Dodaj do ulubionych

wezwanie w charakterze świadka

13.12.06, 14:26
Odebrałam list polecony z sądu w imieniu mojej siostry, która przebywa za
granicą. Jest w nim wezwana na stawienie się celem przesłuchania w charakterze
świadka. Dzwoniłam do tego sądu informując, że moja siostra się nie zjawi.
Powiedzieli, że powinno być jakieś pisemne wytłumaczenie. Tak więc zamierzam
złożyć oświadczenie, że siostra przebywa za granicą i nie planuje powrotu do
kraju. Czy to wystarczy? Jak jest z takimi wezwaniami? Co radzicie jeszcze
napisać? Moja siostra na pewno nie zamierza przyjechać do kraju tylko po to,
zeby stawiać się na wezwania sądu (koszty, czas). Dajcie jakieś rady. Czy sąd
po takim moim oświadzeniu zrezygnuje z siostry, jako świadka?Pozdrawiam, Laura
Obserwuj wątek
    • kazio_rozlamowiec Re: wezwanie w charakterze świadka 14.12.06, 11:34
      Art 178 kpc "Każda osoba wezwana w charakerze świadka ma obowiazek stawienia
      się i złozenia zeznan" Obowiązek ten zabezpieczaja kary porządkowe do 3000 zł a
      ponadto mozliwosc zatrzymania i przymusowego doprowadzenia świadka. Jak piszasz
      siostra przebywa za granicą art. 586 kpc przewiduje iz swiadka przebywajacego
      za granicą na wniosek sądu lub prokuratora przesłuchuje się w urzędzie
      konsularnym lub przedstawicielstwie dyplomatycznym. Wiec moim zdaniem jeśli
      siostra jest zagranicą to powinna wysłac sądowi oświadczenie że przebywa
      zagranica w takim a w takim miejscu i prosi o przesłuchanie jej własnie w
      opisany wyżej sposób Jesli oczywiście nie chce fatygowac sie do Polski bo tego
      jej nikt nie zabrania Odebrałas pismo za siostre więc uważa się je za doreczone
      jeśli zignorujecie wezwanie sąd bedzie mógł (przynajmniej teoretycznie) nałozyc
      kare i predzej czy później pewnie ustali miejsce pobytu siostry A wtedy będzie
      mógł skorzystać z pomocy sądu czy prokuratora państwa obcego który przeprowadzi
      przesłuchanie To wszystko oczywiście pod warunkiem ze siostra nie przebywa w
      kraju typu Burkina Faso tj w takim którym jest polska ambasada czy konsulat i
      jest on stroną odpowiednich konwencji międzyn. Dodam jeszcze że świadkowi
      przysługuje zwrot kosztów dojazdu i dokładnie nie pamietam ale chyba też
      utracanonych zarobków
Inne wątki na temat:

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka