Dodaj do ulubionych

Jak wyznaczyć sobie dobry cel?

31.05.15, 11:09
Po co mamy to robić? Zapytacie , skoro żyje nam się całkiem nieźle i mamy wszystko co nam potrzeba - powiedzą jedni. Po co mi jakiś cel skoro nie mogę zwiać koniec z końcem i nic mi się nie udaje? - powie inny...Ci pierwsi często marnują swoje życie na przyjemności, a potem płaczą do poduszki, bo uświadamiają sobie, ze ich życie nie ma sensu i choćby mieli jeszcze jeden dodatkowy miliard i zafundowali sobie wycieczkę w kosmos to i tak to im szczęścia nie da....Ci , którzy nie wierzą, że im się cokolwiek uda i zmienili swoje życie na bezsilne trwanie, tez są głęboko nieszczęśliwi...Otóż jedną i chyba najważniejszą przyczyną dla której człowiek powinien wyznaczać sobie cel jest uzyskanie równowagi między swoja pokora, a swoim bałwochwalstwem... Dajcie sobie powiedzieć , ze szczęście i polega na tym , ze mamy drogę, która warto podążać - dobry cel. To właśnie on ratuje życie niedoszłym samobójcom, to on nadaje naszemu życiu sens!Kiedy go znajdziesz to osiągniesz równowagę w swojej pewności siebie i nie będzie się liczyć dla ciebie"bycie najlepszym lub lubianym", ale Twój cel. Profesor Wiliam Damon definiuje cel jako"stabilną i ogólną intencję osiągnięcia czegoś, co z jednej strony ma dla nas znaczenie, a z drugiej wpływa również na świat poza naszym "ja" ".

Najpierw jednak dobrze jest uświadomić sobie cele podstawowe każdego człowieka: 1 - Ty i twoi najbliżsi musicie być bezpieczni (mieszkanie, jedzenie itp.) bez tego żaden cel nie ma prawa bytu, jeśli Twoje dziecko jest głodne, to nakarmienie go jest bardzo dobrym celem!, który wystarczy za wszystkie inne ! 2 - Jesteśmy istotami społecznymi w związku z tym musisz przynależeć do pewnej grupy społecznej, jeśli Twój kraj jest w niebezpieczeństwie, to obrona jego przed wrogiem stanowi bardzo dobry cel i wcale nie potrzeba innego! 3 - Jeśli to co robisz pozwala ci uzyskać uznanie w oczach innych, np.jesteś dobrym rzemieślnikiem i Twoje wyroby cieszą się popularnością i dajesz swoja praca dużo dobra dla innych , to nie potrzeba niczego więcej , chyba, że zamiast dobra dajesz ludziom tylko przyjemność, tak jak to robiła niejedna aktorka...Pamiętaj , przyjemność sama w sobie nie jest grzechem , ale dawanie jej musi mieć swoje granice... 4 - Masz potrzebę szacunku, powinieneś być szanowany przez swoich pobratyńców , czuć swoją godność i jej strzec jak oka w głowie! Bóg, Honor i Ojczyzna - obrona tych wartości jest celem godnym naśladowania! 5 - Każdy człowiek żyje po to aby odnosić sukcesy! Ciesz się nawet małymi sukcesami jak np. dobrze wysprzątany pokój, lub ugotowanie smacznego i pożywnego obiadu dla rodziny! Bycie dobrą gospodynią domowa jest dobrym celem! Sprawdź proszę czy są zaspokojone Twoje podstawowe potrzeby współczesnego człowieka: bezpieczeństwa, przynależności, uznania, szacunku i sukcesu! Bez tego ani rusz! cnd.
Obserwuj wątek
    • grazkavita Metody wyznaczenia sobie celu. 31.05.15, 17:22
      Nie jest to wcale takie proste: wyznaczyć sobie dobry cel, wiedzieć do czego mamy zdążać i co należy w życiu osiągnąć? Ponieważ nasza podświadomość rejestruje wszystko co kiedykolwiek może nam się przydać, zatem warto się jej spytać o tą podstawową w życiu rzecz. Robi się to zgodnie z metodą tzw. szybkiej listy. Po prostu trzeba usiąść i napisać co chcesz aby się wydarzyło w ciągu najbliższych lat w Twoim życiu? Twoja świadomość oczywiście odmówi wykonania tego polecenia od razu bez żadnych przygotowań ,ale Twoja podświadomość na takie polecenie jest przygotowana i przed Tobą na papierze wyłoni się dobry , zgodny z wszelkimi regułami cel, Twój cel. Być może spodziewany przez ciebie, ale może być tak , że nie miałeś świadomości tego co jest dla ciebie na prawdę ważne...

Innym sposobem na wyznaczenie sobie celu jest wyobrażenie sobie, że się wygrało milion złotych w totka. Trzeba sobie wtedy zadać pytanie cobym zaczął robić, co bym kupił, z czego bym zrezygnował, jak by wyglądało moje życie gdybym dysponował dużymi środkami? Wyobrażając sobie , że jesteśmy bogaci odsuwamy na dalszy plan nasze uczucie bezradności wynikające z małych rozmiarów naszego portfela. Możemy teraz śmielej spojrzeć na to co tak na prawdę chcemy, czyli łatwiej jest nam namierzyć dobry cel... Tu chciałabym was uświadomić, że zgadzam się całkowicie z tym co powiedział Arnold Schwearzeneger: " Umysł wyznacza granice. Jeśli wyobraźnia podpowiada, że coś można uczynić, to rzecz rzeczywiście jest możliwa - jeśli tylko ktoś w to wierzy z całym przekonaniem!"

Następnym sposobem na wyznaczenie sobie celu jest wyobrażenie sobie własnej bibliografii...Kim ty właściwie chciałbyś być i co uczynić w swoim życiu? Co będą mówić o Tobie Twoje dzieci jak Ciebie już nie będzie? Co chcesz po sobie zostawić?

Jak już nasz cel jest mniej więcej określony , musimy sprawdzić czy ma dobre cechy:
      Cel powinien być realny. Możesz marzyć , że fruwasz, ale celem w życiu to nie jest. Natomiast jak zapragniesz być pilotem , to to jest cel!
      Cel musi być ambitny. Jeśli chcesz mieć rurkę z kremem , tonie jest ona twoim celem , ponieważ starczy aby ktoś zaproponował ci kino , a rurka z kremem idzie na dalszy plan. Nawet jeśli będziesz ją już miał to nic ona w twoim życiu nie zmieni...Znam natomiast niejednego łakomczucha , który założył cukiernię, bo uwielbiał"słodkie"...Ale on wyprodukował tysiące rurek z kremem i śmiało można powiedzieć, że posłodził życie wielu osobom. Podsumowując: mało ambitne cele mogą nigdy nie być zrealizowane, a ambitne cele wyzwalają w nas ogromny potencjał i mimo , że trudno je zrealizować są dla człowieka prostą drogą do szczęścia.
      Cel musi być wymierny. Nie wystarczy powiedzieć sobie :będę szybko biegać, ale trzeba sobie powiedzieć, że 100m pokonam w 12 sek. Nie zakładamy , że kupimy sobie mieszkanie, tylko , że kupimy mieszkanie 3 pokojowe o metrażu 150 metrów w takiej a takiej lokalizacji i o takim a takim standardzie...Pamiętaj : bardzo trudno trafić w cel , którego się nie widzi!
      Cel musi być określony w czasie. Nie miejmy celów bez wyznaczonego terminu ich realizacji, bo może się okazać , że nigdy do nich nie dojdziemy...Niech to będzie realny termin, ale termin z którym się liczysz, który rozbijesz na poszczególne etapy, aby krok po kroku się zbliżać do realizacji swego planu...
      Cel powinien być elastyczny. Nie zakładaj , że Twój dom będzie kosztować 150 tys. zł., bo może się okazać, że kosztuje 200tys zł...Tu uwaga do tych co biorą kredyty: nie bierzcie kredytów bez pewnej nadwyżki, bo może się okazać , że zabraknie wam pieniędzy na wykończenie dzieła i nie będzie ono mogło przynosić spodziewanych korzyści, a kredyt trzeba spłacić...
      Cel powinien być ekologiczny i nie mam tu na myśli ochrony środowiska...Mam na myśli twoja hierarchię wartości , twoje przekonania. Jeśli cel będzie powodować u ciebie dysonans to nie jego realizacja zamiast szczęścia da ci uczucie porażki!
      Cel oczywiście musi być pozytywny...Kiedyś ktoś chciał drugiego namówić na jakiś niecny czyn. Namawiacz powiedział:zrobimy tak, że nikt się o tym nie dowie! Na to ten drugi: to nic , że inni nie będą o tym wiedzieć, ja będę to wiedział! cnd.
      • grazkavita Co przyspieszy, a co opóźni osiąganie celu? 31.05.15, 19:59
        Wielu ludzi myli cel z marzeniem. Prawdziwy cel to coś do czego dążymy mając w ręku plan jego realizacji , a marzenie jest co najwyżej w naszej głowie i może , a nie musi przerodzić się w prawdziwy cel...Wniosek nasuwa się sam:aby mieć cel musimy go zapisać i ułożyć plan jego realizacji, inaczej pozostanie on tylko naszym marzeniem...Druga rzeczą konieczną do realizacji naszego celu jest jego wizualizacja czyli wyobrażenie tego do czego dążymy w najdrobniejszych szczegółach. Napiszę nawet więcej afirmacja jego jako już rzeczy dokonanej. Brian Tracy twierdzi i ja się z nim zgadzam , że istnieje prawo umysłu i zasada wiary.Prawo umysłu mówi, że myśli stają się przedmiotami. Odmalowując co i rusz wizję celu we własnej świadomości, zaczynasz coraz mocniej wierzyć , że cel jest osiągalny.Gdy takie przeświadczenie wzrasta, wymarzony cel nabiera realnego, fizycznego kształtu - czasem znacznie szybciej niż sądzimy. Zasada wiary głosi: To w co wierzysz z całym przekonaniem staje się twoja rzeczywistością. Nie wierzysz w to co widzisz, tylko widzisz to w co już uwierzyłeś. Między siłą wiary w to, że zamierzenie jest wykonalne , a czasem jego realizacji istnieje bezpośredni związek...
        Następnym faktem przyspieszającym osiągnięcie celu jest wzięcie pełnej odpowiedzialności za jego realizację. Gdy prosimy o wsparcie to prawie na pewno go nie otrzymamy. Natomiast gdy bierzemy sprawy we własne ręce to wtedy nie dość , że mamy nad wszystkim kontrole to jeszcze otrzymujemy pomoc od innych. Dam przykład. Pewien farmer widząc jak woda zalewa mu pola zaczął namawiać ludzi z wioski aby wspólnie usypać tamę. Nikt nie chciał mu pomóc, a woda szła...Wtedy zaczął na oczach całej wioski sam robić wał, nie mając w pojedynkę z szalejącym żywiołem żadnych szans! Nagle jego przyjaciel chwycił za łopatę, potem zrobili to następni i w sumie uratowali swoje pola. Nie stało by się to gdyby nie desperacka postawa farmera, który wziął odpowiedzialność za ten czyn. Nie muszę chyba dodawać, że wiara w powodzenie naszego przedsięwzięcia i codzienne czynienie kolejnego kroku zblizajacego nas do celu ma kolosalne znaczenie...

Co może opóźnić osiągnięcie celu? Ludzie dają sobie zwykle za mało czasu i myślą , że nie napotkają na żadne przeszkody. Tymczasem są w dużym błędzie , bo zwykle jest na realizację celu przeznaczony zbyt krótki czas, a po drodze zawsze napotyka się nieprzewidziane przeszkody!!! Wielki mąż stanu Bismarck miał zawsze przygotowany zapasowy plan tzw. plan B. Ty tez miej zapasowy plan, bo życie lubi zaskakiwać! Ludzie są tylko ludźmi, a maszyny lubią się psuć! Nie piszę tutaj o złośliwościach losu, tylko o tym, że życie nie biegnie jak wskazówki w zegarku, jeśli pada deszcz nie umyjesz okien, jeśli spóźnisz się na pociąg do warszawy to na czas tam nie zajedziesz inaczej niż samochodem...Nie potrzebujesz myć okien , jeśli wykorzystasz ten czas na mycie wewnętrznych drzwi. Gdy ujrzysz korki na mieście , przesiadasz się do tramwaju i jeśli odpowiednio wcześnie wyszedłeś zdążysz na pociąg.Trzeba jednak o tym wcześniej pomyśleć i mieć plan B. Innym niebezpieczeństwem jest pośpiech, który najczęściej dopada nas pod koniec realizacji naszego planu. Chcemy zdążyć na czas, a gdy się człowiek spieszy to się diabeł cieszy...Pracujmy równym tempem , to niczego nie sknocimy i nie będzie potrzeby wracania na poprzedni etap , by coś naprawić. Pomyłki i zaniedbania czasem bardzo drogo kosztują!!! Naszym wrogiem jest również chęć robienia kilku rzeczy na raz. W rezultacie wykonujemy naszą pracę niechlujnie , robimy dużo błędów i tracimy nie tylko czas, ale i nerwy, a często pieniądze. Wystrzegaj się chaosu, planuj i wykonuj każdy punkt sumiennie i do końca.
        Życzę Wam abyście zawsze mieli dobre cele i je osiągali i byli z tego dumni!
        • grazkavita Metoda osiagnięcia sukcesu - Dyna psyc 01.10.15, 10:39
          Wiąże się ona z wykorzystaniem naszej podświadomości i ma na celu takie wzmocnienie naszej motywacji, aby cel do którego dążymy został jak najszybciej osiągnięty.
          Składa się z trzech odmiennych procedur, które przy zastosowaniu ich przez dłuższy czas dają niezłe efekty. A mianowicie: z dziennych deklaracji, super sugestii i wykorzystania naszego prywatnego komputera w mózgu.
          Dzienne deklaracje to nic innego jak spisanie swoich wszystkich celów w czasie teraźniejszym. Chodzi tu zarówno o cele materialne i właściwości naszej psychiki, które tez trzeba starać się kształtować.Niektóre zdania trzeba ciągle powielać, a inne ulegają w czasie zmianie, bo przecież nie ma co pisazymś co już się stało, a wypada napisać o tym czego nam brakuje do szczęścia.Zaraz mi powiecie:"Ja nie będę niczego pisać, bo nie mam na to czasu". Twoja sprawa i Twoje życie, jak nie masz na nie 10 minut czasu dziennie , to trudno...Ktoś bardzo mądry napisał:" Większość ludzi jest zbyt zajęta zarabianiem na życie, by móc naprawdę robić pieniądze."Trzeba więc te nasze deklaracje pisać co najmniej co 3 dni i czytać codziennie rano i wieczorem na głos , wyobrażając sobie osiągnięty cel np. wziąć rachunek za prąd do ręki i wyobrazić sobie na nim stempel pocztowy. Nie chcę się tu powtarzać , więc zakładam , że Wiecie jaki powinien być cel. Deklaracja powinna brzmieć następująco:
          Każdego dnia , gdy wypełniam tą procedurę , staje się bardziej efektywna i bardziej zdolna do działania bez ograniczeń. Wypełnianie moich celów musi być wolne od nieprzyjaznych uczuć w stosunku do innych osób. Jestem przyjacielska i powszechnie lubiana osobą , mój sukces jest i tak zagwarantowany i nie wymaga pognębienia żadnej innej osoby. Przeciwnie: to raczej ja zobowiązana jestem do pomocy innym bez potrzeby mówienia o moich dobrych uczynkach. Jestem człowiekiem sukcesu od dzisiaj zrywam ze swym obrazem jaki wyrobiłam sobie w dzieciństwie. I tu możesz opisać co chcesz posiadać i jaki chcesz być.Przedmioty(np samochód) muszą być szczegółowo opisane tak abyś mógł je sobie wyobrazić.
          O super sugestiach już napisałam, podobnie jak opisałam działanie komputera , który mamy w głowie , w rozdziale o naszej podświadomości.
          Kto chce niech spróbuje, nie będzie żałować! Jutro Wam napisze o dyna psyc dla chrześcijanina.
          • grazkavita Chrześcijańska metoda Dyna Psyc 02.10.15, 13:26
            Jeżeli jesteśmy ludźmi wierzącymi to ta metoda może być pomocna tylko pod tym warunkiem, że w swoich założeniach będziemy zakładać: zbawienie jako główny cel naszego życia , wiarę i ufność w Boga, którego "decyzje" choć dla nas nie do końca zrozumiałe są słuszne. Nadto chrześcijanie zakładają, że zło , które nie pochodzi od Boga, Bóg potrafi tak przemienić aby w efekcie służyło człowiekowi. Jeśli ktoś zostanie pobity i okradziony, to mimo swojej klęski, Bóg potrafi obdarzyć taka osobę swoimi łaskami , które doprowadza owego nieszczęśnika do poczucia szczęścia jeszcze w życiu doczesnym.
            Dyna Psyc składa się z tych samych części, ale ulegają one koniecznej modyfikacji.
            Dzienne deklaracje można pisać i czytać zaraz po porannej modlitwie.A więc: Panie Boże dzięki Tobie staje się bardziej efektywna i bardziej zdolna do działania bez ograniczeń. Wypełnianie moich celów jest wolne od złej woli w stosunku do innych osób - moich braci.Jestem przyjacielską i powszechnie lubiana osoba. Moje zbawienie zależy ode mnie i od Ciebie Panie i nie wymaga pognębienia żadnej innej osoby . Przeciwnie to raczej ja zobowiązana jestem do pomocy innym bez potrzeby mówienia o moich dobrych uczynkach. Jestem człowiekiem sukcesu od dzisiaj, zrywam ze swym obrazem , który wyrobiłam sobie w dzieciństwie, bo bezgranicznie Ci ufam. Kto ma tak wspaniałego Ojca czuje się bezpieczny. Odważnie staje na przeciw celom osiągając je przez to łatwiej.Dzięki Tobie Duchu Św potrafię... Mam... Z szacunku do Twojego dzieła Panie jakim jest moje ciało , dbam o nie...Na koniec możemy podziękować Bogu za wszystkie dary, również te w postaci "krzyża" (choroby, udręki itp) Udowodniono bowiem , że wyrażanie dziękczynienia za krzyż , często powoduje ulgę, a czasem nawet zniknięcie problemu.
            Super sugestie czynimy w tych samych warunkach, ale dokonujemy ich modląc się do Pana Boga .Układamy podobnie pełna sentencję np: Panie Boże dopomóż mi abym była łagodna i cierpliwa do swoich dzieci W czasie obniżonej wiadomości powtarzamy kilka razy: jestem łagodna i cierpliwa! (Dobry sposób dla rodzica, któremu "puszczają" nerwy i za często krzyczy na dzieci, albo o zgrozo je bije.)
            Problemy rozwiązujemy podobnie za pomocą naszego komputera w mózgu. Na początku próbujemy rozwiązać je na piśmie(zawsze tylko jeden problem), a potem prosimy Ducha Św o pomoc i o nim zapominamy.Po pewnym czasie nagle pojawia się natchnienie , jak należy w danym przypadku postąpić i wierzcie mi jest to najlepsze rozwiązanie.
            W czasie "cichej kuracji" oddajemy wszystkie sprawy Bogu, wyciszamy się i po chwili gdy otworzymy oczy jesteśmy już gotowi do działania często dokładnie wiedząc co i w jakiej kolejności zrobić...Oczywiście może nam się to nie udać za pierwszym razem i nie będziemy umieli "zrzucić" naszych kłopotów i oddać je Bogu... Na to tak jak na wszystko trzeba treningu i cierpliwości...Jedno jest pewne Bóg nigdy Ci nie daje za dużo rzeczy do zrobienia, to człowiek często ze swej zachłanności pragnie więcej niż mu potrzeba do pełni szczęścia...Powodzenia!
    • parafianka30 Re: Jak wyznaczyć sobie dobry cel? 17.11.15, 11:52
      bardzo dobre spostrzeżenie na temat znajdowania swojego celu w życiu, poza tym dla chcrześcijan celem jest osiągnięcie zbawienia , zapraszam na stronę www.TwojaParafia.pl żeby podzielić się swoimi myślami , są także blogi o różnorodnej tematyce można spróbować przekazywać innym swoje dobre słowo, motywujące treści.
      • grazkavita Cele człowieka 26.03.16, 19:10
        Cel główny. Dla chrześcijanina to dążenie do świętości a w efekcie końcowym do zbawienia.Agnostyk dąży do pełni swego człowieczeństwa, a więc chce brać udział razem z innymi ludźmi w opanowaniu świata i pozostawieniu po sobie dobra. Pozostawienie po sobie czegoś na Ziemi jest też w końcu pewna formą nieśmiertelności...

Oprócz celów głównych są pomniejsze o których pisałam, a więc
        - jako dziecko naszym celem jest wszechstronny rozwój i nauka, a także pomoc rodzicom.Posłuszeństwo w ramach doskonalenia się. Jeśli Bóg lub Twoje przymioty każą Tobie obrać zawód piekarza, a rodzice chcą byś został prawnikiem, masz obowiązek zostać piekarzem!

- jako dorosły masz mieć władzę nad swoim życiem, aby móc pomagać innym i dbać o rodzinę.Także należy wziąć pod uwagę obowiązek odpowiedniego statusu materialnego.Choć przyzwoity biedny człowiek ma większe szanse aby wychować milionera niż bandyta, nie mówiąc już o nie osiągnięciu przez bandytę pełni swego człowieczeństwa. Zbawienie zależy nie tylko od człowieka , ale i od Boga i nie nam decydować kto trafi do Nieba.

Tu trzeba jeszcze raz przypomnieć o podstawowych potrzebach współczesnego człowieka , które też są naszym celem, bo stanowią podwaliny do realizacji celów głównych:bezpieczeństwa, przynależności, uznania , szacunku i sukcesu.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka