Forum Dom Dom
ZMIEŃ
    Dodaj do ulubionych

do życzliwej osoby - Bebiak pomóż.

28.10.03, 11:52
    Zwracam się do Ciebie bo wnoszę, że stanowisz swego rodzaju autorytet na tym
    forum (patrząc na ilość wątkw z Twoim nickiem oraz ilość Twoich fachowych
    wpisów).

Wczoraj zakładałam wątek "Pomocy" ale przeszedł bez echa. Dziś jestem nieco
    spokojniejsza i postaram się naświetlić sprawę, o której wyjaśnienie zwracam
    się do Ciebie.

Kupiłam spółdzielcze mieszkanie. Odbiór tegoż miałam dziś - kluczy jednak nie
    odebrałam bo jest całą masa usterek, które mają być naprawione. Całość
    pieniędzy została już do spółdzielni wpłacona.

Faktyczny odbiór budynku przez stosowne władze (straż itd) ma nastąpić
    dopiero w lutym - do tego momentu jest to budynek "w budowie". Po odebraniu
    budynku będzie to budynek do zasiedlenia.

W świetle ustawy o odpisach dot wykończenia lokalu z ulgi moderniazacyjnej
    można skorzystać przy wydatkach ponisionych do dnia jego zasiedlenia (czyli
    luty 2004).

I teraz tak - ja klucze d lokalu odbieram za tydzień, w grudniu otrzymam
    umowę prawa do lokalu (nie wiem dokłądnie jak się to nazywa) W spółdzielni
    twierdzą, że ta umowa stanowi podstawę do dokonania odloiczenia i
    skorzystania z ulgi. W przepisach stoi, że wydatki poniesione do dnia
    zasiedlenia mogą być odliczon. Budynek ma mieć status "Do zasiedlenia" w
    lutym 2004. Jak się to wszystko ma do skorzystnia z ulgi..?

Kolejna rzecz - zapłaciłam całość wartości mieszkania oraz garażu oraz opłat -
    czy fakt, że oddanie budynku w przyszłym roku może grozić mi jakimiś
    dodatkowymi opłatami..? Chodzi mi głównie o podatek VAT, któy może być
    uchwalony od 2004 na mieszkania spółdziecze - czy ktoś ten podatek może nam
    lokatorom wstecznie naliczyć (jeśli my już wszystko zapłaciliśmy ale oddanie
    budynku do zasiedlenia będzie mieć miejsce w 2004)..??

Pomocy proszę..
    Obserwuj wątek
      • Gość: ja Re: do życzliwej osoby - Bebiak pomóż. IP: *.internetdsl.tpnet.pl 28.10.03, 12:14
        agick napisała:

> Zwracam się do Ciebie bo wnoszę, że stanowisz swego rodzaju autorytet na tym
        > forum (patrząc na ilość wątkw z Twoim nickiem oraz ilość Twoich fachowych
        > wpisów).
        >
        > Wczoraj zakładałam wątek "Pomocy" ale przeszedł bez echa. Dziś jestem nieco
        > spokojniejsza i postaram się naświetlić sprawę, o której wyjaśnienie zwracam
        > się do Ciebie.
        >
        > Kupiłam spółdzielcze mieszkanie. Odbiór tegoż miałam dziś - kluczy jednak
        nie
        > odebrałam bo jest całą masa usterek, które mają być naprawione. Całość
        > pieniędzy została już do spółdzielni wpłacona.
        >
        > Faktyczny odbiór budynku przez stosowne władze (straż itd) ma nastąpić
        > dopiero w lutym - do tego momentu jest to budynek "w budowie". Po odebraniu
        > budynku będzie to budynek do zasiedlenia.
        >
        > W świetle ustawy o odpisach dot wykończenia lokalu z ulgi moderniazacyjnej
        > można skorzystać przy wydatkach ponisionych do dnia jego zasiedlenia (czyli
        > luty 2004).
        >
        > I teraz tak - ja klucze d lokalu odbieram za tydzień, w grudniu otrzymam
        > umowę prawa do lokalu (nie wiem dokłądnie jak się to nazywa) W spółdzielni
        > twierdzą, że ta umowa stanowi podstawę do dokonania odloiczenia i
        > skorzystania z ulgi. W przepisach stoi, że wydatki poniesione do dnia
        > zasiedlenia mogą być odliczon. Budynek ma mieć status "Do zasiedlenia" w
        > lutym 2004. Jak się to wszystko ma do skorzystnia z ulgi..?
        >
        > Kolejna rzecz - zapłaciłam całość wartości mieszkania oraz garażu oraz
        opłat -
        > czy fakt, że oddanie budynku w przyszłym roku może grozić mi jakimiś
        > dodatkowymi opłatami..? Chodzi mi głównie o podatek VAT, któy może być
        > uchwalony od 2004 na mieszkania spółdziecze - czy ktoś ten podatek może nam
        > lokatorom wstecznie naliczyć (jeśli my już wszystko zapłaciliśmy ale oddanie
        > budynku do zasiedlenia będzie mieć miejsce w 2004)..??
        >
        > Pomocy proszę..
        Wiesz co, jakoś strasznie tutaj namotałaś i pomieszałaś przypadki. Rany,
        troche spróbuje to rozplatac. Co do Vatu, to skoro w momencie "kupowania"
        mieszkania go nie bylo, to nie mozna go naliczyc wstecznie. Chociazby na
        zdrowy rozum. Al np. jakby jakies jeszcze raty byly po wejsciu zmian, to wtedy
        tak, bo kazda rata stanowi jakby oddzielna transakcje. To tak bez wchodzenia w
        szczegoly na co konkretnie ten VAT bedzie i od kiedy.
        Co do tych ulg mieszkaniowych, to hm. W przepisach nie ma i nie bylo slowa o
        jakis tam momentach zasiedlenia. To sie pojawilo w orzecznictwie i pismach MF.
        Ale to nie jest tak jak piszesz. Do momentu zasiedlenia, mogli wykanczac w
        ramach ulgi ci, ktorzy korzystali z duzej ulgi budowlanej (tej, w miejsce
        ktorej jest teraz odsetkowa - kredytowa). Wtedy te wydatki wchodzily im do
        duzej budowlanej. Z reguly, osoby takie nie mialy do momentu zasiedlenia
        tytulu prawnego uprawniajacego do remontu i modernizacji (przynajmniej zdaniem
        organow). Natomiast po zasiedleniu, jak juz mieszkasz i masz mieszkanie " w
        dyspozycji" to na 100% mozesz je modernizowac czy remontowac, czyli korzystac
        z "malej" ulgi budowlanej. Czyli Twoim przypadku, jesli nadal, na zasadzie
        praw nabytych korzystasz ze zlikwidowanej duzej ulgi budowlanej, to mozesz
        odliczac wydatki poniesione przed zasiedleniem (jako quasi wydatki na
        nabycie), jesli masz tylko ulge remontowo-budowlana do dyspozycji, to na pewno
        nie mozesz z niej skorzystac wczesniej niz dysponujac dokumentami, na
        podstawie ktorych "wladasz" lokalem, na szczescie coraz czesciej sie
        przyjmuje, ze wystarczy umowa z developerem (albo ekspektatywa ze spoldzielnia)
        i protokol odbioru lokalu przez ciebie (przekazanie przez spoldzielnie), a nie
        np. akt notarialny, na ktory nie wiadomo ile sie czeka. A juz na pewno
        uprawnia cie do tej ulgi zasiedlenie.
        Uff, mam nadzieje ze chociaz nie narobilam bledow merytorycznych i troche Ci
        wyjasnilam, ale strasznie naplatana ta Twoja sytuacja.
        • agick Re: do życzliwej osoby - Bebiak pomóż. 28.10.03, 12:29

> Wiesz co, jakoś strasznie tutaj namotałaś i pomieszałaś przypadki. Rany,
          > troche spróbuje to rozplatac.

Przepraszam jeśli namotałam ale wiesz, to nie jest to, czym zajmuje się dzień
          po dniu...:))) pierwszy raz w zyciu kupuję mieszkanie...

Co do Vatu, to skoro w momencie "kupowania"
          > mieszkania go nie bylo, to nie mozna go naliczyc wstecznie. Chociazby na
          > zdrowy rozum. Al np. jakby jakies jeszcze raty byly po wejsciu zmian, to
          wtedy
          > tak, bo kazda rata stanowi jakby oddzielna transakcje. To tak bez wchodzenia
          w
          > szczegoly na co konkretnie ten VAT bedzie i od kiedy.

wszystko jest już zapłacone - nie ma żadnych rat dodatkowych po mojej stronie
          do zapłacenia. Na zdrowy rozum - nie powinnam musieć więcej dopłacać...:)

> Co do tych ulg mieszkaniowych, to hm. W przepisach nie ma i nie bylo slowa o
          > jakis tam momentach zasiedlenia. To sie pojawilo w orzecznictwie i pismach
          MF.

tak, masz rację. taka była interpretacja MF. Wyczytała to w "Przegładzie
          podatku dochodowego" nr 20. z br.

> Ale to nie jest tak jak piszesz. Do momentu zasiedlenia, mogli wykanczac w
          > ramach ulgi ci, ktorzy korzystali z duzej ulgi budowlanej (tej, w miejsce
          > ktorej jest teraz odsetkowa - kredytowa). Wtedy te wydatki wchodzily im do
          > duzej budowlanej. Z reguly, osoby takie nie mialy do momentu zasiedlenia
          > tytulu prawnego uprawniajacego do remontu i modernizacji (przynajmniej
          zdaniem
          > organow). Natomiast po zasiedleniu, jak juz mieszkasz i masz mieszkanie " w
          > dyspozycji" to na 100% mozesz je modernizowac czy remontowac, czyli korzystac
          > z "malej" ulgi budowlanej. Czyli Twoim przypadku, jesli nadal, na zasadzie
          > praw nabytych korzystasz ze zlikwidowanej duzej ulgi budowlanej, to mozesz
          > odliczac wydatki poniesione przed zasiedleniem (jako quasi wydatki na
          > nabycie), jesli masz tylko ulge remontowo-budowlana do dyspozycji, to na
          pewno
          > nie mozesz z niej skorzystac wczesniej niz dysponujac dokumentami, na
          > podstawie ktorych "wladasz" lokalem, na szczescie coraz czesciej sie
          > przyjmuje, ze wystarczy umowa z developerem (albo ekspektatywa ze
          spoldzielnia)
          > i protokol odbioru lokalu przez ciebie (przekazanie przez spoldzielnie), a
          nie
          > np. akt notarialny, na ktory nie wiadomo ile sie czeka. A juz na pewno
          > uprawnia cie do tej ulgi zasiedlenie.
          > Uff, mam nadzieje ze chociaz nie narobilam bledow merytorycznych i troche Ci
          > wyjasnilam, ale strasznie naplatana ta Twoja sytuacja.

ano widziesz - zasiedlenie nastąpi w lutym 2004 (oficjalnie) do tego momentu
          jest to budynek w budowie. Ja protokół mieć będę z datą dzisiejszą
          (spółdzielnia zarzeka się, że będzie ta sama data na tej ekspektatywie (??) co
          daje podstawę do odliczeń.

Co do dużej ulgi - ja z niej skorzystałam. Urząd Skarbowy już zwrócił mi
          pieniądze. Teraz pozostaje ta mała ulga - czy mam rozumieć, że dysponując
          kwitami ze spółdzielni mogę zbierać faktury i dokonac odliczenia..?
          • Gość: ja Re: do życzliwej osoby - Bebiak pomóż. IP: *.internetdsl.tpnet.pl 28.10.03, 12:38
            Wydaje sie ze tak, ale slowo daje, ze podejscia us-ow sa nadal bardzo rozne.
            Jak nie wykorzystalas calego limitu duzej ulgi i jeszcze mozesz ja pociagnac
            (nie pamietam jak to tam bylo z tymi ograniczeniami czasowymi) to moze jednak
            pociagnac to w tym limicie i podpierac sie momentem zasiedlenia. Sama do konca
            nie wiem jak to z tym jest na pewno i sama bede walczyc zeby wyszarpac cos dla
            siebie - bo tez bede wykanczac mieszkanie.PZDR
            • agick droga ja.. 28.10.03, 12:52
              dziękuję Ci za wyjaśnienia... chociaż cały czas nie jestem pewna jak to bedzie
              ze skorzystaniem z ulgi małej...duża jest już wykorzystana.

Mama nadzieje, że jeszcze ktoś odezwie się i wyjaśni nam co i jak z tym fantem
              zdziałać. Życzę powodzenia walce o swoje z urzędem skarbowym - bywa ciężko...
              • Gość: Bebiak Re: Do Agick IP: *.acn.pl 28.10.03, 22:21
                Widziałam wczoraj Twój post (zaglądam nie tylko tam gdzie mój nick pojawia się
                w tytule) ale nie jestem w stanie Ci pomoc, bo - jak wielokrotnie
                podkreślałam -zupełnie nie znam się na żadnych ulgach, odliczeniach itp.
                Jeśli zaś chodzi o podatek VAT to diabli wiedzą co będzie, ale pamiętam taki
                rok kiedy następowała zmiana stawki z 0 na 7%. Wszyscy się rzucili w ostatnich
                tygodniach na wpłacanie developerom całej ceny, bo przy takiem zapłaceniu
                (mimo braku umowy nabycia) nie obowiązywały ich dopłaty z tego tytułu, że
                umowa nabycia zawarta była już w czasie obowiązywania tej wyższej stawki VAT.
                Nie znam się na tym Agick tak do końca - piszę to co zaobserwowałam przy
                tamtej zmianie. Nie chcę Cię tu wprowadzić w błąd - myślę, że znajdą się
                ludkowie, którzy się na podatkach znają daleko lepiej niż ja, która się
                zupełnie podatkami tego typu nie zajmuję. Przykro mi, że Cię zawiodłam.
                Pozdrawiam Cię cieplutko. B.
                • agick Do Bebiak 29.10.03, 09:41
                  Bardzo Ci dziękuję za wpis - nie szkodzi, że nie pomogłaś, ważne jest, że są
                  osoby życzliwe. Wczoraj Ja próbowała mi pomóc. Mam nadzieję, że jeszcze wypwoei
                  się fachowiec i osoby zainteresowane (bo przecież nie tylko ja jdena chcę
                  korzystać z ulgi) będą wiedziały co i jak.

Pozdrawiam serdecznie, Agick

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka