2012 21.02.12, 12:25
                                                    Przez ostatni miesiąc biorę Letrox 112 i przyznam, że od razu samopoczucie się BARDZO POPRAWIŁO! (więcej energii, odeszła depresja, lepiej śpię, lepsza cera, mniej marznę)
                                                  • hashi-tess Re: wyniki z 23.01.2012 21.02.12, 12:53
                                                    newborn27 napisała:

> Przez ostatni miesiąc biorę Letrox 112 i przyznam, że od razu samopoczucie się
                                                    > BARDZO POPRAWIŁO! (więcej energii, odeszła depresja, lepiej śpię, lepsza cera,
                                                    > mniej marznę)
    • newborn27 CIĄŻA! 27.03.12, 03:57
      Jestem w ciąży, bardzo wczesnej.
      Wyniki z piątku 23.03.2012
      Ft4 - 60%
      Ft3 - 39 %
      TSH - 0,037
      na dawce Letrox 112,5 + Novo 1/8 z75.
      zwiększyć Letrox, prawda????????
      coś jeszcze dziewczyny??????????????
      od jutra zastrzyki od krzepliwosci krwi. Musi byc dobrzesmile)))
      • pies_z_laki_2 Re: CIĄŻA! 27.03.12, 13:13
        Gratulacje smile

Podniesienie odrobinkę dawki Letroxu powinno pomóc. A co myślisz o podniesieniu Novo do 1/4 z 75? Teraz pewnie badania co 2 tygodnie i podnoszenie dawki też co dwa tygodnie...

A jak tam z witaminami i mikroelementami? Badałaś?
        • newborn27 Re: CIĄŻA! 27.03.12, 17:40
          Zawsze źle reagowałam na dawki novo wieksze niz 1/8.... wiem to odrobinka, ale przy wiekzej dawce serce szaleje, oblewają mnie gorace poty i nie spię. ale teraz może warto by było zaryzykowac dla dobra ciąży???

Ferrytyny dawno nie badalam, z rok temu mialam przy dolnej granicy, ale potem troche suplementowalam, pewnie teraz też by się przydało. Zbadam!

Biore głównie witaminy z grupy B : szczególnie kwas foliowy w formie łatwo przyswajalnej - metafolin 400, oraz wit b12 w kroplach.
          wit d3 - Vigantoletten 1000j.
          Cynk i wit E.
          i to chyba tyle jesli chodzi o suplementy.

Myślałam o zestawie witamin dla kobiet w ciąży, ale niestety każdy ma jod.
          chyba, że możecie mi cos dobrego polecic, a jeszcze jak sie okaże, że ma zamiast kw.foliowego ten metafolin, to będę w 7 niebiesmile
          bo jodu mam unikac, prawda?

od dzis zastrzyki antykoagulanty.
          bardzo boli mnie podbrzusze i mdli mnie.
          energii mam aż za duzo, ale to chyba z emocji niz z kondycjismile
          martwią mnie delikatne plamienia. ale wiem, że mogą sie zdarzac, więc nie panikuję.
          jutro powtarzam Betę hcg i progesteron.

piszcie co jest jeszcze wazne.
          • newborn27 Re: CIĄŻA! 02.04.12, 12:36
            krótko trwała moja radość
            • pies_z_laki_2 Re: CIĄŻA! 03.04.12, 09:47
              Bardzo mi przykro sad

Na razie bym zostawiła tę samą dawkę, do następnego badania, bo i tak pewnie masz rozhuśtane hormony, więc chociaż jedne zostaw na stałym poziomie.

Czy myślałaś o braniu Novo w dwóch dawkach, jedną rano, drugą przed obiadem czy podwieczorkiem? Spróbuj kiedyś, masz bardzo niskie fT3, przydało by się podnieść. Zresztą fT4 w okolicach 60% to też nie jest bardzo wysoko, prawda?

Moze jak podniesiesz oba poziomy, to inne hormony wrócą do normy i następną ciążę utrzymasz?
    • newborn27 Re: Nowa na forum ze starą chorobą. Wyniki. 21.05.12, 22:28
      Niedługo będe miała zabieg w narkozie. Czy są jakies szczególne wymagania przy niedoczynności-hashimoto? rano przez uśpieniem normalnie wziąć Letrox i Novo, prawda?
      bede jeszcze pewnie o tym rozmawiac w szpitalu z anestezjologiem, ale chce juz wiedziec jak sie przygotowac. dzięki!
    • newborn27 Narkoza 21.05.12, 22:31
      Niedługo będe miała zabieg w narkozie. Czy są jakies szczególne wymagania przy niedoczynności-hashimoto? rano przez uśpieniem normalnie wziąć Letrox i Novo, prawda?
      bede jeszcze pewnie o tym rozmawiac w szpitalu z anestezjologiem, ale chce juz wiedziec jak sie przygotowac. dzięki!
      • newborn27 Tarczyca a Narkoza 28.05.12, 14:25
        Za tydzien mam laparoskpię i histroskopię w znieczuleniu ogólnym.
        (szukanie przyczyn niepłodności w macicy i jajowodach, bo wszelkie inne rzeczy juz przebadałam)
        ostatnie wyniki tarczycy:
        z 25.05.2012 na dawce Letrox 125 + Novo 1/6 z 75:
        TSH 0,007
        FT4 19,82 (12-22) 78%
        FT3 4,79 (3,1-6,8) 45%
        (przyznam, że NIGDY wczesniej nie miałam tak wysokiego ft4! leczę się od ponad 3 lat)przeciwciał brak i nigdy ich nie stwierdzono, mimo, że w USG tarczyca maluteńka.

I teraz jak tu wytłumaczyć lekarzom, że TSH moze byc takie niskie i nie jest to nadczynnośc?
        w ulotce Novo nic o tym jak wiecie nie ma.
        ktos mnie nastraszył, że moge zostać zdyskwalifikowana z zabiegu z powodu takiego TSH, a bardzo mi zalezy na tej diagnostyce (endometrioza? zrosty? niedrożne jajowody?).

jesli chodzi o objawy, to mam mieszane niedo- / nadczynność w jednym (zmęczenie oraz nadpobudliwośc, poty oraz marźnięcie, sucha skóra na rekach, nogach, brzuchu, policzkach , ale łojotok na twarzy w sferze T, kołatania serca, wysoki puls, ale niskie cisnienie, kłopoty z zaśnięciem, ale jak już zasnę to rano nie moge sie dobudzić...).

proszę poradźcie coś.
        • newborn27 Po przerwie 07.11.12, 12:44
          Operacja w czerwcu odbyła się planowo (laparoskopia i histeroskopia). Jajowody okazały sie drożne, ale znaleziono liczne polipy, usunięto je, potencjalnie dano mi zielone światło na ciążę. Mija jednak 5 m-c od zabiegu i NIC(monitoringi wykazują owu). Tracę siły i nadzieje.
          Samopoczucie słabe. Byłam pare razy u psychologa, ten w końcu wysłał do psychiatry, dostałam lek od depresji, ale póki co go nie biorę bo się boję, nie umiem podjąc decyzji.

Wyniki 5.10.2012:
          TSH 0,008 (0,27-4,2)
          FT4 4,99 (3,1-6,8) 74%
          FT3 19,4 (12-22) 51%
          Ferrytyna 43 (13-150)
          Biorę: Letrox 125, Novo 18. w odstępie 4 h - Homocysteine factors (wit B12, metafolin, witC), wit D3 w kroplach, Żelazo, wieczorem potas z magnezem, acard. W II fazie cyklu Luteina podjęzykowa 2x1 (nat.progesteron) oraz maca 1x1.
          Wizyta dziś rano u endo: dr.Chojnowski, poszłam po receptę, a dostałam rewolucyjną diagnozę- wg niego jestem ZATRUTA zbyt dużą dawką t4, mam obniżyć do dawkę do 50, by wypłukać organizm z hormonu. Nie mogłam uwierzyć, w dyskusji nie miałam siły przebicia!Powiedział, że TSH owszem może nawet wzrosnąc do 20 po odstawieniu, ale co tam, trzeba sie "odtruć". Wyśmiał mnie, że leczę się w internecie. Dodał, że może ja wcale nie mam niedoczynności, więc nie mam co się tak faszerować hormonami, przeciwciał nie mialam nigdy wiec moze to i nie hashi....
          Czuje się juz tak źle,ze jestem gotowa go posłuchać, bo ani na niskich dawkach, ani na wysokich nie czuję poprawy samopoczucia. Ciagle to samo zmęczenie, depresja, brak sił ale nadpobudliwość, niepłodność, luki w pamięci.
          Błagam o głos rozsądku. Pewnie po raz kolejny zasugerujecie, aby olać to co powiedział??????? Ale wtedy nie mam pomysłu na to, co dalej aby była w końcu poprawa, wydaje mi się, że poruszam się we mgle od lat i dziwnie tak samej się leczyć.
          Proszę i dziękuję!
          • hashi-tess Re: Po przerwie 07.11.12, 12:55
            TSH do 20 !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

co za ..................................

boszszszszszeee...................................

Ty widzisz i nie grzmisz !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Proszę nie odstawiaj hormonów.

w/g wyników hormonów i składników niedokrwistości
            chorób przewlekłych uważam, że Twoim problemem
            jest anemia. Masz niski poziom ferrytyny.

tak się wkurzyłam tą poradą pseudo medyka,
            że później może napiszę co ja na Twoim miejscu
            bym zrobiła.

jeszcze zapytam tylko
            kiedy badałaś poziom wit. D?
            • newborn27 Re: Po przerwie 08.11.12, 10:05
              Ferrytyna mi troche podskoczyła, ale wiem, że nie jest OK. Zwiększę żelazo.
              Wit D badałam dosyć dawno, niestety długie leczenie Vigantoletten 1000 NIC nie dało! teraz jestem na kroplach, za kilka miesięcy zrobię badanie, aby sprawdzić czy to jakoś na mnie działa.
              Hashi, to napisz co bys zrobiła.
              (Zostaję na dawce Letrox 125, ale chyba odstawię novo (18), bo od niego najbardziej boli mnie serce.)
              • bebelu Re: Po przerwie 08.11.12, 10:35
                "newborn27 napisała:

Wyniki 5.10.2012:
                TSH 0,008 (0,27-4,2)
                FT4 4,99 (3,1-6,8) 74%
                FT3 19,4 (12-22) 51%
                Ferrytyna 43 (13-150)
                Biorę: Letrox 125, Novo 18. w odstępie 4 h - Homocysteine factors (wit B12, metafolin, witC), wit D3 w kroplach, Żelazo, wieczorem potas z magnezem, acard. W II fazie cyklu Luteina podjęzykowa 2x1 (nat.progesteron) oraz maca 1x1."

Newborn27, ja tylko napiszę o jednym zanim nasza Hashi-tess Ci wszystko wyjaśni - nie odstawiaj Novo!!! W moim przypadku Ft3 na poziomie 51% oznaczało kiepskie samopoczucie psychiczne, wariacje sercowe, suchą skórę, poorane paznokcie, etc. Ile Ty bierzesz tego Novo? 1/8 100, jeśli tak to ja bym jednak zaryzykowała 1/4 Novo 75 - wiadomo trzeba trochę wytrzymać ewentualne zmiany, ale potem życie - przynajmniej u mnie, wygląda dużo lepiej smile.
                I jeszcze, ja akurat zmiany dawkowania hormonów odczuwam baardzo powoli, niejeden raz dawka ustalała się i 1,5 miesiąca sad.
                A dr Chojnowskiego w takim razie należy omijać szerokim łukiem! Zresztą opinie o nim w necie są bardzo różne.
                • newborn27 Re: Po przerwie 08.11.12, 22:18
                  "ile Ty bierzesz tego Novo? 1/8 100, jeśli tak to ja bym jednak zaryzykowała 1/4 Novo 75"

biore od kilku miesięcy już 1/4 Novo 75.
                  paznokcie mam bardzo poorane (ciekawe, nigdy nie wiedzialam, że ma to związek z tarczyca!), sucha skóra a jak, wariacje sercowe od jakiegos czasu nie dają o sobie znać.
          • hashi-tess Re: Po przerwie 08.11.12, 10:40
            newborn27 napisała:

> Wyniki 5.10.2012:
            > TSH 0,008 (0,27-4,2)
            > FT4 4,99 (3,1-6,8) 74%
            > FT3 19,4 (12-22) 51%
            > Ferrytyna 43 (13-150)
            > Biorę: Letrox 125, Novo 18.

novo 18 - napiszesz ile jest T4 i T3?

> w odstępie 4 h - Homocysteine factors

a kto Ci ten specyfik zaordynował i po co?

(wit B12, met
            > afolin,

o tym, że w metafolinie znajduje się jod, jesteś świadoma?

witC), wit D3 w kroplach, Żelazo, wieczorem potas z magnezem, acard. W
            > II fazie cyklu Luteina podjęzykowa 2x1 (nat.progesteron) oraz maca 1x1.
            > Wizyta dziś rano u endo: dr.Chojnowski, poszłam po receptę, a dostałam rewolucy
            > jną diagnozę- wg niego jestem ZATRUTA zbyt dużą dawką t4, mam obniżyć do dawkę
            > do 50, by wypłukać organizm z hormonu.

wczoraj trochę sobie ulżyłam, przepraszam.

Uważam, że takim medykom powinni zabierać
            prawo do przyjmowania chorych bo po prostu
            im szkodzą, az przysięga Hipokratesa mówi zupełnie
            o czymś innym.
            • newborn27 Re: Po przerwie 08.11.12, 22:12
              "novo 18 - napiszesz ile jest T4 i T3?"

biorę 1/4 z Novo 75 - czyli 18 (a właściwie 18,75)
              Novo 18,75 odpowiada 18,75 t4 oraz 3,75 t3

"homocysteine factors"

ten specyfik biorę ponieważ mam mutację genu V Leidena, która jest związana z zakrzepicą, leczy się je ponoć wysokimi dawkami witB6, witB12 i kwasu foliowego.

a ponieważ wyszło mi w badaniach, że mam też mutację genu MTHFR, czyli nie przetwarzam i nie przyswajam zwykłego kwasu foliowego- musze brać go w najprostrzej formie jaką jest METAFOLIN. Na te mutacje i leczenie wpadła dr.Cubała z Arkany.

Skąd wiesz, że metafolin ma jod!!?? pierwsze słyszę!
              • hashi-tess Re: Po przerwie 08.11.12, 23:36
                pytałam o novo pod kątem policzenia dawki.

N/t homocysteiny była dyskusja na forum.

Wkleję kawałek, a reszta w linku

Re: miażdżyca i hashi
                to-ja-007 04.01.06, 12:32 zarchiwizowany
                Znalazlam cos ciekawego, z czego wynika ze niewlasciwy poziom homocysteiny moze
                byc konsekwencja niedozcynnosci tarczycy (a wiec zle dobranych hormonow przy Hashi):

Nie napisałaś dokładnie nazwy specyfiku z zawartością metafoliny,
                a ja poczytałam o tym i stąd zawartość
                jodu.
                • newborn27 Re: Po przerwie 09.11.12, 10:05
                  Nie, to nie jest Femibion. Biorę to:
                  healthygoods.com/homocysteine-factors-180-capsules-pure-encapsulations.html
                  Przeczytałam wątek o miażdzycy, który podałaś.dzięki.
                  piszą o związku hashi i homocysteiny, ale przecież u mnie jest to genetyczne (mutacja mthfr i V-leidena) oraz dodam, że homocysteiny ani cholesterolu nie mam podwyższonych, jedynie te mutacje oraz wysokie d-dimery, stąd pewnie gruba bolesna łydka od kilku lat, która naprowadziła mnie wogle na badania i poszukiwania. tak więc coś jest na rzeczy, a jednak leczenie jest takie trochę po omacku.

co do tarczycy i leków, no chyba tak jak piszecie pozostanę na starej dawce i zapomnę o dr.CH.
                  Dziś juz po staremu wzięłam Letrox 125 i Novo 1/4 z 75, czyli wychodzi, że
                  143,75 t3
                  3,75 t3

dużo tego, przeraża mnie brak poprawy!!!! i wizja brania tego do końca życia...
                  Hashi, Ty miałas mi cos jeszcze napisac?
                  • hashi-tess Re: Po przerwie 09.11.12, 13:55
                    New!

Po:
                    I.w tym poście
                    pisałam Ci, że uzupełnienie niedoborów jest podstawą dobrego
                    samopoczucia.
                    Po II.Rosteda ciut wcześniej pisała, abyś odstawiła cynk, który
                    wypłukuje żelazo.
                    Po III.Masz niską /baaaaaaaatdzo/ wit. D.

W/g mnie to są Twoje główne "grzechy", które ciągle popełniasz.

Ja tam się nie znam, ale
                    na pewno zajęłabym się prawidłowym uzupełnianiem
                    wit. D. Ostatnio lekarze zaczęli ją nazywać prohormonem
                    bo jest taka ważna.

Na forum jest wątek muktprega1.
                    Poczytaj jak po suplementacji wit. D Jej komfort zdrowotny
                    poszedł w górę.

Wiem, że jesteś zakręcona n/t ciąży,
                    ale jesteś tak długo na forum, a efektów
                    w gruncie rzeczy nie ma.

Podumaj dlaczego był moment, że zażywałaś tylko letrox
                    bez novo i poziomy hormonów miałaś cudne, a i samopoczucie
                    tyż. Poczytaj czy brałaś wtedy duphaston, cynk i jakieś
                    inne medykamenty, które miały wpływ na konwersje.

Przykro mi, że tak cierpisz i fizycznie i psychicznie.
                    Jednak bez słuchania/czytania swojego wątku
                    nie dojdziesz do zdrowotności.

Jeśli chcesz mogę pogadać z Tobą tel. czy przez jakiś
                    komunikator.

Pozdrawiam

Tess
                    • newborn27 Re: Po przerwie 12.11.12, 10:37
                      "Po II.Rosteda ciut wcześniej pisała, abyś odstawiła cynk, który
                      wypłukuje żelazo.
                      Po III.Masz niską /baaaaaaaatdzo/ wit. D. "

Tess:
                      cynku nie suplementuję!
                      żelazo i wit D3 - TAK!!!
                      • newborn27 chcę przejść z Novo na Thybon 12.04.13, 14:02
                        wyniki z 25.01.2013 (brałam Letrox 125, Novo 18,75 - 143t4, 3,75t3)

FT4 17,01 (9-19) 76%
                        FT3 3,88 (2,6-5,7) 41%

wyniki z 3.04.2013 (brałam Letrox 100, Novo 28 - 128t4, 5,5t3)

FT4 21,93 pmol/l (12-22) 99%
                        FT3 4,73 pmol/l (3,1-6,8) 44%
                        TSH 0,01 (0,27-4,2)

Niestety hormony sie rozjeżdżają, a moje samopoczucie jest nadal koszmarne. Postanowiłam wprowadzić Thybon (mam go już w domu!) to może łatwiej będzie w dawkowaniu i uzupełnieniu ft3. Czy ktoś mógłby mi pomóc odpowiednio ustalić dawki z Letroxem i Thybonem?

dodam , że od wyników z 3.04 zaczęłam brać tak: Letrox 75, Novo 37 (112t4, 7,5t3)

Wciąz biorę Tardyferon 2 tabletki dziennie. Ostatnie wyniki ferrytyny z 3.04: 52,42 ng/ml (13-
                        150). Łykam też selen 100, krople z wit D (vigantol 8 kropli dziennie) oraz magnez z potasem na uspokojenie serca gdy boli i kłuje.

Będe wdzięczna za odzew szczególnie jeśli ktoś z Was ma doświadczenie w przechodzeniu na Thybon z Novo. Czy po prostu z dnia na dzien odstawic jeden a wziąc drugi? w jakiej dawce?
                        Kasia
                        • muktprega1 Re: chcę przejść z Novo na Thybon 12.04.13, 22:13
                          Witaj Kasiu
                          widzę, że za każdym razem zmieniasz 2 parametry, zarówno ilość Ft3 jak i Ft4. Bardzo trudno jest ustalić właściwe dawki ruszając obydwa hormony, bo w ten sposób nigdy nie dowiesz się, który co namotał smile
                          co widać doskonale w Twoich wynikach. Dokonując zmian zawsze ruszaj jeden hormon, będzie Ci łatwiej.

> wyniki z 25.01.2013 (brałam Letrox 125, Novo 18,75 - 143t4, 3,75t3)
                          >
                          > FT4 17,01 (9-19) 76%
                          > FT3 3,88 (2,6-5,7) 41%

w powyższym wyniku z 25 stycznia zostawiłabym ft4 na tym samym poziomie, a tylko dorzuciła troszeczkę Ft3.

Szukałam w internecie o zamianie Novo na Thybon, ale nic nie znalazłam.
                          Po prostu wkraczasz na dziewiczy teren i nikt Ci tu nie podpowie z własnych doświadczeń

> dodam , że od wyników z 3.04 zaczęłam brać tak: Letrox 75, Novo 37 (112t4, 7,5t 3)

Powiem, jak zrobiłabym będąc na Twoim miejscu, dopiero minął 1 tydzień i 3 dni na nowej dawce, doczekałabym do końca kwietnia (mija 3 tydzień) zrobiłabym wyniki i na razie nie ruszała nic. Niech się trochę ustabilizuje, a reszta działań potem.

• newborn27 Re: chcę przejść z Novo na Thybon 14.04.13, 11:22
                            Dziekuję za odpowiedź,
                            Nie jestem przekonana, czy to najlepszy pomysł czekać jeszcze kilka miesięcy do badania, ponieważ na tej nowej dawce od 1,5 tygodnia czuje się znacznie gorzej. Chyba za mało jest t4 bo z 128t4 obniżyłam do 112t4 (jednocześnie 5,5t3 podniesione do 7,5t3). Widzisz zrobiłam ten błąd, że nie utrzymałam jednego hormonu na stałym poziomie, mój błąd, obym następnym razem była mądrzejsza- ale teraz musze coś wymysleć.

Czy mogłabym jak sądzicie od jutra zacząć: Letrox 100 + 25 i Thybon 10?
                            czy do dobry pomysł? nie namieszam tak za bardzo? nie chciałabym kolejnego rzutu... no chyba że jednak lepiej zaczekam te 3 tyg do badania i dopiero wtedy, jak pisze Muktprega1?
                            • newborn27 Re: chcę przejść z Novo na Thybon 14.04.13, 17:01
                              * miało byc oczywiście "tygodni," a nie "miesięcy"
          • pies_z_laki_2 Re: Po przerwie 08.11.12, 14:19
            Matko jedyna!!! To konował jeden!!!

Byłam u niego dwa razy, bo mam abonament w Medicoverze. I uciekłam kłusem!!!
            I wpisałam mu taką opinię na stronie Znany lekarz, ze powinno mu w pięty pójść! I podpisałam się, żeby nie było, że anonimowo, to można szczekać bezkarnie...

Jeśli chcesz, dam ci namiary na nową dla mnie endo (nadal w Medicoverze), byłam raz, ale wrażenie niezłe. A może chcesz namiary na panią gin, jest świetna chwalona, przyjmuje i w sieci Medicover i prywatnie.
            • bebelu Re: Po przerwie 08.11.12, 17:10
              Piesku, ja bardzo poproszę namiary i na jedną specjalizację i na drugą, bo moja dr Pietrzyk niestety słabo mi pomogła i pomaga, a abonament słabo wykorzystuję - a szkoda smile. Dzięki!
              • pies_z_laki_2 Re: Po przerwie 09.11.12, 18:16
                Bebeluuuu!!! Przyjmij mnie do znajomych, pls....
                Bo inaczej nie przyjmujesz wiadomości pw (od nieznajomych).
                Potem możesz mnie z tej listy wyrzucić big_grin
            • newborn27 Re: Po przerwie 08.11.12, 22:14
              to dobrze, że piszes, bo miałam wrażenie ,że przed dr.Ch na klęczkach wokół chodzą...

oczywiście, że chcę namiary na endo i gina, proszę , czekam smile

to nic , że będzie to mój (około) 30 ginekolog w zyciu!
            • pies_z_laki_2 Re: Po przerwie 09.11.12, 18:00
              Za chwilkę wyślę namiary na obie panie doktorki przez pw smile
              Ginekolożka jest fajna i sensowna, uważna, słucha co do niej mówię i wie o czym sama mówi smile
              Endokrynolożka na razie jest ok (byłam raz, po zmianie z dr Ch na dr G i po wybuchowej rezygnacji z tegoż dr G. Teraz widzę, że to nomen omen obaj doktorzy CH i G tongue_out Fuj... ). Bez dyskusji wypisała skierowanie na badanie fT4 i fT3, a nawet B12 smile Następną wizytę uskutecznię w grudniu, zobaczymy co będzie, na razie wyniki trójki tarczycowej mam niezłe, tylko o orzeszkach z selenem muszę pamiętać smile
              • bebelu Re: Po przerwie 09.11.12, 18:28
                Dodałam Cię już Piesku, ale nigdy nikogo wcześniej nie dodawałam do tej listy i wiadomości docierały, hmm, nie wiem o co chodzi?
                • bebelu mail pusty :( 09.11.12, 20:13
                  Piesku, jednak nic nie dotarło sad. Może podaj tutaj i już.
                  • pies_z_laki_2 Re: mail pusty :( 10.11.12, 09:51
                    "Uzytkownik bebelu nie przyjmuje wiadomości od nieznajomych. " sad

Nie mogę podać tu, bo za bardzo obgadałam lekarzy do których chodzę big_grin

Podaj mi adres gazetowy, bo zawsze mam kłopoty z tłumaczeniem ksywki na adres pocztowy...
                    Czy to bebelu@gazeta.pl?
                    • bebelu Re: mail pusty :( 10.11.12, 10:50
                      tak, bebelu@gazeta.pl, dziwne z tymi wiadomościami od nieznajomych... może nie potrafię odnaleźć ustawień. Dzięki jeszcze raz.
                      • pies_z_laki_2 Re: mail pusty :( 10.11.12, 17:09
                        Hihihi, ale zbieg okoliczności... Całe lata miałam podobne zdjęcie jako avatar na jednym forum (wielkie oczy!). Kaczkę w prawie locie smile

Widocznie mamy nie tylko wspólne problemy z tarczycą, problemy z endokrynologami, problemy z wykorzystaniem abonamentu, ale też podobne zainteresowania smile

Ale off-top wyszedł, o matko jedyna. Moderki, błagam, nie bijcie!!!
                        • muktprega1 NOVO NA THYBON 15.04.13, 09:09
                          > Widzisz zrobiłam ten błąd, że nie utrzymałam jednego hormonu na stałym poziomie, mój
                          > błąd, obym następnym razem była mądrzejsza- ale teraz musze coś wymysleć.

Wszyscy popełniamy błędy, najważniejsze, żeby się na nich uczyć smile

Bierzesz od 3 kwietnia 112 t4 i 7,5 t3, a wprowadzając nowy hormon, znowu chcesz zmieniać
                          > zacząć: Letrox 100 + 25 i Thybon 10?

Nie dość, że znowu zmieniasz 2 parametry, to na dodatek nowy lek, to są aż trzy zmiany!! A post wcześniej mówiłaś coś o mądrości smile

Zostaw t4 na tym samym poziomie a ja dołożyłabym do tego 1/4 tabletki Thybonu, czyli 5, potem sprawdzaj tylko Ft3 i Ft4. Zmieniaj za jednym razem tylko jeden parametr, bo tak nigdy nie dojdziesz do jakiejkolwiek równowagi.

Daj sobie spokój na 3 tygodnie na tej zmianie, nie wiadomo ile czasu Twój organizm będzie się dostosowywał i jak zareaguje na nowość, bądź cierpliwa.

• muktprega1 Re: NOVO NA THYBON 18.05.13, 09:32
                            Hej! Jak tam zmiany? Czy odważyłaś się zamienić jedno na drugie?
                            • newborn27 Re: NOVO NA THYBON 16.06.15, 11:09
                              Nie było mnie tu kope lat... a raczej nie pisałam.
                              tak mam, że pojawiam się i znikam, by odpocząć, aby potem znowu powrócić.
                              aktualizując: przez ostatnie długie miesiące biorę Euthyrox 88 i Thybon 5 - ostatnie wyniki: TSH 0,77, Ft4 31%, Ft3 20%.
                              dzięki uprzejmości jednej z forumowiczek, jednej z Was.. mam ten Thybon i dzieki niemu funkcjonuję! co prawda wyniki niskie, ale samopoczucie niezłe, to dosyć dziwne, ale prawdziwe. Dieta, ruch, suplementacja wit D i żelaza pewnie także robi bardzo duzo. USG - tarczyca maleńka 3ml, ale z 3 guzków pozostał tylko jeden.
                              Ciąży nie ma i nie było, ale fakt faktem przestałam jej wypatrywać, przestaliśmy leczyć się w klinikach niepłodności, pogodziłam się, że pewnie nie urodzę, no chyba, że stanie się cud, ale na takich wynikach to pewnie jest zbyt wielkie ryzyko poronienia, jakby już wogole mialo dojśc do czegokolwiek. Póki co mamy od niedawna synka z adopcji i jestem szczęsliwa!
                              Codzienne funkcjonowanie opieram na kontynuowaniu leków i diety, która sprzyja tarczycy i samopoczuciu, cyklicznym badaniu hormonów.
                              I tu pytanie - która z Was kochane podzieliłaby się ze mną Thybonem, bo niedługo skończy mi się i będzie bieda z nędzą?!

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka