Forum Dom Dom
ZMIEŃ
    Dodaj do ulubionych

    Podniesienie czynszu za wynajem o 100% Mozliwe ?

    01.10.05, 12:37
    Witam,

    Chciałem sie dowiedziec czy wynajmujący mieszkanie moze podniesc czynsz o 100%
    przed wygasnieciem umowy? Umowe mam zawartą na rok (do 31.12.2005r)i cena
    ustalona w tej umowie to 300zł. Wczoraj włascicielka mieszkania przyszla z
    aneksem i zakomunikowala ze od dzis tj. od 01.10.2005 mam jej płaćic 600zł..

    Chodzi mni o to czy moze od tak sobie przyjsc w środku trwania umowy i
    podniesc sobie czynsz ?

    Z góry dzieki wielkie za odpowiedz
    Pozdrawiam Jacek
    Obserwuj wątek
      • villac Re: Podniesienie czynszu za wynajem o 100% Mozliw 01.10.05, 23:56
        Skoro podpisywałeś JAKĄŚ umowę to chyba jest w niej jasno określone jaki termin
        ustalają strony na wprowadzanie zmian do umowy lub wypowiedzenie najmu lub jego
        warunków przez którąś ze stron? sądzę , że tam jest To określone. Jeśli tak
        podstawowego zapisu nie ma to.....niestety nie masz NIC do powiedzenia.
      • awm10 Re: Podniesienie czynszu za wynajem o 100% Mozliw 02.10.05, 10:10
        ustawa o ochronie praw ........
        "Art. 8a. 1. Właściciel może podwyższyć czynsz albo inne opłaty za używanie lokalu, wypowiadając jego dotychczasową wysokość, najpóźniej na koniec miesiąca kalendarzowego, z zachowaniem terminów wypowiedzenia.
        2. Termin wypowiedzenia wysokości czynszu albo innych opłat za używanie lokalu wynosi 3 miesiące, chyba że strony w umowie ustalą termin dłuższy.
        3. Wypowiedzenie wysokości czynszu albo innych opłat za używanie lokalu powinno być pod rygorem nieważności dokonane na piśmie.
        4. Podwyżka, w wyniku której wysokość czynszu albo innych opłat za używanie lokalu przekroczy w skali roku 3% wartości odtworzeniowej lokalu, może nastąpić tylko w uzasadnionych przypadkach. Na pisemne żądanie lokatora właściciel w terminie 7 dni przedstawi na piśmie przyczynę podwyżki i jej kalkulację.
        5. W ciągu 2 miesięcy od dnia wypowiedzenia lokator może zakwestionować podwyżkę, o której mowa w ust. 4, wnosząc pozew do sądu o ustalenie, że podwyżka jest niezasadna albo jest zasadna, lecz w innej wysokości, albo odmówić przyjęcia podwyżki ze skutkiem rozwiązania umowy z upływem okresu dokonanego wypowiedzenia. Ciężar udowodnienia zasadności podwyżki ciąży na właścicielu.
        6. W przypadkach określonych w ust. 5 lokator jest obowiązany uiszczać czynsz albo inne opłaty za używanie lokalu w dotychczasowej wysokości:
        1) w razie zakwestionowania podwyżki – do dnia uprawomocnienia się orzeczenia sądu kończącego postępowanie w sprawie,"
        Najem ma dwie strony i obie powinny grać uczciwie.

    Popularne wątki

    Nie pamiętasz hasła

    lub ?

     

    Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

    Nakarm Pajacyka