Dodaj do ulubionych

Ruch ciała : niezstąpione tai - chi

20.06.15, 13:20
Dlaczego właśnie te ćwiczenia polecam? Odpowiedź jest prosta : nie powodują zakwasów, przemęczenia, a działają antystresowo, rozluźniająco i maja dodatni wpływ na ciśnienie krwi i stawy. Ćwiczenia składają się z powolnych ciągłych ruchów, mających na celu odprężenie i poprawę stanu zdrowia. Są to ćwiczenia łatwe i każdy niezależnie od wieku może je wykonywać Najlepiej jest ćwiczyć codziennie i z samego rana w luźnym wygodnym ubraniu , na świeżym powietrzu lub przy otwartym oknie. Niemal wszystkie ćwiczenia można wykonać w obrębie koła zakreślonego rękami. Nie jestem instruktorem tai - chi, mogę wam przekazać jedynie podstawowe ruchy, które jak sądzę stanowią najprostszy zestaw ćwiczeń trwający około 10 min. Idealny dla nowicjusza, albo kogoś kto nie ma za dużo czasu...Kto chce może spróbować zamówić książkę w Domu wydawniczym REBIS tel 867 81 40, lub e - mail:rebis@pol.pl
Teraz trochę więcej o korzyściach zdrowotnych.Tai - chi uwalnia nas od stresu. powolne ćwiczenia wymagające jednak skupienia się , pozwalają nam odwrócić uwagę od codzienności,równocześnie nie powodują one powstania dyskomfortu związanego z nadmiernym wysiłkiem fizycznym. Tai - chi jest usytuowane między dwoma skrajnościami: uprawianiem sportu i medytacją. Podczas ćwiczeń uzyskujemy zrównoważony rozwój mięśni i jednocześnie ich odprężenie. Działa to pozytywnie na naszą postawę. Umożliwia to między innymi odprężyć się mięśniom pleców co ma istotny wpływ na nasz kręgosłup. Tai - chi pozwala poprawić elastyczność i siłę wszystkich najważniejszych stawów. Obroty i ruchy płynące działają uzdrawiająco na tkankę chrzestną pokrywającą końce kości. Oprócz narządów ruchu tai - chi znalazło zastosowanie w leczeniu chorób układu krążenia i serca, stanami zapalnymi stawów, kontuzjami mięśni, astmą i zaburzeniami nerwowymi.
Obserwuj wątek
    • grazkavita Pierwsze 8 ćwiczeń zestawu podstawowego 21.06.15, 20:40
      Kolejności ćwiczeń nie należ zmieniać.
      Ćwiczenie 1 ROZLUŹNIANIE KARKU Stan ze stopami skierowanymi do przodu w lekkim rozkroku. Oprzyj dłonie na biodrach. Rozluźnij ramiona i pozwól łokciom swobodnie opaść. Oddychaj spokojnie i naturalnie. Stój w bezruchu, wyobraź sobie, że twoja głowa swobodnie unosi się na karku. Następnie zataczaj nią koła 4 razy w jedną stronę i 4 razy w drugą. Miej oczy otwarte , a po każdej sekwencji rób kilka minut przerwy.
      Ćwiczenie 2 OPUSZCZANIE BARKÓW Pozycja taka sama z tym, że ręce opuszczamy swobodnie . Biorąc wdech powoli unosimy barki. Staramy się przy tym nie napinać żadnych mięśni i nie poruszać resztą ciała Wydychając powietrze łagodnie je opuszczamy. Ruch powtarzamy 6 razy.
      Ćwiczenie 3 POTRZĄSANIE DŁOŃMI. Pozycja jak poprzednio. Łagodnie unieś dłonie jakbyś podnosił balon na wysokość brzucha Zacznij potrząsać dłońmi jakbyś strzepywał z nich wodę. Ćwiczenie wykonuj przez 4 oddechy.
      Ćwiczenie 4 MALOWANIE ŚCIANY. Pozycja jak poprzednio. Wyobraź sobie, że twoje dłonie są trzonkami, a palce to włosie pędzli od tych trzonków. Łagodnie podnieść dłonie tak jakbyś malował znajdująca się przed tobą ścianę.Barki powinny być rozluźnione, pamiętaj, że gdy podnosisz ręce palce są skierowane w dół, a gdy opuszczasz palce są skierowane do góry. Wykonaj 10 ruchów do góry i w dół.
      Ćwiczenia 5 DWA KSIĘŻYCE W PEŁNI Powoli podnoś ręce przed sobą rozluźniając lekko łokcie i nadgarstki. Następnie zakreślaj rękami 10 razy duże koła.Opuszczając barki wykonaj wydech dostosowując tempo ruchu rąk do naturalnego oddechu.
      Ćwiczenie 6 ROZCZESYWANIE POWIETRZA Wykonujesz ruch z poprzedniego ćwiczenia w odwrotnym kierunku. Staraj się nie napinać barków i nie garbić. Patrz przed siebie utrzymując resztę ciała w bezruchu. Powtórz 10 razy.
      Ćwiczenie 7 GRA NA HARMONII Łagodnie unieś dłonie jakbyś miał za chwile zagrać na akordeonie i oddalaj je od siebie i przybliżaj tak jakbyś grał na tym instrumencie.Powtórz 10 razy Na koniec opuść dłonie i pozostań przez chwilę w bezruchu.
      Ćwiczenie 8 PŁYWANIE NA SUCHO Łagodnie unieś dłonie na wysokość klatki piersiowej i wykonuj nimi ruchy jakbyś miał pływać żabką. Cały czas patrz przed siebie nie opuszczając głowy. Wykonaj 10 ruchów.
      • grazkavita Ćwoczenia następne 22.06.15, 13:56
        Ćwiczenie 9 ZATACZANIE KÓŁ BIODRAMI Oprzyj dłonie na biodrach, pozwól barkom i łokciom łagodnie opaść. Powoli zataczaj biodrami duże koło zgodnie ze wskazówkami zegara. 10 razy, a potem w drugą stronę. W czasie ćwiczenia nogi powinny być wyprostowane w kolanach i pozostać w bezruchu.
        Ćwiczenie 10 SKŁONY DO PRZODU Oprzyj dłonie o przednia stronę ud i delikatnie rozpostrzyj palce i ślizgaj nimi w dól po udach, pomoże ci to utrzymać równowagę. Schylaj się kręg po kręgu tak daleko jak możesz i pozostań w nachyleniu dwie sekundy . powracaj do pionu również powoli ślizgając dłońmi po udach. Wykonaj ćwiczenie 10 razy.
        Ćwiczenie 11 SKŁONY DO TYŁU. Oprzyj dłonie o lędźwie, wykonuj skłony do tyłu , delikatnie uginając nogi w kolanach. Zgięty pozostań chwilę w tej pozycji, wracając do pionu pamiętaj o powolnym ruchu:"kręg po kręgu". Wykonaj ćwiczenie 10 razy.
        Ćwiczenie 12 SKŁONY DO BOKU Oprzyj dłonie na biodrach, swobodnie opuść barki i łokcie. wykonuj skłony najpierw do prawego , potem do lewego boku. Cały czas utrzymując obie stopy w kontakcie z podłożem. Tak jak poprzednie ćwiczenia wykonaj 10 razy.
        Ćwiczenie 13 OGLĄDANIE SIĘ NA KSIĘŻYC Oprzyj dłonie na biodrach. Bardzo powoli zwróć górną część ciała w lewa stronę nie zmieniając położenia stóp. Kontynuuj ruch skręcając głowę przez lewe ramię i w górę jakbyś chciał popatrzeć na księżyc. Wykonaj 10 ćwiczeń w lewa stronę i 10 ćwiczeń w prawą.
        Ćwiczenie 14 ZATACZANIE KÓŁ KOLANAMI Złącz stopy, opuść ręce i dotknij czubkami palców kolan . Patrz na punkt na podłodze oddalony od ciebie o dwa metry. Zataczaj kółka złączonymi kolanami. 20 razy w każdą stronę.
        Ćwiczenie 15 ZATACZANIE KÓŁ STOPAMI Przenieś ciężar na prawa stopę, zginając lewa stopę w kolanie unieść ją na wysokość 15 cm. i zataczaj kółka poruszając nią w kierunku przeciwnym do ruchu zegara(czyli na zewnątrz). Ręce na biodrach , wzrok skierowany do przodu. Wykonaj 10 kółek lewą i 10 kółek prawą stopą.
        Ćwiczenie 16 PRZYSIADY Powoli podnieś ręce na wysokość klatki piersiowej wykonując wdech, następnie dokonaj przysiad robiąc wydech. Zrób 10 przysiadów.
        Ćwiczenie 17 WSPINANIE SIĘ NA PALCACH. O przyj dłonie na biodrach, wykonaj wdech. Wykonując wydech , stań na palcach stóp.Pozostań na palcach aż do zakończenia wydechu. Wykonaj 10 razy.
        Ćwiczenie 18 UNOSZENIE KOLAN Pozycja w lekkim rozkroku, dłonie na biodrach., wzrok skierowany przed siebie. Przenieś ciężar na lewą nogę, a prawą zegnij w kolanie unosząc ją do przodu , tak aby kolano znajdowało się na wysokości biodra. Wykonaj ćwiczenie 10 razy każdą nogą.
        • grazkavita Gdy słaba kondycja 23.06.15, 08:37
          wtedy ćwiczymy mniejszą ilość ruchów. Powtarzam ciągle aż do znudzenia, jeśli nie jesteś sportowcem , to ćwicz do pierwszego znaku zmęczenia, wykonuj mniejszą ilość ruchów, a kondycja i lepsze samopoczucie przyjdą z czasem. Nie chodzi bowiem o to by spalić zbędne kalorie, bo od tego jest nasze życie (zwykle człowiek nie wykonuje całego swego planu "zajęć") ,chodzi o to aby zwiększyć swoja ruchliwość, wytrzymałość i mobilność do działań , które nas czekają.
          Nie wyobrażam też sobie człowieka o kulach , który ćwiczy tai - chi bez takich pomocy jak krzesło (wiele ćwiczeń można wykonywać na siedząco) , albo coś za co można się chwycić, np. ręce przyjaciela...Niektóre ćwiczenia można wykonać nawet siedząc na łóżku.
          Często zasłaniamy się brakiem czasu.Bądźmy asertywni, 10 min. rano to jest niewiele. Jak wszyscy będą wiedzieć, że ty ćwiczysz o 7 tai - chi w ogrodzie to poczekają z pytaniami na ciebie , lub sami zamkną mieszkanie gdy już muszą wyjść.Ja jak jest ładna pogoda ćwiczę na ogrodzie, wnuk obok jest na huśtawce, wszyscy wiedzą , że tam jestem i często przez otwarte okno mówią mi kilka istotnych zdań.
          Życzę Wam wypracowania sobie czasu na poranną gimnastykę, bo towłaśnie ona wprawia nas w dobry nastrój na początku dnia.
          • grazkavita Tai chi a raligia chrześcijańska. 24.09.15, 09:30
            Liczne wątpliwości wielu osób na temat sprzeczności uprawiania ćwiczeń tai chi z życiem chrześcijanina , skłoniły mnie do podjęcia tego tematu.
            Przyjrzyjmy się bliżej ćwiczeniom i filozofii tai chi. Według Krzysztofa Maćko. "Tai chi jest sztuką życia w przyrodzie i wśród ludzi. Jest to rodzaj medytacji w ruchu dążącej do jedności umysłu i ciała. Celem tej harmonii jest jedność człowieka z przyrodą."
            W innej wypowiedzi w internecie czytamy:" Czasem zdarza się , że odrzuca się informacje o rozwoju duchowym z obawy przed uznaniem tai chi za jakąś nieformalną grupę wyznaniową. Wówczas propaguje się tai chi jako gimnastykę dla zdrowia. Człowiek jednak jest tak skonstruowany , że cokolwiek robi z ciałem ma wpływ na jego psychikę. (nie dotyczy to tylko ćwiczeń Wschodu lecz każdej wykonywanej czynności). Można więc pójść w stronę degradacji psychiki własnej lub jej rozwoju".
            Według filozofii Tai chi każda część ciała w ruchu może być napięta - yang, lub rozluźnionna - ying.Ciężar ciała raz jest na lewej , raz jest na prawej nodze, a ręce podążają za tym ruchem. Żeby zrobić krok do przodu prawą stopą trzeba przenieść ciężar ciała na lewą stopę - to logiczne, ale w praktyce to różnie bywa. Gdy nie zachowuje sięzasad przeniesienia ciężaru na drugą stronę to przy każdym kroku trzeba naruszyć spokój tan - tien. Nazywamy to błędem podwójnej wagi.. " Ważne jest to co jemy i jak jemy. Energie z pokarmu dostarczamy już wtedy gdy znajduje się on w ustach. Pożywienie jest ważnym źródłem energii. Idee przemian odnajdujemy w ruchu tai chi: ruch do przodu - Drzewo, ruch w lewo - Woda, w prawo - Ogień.Postawa centralna to oczywiście Ziemia.Każdej przemianie podporządkowane są poszczególne narządy - Drzewo - wątroba - yin, woreczek żółciowy - yang - Ogień serce yin, jelito cienkie yang. - Ziemia, śledziona i trzustka - yin, jelito grube yang. Metal, płuca yin, jelito grube yang - Woda nerki yin, pęcherz moczowy yang.W związku z tym ruch w tai chi wpływa na konkretne narządy regulując procesy w organizmie." Z tych wypowiedzi wynika jasno, że ćwiczenia tai chi maja wpływ na nasze zdrowie i naszą psychikę. O dodatnim wpływie na zdrowie nie muszę nikogo przekonywać. Natomiast zbliżanie człowieka do przyrody celem "zjednoczenia się z nią" i wydłużenia życia jest sprzeczne z główna doktryną chrześcijańską, która gro nadziei na dostatek ma czerpać poddając się woli Bożej.Wszelkie "zabiegi" zdrowotne mają na celu szacunek do ciała, a nie wydłużanie sobie życia, bo to Bóg decyduje o dniu i godzinie naszej śmierci. cnd.
            • grazkavita Jak oceniająTai Chi? 25.09.15, 11:33
              Oto krytyczne zdanie Roberta Tekieli na temat filozofii Wschodu. Filozofia stojącą za Aikido zakłada między innymi wszechenergetyczną naturę Wszechświata co wyklucza podział rzeczywistości na stwórce i stworzenie. Aikido czerpie tu z pierwotnych kultur szamańskich ich praktyki transowe i energetyczne. Ćwiczenia fizyczne w Aikido ( również w tai chi) są środkiem do uchwycenia kontaktu z jakąś zewnętrzną wobec człowieka mocą energetyczną zwaną"ki"oraz w miarę postępów adepta do manipulowania nią.
              Nie mam nic przeciwko manipulowaniu energią, która jest dla nas dostępna. Uważam nawet , że trzeba ja okiełznać i przyporządkować sobie, bo Bóg ten świat stworzy między innymi dla nas. Groźne jest stwierdzenie, że nic po za Wszechświatem nie ma. Po pierwsze tego nikt nie wie, a po drugie wierzymy w Niebo i w Boga Żywego , którego czuć nie jest nam dane, a który jest "wszechobecny" w naszym Wszechświecie , w Niebie i wszędzie gdzie tylko zechce...
              Pozytywnie o praktykach tai chi wypowiada się dominikanin Wiesław Andrzej Koźmiński. " Tai chi jest narzędziem , a nie celem. Jest ono środkiem za pomocą którego ćwiczący dąży do harmonii ducha ( nie mylić z duszą), umysłu i ciała." i dalej " Istnieje niebezpieczeństwo polegające4 na tym , że osiągnięcie pewnej doskonałości w dziedzinach przyrodzo9nych i doczesnych może towarzyszyć płytkość i krótkowzroczność w dziedzinie nadprzyrodzonej i wiecznej. Może tu przez poczęcie jakiegoś zadowolenia z siebie, pojawić się swoiste zamkniecie na to co daje nam chrześcijaństwo. Może tak się stać gdy chrześcijanin nie odróżnia płaszczyzny doczesnej i wiecznej."
              Moim zdaniem filozofia Tai chi zakłada dążenie do nieśmiertelności i połączenia się ze Wszechświatem. Wiara chrześcijańska stanowi zaś, że chrześcijanin jest dzieckiem Bożym i jako takie powinien starać się dostać się do Nieba przez dążenie do świętości. Człowiek jest więc odrębnym bytem o nieśmiertelnej duszy dla którego dobry Bóg stworzył tak wspaniałe warunki(świat)aby mógł realizować swoje człowieczeństwo i dostać się do Nieba. Nieśmiertelność człowiekowi została mu już dawno dana w postaci nieśmiertelnej duszy, a moment śmierci nie zależy od niego tylko od Boga.. W tym jak i w każdym przypadku człowiek powinien postępować tak jakby długość życia zależała od niego (tzn. dążyć do najdłuższego życia, aby lepiej zasłużyć sobie na niebo), ale zdawać się na wolę Boga, mieć w Nim ufność i przekonanie, że działa dla naszego dobra. cnd.
              • grazkavita Ćwiczenia chrześcijanina 25.09.15, 13:11
                Reasumując , pragnę przedstawić Wam modyfikację podstawowych ćwiczeń tai chi jako modlitwę w ruchu do Pana Boga, która zakłada podstawowe dogmaty naszego wyznania:
                1 Istnienie Boga jako Stwórcy i władcy Wszechświata.
                2 Nieśmiertelność duszy i jej zbawienie, które zależy od naszych poczynań i od woli Ojca, któremu trzeba ufać.
                3 Poszanowanie całego świata i naszego ciała, które zostały nam niejako powierzone, aby służyły nam do zbawienia, ale ani nasze ciało, ani Wszech wiat nie należą do człowieka.
                A wiec zaczynamy:
                1 Krążenie karku. Panie Boże dbam o swoja szyje, abym mógł podziwiać świat. który stworzyłeś...
                2 Podnoszenie barków. Panie Boże ćwiczę swoje barki , abym mógł udźwignąć krzyż za który Ci dziękuje.
                3 Malowanie ściany i trzepanie dłońmi ćwiczymy w intencji: ćwiczę swoje ręce abym dłużej mógł pracować.
                4Ćwiczenie "dwa księżyce w pełni"- odsłaniam swoje wnętrze , abym mógł Ci się ofiarować.
                5"Rozczesywanie powietrza" - zagarniam powietrze pełne Twego tchnienia.
                6 "Gra na harmonii"- jestem pełen miłości do świata i ludzi.
                7 "Pływanie na sucho" - wykonujemy po skosie w stronę nieba, płynę do Ciebie Panie.
                8 "Krążenie bioder", ćwiczę swoje biodra by móc chodzić po Twoich ścieżkach Panie.
                9 Skłony, ćwiczę skłony i oddaje Ci w ten sposób hołd..
                10 "Oglądanie się na księżyc", oglądam się na niebo , bo szukam tam Ciebie Panie i pamiętam o swoich bliskich zmarłych.
                11Ćwiczę swoje nogi , abym mógł dłużej chodzić do kościoła i pracować.

                Myślę, że wykonując ćwiczenia w tych intencjach nie zatracimy chrześcijańskiego ducha, a wręcz przeciwnie:będzie on pełniejszy, bo modlimy się nie tylko słowem , alei ciałem. Czego Wam serdecznie życzę!

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nie pamiętasz hasła lub ?

Nakarm Pajacyka