Forum Dom Dom
ZMIEŃ
    Dodaj do ulubionych

przyjęcie w poczet członków

IP: *.warszawa.sdi.tpnet.pl 02.09.03, 08:06
    Rodacy doradzcie! Właśnie nabywam mieszkanie z rynku wtórnego razem z żoną.
    Bierzemy kredyt w banku na nas oboje, czyli, jak mniemam, jestesmy
    kredytobiorcami. Wyjaśnijcie mi proszę kto to jest współkredytobiorca? Ma to
    to wpływ na sposób występowania do sądu wieczystoksięgowego o założenie i
    wpis do KW, prawda?

Czy razem z żoną musimy zostać członkami spółdzielni ze względu na spłatę
    kredytu?

I jeszcze jedno pytanko: czy wpisowe i udział w spółdzielni płaci się raz od
    lokalu czy dwa razy od liczby osób - członków spółdzielni (w naszym przypadku
    ja i żona)?

Kolejne pytanie dotyczy zakładania KW. Przeczytałem na tym forum, że przy
    wniosku o założenie KW dla mieszkania spółdzielczego-własnościowego z rynku
    wtórnego płaci się opłatę w wysokości 1/5 wpisu stosunkowego. Przy wniosku o
    wpis hipoteki na rzecz banku do ww KW znowu trzeba płacić tym razem 1/20
    wpisu stosunkowego. Czy dobrze zrozumiałem?

I na koniec jeszcze tylko małe pytanko:

w jakim urzędzie skarbowym opłacam podatek od hipoteki zwykłaj i kaucyjnej:
    moim obecnym czy w US na terenie którego jest moje nowe mieszkanie?

Trochę tego dużo ale może mi pomożecie.
    Miłego dnia!
    Obserwuj wątek
      • Gość: Bebiak Re: przyjęcie w poczet członków IP: *.acn.pl 02.09.03, 17:28
        Gość portalu: Albertino napisał(a):

> Rodacy doradzcie! Właśnie nabywam mieszkanie z rynku wtórnego razem z żoną.
        > Bierzemy kredyt w banku na nas oboje, czyli, jak mniemam, jestesmy
        > kredytobiorcami. Wyjaśnijcie mi proszę kto to jest współkredytobiorca? Ma to
        > to wpływ na sposób występowania do sądu wieczystoksięgowego o założenie i
        > wpis do KW, prawda?

Jeśli kredyt uzyskujecie w czasie trwania związku małżeńskiego a nie macie
        wyłączonej wspólności ustawowej (tzw. intercyza) to oboje jesteście
        kredytobiorcami i oboje winniście zawrzeć umowę kredytową z bankiem.
        Podobnie z resztą z nabyciem lokalu: przy wspólności ustawowej nabywacie
        wspólnie, chyba, że jedno z Was bo ma np. środki pochodzące z majątku
        odrębnego (np. uzbierał sobie przed ślubem, ale skoro podnosisz sprawę kredytu
        to wydaje mi się, że nie macie takich majątków odrębnych).

> Czy razem z żoną musimy zostać członkami spółdzielni ze względu na spłatę
        > kredytu?

Nie, nie jest to konieczne; wystarczy, że jedno z Was będzie. Prawo do lokalu
        będzie służyło Wam obojgu, bo nie jest istotne dla ustalenia czyj to majątek
        to kto jest członkiem spółdzielni, a zdecydowanie bardziej, kiedy i za jakie
        środki zostało nabyte.

> I jeszcze jedno pytanko: czy wpisowe i udział w spółdzielni płaci się raz od
        > lokalu czy dwa razy od liczby osób - członków spółdzielni (w naszym
        przypadku ja i żona)?

Często w spółdzielniach jest tak, że członek spółdzielni wnosi opłatę
        członkowską a współmałzonek może został tzw. "współczłonkiem" [dla mnie dziwne
        to okreslenie] i wtedy wnosi oplatę niższą. Nie wiem czy tak jest we
        wszystkich spółdzielniach, ale doprawdy nie jest konieczne, abyście figurowali
        na liście członków oboje.

> Kolejne pytanie dotyczy zakładania KW. Przeczytałem na tym forum, że przy
        > wniosku o założenie KW dla mieszkania spółdzielczego-własnościowego z rynku
        > wtórnego płaci się opłatę w wysokości 1/5 wpisu stosunkowego. Przy wniosku o
        > wpis hipoteki na rzecz banku do ww KW znowu trzeba płacić tym razem 1/20
        > wpisu stosunkowego. Czy dobrze zrozumiałem?

Zupełnie dobrze. Ta 1/20 jest przy wpisie hipoteki zabezpieczającej spłatę
        kredytu udzielonego na nabycie mieszkanka (to tak dla uściślenia, bo nie
        zawsze jest to 1/20).

> I na koniec jeszcze tylko małe pytanko:
        > w jakim urzędzie skarbowym opłacam podatek od hipoteki zwykłaj i kaucyjnej:
        > moim obecnym czy w US na terenie którego jest moje nowe mieszkanie?

W/g mnie tam gdzie jesteś zameldowany.

> Trochę tego dużo ale może mi pomożecie.
        > Miłego dnia!

Mam nadzieję, że trochę pomogłam. Pozdrowionka. B.
        • Gość: Albertino Re: przyjęcie w poczet członków IP: *.warszawa.sdi.tpnet.pl 03.09.03, 08:34
          Wczesniej zapytałem:

> I na koniec jeszcze tylko małe pytanko:
          > w jakim urzędzie skarbowym opłacam podatek od hipoteki zwykłaj i kaucyjnej:
          > moim obecnym czy w US na terenie którego jest moje nowe mieszkanie?

A Bebiak odpowiedziała:

"W/g mnie tam gdzie jesteś zameldowany."

Czyli rozumiem, że w gdy przyjmą mnie w poczet członków, od razu w jeden dzień
          mogę się zameldować w nowym mieszkaniu i podatek od hipoteki zwykłaj i
          kaucyjnej zapłacić już w nowym US.

Ogromne podziękowania dla Bebiak!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
          • Gość: camina Re: przyjęcie w poczet członków IP: *.dolsat.pl 03.09.03, 17:53
            >
            > > I na koniec jeszcze tylko małe pytanko:
            > > w jakim urzędzie skarbowym opłacam podatek od hipoteki zwykłaj i kaucyjnej
            > :
            > > moim obecnym czy w US na terenie którego jest moje nowe mieszkanie?
            >

Kurczę, ale mnie zakasowałeś. Nie wiedziałam, że muszę iść do Urzędu Skarbowego
            w sprawie jakiegoś podatku od hipoteki. Zapłaciłam podatek 2%, ale to chyba
            ten "od wzbogacenia" u notariusza i myślałam, że to wszystko. Też mam dwie
            hipoteki, ale jeszcze decyzja z Sądu o ustanowieniu hipoteki nie pzryszła.
            Kiedy mam go zapłacić - jak pzryjdzie decyzja z sądu czy mogę już teraz? Ile to
            jest mniej więcej?
            Proszę o odpowiedź!!!
            • olejna Re: przyjęcie w poczet członków 03.09.03, 18:30
              Gość portalu: camina napisał(a):

> >
              > > > I na koniec jeszcze tylko małe pytanko:
              > > > w jakim urzędzie skarbowym opłacam podatek od hipoteki zwykłaj i kauc
              > yjnej
              > > :
              > > > moim obecnym czy w US na terenie którego jest moje nowe mieszkanie?
              > >
              >
              > Kurczę, ale mnie zakasowałeś. Nie wiedziałam, że muszę iść do Urzędu
              Skarbowego
              >
              > w sprawie jakiegoś podatku od hipoteki. Zapłaciłam podatek 2%, ale to chyba
              > ten "od wzbogacenia" u notariusza i myślałam, że to wszystko. Też mam dwie
              > hipoteki, ale jeszcze decyzja z Sądu o ustanowieniu hipoteki nie pzryszła.
              > Kiedy mam go zapłacić - jak pzryjdzie decyzja z sądu czy mogę już teraz? Ile
              to
              >
              > jest mniej więcej?
              > Proszę o odpowiedź!!!

zapłaciłaś podatek od czynności cyw-praw jaką była umowa sprzedaży a teraz
              musisz zapłacic podatek od czynności cyw-praw przy ustanowieniu hipoteki: 0,1%
              od wartości hipoteki zwykłej i 19 zł przy hipotece kaucyjnej; druki (PCC-1) w
              US.

• camina Re: przyjęcie w poczet członków 03.09.03, 18:45
                olejna napisała:

> Gość portalu: camina napisał(a):
                >
                > > >
                > > > > I na koniec jeszcze tylko małe pytanko:
                > > > > w jakim urzędzie skarbowym opłacam podatek od hipoteki zwykłaj i
                > kauc
                > > yjnej
                > > > :
                > > > > moim obecnym czy w US na terenie którego jest moje nowe mieszkan
                > ie?
                > > >
                > >
                > > Kurczę, ale mnie zakasowałeś. Nie wiedziałam, że muszę iść do Urzędu
                > Skarbowego
                > >
                > > w sprawie jakiegoś podatku od hipoteki. Zapłaciłam podatek 2%, ale to chyb
                > a
                > > ten "od wzbogacenia" u notariusza i myślałam, że to wszystko. Też mam dwie
                >
                > > hipoteki, ale jeszcze decyzja z Sądu o ustanowieniu hipoteki nie pzryszła.
                >
                > > Kiedy mam go zapłacić - jak pzryjdzie decyzja z sądu czy mogę już teraz? I
                > le
                > to
                > >
                > > jest mniej więcej?
                > > Proszę o odpowiedź!!!
                >
                > zapłaciłaś podatek od czynności cyw-praw jaką była umowa sprzedaży a teraz
                > musisz zapłacic podatek od czynności cyw-praw przy ustanowieniu hipoteki:
                0,1%
                > od wartości hipoteki zwykłej i 19 zł przy hipotece kaucyjnej; druki (PCC-1) w
                > US.

Dzięki, a gdzie mam go zapłacić? Tam gdzie jestem zameldowana, czy w dopiero
                jak się pzremelduję do nowego mieszkania?

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka