Forum Dom Dom
ZMIEŃ
    Dodaj do ulubionych

Baterie słoneczne- czy warto instalować?

IP: *.lub.net.pl 03.08.05, 23:47
    Jeszcze w tym roku mamy zamiar odremontować nasz domek na wsi, który
    wykorzystujemy właściwie tylko latem. Najbardziej uciążliwy dla nas jest brak
    ciepłej wody , tzn. trzeba palić w piecu (wężownica), co zwłaszcza podczas
    upałów jest wyjatkowo "przyjemne". Zamierzamy odmalować domek wewnatrz i
    zewnatrz oraz poprawić podłogi i zmienić dach. No i coś zrobić z wodą, a
    własciwie mocno myślimy nad zainstalowaniem baterii słonecznych. Domek stoi
    na wzgórzu- cały nasłoneczniony. Jest parterowy, o powierzchni 55 m2. Baterie
    słoneczne chcielibysmy wykorzystać tylko do podgrzewania wody.
    Zastanawialismy się nad przerobieniem ogrzewania na gazowe i w ten sposób
    rozwiązać także problem ciepłej wody, ale jest to zbyt drogie rozwiązanie, a
    poza tym- zimą tam nie bywamy.
    Czy drodzy forumowicze maja jakieś doświadczenia w tym zakresie? Czy od
    myślenia przejść już do konkretnych działań, czy jednak trzeba to jeszcze
    bardziej rozważyć? Gdzie mozna znaleźć fachowców od baterii słonecznych?
    No i co myślicie o tym pomyśle?
    Będę wdzięczna za wszystkie opinie.
    Ewa
    Obserwuj wątek
      • rsa127 Re: Baterie słoneczne- czy warto instalować? 04.08.05, 08:06
        > Czy drodzy forumowicze maja jakieś doświadczenia w tym zakresie? Czy od
        > myślenia przejść już do konkretnych działań, czy jednak trzeba to jeszcze
        > bardziej rozważyć? Gdzie mozna znaleźć fachowców od baterii słonecznych?
        > No i co myślicie o tym pomyśle?
        > Będę wdzięczna za wszystkie opinie.

Mój znajomy myślał o bateriach słonecznych. Z wyliczeń jednak wynikało, że
        okres zwrotu z inwestycji jest dobrze ponad 10 lat. Bodaj w lipcowym Muratorze
        jest kilkanaście stron o kolektorach słonecznych. Jest tam smutny wniosek, że
        okres zwrotu z inwestycji jest dłuższy niż żywotność kolektorów :-(((
        • Gość: gość Re: Baterie słoneczne- czy warto instalować? IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 04.08.05, 10:04
          Moją opinię na temat baterii słoneczynch zamieściłam poniżej i podtrzymuję ale
          po przeczytaniu tego co rsa127 napisała przmyślałam jeszcze raz sprawę i
          częściowo przyznaję rsa127 rację.
          Jeżeli domek jest używany tylko latem i tylko np. na weekendy to faktycznie
          okres zwrotu w przypadku baterii słonecznych może być zbyt długi. W opisanej
          sytuacji chyba najprostszym rozwiązaniem jest kupno boilera elektrycznego.
          Z zastosowania baterii w domku całorocznym jestem bardzo zadowolona - grzeją
          nam wodę od marca-kwietnia do października-listopada, chociaż oczywiście
          najmocniej latem.
          Wiele też zależy jak drogie rozwiązanie zastosujesz ale nie może być tak źle
          żeby się całkiem nie opłacało, bo na mojej ulicy baterie wiszą już na
          wiekszości domów i z tego co rozmawiałam z sąsiadami to są zadowoleni i
          zaskoczeni skutecznością baterii.
          Pozdrawiam
          D.
          • rsa127 Re: Baterie słoneczne- czy warto instalować? 05.08.05, 15:58
            > Jeżeli domek jest używany tylko latem i tylko np. na weekendy to faktycznie
            > okres zwrotu w przypadku baterii słonecznych może być zbyt długi. W opisanej
            > sytuacji chyba najprostszym rozwiązaniem jest kupno boilera elektrycznego.

Wydaje mi się, że trzeba rozróżnić pewne kwestie. Jedną rzeczą jest dostępność
            mediów - wtedy może nie być wyboru. Inną rachunek ekonomiczny (inaczej wyjdzie
            to w porównaniu z gazem, a inaczej z prądem).
            Ważne jest też co rozumiemy przez zwrot z inwestycji. Dla mnie nie jest to
            nominalna oszczędność przez kilka lat. Przy podejmowaniu decyzji finansowych
            biorę pod uwagę upływ czasu. Złotówka dziś warta jest więcej niż złotówka za 5
            lat - inflacja, możliwość zainwestowania pieniędzy.
      • Gość: gość Re: Baterie słoneczne- czy warto instalować? IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 04.08.05, 08:18
        Bardzo polecam, mieszkamy na terenie, na którym nie ma doprowadzonego gazu
        sieciowego i też mieliśmy problem czym ogrzewać wodę i dom. Do ogrzewania wody
        wybraliśmy właśnie baterie słoneczne. Na próbę wybraliśmy takie niezbyt drogie,
        bo nie mieliśmy nikogo znajomego, który już miałby coś takiego u siebie.
        Rozwiązanie sprawdziło się znakomicie chociaż baterie nie stoją w optymalnym
        miejscu, dodatkowo zbiornik na wodę ma grzałkę elektryczną ale korzystamy z
        niej bardzo bardzo rzadko.
        Acha, jesteśmy rodziną 2+1, mamy 2 baterie i 2 pełne sezony orzewania wody
        bateriami za sobą. Szczegółów technicznych niestety Ci nie podam, bo to działka
        mojego męża, który zresztą sam całe to ustrojstwo złożył i podłączył.
        Pozdrawiam
        D.
      • Gość: Ewa Dziekuję za opinie IP: *.lub.net.pl 04.08.05, 12:25
        Bardzo Wam dziękuję za Wasze opinie, a także za podanie dodatkowych źródeł
        informacji. Nie pozostaje nam nic innego, jak zasięgnąć bardziej szczegółowych
        informacji od fachowca, który mógłby nam takie baterie zamontować (na
        technicznej stronie kompletnie sie nie znamy). No i dowiemy sie o koszt- to
        będzie chyba najwazniejsze.
        Co do gazu- niestety, to mała wioska, a raczej osada i nikt nawet nie mysli o
        sieci gazowej. Energia elektryczna raczej odpada- tu co wieksza burza powoduje
        nawet kilkudniowe przerwy w dostawie.
        Jeszcze raz wszystkim dziekuję- zwłaszcza za opinię "praktyków".
        Ewa
      • Gość: ji Sytuacja prosta jak drut IP: 217.116.101.* 04.08.05, 23:21
        Absolutnie nie warto. Zwrot to okres 10 lat a wtedy instalacja bedzie na tyle
        zuzyta ze trzeba ja bedzie wyrzucic na smieci. Miedzyczasie trzeba oczywiscie
        lozyc na minimalna chociazby konserwacje.

Oplacale to jest przy ogrzewaniu wody dla dziesiatkow osob nie zas dla rodziny.
        Zwolennicy, nie wprowadzajcie ludzi w blad - tez chcialbym by to sie oplacalo
        by dbac o srodowisko.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka