Dodaj do ulubionych

www przedszkola conconde. pismo o prawa autorskie

21.12.15, 10:54
Dostalismy do przedszkola wezwanie od firmy, że naruszamy jej prawa autorskie bo na stronie mamy należące do nich rysunki. Chcą żeby zapłacić 240 złotych i wtedy będziemy mogli ten rysunek dalej używać na stronie, a oni się odczepią. Inaczej pojda do sądu. Te rysunki na strone wrzucala Pani, która pracowała u nas, ale już nie pracuje. Brała je z innych stron pewnie bo zawsze tak robiliśmy i teraz nie wiadomo nawet skad. W każdym razie nikt na pewno nie wiedział, że to należy do kogoś! Kto odpowiada za to naruszenie? My jako przedszkole czy ta Pani jako osoba? Co może nam/jej grozić? Czy warto wykupic ten obrazek? Co się stanie jak usuniemy ten rysunek i nie zapłacimy? Przeprazam, że tak dużo pytań, ale nie wiem jak do tego podejść.
Obserwuj wątek
    • adwokat-opole Re: www przedszkola conconde. pismo o prawa autor 21.12.15, 11:47
      1. To, że dzieło nie jest podpisane nic nie znaczy podobnie jak to, że o tym nie wiedzieliście. Naruszenie jest naruszeniem i odszkodowanie trzeba zapłacić. Może być w tym wypadku tylko nieco niższe.
      2. Grozi odpowiedzialność karna i cywilna. Odpowiadać mogą wszyscy jednocześnie: ta Pani, dyrektor jako osoba, która powierzyła jej opiekę nad stronę i przedszkole jako instytucja.
      3. Jeżeli usuniecie rysunek i będziecie sie wypierać, a tamta strona zabezpieczyła dowody przed wysłaniem pisma to konsekwencje będą dużo surowsze bo sędzia będzie patrzył na was z góry jako oszustów. Do tego może zasądzić zabezpieczenie sprzętu komputerowego z przedszkola do badania przez biegłych ekspertów.
      4. Nie wiem tylko za co opłata - te 240 złotych. Jeżeli dobrze rozumiem to chcą wam udzielić licencji na używanie. Jeśli tak to brać i się nie zastanawiać bo to niedużo, a rozwiążecie wtedy zarówno sprawę tej Pani, dyrektorki i przedszkola. W sądzie samych opłat będzie dużo więcej, a odszkodowanie na pewno wyższe nawet jak traficie na pobłażliwego sędziego. Tylko koniecznie na piśmie musicie dostać, że ta firma uznaje wszystkie roszczenia za załatwione żeby nie było tak, że za chwilę przyjdą po więcej.
      Pozdrawiam.
      Marta Michalska
      • r.emik Re: www przedszkola conconde. pismo o prawa autor 12.01.16, 16:52
        I jeszcze plus oświadczenie, że przysługują im prawa autorskie do tych rysunków.
        Chyba, że pani, która wykonywała stronę wie skąd je wzięła. Tak naprawdę wiele osób wrzuca swoje "dzieła" - rysunki, zdjęcia do sieci na serwery, które w regulaminach mają wyraźnie napisane, że po ich wrzuceniu zrzekają się majątkowych praw autorskich i zezwalają na ich pobieranie i wykorzystywanie przez inne osoby (czasem tylko z zastrzeżeniem, że nie może to być wykorzystanie do celów komercyjnych). Takie zdjęcie staje się wtedy "free" i zwykle właśnie z takich stron korzystają autorzy serwisów internetowych, którzy zamieszczają je na stronach jako "wypełniacze" miejsca. Dotyczy to zwłaszcza miniaturek, choć nie tylko. To tak w skrócie i uproszczeniu.
        • krysiakop Re: www przedszkola conconde. pismo o prawa autor 04.02.16, 11:34
          Mam podobny przypadek co kasienka tylko że to ja wrzucałam obrazki na stronę. Nie wzięłam go na pewno ze strony autora bo jego wszystkie fotki maja taki sam znaczek jakby wytłoczony na nich. Moje tego nie ma więc musiałam znaleźć to w wyszukiwarce Gogle i tam na pewno nie było napisane że to jest to chronione. Zrobione to było absolutnie nieświadomie. Ta firma co się do nas zgłosiła nie wysłała nam jednak żadnego oświadczenia o którym Pan piszę. Dostalismy tylko umowę i jakieś upoważnienia notarialne potwierdzające prawa autorskie. Czy powinniśmy otrzymać jeszcze to oświadczenie? Jak wygląda takie oświadczenie?
          • tapatik Re: www przedszkola conconde. pismo o prawa autor 12.01.17, 08:07
            krysiakop napisała:

> Moje tego nie ma więc musiałam znaleźć to w wyszukiwarce Gogle
            > i tam na pewno nie było napisane że to jest to chronione.

A było napisane, że jest darmowe?
            Na przyszłość szukaj zdjęć "royality free" albo rób własne.

> Zrobione to było absolutnie nieświadomie.

Nieznajomość prawa nie jest obroną.
            W teorii mamy obowiązek znać wszystkie przepisy i się do nich stosować.

> Ta firma co się do nas zgłosiła nie wysłała nam jednak żadnego
            > oświadczenia o którym Pan piszę. Dostalismy tylko umowę i jakieś
            > upoważnienia notarialne potwierdzające prawa autorskie. Czy powinniśmy
            > otrzymać jeszcze to oświadczenie? Jak wygląda takie oświadczenie?

Moim zdaniem dokument potwierdzający prawa autorskie jest właśnie takim oświadczeniem.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka