Dodaj do ulubionych

"Miłość ci wszystko wybaczy..."

25.04.15, 09:08
Co to jest miłość? Większość z nas utożsamia miłość z uczuciem - to błąd. Miłości towarzyszą uczucia, ale ona sama "to świadoma decyzja, żeby pójść ku innym i oddać się im." Phil Bosmans napisał-"Miłość znaczy kochać. Kocha się ludzi, a nie systemy , partie , struktury.' W miłości oddajesz siebie , a nie przedmioty." Jak głosi encyklopedia PWN w chrześcijaństwie, miłość to główna wartość moralna i jedna z trzech cnót oprócz wiary i nadziei. Jej wyrazem jest bezinteresowna służba dla innych. Moim zdaniem z tą bezinteresownością to nie tak. Wprawdzie niezwykle trudno jest wyartykułować dlaczego kogoś kochamy, ale kochamy właśnie "dlatego". W pieśni kościelnej kochamy Jezusa, bo On pierwszy pokochał nas. Kochamy Go , bo Bóg to miłość. Kochamy nasze dzieci, bo to są nasze dzieci. Kochamy góry, inni kochają morze , bo są to żywioły piękne i nieujarzmione , jak człowiek.itd.itd cnd.
Obserwuj wątek
  • grazkavita Co to znaczy kochać? 25.04.15, 13:22
   M Quoist daje takie rady młodym ludziom, jak uczyć się kochać:" To uszanować siebie i szanować innych, aby być zdolnym do głębokiego poszanowania ciała i osobowości drugiego człowieka.To zdobyć siebie , by móc siebie dać drugiemu, to otworzyć się na innych i przyjąć innych, rozumieć innych, wymieniać siebie z innymi, by móc przyjąć drugiego trzeba zjednoczyć się z Bogiem, by móc z Bogiem zjednoczyć się z drugim..Dorastający chłopcze i dziewczyno jeśli chcecie się nauczyć prawdziwej miłości, uczcie się miłości kochając wszystkich swoich braci - ludzi." Miłość to akt dynamiczny, który dojrzewa cały czas. Quoist pisze o małżonkach, że muszą się poślubiać codziennie. Porównuje miłość do jazdy samochodem, w której cały czas trzeba uważać na drogę i kierować pojazdem , aby z niej nie wypaść. Równocześnie głosi on, że miłość do drugiego człowieka jest wieczna, że jeśli go kochasz, to będziesz go kochać takim jakim jest i takim jakim będzie, bez względu na to co zrobi...Miłość poza tym jest "czysta", nie jest grzeszna. Grzech to brak miłości, albo niedostateczna lub zła miłość. O przykładach miłości w następnym odcinku.
   • grazkavita Człowiek , który kocha. 25.04.15, 18:32
    Pewna przypowieść głosi, że dwie kobiety twierdziły, że są matkami pewnego dziecka. Sędzia kazał rozpołowić dziecko i dać jego połówkę każdej z nich. , wtedy prawdziwa matka bez namysłu natychmiast się jego zrzekła ratując mu w ten sposób życie. Kochająca matka nigdy nie skrzywdzi swego dziecka i pozwoli mu na samodzielne życie. Przepiękne świadectwo miłości opisał Ernest Hemigway w "Komu bije dzwon". Najpierw zauroczenie:"Patrzał na Marię , która szła w słońcu dużymi krokami, radosna w rozpiętej pod szyją zielonkawej koszuli.Ma ruchy źrebięcia - pomyślał - czegoś takiego się nie spotyka. Takie rzeczy się nie zdarzają." Po wielu wspólnych chwilach stwierdza , że ją kocha:"Kocham cię tak jak wolność i godność i prawo każdego człowieka do pracy i do tego żeby nie być głodnym. Kocham cię tak jak Madryt któregośmy bronili i jak moich kolegów , którzy zginęli" Maria nie jest dla niego tylko obiektem pożądania , ale wszystkim tym co jest dla niego ważne. Mając ją u swego boku czuje wszystko to co kocha i otwiera się na cały świat. , a nie odizolowuje się od niego. I wreszcie rażony w walce , ratuje dziewczynę poświęcając swoje życie:" Słuchaj mnie uważnie, króliczku - mówił.Wiedział, że trzeba się bardzo spieszyć i pocił się mocno, ale to musiało być powiedziane i zrozumiane - Teraz odjedziesz. Ale ja pójdę z tobą. Póki jest jedno z nas , jesteśmy obydwoje. Rozumiesz?" Tak więc miłość to nie tylko uczucia, ale nasza świadomość zespolenia się i oddania się drugiej osobie. Jacy jesteśmy gdy kochamy? Bosmans pisze:"Możesz być najuboższym , najsłabszym i najgrzeszniejszym wśród ludzi, ale jeśli masz miłość - możesz żyć. Możesz być przygnębiony zawodem, niepowodzeniem, choroba, jeśli masz miłość możesz się ostać.Możesz nie posiadać nawet wielkiego domu, tylko skromny dach nad głową, jeśli masz miłość wszędzie je4stes u siebie. Możesz nie mieć żadnej posiadłości ani konta w banku, jeśli masz miłość jesteś bardzo bogaty. Jeśli w Tobie jest miłość masz serce , masz Boga." Jednym słowem jesteś bogaty we wszystko i jesteś szczęśliwy. Masz szacunek dla drugiego człowieka i czas dla innych tzn. , że na prawdę kochasz.Natomiast jeśli nie masz czasu dla nikogo, bo jesteś zajęty "swoim kochaniem "to nie jest to prawdziwa miłość.Człowiek prawdziwie kochający jest pewny siebie, tak jak w piosence Agnieszki Osieckiej " Ona już wie, już ma taką pewność" Quoist pisze, że prawdziwa miłość daje wolność, bo uwalnia od rzeczy i od samych siebie.. Miłość do Boga powoduje , że nie żałujemy przeszłości, nie boimy się przyszłości, bo mamy do Boga bezgraniczne zaufanie.Miłość do drugiego człowieka nie polega na zaufaniu, raczej na zaakceptowaniu jego wad o których wiemy. Staramy się, aby je usunął, ale jesteśmy cierpliwi, współczujący i delikatni. Nie zawłaszczamy nim i niczego nie nakazujemy, jedynie pomagamy mu zobaczyć właściwa drogę, odnaleźć ją w sobie.Życzę Wam prawdziwej miłości, jeśli będziecie kochać to będziecie bogaci i niczego Wam nie zabraknie!

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka