grazkavita
26.07.16, 11:41
różnica między kobietą, a mężczyzną biologicznie rzecz ujmując jest wyraźna. Zaznacza się w budowie , oczywiście w fizjologii (nie tylko biorąc pod uwagę rozmnażanie się), ale też i w psychice. D Kimur napisał w swoim artykule "Mózg , a płeć" ( Świat Nauki 1992 nr. 11) istnieje wyraźna różnica w funkcjonowaniu mózgu związana z płcią. Mężczyźni na ogół wypadają lepiej niż kobiety w testach wymagających wyobraźni przestrzennej, np. w wytyczaniu marszruty na podstawie mapy, obracaniu w wyobraźni różnych obiektów, lepiej trafiają do celu i mają lepsze wyniki w testach na myślenie matematyczne.. Kobiety są bardziej spostrzegawcze, szybciej rozpoznają punkty orientacyjne na drodze, są również sprawniejsze językowo i manualnie. Poza tym szybciej wykonują obliczenia arytmetyczne.. Wykryto też pewne różnice anatomiczne w mózgu obu płci., pewien obszar w przodomózgowiu jest większy u mężczyzn, natomiast spoidło wielkie od którego zależy przesyłanie informacji pomiędzy półkulami jest większe u kobiet.
Ksiądz Wiesław Aleksander Niewęgłowski tak pisał o podejściu Jezusa do kobiet.:" Szanował je i rozmawiał z nimi w miejscach publicznych. Dla Jezusa odmienność płci jest przypadkowa, przejściowa, oraz taka , która nie stwarza żadnych istotnych różnic między mężczyzna i kobietą. Dla spełnienia swojego ziemskiego zadania nie jest ona zobowiązana stać się małżonką i matką."
Marian Marszalik pisze o zainteresowaniu tym tematem Jana Pawła II. Istotnym przedmiotem jego rozważań jest kwestia równości kobiet i mężczyzn zwłaszcza w kontekście starotestamentowych tekstów biblijnych. Będący podstawą antropologii tekst: Stworzył...Bóg na swój obraz, na obraz Boży go stworzył, stworzył mężczyznę i niewiastę. (Rdz 1,27) zawiera podstawowe prawdy antropologiczne: człowiek jest szczytem całego porządku w świecie widzialnym, rodzaj ludzki , który bierze początek w powołaniu do życia, wieńczy całe dzieło stworzenia. Istotami ludzkimi są oboje w równym stopniu: kobieta i mężczyzna, oboje stworzeni na obraz Boga. Kobieta i mężczyzna są więc stworzeni by funkcjonować nie jeden obok drugiego, czy razem ze sobą, ale jedno dla drugiego. Kobieta nie może więc być przedmiotem męskiego panowania, czy "posiadania", piętnowane powinny być również wszelkie sytuacje, gdzie kobieta jest upośledzana czy dyskryminowana. Jan Paweł II podkreśla ,że w całym nauczaniu Jezusa podobnie jak w jego postępowaniu nie spotka się niczego co by było przejawem upośledzenia kobiety właściwego dla Jego czasów. Przeciwnie Jego słowa i Jego czyny wyrażają zawsze należny dla kobiety szacunek i cześć. cnd.