Dodaj do ulubionych

Chór na ślub kościelny

24.08.14, 18:21
Witajcie, w przyszłym roku wychodzę za mąż i bardzo chciałabym, żeby oprawą muzyczną w kościele zajął się chór. Musze przyznać, że jakoś specjalnie nie chodzimy do kościoła co niedziela, więc też nie bardzo się orientujemy jak takie coś się załatwia? I ile może kosztować? Podpowie ktoś? :)
Obserwuj wątek
  • callja Re: Chór na ślub kościelny 24.08.14, 20:02
   Zależy jakiej wielkości miejscowość, z jaką "dostępnością", ilością i... klasą = poziomem zespołów ;) Zdecydowanie nie polecam parafialnych cantores bardzo emeritores, zawodzących pieśniczki w stylu przedpotopowo-radiomaryjnym, a i scholki młodzieżowe tak dają często czadu wzmacniaczami, że kościelne głośniki skrzypią ze zgrozy... Najlepsze adresy to chóry akademickie - właściwie każdy uniwersytet i każda politechnika ma swój chór, często niejeden, i najczęściej prezentujące wysoki poziom; zespoły te najczęściej prowadzą tez swoje strony www i fejsbukowe hyde-parki, więc kontakt nie jest jakiś specjalnie trudny. Inna opcja - młodzież ze szkół muzycznych II stopnia lub Akademii Muzycznej. Wtedy często wystarczy tylko np. kwartet wokalistów, i wystarczy. Ceny - zawsze do ustalenia, umowne. Tak jednak bywa, że chóry za darmo śpiewają niemal wyłącznie na ślubach własnych członków, w ramach prezentu. Osoby z zewnątrz muszą płacić, niekiedy dość słono - taki chór to potrafi być naprawdę duża grupa osób, która musi się zebrać kilka razy, ustalić z dyrygentem repertuar, odbyć próby, często nauczyć się nowych utworów, potem sprawdzić akustykę w kościele, uzgodnić szczegóły z księdzem i organistą... To nie jest tak, że po prostu wchodzą sobie do świątyni i śpiewają, a potem mogą iść na piwko...
   A jeśli zdecydujesz się na profesjonalnych wokalistów (po Wydziale Wokalnym Akademii Muzycznej) to może wystarczyć duet (np. żeńsko-męski) lub nawet solista- śpiewak. Jest dużo taniej, a małej grupie osób (kwartet-duet) łatwiej się przemieścić; do podróży chóru potrzebny jest autokar - koszt potężny!!. Ważne jednak, by nie brać nikogo, kto się reklamuje kolorową stronką internetową "śpiewam tu i tam za tyle & tyle, zrobię wszystko co się PM zachce", bo trafisz na chałturników obrabiających śluby "z taśmy", repertuarem rodem ze świetlicy gminnej. Należy poszukać kontaktu poprzez uczelnie muzyczne - szkoły II stopnia i akademie muzyczne. Profesjonalista to profesjonalista.
   W przypadku bardziej szczegółowych pytań zapraszam na maila gazetowego - być może będę mogła pomóc.
   • rosemary84 Re: Chór na ślub kościelny 25.08.14, 16:28
    Bardzo dziękuję za wyczerpującą odpowiedź. Widzę, że sprawa bardziej skomplikowana niż się wydaje. Powiem, że do tej pory byłam na kilku ślubach z chórami i wszystkie śpiewały naprawdę ładnie, ale były to właśnie zazwyczaj lokalne parafialne chóry w mniejszych miejscowościach. My natomiast ślub i wesele organizujemy w Warszawie i stąd mój problem, że nawet nie miałam pojęcia czy takowe chórki tutaj funkcjonują. I szczerze mówiąc nie miałam pojęcia też, że można wynająć jakiś "zewnętrzny" chór do oprawy mszy. Widać będę musiała się jeszcze bardziej zainteresować tematem.
    • callja Re: Chór na ślub kościelny 25.08.14, 19:44
     Jeśli chodzi o Warszawę, to wybór zespołów jest naprawdę duży, ale niestety - ceny też będą odpowiednio wyższe ;) Wiadomo, stolica ;) Natomiast jak najbardziej warto się wybrać czy to to szkoły muzycznej II st. (np. przy ul. Miodowej) i poprosić o kontakt do dyrygenta tamtejszego chóru. Liceum Muzyczne im. K. Szymanowskiego też posiada chór - młodzież śpiewa z zapałem i na wysokim poziomie artystycznym. Zespoły Uniwersytetu Warszawskiego czy Politechniki Warszawskiej najpewniej zażądają bardzo wysokich kwot - to renomowane, uznane chóry, więc mają prawo "się cenić". Ale spytać zawsze warto - kontakty do dyrygentów z reguły można znaleźć na stronach www.
     Ważne też, by skonsultować się zawczasu z proboszczem parafii, w której ma się odbyć ślub. Niestety, bywa tak, że "miejscowi mają wyłączność" i NIKT z zewnątrz nie zostanie na kościelny chór wpuszczony.
     Jeśli zakiełkuje myśl o ciut mniejszym zespole (kwartet, duet), to najlepszą opcją jest wybranie się na Uniwersytet Muzyczny (ul. Okólnik), pójście do działu nauczania i poproszenie o kontakt z sensownym, uzdolnionym studentem/studentką Wydziału Wokalno-Aktorskiego. Poziom wysoki, kwoty dużo niższe. I uwaga na hochsztaplerów - pewna wyjąca niczym wilczyca na nowiu pani ze stolicy żąda za swoje "pienia" (staje pod ołtarzem w balowej sukni i zawodzi świeckie pioseneczki) 1500zł, plus dodatkowo 1000 zł dla męża, towarzyszącego jej na ukwieconym keabordziku z wystawką płyt CD na sprzedaż... z miejscowym organistą para nie współpracuje. I (podobno) nie mogą się opędzić od zamówień...
     Co do repertuaru - służą radą i pomocą. Bo wzory rodem z hamarykańskich komedii romantycznych (ślub w ogródku pod sekwoją etc.) niekoniecznie pasuje do katolickiej liturgii ślubnej ;)
     • rosemary84 Re: Chór na ślub kościelny 26.08.14, 16:20
      Dzięki :) będę uważać na tą panią ;) czyli najpierw chyba najlepiej wybrać się do księdza i dogadać, później, jeśli będzie przychylny to będę myśleć dalej :) dziękuję za podpowiedź ze szkołami muzycznymi- coś czuję, że to będzie strzał w dziesiątkę :)

      a może jest tu ktoś kto miał taki chór na swoim ślubie? :)
  • woj-31 Re: Chór na ślub kościelny 22.09.14, 11:36
   Nie chcę się narzucać, ale śpiewam w chórze męskim. W październiku śpiewamy na dwóch ślubach w tym 18-go w Warszawie. Proponuję przyjechać i posłuchać. Szczegóły na chormeski.pl po prawej stronie zakładka najbliższe śpiewanie.
    • callja Re: Chór na ślub kościelny 29.09.14, 19:34
     rosemary84 napisała:

     > Chciałabym żeby zrobili całą oprawę muzyczną jeśli będzie to możliwe :)

     Jeśli tak, to warto wszystko omówić z księdzem odpowiednio wześniej również pod względem "zakresu czasowego" ślubnej Mszy św. - msza z pełną oprawą, tj. gdy chór śpiewa również części stałe liturgii, trwa z reguły znacznie dłużej, niż standardową godzinkę ;) A jeśli rzeczywiście ma być chór i np. msza śpiewana po łacinie (takich utworów jest najwięcej, i najczęściej chóry takie właśnie msze mają w repertuarze), warto rozważyć ślub w rycie trydenckim. Wersja książęco-królewska, ale na pewno nietuzinkowa ;)
     krzyz.nazwa.pl/forum/index.php?topic=8602.0
     sanctus.pl/index.php?grupa=215&podgrupa=312&doc=250
  • mecenasmars Re: Chór na ślub kościelny 21.01.15, 19:55
   Polecam chór z m. Goraj, składa się z młodych zdolnych ludzi i na pewno cenowo konkurencyjny. Posiada duży repertuar i śpiewał na niejednym ślubie. Niestety na szybko znalazłem tylko takie coś. Proszę o ewentualny kontakt na priv.
   www.youtube.com/watch?v=Hj6vFLV4eIU
   www.youtube.com/watch?v=bqdnTivyO1k
   • monikaszewska87 Re: Chór na ślub kościelny 17.04.15, 14:37
    Osobiście polecam żeński Konkatedralny Chór Kamionek. Dziewczyny są bardzo profesjonalne, repertuar dostępny na ich stronie internetowej: www.kamionek.info
    Chór śpiewał na ślubie moich znajomych i wszystko było idealnie. Państwo młodzi i ich goście byli zachwyceni.
  • marlee001 Re: Chór na ślub kościelny 21.01.16, 13:10
   Wszystko zależy od miasta, trzeba szukać w swoim. Jeżeli chodzi o Kraków i województwo małopolskie to polecam Chór Kameralny Ad Operam - sami zawodowi śpiewacy, nie ma mowy o poziomie chóru parafialnego. Z tymże trzeba się liczyć, że chór to już jest spory koszt (ale nie ma tragedii). Ale za to zupełne inny wymiar oprawy muzycznej :D
   • wanwan2 Re: Chór na ślub kościelny 21.01.16, 14:33
    wiem, że jest taka możliwość, natomiast niestety nie do końca orientuję się w kwestii ceny, moim zdaniem będzie to trochę kosztować. Wydaje mi się, że przede wszystkim trzeba porozmawiać z księdzem, który będzie udzielał ślubu. On na pewno jest w tych tematach całkiem dobrze zorientowany.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka