Dodaj do ulubionych

Timeline wynalzaki 10+

18.02.15, 20:37
Bardzo fajna, prosta i szybka gra polegająca na szacowaniusmile

W niewielkim metalowym pudełku mamy 108 małych (naprawdę małych) kart z ilustracjami jakiegoś wynalazku z jednej strony, a z drugiej to samo: czyli rysunek i nazwa + dodatkowo data.
Każdy z graczy dostaje 4 karty które kładzie przed sobą (z datą na dole, nie wolno jej podglądać). Pozostałe karty tworzą talię którą kładziemy na środku stołu. Odkrywamy pierwszą kartę z tali, tak by widać było datę. Tym samym rozpoczynamy budowę tzw osi czasu. Pierwszy gracz bierze jedną ze swoich 4 kart i kładzie ją obok karty początkowej. Jeśli uważa że zdarzenie na jego karcie było wcześniejsze niż to przedstawione na karcie osi czasu, kładzie swoją kartę po lewej stronie. Jeśli zaś uważa, że zdarzenie było późniejsze, kładzie kartę po prawej stronie. Po położeniu karty odwraca ją na drugą stronę, by data wydarzenia była widoczna. Jeśli karta gracza była ułożona prawidłowo (chronologicznie na osi czasu) to zostaje na miejscu z datą u góry, a tura gracza kończy się. Jeśli natomiast karta została położona źle, chowamy ją do pudełka a gracz dobiera nową kartę z talii i kładzie ją przed sobą (i znów ma 4 karty). Potem swoją kartę wykłada kolejny gracz i tak dalej. Gra kończy się w momencie, gdy któryś z graczy pozbędzie się wszystkich swoich kart, tzn zostanie pierwszym/jedynym w rundzie, który prawidłowo zagra swoją ostatnią kartę.
Gra jest naprawdę bardzo przyjemna i w dodatku (nie lubię tego słowa, ale no cóż) edukacyjna.
Wydarzenia przedstawione na kartach są różne, niektóre daty są doskonale znane jak np wynalezienie kinematografu, druku, bomby atomowej ale też przedstawione są np wynalezienie tubki na pastę do zębów czy plastikowych worków na śmieci, torowisk, gumki do zmazywania itp.
Ładne grafiki, tylko karty malutkie (ponoć w Cardline są "normalnej" wielkości). Świetne metalowe pudełko. Wcześniej, gdy dzieci były młodsze, byłam entuzjastką gier Haba, uwielbiałam ich gry m.in za metalowe pudełka i puszki. Cieszę się, że do naszej kolekcji "metalowej" Haby dołączył Rebel: Budowniczowie, Dobble, a teraz Timeline,

Liczba graczy: od 2 do 8, czas rozgrywki:ok 10 - 15 minut (ale wiadomo - im więcej graczy, tym dłuższa rozgrywka), wiek graczy: wg pudełka 8+. Dla mojej 8 letniej córki ta gra jest za trudna; nie potrafi oszacować kiedy jakieś wydarzenie miało miejsce, ma jeszcze za małą wiedzę i dokładanie kart w jej przypadku jest raczej przypadkowe. Za to 12 letni syn, miłośnik historii radzi sobie doskonale i gra bardzo mu się podoba Możliwe że po kilkudziesięciu rozgrywkach zapamiętamy daty (wszak kart jest tylko 108) i wówczas gra straci sens.. Na razie gra nam się świetnie.
Polecam jako grę imprezową, czy "szybką" familijną.

https://aros.pl/okladki/5/timeline-wynalazki.jpg
Obserwuj wątek
  • gosjana Re: Timeline wynalzaki 10+ 25.03.15, 22:31
   Czy to jest nowsza wersja tego wydania?
   www.rebel.pl/product.php/1,1203/24195/Timeline.html
   Graliśmy w nią na targach i bardzo nam się spodobała, nie kupiłam ze względu na wysoką cenę, ok 70zł i wielkie, kiepskiej jakości pudło.
   • sylwina76 Re: Timeline wynalzaki 10+ 26.03.15, 13:22
    Chyba nie. Timeline Wynalazki ma tylko 109 kart, Timeline "duże" 220 , oprócz kart wynalazków ma karty odkryć, wydarzeń historycznych, budowli i dzieł sztuki. I karty podobno są większe, nie można łączyć z innymi.
    • gosjana Re: Timeline: Nauka i odkrycia 29.10.15, 19:18
     premiera w połowie listopada
     • monix123 Re: Timeline: Nauka i odkrycia 08.12.15, 12:42
      11-latka dostała na mikołaja.I poleca bardzo smile Nawet powędrowała z właścicielką do szkoły i grali na przerwach. Wszyscy zachwyceni.
      • gosjana Re: Timeline: Nauka i odkrycia 08.12.15, 13:47
       W Timeline graliśmy zawsze na festiwalu Gramy. W końcu postanowiłam kupić. Gra w domu cieszy się wielkim powodzeniem, szczególnie u 10-
       łatki smile
       • sylwina76 Re: Timeline: Nauka i odkrycia 08.12.15, 15:03
        Dziś w końcu zamówiłam Naukę i odkrycia. Ciekawe, czy na kolejną część też trzeba będzie tak długo czekać.
        • sylwina76 Timeline Historia 07.12.16, 12:33
         Tekst linka
         Historia spodobała nam się najbardziej. https://1.bp.blogspot.com/-NYym2rWIgFk/V9wIyo9p1lI/AAAAAAAAP-4/aKWG7O17MdcOP9aSCWhN0uM4Qi-zJ7BDQCLcB/s1600/Timeline_Polska_KARTA5.jpg
         • mamachlopca1 Re: Timeline Historia 07.12.16, 18:12
          mój 11 latek ma historie, przyrode, dinozaury i wlasnie tego duzego w pudelku starego.on prosil na gwiazdke o wynalazki ale to chyba bez sensu skoro ma ten w puedlku?wciaz mam ten dylemat.a gre uwielbia!

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nie pamiętasz hasła lub ?

Nakarm Pajacyka