Forum Dom Dom
ZMIEŃ
  Dodaj do ulubionych

  Komfort cieplny w domu - dlaczego to takie istotne

  20.12.19, 11:40
  Komfort cieplny to stan, kiedy nasz organizm nie odczuwa chłodu ani zbytniego ciepła. O komforcie termicznym możemy więc mówić wówczas, gdy temperatura powietrza, w której przebywamy jest dla nas optymalna, czujemy się w niej dobrze. Ponieważ znaczną część swojego czasu spędzamy w domu - jest on naszą bezpieczną oazą, miejscem rodzinnego życia i wypoczynku - powinniśmy zadbać o to, aby zapewniał domownikom odpowiedni komfort cieplny.

  Różne osoby mogą odczuwać komfort cieplny przy różnej temperaturze powietrza. Dla jednych optymalna temperatura w domowych wnętrzach będzie wynosiła 19ºC, dla innych 22ºC, a jeszcze inni będą czuli się najlepiej w temperaturze powietrza 24ºC. Co ważne, brak komfortu cieplnego może być spowodowany nie tylko temperaturą w pomieszczeniu niedostosowaną do naszych potrzeb, ale również niepożądanym nagrzaniem lub nadmiernym ochłodzeniem określonej części ciała, np. wskutek przeciągu czy zbyt dużej różnicy temperatury powietrza chociażby przy głowie i przy stopach.

  Dlaczego komfort cieplny w domu jest tak ważny?
  Gdy jest nam zbyt ciepło lub za zimno odczuwamy dyskomfort, co może wpływać również na nasze zdrowie. Przebywanie w pomieszczeniach o zbyt wysokiej temperaturze może prowadzić do przegrzewania organizmu i osłabienia jego odporności. Gdy organizm nie radzi sobie z pozbyciem się nadmiaru ciepła, zaczynamy się nadmiernie pocić. Często przy tym otwieramy okna, aby przewietrzyć wnętrza i wpuścić do nich nieco chłodu z zewnątrz. Nagłe obniżenie temperatury i chłód opływający spocone ciało to prosta droga do przeziębienia. Nie wspominając już o marnowaniu energii cieplnej niezbędnej do ogrzania domowych wnętrz.

  Również zbyt niska temperatura powietrza w pomieszczeniach wiąże się z brakiem komfortu cieplnego i ryzykiem pogorszenia stanu zdrowia. Według Światowej Organizacji Zdrowia przebywanie w niedogrzanych pomieszczeniach mieszkalnych może być ryzykowne dla osób z chorobami układu krwionośnego i oddechowego. Ponadto w wychłodzonych pomieszczeniach wzrasta ryzyko zawilgocenia ścian, co może skutkować ich zagrzybieniem, co również stanowi spore zagrożenie dla naszego zdrowia.

  Zapraszam do całego artykułu na naszej stronie: [url=https://www.viessmann.pl/pl/blog/Komfort-cieplny-w-domu-dlaczego-to-takie-istotne.html]
  Zapraszam również do dyskusji!
  Obserwuj wątek

  Popularne wątki

  Nie pamiętasz hasła

  lub ?

   

  Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

  Nakarm Pajacyka