Forum Dom Dom
ZMIEŃ
  Dodaj do ulubionych

  Instalacja PV - maksymalne wykorzystanie prądu

  30.09.20, 12:58
  Wzrost cen prądu i rosnące zużycie energii elektrycznej to główne czynniki przemawiające za montażem instalacji fotowoltaicznej w budynku. Jakie urządzenia zapewnią nam maksymalne wykorzystanie prądu solarnego na bieżące potrzeby, a więc największe korzyści z instalacji PV?

  Aby domowa instalacja fotowoltaiczna pracowała w najbardziej efektywny sposób w pierwszej kolejności należy zadbać o to, aby została zaprojektowana adekwatnie do potrzeb budynku. Oznacza to, że moc instalacji PV powinna być dobrana w taki sposób, aby energia wytworzona przez nią w ciągu roku wystarczała na zaspokojenie zapotrzebowania znajdujących się w domu odbiorników prądu. Przewymiarowana moc instalacji fotowoltaicznej oznacza nie tylko wyższe nakłady finansowe na etapie inwestycji, ale również dłuższy okres zwrotu oraz częściową utratę nadwyżki energii wyprodukowanej przez fotowoltaikę.

  Gdy moc instalacji PV zostanie odpowiednio dopasowana, możemy skupić się na maksymalnym wykorzystanie prądu solarnego w domu. Dlaczego jest to istotne?

  Prąd z instalacji fotowoltaicznej – z korzyścią dla nas
  Instalacja fotowoltaiczna pracuje w ciągu dnia – wytwarza prąd z promieniowania słonecznego. Jest on zużywany na bieżąco przez znajdujące się w budynku sprzęty AGD i RTV oraz inne odbiorniki. Często jednak (zwłaszcza w okresie letnim) instalacja fotowoltaiczna wytwarza więcej energii, niż są w stanie w danej chwili zużyć domowe odbiorniki. Nadwyżka prądu solarnego trafia do sieci energetycznej, gdzie jest magazynowana.

  Wprowadzoną do sieci energię możemy odebrać w czasie, kiedy instalacja fotowoltaiczna nie pracuje (np. nocą) lub w okresach, kiedy ilość wytwarzanego przez nią prądu nie wystarcza na pokrycie naszych bieżących potrzeb. Dystrybutor, u którego magazynowane są nasze nadwyżki energii oddaje je nam, jednak pomniejszone o współczynnik ilościowy 0,8 (w przypadku instalacji o mocy do 10 kW). W praktyce oznacza to, że przekazując do sieci 10 kW energii, możemy odebrać 8 kW. Pozostałe 20% to forma opłaty za magazynowanie prądu.

  Najkorzystniejszym rozwiązaniem dla właścicieli instalacji PV jest więc maksymalne wykorzystanie prądu solarnego na bieżąco, a więc w tym samym momencie, w którym jest on produkowany.

  Poziom bieżącego zużycia energii elektrycznej pochodzącej z fotowoltaiki możemy zwiększyć m.in. zmieniając sposób eksploatacji niektórych urządzeń. Chociażby ustawiając sprzęty AGD z możliwością programowania czasu pracy tak, aby uruchamiały się w ciągu dnia, kiedy pracuje instalacja fotowoltaiczna. To jednak nie wszystko...

  - Klimatyzacja za darmo
  - Ciepło z prądu solarnego

  Cały wpis przeczytaj na naszym blogu firmowym www.viessmann.pl/pl/blog/Instalacja-fotowoltaiczna-maksymalne-wykorzystanie-pradu-solarnego.html
  Obserwuj wątek

  Popularne wątki

  Nie pamiętasz hasła

  lub ?

   

  Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

  Nakarm Pajacyka