Dodaj do ulubionych

co i gdzie warto obejrzeć - plan podróży na 2 tyg.

13.01.05, 16:19
No to lecimy :-))))
na Nowej Zelandii mamy 3 tygodnie, ale tydzień spedzimy w CHristchurch z
rodziną mojego faceta. Oczywiście na ten czas planujemy wypady "jednodniowe"
w najbliższej okolicy.
Poza tym zostają nam jakieś 2 tyg na zwiedzanie. zakładamy po rózno - tydzień
na północną i tydzień na południową wyspę. Zaczynamu z Christchurch, kończymy
na Auckland (stamtąd odlatujemy).
I tu mam do was wszystkich prośbę o pomysły na to co warto zobaczyć, może
jakieś sprawdzone trasy, info o ewentualnych biletach "na kilka atrakcji",
czy warto tam rezerwować jakies wycieczki, czy lepiej samemu auto wynająć i
jeździć?
Mój facet niby jest stamtąd, ale wiem sama jak to jest - jak on tu
przyjechał, to ja pewnych rzeczy wcale nie uważałam za atrakcje warte
pokazania, albo coś było "normalką" a nie atrakcją z mojego punktu widzenia.
A potem okazywało sie ze moje szczeście odkrywało jakies info w jakimś
przewodniku lub pisemku dla zagranicznych gości i pytał "czemu tu i tu
jeszcze niebyliśmy?".
Poprosze o rady rzeczy wartych zobaczenia z punktu widzenia turysty, dla
kogoś kto na NZ jeszcze nie był, i ciekawy jest wszystkiego :-)
będe wdzięczna!!!

Obserwuj wątek
    • abere8 Re: co i gdzie warto obejrzeć - plan podróży na 2 13.01.05, 22:54
      I znow tak do konca Ci nie pomoge, bo wstyd przyznac, ale poza Wellington bylam
      tylko pare razy i niedaleko. Ale Wellington polecam, chociaz wielu "typowo"
      nowozelandzkich rozrywek tu nie ma. Za to jest pelno swietnych kafejek i barow,
      co drugi szczyci sie tym, ze tam przesiadywal Peter Jackson z ekipa :-) Jest tu
      tez piekny Ogrod Botaniczny, do ktorego jedzie sie ciekawa kolejka, no i
      nietypowy parlament w ksztalcie ula, no i tak sie tez nazywa - The Beehive.
      Jesli bedziecie tu przejazdem, to polecam sie na przewodniczke :-)
      • peter2715626 Re: co i gdzie warto obejrzeć - plan podróży na 2 14.01.05, 00:22
        Mnie te pytania bardzo dziwia. Po pierwsze wyjezdzasz do Nowej Zelandii z
        facetem Nowozelandczykiem i pytasz sie Polakow o atrakcje Nowej Zelandii???
        Masz trudnosci w porozumiewaniu sie z partnerem, czy on po prostu ma tak
        niewiele do powiedzenia?

Po drugie, istnieje naprawde wiele przewodnikow, ktore wlasnie zostaly napisane
        dla ludzi, ktorzy pierwszy raz jada do Nowej Zelandii. Wystarczy kupic i
        przeczytac.

W ostatecznosci podam link do interesujacej strony
        www.michal.aero/travel/nz/index.htm
        oraz do relacji moich przyjaciol z podrozy dookola swiata
        dziennik.endore.org
        troche glebiej mozna znalezc szczegolowy opis podrozy po Nowej Zelandii.
        • abere8 Peter 14.01.05, 01:00
          Nie, wiesz co, ja wiem, o co jej chodzi. Zreszta wytlumaczyla - jest wiele
          rzeczy, z ktorych nie zdajemy sobie sprawy, a ktore moga byc atrakcja dla
          obcokrajowcow w Polsce. I na tej samej zasadzie Nowozelandczyk moze pominac
          pare miejsc, ktore dla nas sa zupelnie egzotyczne.

Cudze chwalicie, swego nie znacie itd. :-)
          • peter2715626 Re: Peter 14.01.05, 01:43
            No tak. Wy jestescie z Venus, a ja jestem z Marsa. Ja bym kupil przewodnik i
            poczytal, bo jestem przekonany, ze tam jest wszystko napisane. Potem bym
            poszperal w sieci, bo akurat o Nowej Zelandii to sa tysiace stron www.

Ale plec piekna to woli pytac sie na forum pod tytulem Nowa Zelandia. I jeszcze
            ma nick kiwigirl, mimo ze tu jeszcze nigdy nie byla.
            • abere8 Re: Peter 14.01.05, 01:54
              peter2715626 napisał:

> No tak. Wy jestescie z Venus, a ja jestem z Marsa.

Bardzo madre stwierdzenie. Ja to sobie mniej wiecej raz dziennie powtarzam i
              zyje mi sie latwiej :-)

>I jeszcze ma nick kiwigirl, mimo ze tu jeszcze nigdy nie byla.

Do nicka to chyba ma prawo, jesli jej narzeczony to Kiwi, nie? ;-)

Pozdrawiam i chyba pojde na plaze :-)
              • kiwigirl Re: Peter 14.01.05, 16:02
                dzięki Abere za zrozumienia :-)
                faktycznie o to mi chodziło. A co do nicka trafiłas idealnie :-) wybrałam go
                sobie już bardzo dawno, na innym forum, zanim to o NZ powstało.
        • kiwigirl Re: co i gdzie warto obejrzeć - plan podróży na 2 14.01.05, 15:50
          wiesz peter, nie będe na te uszczypliwości odpowiadać równie uszczypliwie bo
          nie po to zaczęłam ten wątek.
          Starałam się wytłumaczyć czemu pytam tutaj - dlatego ze często osoba z danego
          kraju nie uznaje pewnych rzeczy za ciekawe, mimo iż obcokrajowiec za takie je
          uzna. Np. mój facet zdziwił sie ze chce jechac do któregoś z tych parków w
          których "wystepują przebrani Maorysi". On uważa to za tandete nieprawdziwą pod
          urystów własnie, a ja chciałabym obejrzec typowe tańce Maoryskie, rysunki na
          ciele itp. ot - taki przykład.
          Poza tym, fakt ze jade z Nowozelandczykiem nie jest równoznaczny z tym ze on
          wszystko zna. W NZ nie mieszka już dobre 10 lat, w tym czasie mogło się sporo
          zmienić. zresztą ja tez tak na prawde Polskę zaczęłam zwiedzać odkąd się znamy -
          przy okazji pokazywania mojego kraju jemu. Wczesniej były standardy - lato nad
          morzem lub na mazurach zima w górach, choć tez już od barzdo dawna te "wczasy'
          gł. ze względów pogodowych spędzam za granicą... tak więc zanim w kolejnym
          poście się zdiwisz czymś i skomentujesz... pomyśl, bo ludzie z reguły nie
          zadają pytań bez powodu!
          Co do przewodników -owszem są, kilka przeglądałam, nie zdecydowałam się jeszcze
          jaki kupić. Byc moze kupimy taki po angielsku - abyśmy mogli oboje korzystać.
          Ale jak wiadomo przewodnik przewodnikowi nie równy, stad pytam co warto
          zobaczyć. Aby wiedzieć - gdy przeglądam przewodnik - czy dana rzecz / miejsce w
          ogóle została w nim opisana, i zcy wystarczająco dokładnie, czy tylko
          wspomniana.
          A z komunikacją nie mamy żadnych problemów, Ale chyba starczy tych tłumaczeń.
    • kiwigirl Re: co i gdzie warto obejrzeć - plan podróży na 2 14.01.05, 16:05
      A tak w ogóle, to mam już liste miejsc do obejrzenia, a co do przewodników -
      często tak bywa ze coś w nich opisane jako atrakcja wcale fajne nie jest, a za
      to coś pięknego pominięto lub opisano zdawkowo. Tak zwiedzaliśmy Grecję -
      miejsca z przewodników często rozczarowywały, a za to te polecone przez innych
      zachwycały.
      szukam tez pomysłów tras (nie tylko samych miejsc). nie wiem na co ile czasu
      powinnismy przeznaczyć itp.
    • czesiek1 Re: co i gdzie warto obejrzeć - plan podróży na 2 16.01.05, 23:42
      -copia z forum SWIAT-
      Co warto zobaczyc?

1.Auckland-najwieksze miasto NZ.Zawsze zaczynac od informacji
      turystycznej,pomoga chetnie, otrzymasz mapy, daty ciekawych imprez, zorganizuja
      booking.Zwlaszcza latem niektore miejsca trzeba zamowic z kilkodniowym
      wyprzedzeniem np.plywanie z delfinami w Kaikoura.
      2.Bay of Islands.Russell i Paihia to male miejscowosci polozone nad cichymi
      zatoczkami z malowniczymi plazami.
      3.Coromandel Peninsula.
      Moje ulubione miejsce na Polnocnej Wyspie.Ciekawostka jest tutaj mala
      miejscowosc Hot Water Beach, gdzie na plazy maja swoje ujscia gorace zrodla,
      kopiesz sobie basenik i wygrzewasz cialko(Uwaga! niektore zrodelka maja bardzo
      wysoka temperature).Cathedral Cove i morski rezerwat przyrody.Jezeli
      interesujesz sie nurkowaniem to trafiles w dziesiatke jedno z lepszych miejsc
      tego typu na swiecie.Nie zapomni odwiedzic winiarni w Cooks Beach (Maja
      nietypowe , smaczne wina).Okolice sa naszpilkowane starymi kopalniami
      zlota.Coromandel to rowniez miejsce gdzie jeszcze rosna olbrzymie i stare
      drzewa Kauri (Square Kauri ma ponad 2000lat).Bedac w Whitianga warto wejsc na
      gore Castle Rock, opis widoku pozostawiam dla ciebie.
      4.Waitomo.
      Najwieksza i najpiekniejsza siec jaskin w NZ (dlugosc ponad 50km).Ciekawostki
      to:wspinaczka jaskiniowa, splyw podziemna rzeka, swiecace robaczki.
      5.Rotorua.
      Miasto i okolice to aktywne tereny sejsmiczne.Warto odwiedzic Whakarewarewa
      Thermal Area z najwiekszym gejzerem, Pohutu, 30m.Nastepna ciekawa thermal area
      to Waimangu, Waiotapu.
      Bedac w Rotorua warto odwiedzic park (przy miejskim szpitalu), ciekawa darmowa
      thermal area.
      To warto zanotowac nie znajdziesz tego ani w przewodniku ani tez w informacji
      turystycznej.Na drodze Rotorua - Taupo, przed miejscowoscia Waiotapu jest rzeka
      z goraca woda(termperatura w granicach 40 stopni).Jak trafic? Gdy po prawej
      stronie bedziesz mial male jeziorko a po lewej gore z czerwonymi skalami skrec
      w lewo w boczna droge, nastepne 3 km i bedzie parking w lesie, droga przez las
      zaprowadzi cie na miejsce.Kapiel tam to cos naj naj, rzeka, wodospady,palmy.
      Okere Falls-jezeli lubisz splyw gorska rzeka to to jest to.Po drodze jest kilka
      wodospadow a jeden ma 7 m wysokosci (najwiekszy wodospad na swiecie dla
      amatorow).
      6.Taupo.
      Craters of the Moon-ciekawe i darmowe,Huka Falls.
      7.Turangi.
      Tokaanu thermal Area - ciekawa i darmowa, Tongariro national Trout Centre
      rowniez wejscie darmowe.
      Polecam wejsc na gore Tongariro od strony polnocnej (droga Rangipo-Papakai)
      Krajobraz jak z innej planety, kratery, jeziora o roznych kolorach, gorace
      zrodla (mozna sie kapac w gorskiej rzece).
      To tylko kilka miejsc z Polnocnej wyspy a sa ich setki.
      Polecam ta strone jezeli cie interesuja szczegoly
      www.nzadventure.w.pl
      Tak wiec nie bede sie powtarzac, oto kilka miejsc ktore trzeba zobaczyc na
      Poludniowej Wyspie:
      1.Kaikoura-plywanie z delfinami(szkola liczaca w granicach 800 sztuk,wrazenia
      bedziesz opowiadal swoim wnukom)
      2.Akaroa-francuska miejscowosc, pieknie polozona.
      3.Lake Tekapo-maly kosciol -patronat pasterzy (kolor wody jeziora -amarald)
      4.Lake Pukaki z najwyzszym szczytem NZ Mount Cook.
      5.Benmore - las powyzej tamy (polecam).
      6.Dunedin-przejazd kolejka po wawozach Otago.
      7.Manapouri z Lake o tej samej nazwie oraz Doubtful Fjord .
      8.Manapouri -Milford Fjord (140km najpiekniej polozonej drogi jaka kiedykolwiek
      jechalem).Milford Fjord- nazywany osmym cudem swiata.
      9.Milford Track-uznana za najpiekniej polozona wedrowke piesza na swiecie
      (potrzeba 4 dni)Kropka nad "i" jest trzeci co do wielkosci wodospad swiata
      Sutherland Falls (ponad 800 m).
      10.Queenstown-swiatowa stolica pelnych wrazen sportow, jedno z najpiekniej
      polozonych miast w NZ .
      11.Wanaka z Lake Wanaka i Lake Hawea.
      12.Fox Glacier i Franz Josef Glacier-jedne z najwiekszych w NZ, latwe dojscie
      do glownej sciany lodowca (polecam grupowy spacer po lodowcu)
      13.Shantytown-wioska z czasow goraczki zlota.
      14.Kaiteriteri i Abel Tasman National Park-najwspanialsze plaze w NZ, kolor
      piasku zlotawo-brzoskwiniowy.
      15.Pupu Springs niedaleko Takaka-najczystrza woda swiata .
      16.Arthur's Pass, Haast Pass-jakie te Alpy piekne.
      Milego zwiedzania.
    • iza42 Re: co i gdzie warto obejrzeć - plan podróży na 2 28.01.05, 08:45
      kiwigirl napisała:

> No to lecimy :-))))
      > na Nowej Zelandii mamy 3 tygodnie, ale tydzień spedzimy w CHristchurch z
      > rodziną mojego faceta. Oczywiście na ten czas planujemy wypady "jednodniowe"
      > w najbliższej okolicy.
      > Poza tym zostają nam jakieś 2 tyg na zwiedzanie. zakładamy po rózno - tydzień
      > na północną i tydzień na południową wyspę. Zaczynamu z Christchurch, kończymy
      > na Auckland (stamtąd odlatujemy).
      > I tu mam do was wszystkich prośbę o pomysły na to co warto zobaczyć, może
      > jakieś sprawdzone trasy, info o ewentualnych biletach "na kilka atrakcji",
      > czy warto tam rezerwować jakies wycieczki, czy lepiej samemu auto wynająć i
      > jeździć?
      > Mój facet niby jest stamtąd, ale wiem sama jak to jest - jak on tu
      > przyjechał, to ja pewnych rzeczy wcale nie uważałam za atrakcje warte
      > pokazania, albo coś było "normalką" a nie atrakcją z mojego punktu widzenia.
      > A potem okazywało sie ze moje szczeście odkrywało jakies info w jakimś
      > przewodniku lub pisemku dla zagranicznych gości i pytał "czemu tu i tu
      > jeszcze niebyliśmy?".
      > Poprosze o rady rzeczy wartych zobaczenia z punktu widzenia turysty, dla
      > kogoś kto na NZ jeszcze nie był, i ciekawy jest wszystkiego :-)
      > będe wdzięczna!!!
      >
      Podam ci krotka propozycje trasy - chrischurch - Queenstowsn , Wanaka, Haast ,
      MIlford sound , potem na polnoc - Hokitika , Nelson , Picton - promem do
      Wellington , potem Taupo - mozna po drodze zahaczyc o Hawke's Bay , Rotorua,
      Bay of Plenty , Auckland - bardzo zapakowany program ale mozliwy do zrealizowania

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka