Forum Dom Dom
ZMIEŃ
    Dodaj do ulubionych

    zameldowanie

    IP: *.katowice.sdi.tpnet.pl 13.05.02, 19:34
    Witam serdecznie,
    nie wiem, czy na tym forum dostame odpowiedz na moje pytanie, ale nie wiem
    gdzie powinnam napisac. Chcialabym sie dowiedziec,na czym polega zameldowanie
    czasowe. Konkretnie chodzi mi o taka sytuacje: mieszkam w domku wolnostojacym,
    z moim chlopakiem i jego rodzicami.Nie jestem u nich zameldowana - czy groza za
    to jakies kary, czy jest to obowiazek - jestem zameldowana u swoich rodzicow,
    poniewaz od czasu do czasu mieszkam rowniez z nimi. Ale gdybym chciala
    zamieszkac z moim chlopakiem w domu jego rodzicow, to czy musze sie zameldowac?
    Czy groza jakies kary jeslibym tego nie zrobila?
    Z gory dziekuje za wszelkie odpowedzi,
    Kamila
    Obserwuj wątek
      • Gość: jola Re: zameldowanie IP: *.wp-sa.pl 14.05.02, 12:54
        Nie sadze aby ktos byl w stanie udowodnic Ci ze tam mieszkasz i wlepic kare.
        Mozesz sie zameldowac na czas określony. Zameldowac musi Ci właściciel tego
        lokialu. Dostaniesz świstek z urzędu, teraz już nie stęplują do dowodu
        osobistego meldunku czasowego.
      • Gość: kuba Re: zameldowanie IP: *.tds.de 18.06.02, 14:53
        Z tego co wiem, to w tej chwili nie obowiązuje już obowiązek zameldowania. Tzn
        można (teoretycznie) funkcjonować bez stałego adresu zameldowanie. Niestety
        utrudnia to, bądź czasem uniemożliwia załatwienie wielu spraw i formalności.
        • bukowski27 prawnie i formalnie wyglada to tak: 18.06.02, 15:06
          USTAWA
          z dnia 10 kwietnia 1974 r.
          o ewidencji ludności i dowodach osobistych.

          Art. 10. 1. Osoba, która przebywa w określonej miejscowości pod tym samym
          adresem dłużej niż trzy doby, jest obowiązana zameldować się na pobyt stały lub
          czasowy najpóźniej przed upływem czwartej doby, licząc od dnia przybycia.


          Art. 56. Wykroczenia przeciwko obowiązkowi meldunkowemu podlegają ustawie z
          dnia 20 maja 1971 r. - Kodeks wykroczeń


          • Gość: sky Re: prawnie i formalnie wyglada to tak: IP: *.citicorp.com 19.06.02, 10:03
            bukowski27 napisał(a):

            > USTAWA
            > z dnia 10 kwietnia 1974 r.
            > o ewidencji ludności i dowodach osobistych.
            >
            > Art. 10. 1. Osoba, która przebywa w określonej miejscowości pod tym samym
            > adresem dłużej niż trzy doby, jest obowiązana zameldować się na pobyt stały lub
            > czasowy najpóźniej przed upływem czwartej doby, licząc od dnia przybycia.
            > Art. 56. Wykroczenia przeciwko obowiązkowi meldunkowemu podlegają ustawie z
            > dnia 20 maja 1971 r. - Kodeks wykroczeń

            A ja mieszkam w bloku, ktory jeszcze nie jest oddany do uzytku i co gorsza,
            poniewaz jest to blok zbudowany przez spoldzielnie to musze czekac do przyszlego
            roku na akt notarialny. Nie mam tez przydzialu mieszkania na podstawie ktorego
            moglbym sie zameldowac. Czyli chce a nie moge, co na to ustawa ?
              • bukowski27 stewald... 19.06.02, 14:17
                gdybys wiedzial ile jeszcze obowiazuje ustaw z tamtych czasow tobys sie mogl
                mocno zdziwic... obowiazywanie prawa a przystawanie do rzeczywistosci to dwie
                rozne rzeczy.
            • bukowski27 sky 19.06.02, 14:22
              Rozdział 2
              Obowiązek meldunkowy

              Art. 4. Obowiązek meldunkowy polega na:
              1) zameldowaniu się w miejscu pobytu stałego lub czasowego,
              2) wymeldowaniu się z miejsca pobytu stałego lub czasowego,
              3) zameldowaniu o urodzeniu dziecka,
              4) zameldowaniu o zmianie stanu cywilnego,
              5) zameldowaniu o zgonie osoby.

              Art. 5. 1. Osoba posiadająca obywatelstwo polskie i przebywająca stale na
              terytorium Rzeczypospolitej Polskiej jest obowiązana zameldować się w miejscu
              pobytu stałego.
              2. W tym samym czasie można mieć tylko jedno miejsce pobytu stałego.

              Art. 6. 1. Pobytem stałym jest zamieszkanie w określonej miejscowości pod
              oznaczonym adresem z zamiarem stałego przebywania.


              Art. 11. 1. Osoba zobowiązana do zameldowania się na pobyt stały przedstawia
              organowi gminy właściwemu ze względu na nowe miejsce jej pobytu stałego
              zaświadczenie o wymeldowaniu się z poprzedniego miejsca pobytu stałego oraz
              zgłasza następujące dane osobowe:
              1) nazwisko i imiona,
              2) nazwisko rodowe,
              3) nazwiska i imiona poprzednie,
              4) imiona rodziców,
              5) nazwiska rodowe rodziców,
              6) stan cywilny,
              7) imię i nazwisko małżonka oraz jego nazwisko rodowe,
              8) płeć,
              9) datę i miejsce urodzenia,
              10) obywatelstwo,
              11) numer PESEL,
              12) dotyczące obowiązku wojskowego, w tym stopień wojskowy, nazwę,
              serię i numer wojskowego dokumentu osobistego z oznaczeniem wojskowej komendy
              uzupełnień lub poświadczenie o zgłoszeniu się do rejestracji przedpoborowych,
              13) adres poprzedniego miejsca pobytu stałego,
              14) adres nowego miejsca pobytu stałego,
              15) rodzaj, serię i numer dokumentu tożsamości,
              16) o wykształceniu.
              2. W zastępstwie osoby obowiązanej do zameldowania się czynności zgłoszenia
              danych może dokonać członek rodziny, opiekun ustawowy lub faktyczny albo inna
              osoba.

              nie ma mowy o przedstawieniu w gminie jakiegokolwiek zaswiadczenia o tytule
              prawnym do lokalu... wiec zakladam ze nie jest to potrezbne.

              • Gość: ida Re: sky IP: *.csk.pl 19.06.02, 15:47
                bukowski27 napisał(a):

                >
                > nie ma mowy o przedstawieniu w gminie jakiegokolwiek zaswiadczenia o tytule
                > prawnym do lokalu... wiec zakladam ze nie jest to potrezbne.
                >

                żadnego zaświadczenia o tytule prawnym do lokalu?
                to popraw mnie jeśli się mylę, ale w takim układzie, mogę sie obecnie wymeldować
                ze swojego pobytu stałego, pojechać do Krakowa i zameldować pod dowolnie wybranym
                adresem...
                no to się któregoś dnia mieszkańcy tego domu mogą baaaardzo zdziwić...

                  • bukowski27 hmmm... dziwna sprawa... 19.06.02, 16:00
                    dopiero w rozporzadzeniu znalzlem wlsciwy przepis... znowu jest lista ilus tam
                    punktow i jako punkt 15:

                    § 7. 1. Przy zameldowaniu się na pobyt stały należy zgłosić następujące dane:
                    (...)
                    15)potwierdzenie uprawnienia do przebywania w lokalu (pomieszczeniu), dokonane
                    przez właściciela (zarządcę) budynku.

                    dziwne ze ustawa cos takiego pominela... no. teraz chyba pelnia obrazu... ale z
                    tego tez nie wynika obowizek posiadania tytulu prawnego do danego mieszkania...
                    potrezbna jest tylko zgoda (czy wlsaciwwie: potwierdeznie stanu faktycznego)
                    administratora budynku...
      • 6an ...od strony praktycznej 19.06.02, 16:24
        Jestem zameldowana u rodziców a mieszkam z chłopakiem, minusem takiej sytuacji
        było to, iż moi rodzice byli obciążani przez administrację jakimiś kosztami
        (chyba za wodę albo coś takiego), których wysokość jest ustalana na podstawie
        ilości zameldowanych osób. Zameldowałam się tymczasowo i na druku, który
        składałam w urzędzie potrzebny był podpis właściciela lokalu oraz uprawnionej
        do podpisu osoby z administracji budynku (w urzędzie mają wykaz osób z takimi
        uprawnieniami). Złożyłam ten druk i dostałam świstek potwierdzający
        zameldowanie tymczasowe.
        Pozdr.
        • Gość: dag Re: ...od strony praktycznej IP: PLWAWSRV* / 195.94.201.* 27.06.02, 12:52
          kupiliśmy z mężem mieszkanie, ustawa wymaga aby była to współność ustawowa itd.
          (bo nie mamy intercyzy), w związku z czym, gdy chciałam się do tego mieszkania
          zameldować, potrzebna była także zgoda mojego męża, co oznacza, że 1. trzeba
          się wymeldować ze starego miejsca zamieszaknia (jeśli jest oddalone o kilkaset
          kilometrów trzeba wziąć urlop), 2. oboje musimy stawić się w urzędzie, gdzie
          wszystko trwa godzinami: tysiące fromularzy i okienek, więc trzeba wziąć parę
          godzin urlopu (co najmniej)X 2 osoby; 3. złożyć wniosek o nowy dowód (obowiązek
          w ciągu 2 tygodni od zmiany jakiejkolwiek danej z dowodu - i - obowiązkowo
          zapłacić państwu 30 zł za ten obowiązek); 4. poczekać na nowy dowód 2 tygodnie
          i znowu wziąć urlop żeby go odebrać: bo Pani musi "sprocesować" twoje dane,
          cokolwiek to znaczy. 5. Pamiętaj, aby we wszystkich bankach, zus'ach, ofe itp
          zmienić dane, bo inaczej możesz mieć problemy. Tzw. droga przez mękę. Acha, i
          od momentu wymeldowania masz 48 godzin żeby się ponownie zameldować, bez
          komentarza. A obowiązek meldunkowy istnieje, bo np. nie dostaniesz pracy bez
          stałego meldunku itd.

          Pozdrawiam wszystkich stawiających czoła biurokratycznej machinie!
    Inne wątki na temat:

    Popularne wątki

    Nie pamiętasz hasła

    lub ?

     

    Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

    Nakarm Pajacyka