Forum Dom Dom
ZMIEŃ
    Dodaj do ulubionych

Pochłaniacze wilgoci / osuszacze

07.02.09, 21:37
    Cześć,

Mam nadzieję, że dobrze dobrałem forum do tego pytania, ale jeśli uważacie, że jakieś inne bardziej by pasowało - dajcie mi koniecznie znać, bo chciałbym uzyskać jak najwięcej opinii.

Mam duży problem z wilgocią w mieszkaniu. W ciągu roku na wszystkich możliwych ścianach (w narożnikach oraz w łazience zgodnie z przebiegiem rur) pojawił się grzyb (czarny nalot). Na rezerwuarze wody od spłuczki w łazience skraplają się niesamowite ilości pary wodnej, które następnie tworzą kałużę. Wiążę to wszystko z tym, że mniej więcej od roku zacząłem suszyć pranie w mieszkaniu.

Dlatego zamierzam jak najszybciej pościerać grzyba ze ścian, póki jeszcze nie zapuścił głębszych korzeni (tak sobie to przynajmniej wyobrażam).

Dodatkowo chciałbym kupić jakiś sprzęt do zmniejszenia wilgotności powietrza. I stąd wynika pytanie do Was: czy stosowaliście kiedyś coś podobnego? Czy to jest zauważalnie skuteczne? Z rozeznania, jakie przeprowadziłem wynika, że mogę użyć osuszacza na prąd (ok. 200 zł) lub chemicznego pochłaniacza (ok. 80 zł). Raczej zdecyduję się na tę drugą opcję, bo wstawiłbym dwa takie pochłaniacze.

Będę wdzięczny wszystkim osobom, które używały lub używają pochłaniaczy / osuszaczy za wszelkie opinie. Z góry dzięki.

pozdrawiam.
    Obserwuj wątek
      • ma_gala Re: Pochłaniacze wilgoci / osuszacze 08.02.09, 03:46
        Tak, też miałam problem z bardzo dużą wilgocią w mieszkaniu i
        zastoswałam osuszacze chemiczne. Problem był u mnie chyba nieco
        mniejszy, bo objawiało się to tym, że miałam strasznie zaparowane
        okna do tego stopnia, że lała się po oknach woda na parapety, w
        łazience po ścianach a na suficie w okolicy okien zaczął się
        pojawiać grzyb i pleśń!! Naloty usunęłam środkami do pleśni i
        grzybów i na szczęście nie powróciły. Kupiłam dwa osuszacze różnych
        firm, wykorzystujące metodę chemiczną. Jeden - taka kula, do której
        wrzuca się co jakiś czas tabletkę (niestety nie pamiętam firmy, ale
        zagraniczna) i drugi - polski, tańszy, gdzie wkład absorbcyjny jest
        w takim woreczku (firmy ORO). Obydwa spisują się rewelacyjnie, w
        zbiornikach faktycznie zbiera się nadmiar wilgoci w postaci wody, a
        z okien (to było najbardziej uciążliwe) już mi się nie leje. Co
        prawda myślałam, ze powodem takiej wilgoci jest źle wywietrzone
        mieszkanie i nie osuszone ściany po remoncie (latem była kładziona
        gładź i farba, mieszkanie nie było wietrzone i do jesieni stało
        puste)albo gotowanie czy kąpiele (mieszkanie małe, otwarte bez drzwi
        pomiędzy pokojami a kuchnią) a nie pranie, ale faktycznie problem z
        wilgocią po zastosowaniu tych osuszaczy w ciągu dwóch dni
        praktycznie przestał istnieć :-)
      • Gość: Gość Re: Pochłaniacze wilgoci / osuszacze IP: *.toya.net.pl 10.02.09, 14:09
        Lepiej wietrz mieszkanie - zgaduje pewnie masz nowe szczelne okna pozaciskane na
        maksa żeby oszczędzać ciepło, brak nawiewników i mieszkanie w bloku. Kiedy
        ludzie wreszcie zrozumieją że blokowa wentylacja grawitacyjna nie działa bez
        dostępu powietrza z zewnątrz? Jasne - kup sobie najlepiej wielki wór
        pochłaniacza wilgoci i duś się we własnych oparach - współczuję i dużo zdrowia
        życzę. A może by tak częściej wietrzyć, rozszczelnić okna ew. zamontować
        nawiewniki (choć ja sobie poradziłem usuwając część uszczelki i rozszczelniając
        okna)? Wiesz w ogóle że polska norma zaleca wycięcie części uszczelki z okna bo
        inaczej to się kisisz jak w zakręconym słoiku i jeszcze dziwisz że ci się wilgoć
        zbiera. A jak ma się nie zbierać skoro oddychasz i gotujesz a wentylacji brak?
        • doskonaly Re: Pochłaniacze wilgoci / osuszacze 10.02.09, 16:58
          > Lepiej wietrz mieszkanie - zgaduje pewnie masz nowe szczelne okna >
          pozaciskane na maksa żeby oszczędzać ciepło, brak nawiewników i
          > mieszkanie w bloku. Kiedy ludzie wreszcie zrozumieją że blokowa
          > wentylacja grawitacyjna nie działa bez dostępu powietrza z
          > zewnątrz? Jasne - kup sobie najlepiej wielki wór pochłaniacza
          > wilgoci i duś się we własnych oparach - współczuję i dużo zdrowia
          > życzę. A może by tak częściej wietrzyć, rozszczelnić okna ew.
          > zamontować nawiewniki (choć ja sobie poradziłem usuwając część
          > uszczelki i rozszczelniając okna)? Wiesz w ogóle że polska norma
          > zaleca wycięcie części uszczelki z okna bo
          > inaczej to się kisisz jak w zakręconym słoiku i jeszcze dziwisz
          > że ci się wilgoć zbiera. A jak ma się nie zbierać skoro oddychasz > i gotujesz
          a wentylacji brak?

Okno jest otwarte przynajmniej kilka razy dziennie na kilkanaście minut. Na
          dłużej się nie da, bo słabe ogrzewanie elektryczne nie wyrabia. Ale w lecie non
          stop się wietrzy. Wietrzenia chyba wystarcza. Mieszkanie w kamienicy, zimne
          ściany, więc łatwo na nich się woda skrapla.

Tak więc źle zdiagnozowałeś - gdyby to było tak proste jak otworzenie czasem
          okna, nie byłoby żadnego problemu.
        • 8kosa Re: Pochłaniacze wilgoci / osuszacze 20.03.16, 08:23
          NIe zawsze da się wietrzyć. U mnie też ten sam problem, ale tylko w łazience. Na suficie, mimo elektrycznego wyciągu w kominie, pojawia się czarny nalot (pod farbą wersja impreg natu przeciwko wilgoci i plleśni). Nie ma jak wietrzyć, ponieważ w łazience nie ma okna, aniw pomiesczeniu, na które jest wyjście z łazienki. Tylko osuszacze powietrza pozostały.
      • doskonaly Re: Pochłaniacze wilgoci / osuszacze 06.03.09, 23:48
        Kupiłem chemiczny i testuję od paru tygodni. Na wypadek gdyby ktoś kiedyś miał
        podobny do mojego problem i trafił na ten wątek, wyjaśniam:

Z MOJEGO doświadczenia wynika, że chemiczne pochłaniacze wilgoci są
        nieskuteczne. Wilgoć jest jak była. Skroplona para wodna zbiera się gdzie
        popadnie, nawet w pobliżu pochłaniacza, kiedy ten w ciągu trzech tygodni nadoił
        może szklankę wody. Szkoda kasy. Lepiej kupić nowe mieszkanie zamiast
        pochłaniacza. ;)
        • Gość: geodom Re: Pochłaniacze wilgoci / osuszacze IP: *.adsl.inetia.pl 08.03.09, 16:57
          przepraszam ze się wtrącam ja miałem problem z wilgocią w piwnicy nowego domku.
          Zostały wykonane schody samonośne i drewno jest widoczne od strony owej
          piwniczki. Wykonawca schodów powiedział obrazu żadnej gwarancji bo wilgoć z
          piwnicy schody zniszczy. Wiec zaczołem myśleć. Z chemicznymi mieli doczynienia
          znajomi nie zdaje egzaminu, wiec postanowione mechaniczny. Poszukałem
          poczytałem i kupiłem mechaniczny z jakimś tam parownikiem na gaz taki jak w
          klimie i powiem szczerze szok. W ciągu doby czasu w pojemniku znalazło się 15
          litrów wody. Od tej pory urządzenie wędruje co pewien czas piwniczka, łazienka,
          pomieszczenie gospodarcze a nawet ostatnio garaż i jestem zachwycony. jak
          piszecie chemiczny 80 zł. i wymiana tej tabletki czy czegoś podobnego co pewien
          czas, mój sprzęt tylko prąd /albo aż prąd 70W/h / i wydatek 200zł. na zakup.
          • awatar71 Re: Pochłaniacze wilgoci / osuszacze 30.03.09, 00:21
            Działanie pochłaniaczy chemicznych i mechanicznych (kondensacyjnych) bardzo
            niewiele się różni w efektach, jeśli porównać działanie w identycznych
            warunkach. Istotną różnicą między tymi pochłaniaczami jest wymuszony przepływ
            powietrza w pochłaniaczach kondensacyjnych.
            Wszystkie pochłaniacze chemiczne są zaś oparte na jednym związku chemicznym i
            nie jest to żaden specjalny wynalazek, dlatego nie warto przepłacać i kupować te
            drogie (szczególnie wkłady). Można je kupić na Allegro i już przy zakupie kilku
            sztuk, będzie taniej niż kupno w sklepie.
        • siemacha.3 Re: Nawiewniki 26.01.10, 09:19
          Moim zdaniem nawiewniki w oknach nie rozwiąża problemu - to jest tylko półśrodek, podobnie jak chemiczne pochłaniacze wilgoci. Proponuję zwrócić uwagę na osuszacze. Stosując je można zlikwidować zawilgocenie warstwy muru o grubości do 1 m. Zainteresowanym polecam zajrzeć na stronę Kaldo z Krakowa (klimatyzacja, wentylacja, itp)

www.kaldo.pl/
          • criss20 Re: Nawiewniki 15.03.10, 20:00
            A ja mam takie pytanie. Mam zakupiony ten pochlaniacz wilgoci z firmy oro ale
            jakos nie widze rezultatow jak to dokladnie dziala i po ilu dniach mozna
            zobaczyc rezultaty. Dodam ze owy pochlaniacz sto na parapecie przy oknie bo sa
            to plastiki i na nich sie wilgoc gromadzi a pozniej cieknie z parapetu.
      • Gość: ewa Re: Pochłaniacze wilgoci / osuszacze IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 18.11.10, 19:17
        witam.Zła wentylacja i położenie lokum w suterenie równa się wilgoć....miałam podobny problem- ciągle zapłakane okna i mokra podłoga w łazience,szło oszaleć a już nie wspomnę o artykułach spożywczych,skała -cukier i przyprawy.Mam małe 40sto metrowe mieszkanko -otwarta kuchnia na pokój,dzięki czemu wilgotność nie schodzi poniżej 70%przy temperaturze 22st.,żadne wietrzenia nie pomagały, efekt krótkotrwały,okna dniami ciągle rozszczelnione,większy koszt ogrzewania.Każde suszenie prania w mieszkaniu w okresie zimowym przyczyniało się do czarnych ścian na wiosnę-obłęd! zaryzykowałam,zakupiłam osuszacz elektryczny 250wat KLIMA1STKLAS na Allegro i koszmar zniknął,koszt 430 z przesyłką za pobraniem,efekt-po 10godzinach pracy osuszacz na połowie mocy ściągnął 2litry wody a wilgotność spadła o 8%już w pierwszym dniu działania...powietrze w mieszkaniu jest suchsze, da się to wyczuć , jak dla mnie to BOMBA,polecam.
      • Gość: Pieknymarianie Re: Pochłaniacze wilgoci / osuszacze IP: 80.50.237.* 21.11.10, 11:29
        witam,

Miałem podobny problem z wilgocią w swoim mieszkaniu. Przede wszystkim trzeba wietrzyć mieszkanie i łazienke tak czesto jak sie tylko da (otwierać okna, zostawiać otwarte drzwi itd). Tego grzyba i nalot który już jest najlepiej usunąć środkiem PILMAS - może droższy od innych ale te 2 zł to nie majątek a przynajmniej masz pewność ze zadziała. Tylko pamietaj żeby poźniej dobrze wywietrzyć mieszkanie - zapach chloru może delikatnie mówiąc "przeszkadzać" :)

Po usunięciu grzyba wstawiłem pochłaniacz wilgoci Metylan firmy Henkel. Od tamtego czasu mam święty spokój. Trzeba tylko pamiętać żeby tak co 3 miesiące wymienić tabletkę no i oczywiście wietrzyć mieszkanie - bez tego nawet najlepsze urządzenie nic nie pomoże.

Pochłaniacz wilgoci Metylan (Henkel),tabletki PowerTab do pochłaniacza oraz Pilams kupiłem tutaj: www.koloreo.pl

Mam nadzieję że się przyda.

Pozdrawiam
        Pieknymarianie
      • Gość: molek Re: Pochłaniacze wilgoci / osuszacze IP: *.adsl.inetia.pl 20.12.10, 20:27
        Witam. Przerobiłem pochłaniacze chemiczne i wynik jest taki>w ciągu tygodnia zebrał 0.5 l przy wilgotności zmierzonej higrometrem 80% i temperaturze w pomieszczeniu 24stopnie. Po miesiącu zakupiłem pochłaniacz elektryczny za 599 złotych w ciągu doby zbiera 1.5l zmniejszając wilgotność w tym samym pomieszczeniu do 55%. Moje zdanie jest takie chemiczne pochłaniacze można co najwyżej wstawić sobie do szafy, jeżeli chcecie zmniejszyć wilgotność w domu tylko osuszacz elektryczny. Jeśli macie jakieś pytania odnośnie eksploatacji tych urządzeń piszcie na presmen74@wp.pl Pozdrawiam
        • Gość: raflo76 Re: Pochłaniacze wilgoci / osuszacze IP: *.unknown.vectranet.pl 23.12.10, 11:18
          1,5litra w ciągu doby, tzn. pracując 24h? A jaki ma pobór mocy? Bo to chyba niezły prezent dla STOENu takie urządzonko.
          Ja też mam problem z grzybem w mieszkaniu i dlatego trafiłem na to szacowne forum. Planuję kupić osuszacz ale to co mnie uderzyło we wszystkich ofertach to jedna wielka mega-ściema: podawane są parametry tylko dla jednego punktu pracy: 30stC i wilgotności 80% (np. 10l/d). Ale po co to komu? Kto ma 30stC wewnątrz pomieszczenia w zimie? Nawet na basenach tyle nie ma! No może w brodzikach dla maluchów. Więc ciekawi mnie jak bardzo spada sprawność takiego urządzenia w warunkach domowych, czyli przy t=20stC? Bo przypuszczam że musi spadać dość znacznie, na tyle dużo, że może to zniechęcać do zakupu, i to by tłumaczyło, dlaczego tego nie podają, bo np. kupując dowolną pompę, wentylator, klimakonwektor, itp. można bez problemu znaleźć charakterystyki (wykresy pracy) takich urządzeń w necie, i sobie obaczyć jak to będzie działać, a tu nic, tylko jeden punkt pracy, w warunkach które nie występują nigdy (lub prawie nigdy) w rzeczywistości.
          Więc czy ktoś potrafi podać mi z autopsji ile jakiś osuszacz (elektryczny, tylko takie mnie interesują) ściąga wody w domowych warunkach (20-22oC) i odnieść to do tych magicznych 30stC i 80% podawanych przez większość producentów?
      • graiyetea Re: Pochłaniacze wilgoci / osuszacze 28.12.10, 15:51
        Wydaje mi się, że najpierw powinieneś wyeliminować przyczynę powstawania grzyba a dopiero później zastanawiać się nad zmniejszeniem nadmiaru wilgoci w mieszkaniu. U mnie doskonale sprawdza się chemiczny pochłaniacz wilgoci metylan. Nie miej jednak ja nie mam problemu na taką skalę o jakiej ty piszesz.
      • xxxonaxxx2 Re: Pochłaniacze wilgoci / osuszacze 09.10.15, 22:41
        Chcialabym podzielic sie swoja opinia w temacie osuszaczy jak i pochlaniacza wilgoci. Pokoj wielkosci ok 16 m2 czuc wilgotne powietrze po oknach skrapla sie woda do tego smrod stechlizny ze az dykta w lozku przesiaknela :/ rok temu kupilam pochlaniacz wilgoci na tabletki- nic z tego, zero rezultatow,w ciagu tygodnia moze szklanka wody soe uzbierala, nadaje sie jedynie do szafy, lozka badz malej garderoby, od smrodu stechlizny glowa bolala nawet wietrzenie zima nic nie dalo. Tak wiec dzis kupilam osuszacz powietrza wiadomo wydatek wiekszy ale za to jaki rezultat;) ok godz 2O;30 wlaczylam go mamy godzine 22;40 a ja leze sobie i tylko slucham jak pojemnik napelnia sie woda... Zaledwie 2godziny a powietrze suche.. Wczesniej wychodzac z pokoju i wchodzac do niego czulam na sobie wilgotne powietrze a wychodzac teraz i wchodzac spowrotem czuje suchosc ;) nawet do malych pokoi polecam osuszacz tezultat niemalze natychmiastowy a pochlaniacz przez 2 miesiace zeszlej zimy nic nie zdzialal;/
      • mario737 Re: Pochłaniacze wilgoci / osuszacze 02.03.16, 20:41
        Jak dla mnie, to masz słabą wentylację w mieszkaniu. Sprawdź czy w szybach wentylacyjnych masz ciąg powietrza, wietrz mieszkanie, nawet gdy jest zimno. To powinno pomóc. Na grzyba są specjalne środki. Jeżeli chodzi o pochłaniacze wilgoci, to poczytaj na www.silicagel.pl/pochlaniacze-wilgoci
      • missanaa Re: Pochłaniacze wilgoci / osuszacze 31.01.18, 10:56
        Przez obecny smog jaki panuje nie mogłam normalnie oddychać, ciągle kasłałam, dusiłam się. Jakaś masakra. Nawet w domu była tragedia a do tegowieczne zmęczenie. Doradził mi znajomy żeby kupiła klimatyzator do dom, który jednocześnie będzieo oczyszczać i osuszać powietrze. Długo się zastanawiałam co za urządzenie mam wybrać skoro się nie znam :D Znalazłam informację na www.hvacengineering.pl, że mają takie klimatyztory. Była wizja lokalna, wycena, dostawa i montaż . Wszystko jak być powinno. Jestem mega zaskoczona poprawą mojego funckjonowania w tym mieszkaniu. A do tego niedługo lato to i klima się przyda. Wszystkim polecam takie rozwiązanie :)
    Inne wątki na temat:

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka