Dodaj do ulubionych

4 zasady zarządzania czasem

22.05.15, 20:23
Spytacie mnie dlaczego mamy zarządzać własnym czasem? Doba ma i tak tylko 24 godz. i nie będzie mieć więcej.... Otóż nauka zarządzania czasem jest po to aby być szczęśliwym! Tylko wtedy , gdy będziemy mieli czas na realizowanie własnych celów, gdy będziemy świadomi naszych możliwości - tylko wtedy będziemy szczęśliwi! Beniamin Franklin powiedział:' Kochasz życie? Tedy nie marnuj czasu , bo właśnie z niego życie się składa!" Tymczasem bardzo często dopada nas uczucie bezradności ponieważ tracimy kontrolę nad własnym życiem. Nie mamy czasu dla rodziny , na własne hobby, przytłaczają nas kłopoty w pracy i wysokie rachunki do zapłaty. Jednym ze sposobów uzyskania kontroli nad własnym życiem jest umiejętność zarządzania czasem. Jak pisze Brian Tracy;" Im ktoś bardziej umiejętnie kieruje własnym czasem, tym czuje się szczęśliwszym i pewniejszym. Ma silne poczucie własnej wartości.Uważa , że jest kowalem swojego losu, cechuje się lepszym samopoczuciem. Pozytywnie spostrzega świat i charakteryzuje się silniejszą osobowością.". Trzeba sobie tutaj uświadomić, że nasze samopoczucie będzie się przekładać na naszą wydajność w pracy i w domu. Zatem mamy tu do czynienia ze swego rodzajem sprzężeniem zwrotnym... Warto się przekonać do wcześniejszego wstawania i planowania na piśmie dni i tygodni po to aby zyskać dla siebie i rodziny 2 godz. więcej czasu każdego dnia!Nie będzie ci lekko zrobić zakupy przed pójściem do pracy, albo pod koniec dnia usiąść i zaplanować na piśmie dzień następny ( to co mamy w myślach jest marzeniem , to co napiszemy jest planem), jeśli nie będziesz przekonany co do słuszności tego postępowania, a nie przekonasz się , że warto wstać wcześniej jeśli tego nie zrobisz... Najczęściej pobłażamy sobie myśląc , że droga do szczęścia prowadzi przez unikanie pracy i wylegiwanie się jak najdłużej w łóżku. Nie ma nic głupszego!Najbardziej efektywni ludzie wstają wcześnie, mają zaplanowany dzień, a w pracy wiedzą dokładnie co mają robić i koncentrują się na osiągnięciu tego celu. I to właśnie tacy ludzie maja na wszystko czas! Zapewniam cie , że nie są z innej gliny ulepieni... Najprostszym sposobem na zaplanowanie sobie czasu jest metoda 45 teczek.Koszt niewielki , a korzyści ogromne! 45teczek pozwala nam, zaplanować wszystkie dni w danym miesiącu (31), 12 miesięcy w obecnym roku i rok następny , oraz kolejny... Nie zapomnisz o niczym jeśli wszystko wynotujesz i będziesz brał pod uwagę!
Obserwuj wątek
  • grazkavita Re: 4 zasady zarządzania czasem 23.05.15, 18:19
   W 1895 roku Vilfredo Pareto włoski ekonomista odkrył prawo ekonomii, które jest ciągle aktualne zarówno w skali globalnej jak i w wymiarze pojedynczej jednostki np. gospodyni domowej. W każdym kraju 20% obywateli (kluczowa mniejszość) generuje 80% produktu PKB a 80% obywateli (trywialna większość) generuje tylko20% produktu. Powszechnie znana reguła 20/80 dowodzi także, że20% klientów w sklepie zostawia w kasie 80% gotówki, a 20% towaru generuje 80% sprzedaż. Dla gospodyni domowej , która w ciągu dnia ma do wykonania 10 różnych spraw, najważniejsze jest to aby wykonała 2 o największym znaczeniu, bo wtedy ma za sobą 80% wykonanej roboty. Starając się o pracę narzekamy, że nie ma jej, a zapominamy , że od nas w 80% zależy to czy ją znajdziemy... Zatem zgodnie z tą regułą wystarczy w ciągu dnia zrobić dwie najważniejsze rzeczy, aby mieć niezłą wydajność.! Tymczasem człowiek ma tendencję do do zaczynania od najmniej istotnych spraw, które nie wiedzieć czemu mnożą się przed nami jak króliki na wiosnę i pod koniec dnia jesteśmy przygnębieni , bo nic konkretnego żeśmy nie zrealizowali. Gdybyśmy zapłacili bieżące rachunki i ustalili termin ślubu, to wtedy już w południe byśmy czuli się spełnieni, a do wieczora zostało jeszcze tyle czasu, że starczy na wykonanie reszty! Ale już w południe mamy 2 razy więcej chęci do życia niż wczoraj... Co zatem jest ważna sprawą? Jeśli wypiszesz sobie owe 10 spraw na dany dzień to z łatwością dwóm dasz literkę A , kilka spraw będzie takich na B , a resztę możesz śmiało zostawić na jutro bo będą miały C i niekoniecznie trzeba je dzisiaj wykonać (jeśli w ogóle trzeba)... To jest właśnie niezwykle prosta metoda A B C .Ważne sprawy poznajemy po tym , że załatwienie ich rzutuje na przyszłe nasze życie, natomiast sprawy błahe nie mają znaczenia dla naszej przyszłości. Nikt nie będzie pamiętać jaki film "leciał" dziś w telewizji, ale jeśli w porę naprawisz dach i zaoszczędzisz kilka tysięcy to możesz wyjechać z rodziną na wakacje , które zapamiętacie do końca życia! Jeśli cię przyjmą do pracy , bo dobrze wypadłeś na rozmowie kwalifikacyjnej, być może będziesz ją miał też do końca życia. Rzeczy ważne pamięta się jutro za miesiąc i za rok . Mało ważne to takie , które się szybko zapomina...cnd.
   • grazkavita Matryca zarządzania czasem S. Coveya. 24.05.15, 18:39
    Według S. Coveya , aby dobrze zarządzać czasem trzeba wziąć pod uwagę 4 "generacje". 1 - tworzenie zapisków (np. metoda 45 teczek). 2 - stanowią ja kalendarze i terminarze. 3 - tworzą działania z ustaleniem priorytetów(metoda Pareto, czy A B C ). 4 - ostatnia opiera się na zarządzaniu samym sobą! Powinniśmy w tym punkcie skupić się na osiąganiu rezultatów, a nie na rzeczach lub czasie.. Ekonomista ten stworzył matrycę zarządzania czasem z której wynika, że możesz przechodząc do poszczególnych obszarów matrycy poprawić lub zdecydowanie pogorszyć swój los. Covey podzielił nasze działania i umieścił je w swojej matrycy według wzoru:

    Pilne Niepilne
    i ćwiartka II ćwiartka

    W Aktywność: Aktywność:
    A - kryzysy - zapobieganie
    Ż - sprawy naglące - budowanie związków
    N - zadania opatrzone - szukanie nowych możliwości
    E datą realizacji - planowanie, rekreacja

    IIIćwiartka IV ćwiartka
    N Aktywność: Aktywność:
    I - niektóre telefony - codzienne zapracowanie
    E - pewne korespondencje - pewne korespondencje
    W - niektóre spotkania i telefony
    A - popularna aktywność - przyjemności
    Ż
    N
    E

    Jeśli jesteś w I ćwiartce to odczuwasz ciągły stres, "wypalanie", zarządzanie kryzysami, ciągle musisz zajmować się" gaszeniem" pożarów.W tej ćwiartce długo nie wytrzymasz. Albo więc "zaciśniesz zęby" i zaczniesz postępować zgodnie z regułą Pareto co pozwoli ci przejść do ćwiartki II, albo "spasujesz " i trafisz do ćwiartki III, a następnie do ćwiartki IV.

    Jeśli jesteś w drugiej ćwiartce masz wizję przyszłości. Wszystko jest pod kontrolą. Jesteś zdyscyplinowany i napotykasz na swojej drodze tylko drobne kryzysy. Oby tak dalej!

    Ćwiartka III zagości ludzi krótkowzrocznych, pozbawionych celów i bezradnych wobec losu, choć usiłujących zarządzać swoimi kryzysami.

    Ćwiartka IV jest zbiorowiskiem osób kompletnie nieodpowiedzialnych, zależnych od innych ludzi u których darmo by szukać jakieś efektywności.

    Sam widzisz jak ważne jest być w odpowiedniej ćwiartce i nie lekceważyć sobie własnego stosunku do czasu jaki jest nam dany. A więc życzę ci aby każdy twój dzień był zaplanowany i abyś go zaczynał od załatwienia najważniejszych dla ciebie spraw. Abyś był w II ćwiartce Coveya i miał czas dla rodziny i na swoje hobby!

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka