Forum Dom Dom
ZMIEŃ
    Dodaj do ulubionych

Jak optymalnie ustawić piec gazowy dwufunkcyjny.

IP: *.wroclaw.dialog.net.pl 11.10.07, 08:49
    Witam, w domu mam zainstalowanych 18 szt. grzejników. Faktycznie odkręcone są
    4 szt.( nawet latem ) a w przypadku zimna 7 szt. Pracą pieca steruje
    sterownik, który wyłącza piec gdy temp. z głównym pomieszczeniu przekroczy
    21C. Chciałabym dowiedzieć się czy w moim przypadku ( sterowanie pracą
    pieca)ilość zużytego gazu zależy od ilości odkręconych grzejników? Czy na
    piecu lepiej nastawić wyższą temperaturę na zasilaniu czy niższą ? Do tej pory
    miałam niższą, ale fachowiec od pieca powiedział, że piec powinien pracować na
    swoich pełnych obrotach. Z góry dzięki wszystkim, którzy zechcą podzielić się
    swoim doświadczeniem.
    Obserwuj wątek
      • Gość: al9 Re: Jak optymalnie ustawić piec gazowy dwufunkcyj IP: *.teleton.pl 11.10.07, 11:27
        temperatura wody na wyjściu z pieca powinna byc zalezna od
        temperatury zewnętrznej. Jest minus 20 - ustawiasz max, jest plus 5 -
        ustawiasz minimalną...
        a zakręcenie grzejników nie ma tu nic do rzeczy... Poza tym - nie
        powinny byc całkowicie zakręcone tylko na głowicy zmniejsz
        temeraturę...
        na marginesie - pamiętaj ze wazne jaka masz pompę i czy dobraną do
        ilości grzejników...
        Pozdr
        al
        • Gość: asa groch z kapusta IP: *.acn.waw.pl 12.10.07, 16:04
          temperatura wody na wyjściu z pieca powinna byc zalezna od
          > temperatury zewnętrznej. Jest minus 20 - ustawiasz max, jest plus 5 -
          > ustawiasz minimalną...

bzdura
          po to ma programator w pokoju zeby za nia to robil i posrednio to robi bo mierzy
          temp. w pokoju w ktorym sie znajduje i logicznie temperatura spada im na
          zewnatrz zimniej

a marginesie - pamiętaj ze wazne jaka masz pompę i czy dobraną do
          > ilości grzejników...

kolejna bzdura
          przeciez napisała ze ma kociol 2-funkcyjny wiec pompe ma wbudowana fabrycznie i
          w drozszych kotlach sa to pompy elektroniczne ktore same dostosowuja prace do
          instalacji

i pompa nie ma nic do rzeczy

a po trzecie najwazniejsze jak podpiety jest programator pokojowy to kociol nie
          reaguje na zmiane temperatury przelacznikiem na kotle poniewaz elektonika
          pokojowa jest nadrzedna

po czwarte moc kotla w takiej sytuacji mozna jedynie ograniczyc na presostacie
          zmieniajac cisnienie gazu najczesciej sie tego nie robi bo w kotle 2 funkcyjnym
          cala moc musi isc na pogrzew wody uzytkowej
          ale w nowszych kotlach jest taka mozlliwosc
          • Gość: al9 asa IP: *.teleton.pl 12.10.07, 16:13
            mam nowiutki nowoczesny kocioł kondensacyjny który kosztował 10 tys
            pompa wbudowana wystarcza do kilku grzejników - u mnie - w
            szeregowcu - musiałem zmienić jej moc...

Parametry pieca ustawia się w programatorze i na piecu (temperatura
            wody w systemie co i temperatura CWU
            Naprawdę. Mylisz się zatem
            Pozdr
            al
            • rarely Re: asa 16.10.07, 13:50
              mam nowiutki nowoczesny kocioł kondensacyjny który kosztował 10 tys
              > pompa wbudowana wystarcza do kilku grzejników
              to nie jest argument jezeli to prawda to znaczy ze dobrales zle
              kociol (moze byc wiele rodzajow pomylek nie chce mi sie strzelać)

- u mnie - w
              > szeregowcu - musiałem zmienić jej moc... co to znaczy ? zmieniles
              obroty czy wymieniles pompe jezeli to pierwsze to zdarza sie w
              wypadku pomp 3 biegowych tanszych po to sa zreszta biegi
              jezeli to drugie to jest to konsekwencja zlego dobioru kotla lub
              pompy
              Parametry pieca ustawia się w programatorze i na piecu (temperatura
              > wody w systemie co i temperatura CWU
              > Naprawdę. Mylisz się zatem
              > Pozdr

nie kolego w przypadku uzywania programatora pokojowego a wiec
              regulacji stalotemperaturowej ustawienie temp. wody wychodzacej z
              kotła (a nie zadnej wody w systemie to jakas autorska nazwa)
              ustawia sie zawsze na najwyzsza i tak zostawia to programator
              decyduje mierzac temperature ile razy zalaczyc palnik i pompe i le
              razy wylaczyc a temp. wody uzytkowej ustawia sie takze na
              programatorze zostawiajac programator kotla w spokoju

inaczej jest w wypadku regulacji pogodowej gdzie ustawia sie tak
              zwana krzywa grzewcza a nie temperature czyli wypadkowa temperatury
              zewnetrznej temperatury zadanej pomiesczen i temperatury wody
              wychodzaxej z kotla i tu faktycznie zmieniajac temperature wody
              wychodzacej z kotla mozemy zmienic krzywa ale jest to najglupszy
              sposob zmiany jaki mozna zrobic albowiem po co wtedy droga utomatyka
              pofgodowa?
              • Gość: blondynka Re: Jak optymalnie ustawić piec gazowy dwufunkcyj IP: *.wroclaw.dialog.net.pl 12.10.07, 07:38
                Witam ponowie, zgodnie z zaleceniem odkręciłam grzejniki. W ciągu dnia zgodnie
                ze sterownikiem grzałam do 21 C a w nocy do 19,5. Według licznika gazomierza
                przez dobę na ogrzewanie, grzanie wody i małe gotowanie zużyłam około 10 m3
                gazu. Czy to dużo? Dom na pow.użytkowej 250 m2 i porządną izolację. Mam jeszcze
                jedno pytanie , zakładając, że na zewnątrz panują takie same warunki
                atmosferyczne a wewnątrz chcę osiągnąć tę samą temperaturę , to kiedy ilość
                zużytego gazu na ogrzanie będzie większa , gdy temperatura za zasilaniu jest
                największa czy niższa ? Pozdrawiam
                • Gość: gośc Re: Jak optymalnie ustawić piec gazowy dwufunkcyj IP: *.adsl.inetia.pl 12.10.07, 08:19
                  ja bym radziła ustawić taką sama temp dzienną i nocną. piec musi
                  dużo więcej pracować żeby podbić tem z 19,5 do 21 niz te 21
                  utrzymac. pomysl ze zmiana temp to nie tylko zmiana temp powietrza w
                  pomieszczeniu ale także wszyskich mebli, ciuchów, sprzętów itd. piec
                  codziennie musi to wszystko nagrzewac od początku. poza tym zmiana
                  temp dla czlowieka też nie jest taka korzystna, spróbuj zrobić
                  średnio 20 stopni i poobserwuj zużycie. oczywiscie zapisuj tez temp
                  na dworze bo od tego zalezy praca pieca.
                  co do zuzycia gazu wszystko zalezy jaki masz gaz, czy ziemny czy
                  propan butan,
                  co do ustawienia temp na piecu to ja metodą prób i błedów doszłam do
                  wniosku że najlepiej jest ustawić stała temp na stertowniku (u mnie
                  18,5 dzien i noc), kaloryfery wszytkie mam otwarte na full, tylko w
                  jednym pomieszczeniu gospodarczym na połowę. temp na piecu dotyczącą
                  kaloryferów mam na "auto" a wodę uzytkową na prawie max.
      • robert303303 stary junkers 2 funkcyjny 25.03.15, 10:32
        Jeśli sie powtarza, przepraszam, nie znalazlem na forum odpowiediz na moje pyt.
        Wprowadzilismy sie do mieszkania w ktorym jest kociol dwufunkcyjny junkers euroline (nie znamy dokladnego modelu) nie ma na nim mozliwosci ustawienie temp grzania np 21 w dzien 19 w nocy.
        moje pytanie brzmi jak powinnismy ustawic junkers i kaloryfery zeby bylo ekonomicznie.
        jak ustawic pokretlo na samym junkersie(na minimum?) i jak ustawic kaloryfery, wszystkie na 1? jeden na maxa resta na 1 jak ktos nam doradzal?
        z gory dziękujemy za pomoc.
        dodam ze dostalismy mimo niskiego grzania 270 zl rachunku, mieskzanie 50m2, dlatego suzkamy optymalnych ustawien
    Inne wątki na temat:

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka