Dodaj do ulubionych

Operacja Polska - rzeź w wykonaniu rosji

30.09.16, 09:10
Widzę, że tu dobrze dyskutuje się o dokonywanych mordach na Polakach, więc chciałbym byście wyrazili swoje zdanie na temat Operacji Polskiej, czyli wymordowania co najmniej 140 tysięcy Polaków, a około 100 tysięcy zostało wysłanych na Syberię. Operacja Polska była prowadzona w latach 1937 - 1938.
Pytanie do ruskich z forum Rosja i świat: Powiedzcie czy jesteście dumni ze swojej historii?
Musze tutaj zapytać, bo na swoim forum tchórzliwie boją się dać odpowiedzi i kasują moje posty ;)
Obserwuj wątek
  • czuk1 Re: Operacja Polska - rzeź w wykonaniu rosji 09.10.16, 08:25
   To jest typowe zachowanie właścicieli forum Rosja i świat..... nie odpowiadać na kłopotliwe pytania. Nie ma z ich strony zdania złego o Rosji a każdy kto prawdę pisze lub źle (przy tej okazji) o Rosji ... to wróg nr.1 ale jednocześnie obrzucany obelgami. Prym wiedzie w tym sam moderator igor-107 i monalisa2016.

   Dlatego proponowałem wcześniej .... o Rosji piszmy na tym -opuszczonym- forum.
   Nie kradniemy go (jak mnie się o to oczernia) a piszemy swobodnie ... i na temat.
   • czuk1 Re: Operacja Polska - rzeź w wykonaniu rosji 09.10.16, 12:55
    Jak było dowiadujemy się z poniższej publikacji. Kopiuję ją w całości , w trosce o zachowanie pełnej wartości tych informacji.
    prawy.pl
    OPERACJA POLSKA NKWD – zapomniane ludobójstwo
    11 sierpnia 1937 r. szef NKWD Nikołaj Jeżow podpisał rozkaz o rozpoczęciu tzw. operacji polskiej, której celem było wyniszczenie osób narodowości polskiej będących obywatelami Związku Radzieckiego. W jej trakcie zamordowano bezpośrednio ok. 111 tys. Polaków, drugie tyle deportowano w głąb ZSRR. Dziesiątki tysięcy skazano na więzienia lub łagry.
    Po podpisaniu Pokoju Ryskiego w 1921 r. w granicach ZSRR znalazło się ok. 1,2 mln Polaków. Zamieszkiwali oni głównie kresowe ziemie I Rzeczypospolitej, przede wszystkim sowieckie Ukrainę i Białoruś.
    Stosunek władz ZSRR do polskiej mniejszości ewoluował od początkowo neutralnego do coraz bardziej nieprzychylnego. Z początkiem lat 30. nasiliła się ateizacja, zamykano kościoły, prześladowano duchownych. Zaczęły się aresztowania i wywózki na Sybir.
    Polacy stawiali masowy opór wobec kolektywizacji i kołchozom, tylko niewielki odsetek wstąpił do komunistycznej partii. Wierny swym tradycjom i religii katolickiej naród nie był podatny na indoktrynację.
    Do pierwszej fali represji wobec Polaków doszło w latach 1935-1937. Rozpoczęły się deportacje z Ukrainy do Kazachstanu, zlikwidowano polskie okręgi autonomiczne, zamknięto polskie szkoły i inne polskie instytucje. W drugiej fali represji w latach 1937-39 zarządzono masowe deportacje Polaków z Białorusi.
    W sierpniu 1937 r. szef sowieckiej bezpieki Nikołaj Jeżow wydał rozkaz nr 00485 będący podstawą dla szeroko zakrojonej akcji aresztowań Polaków na terenie ZSRR. W rozkazie określono jednoznacznie kategorie ludzi, którzy mieli zostać aresztowani. Znaleźli się wśród nich pozostali przy życiu polscy jeńcy wojenni wojny polsko-bolszewickiej, polscy uchodźcy i imigranci do Związku Radzieckiego, członkowie polskich partii politycznych oraz „działacze antysowieccy” z polskojęzycznych obszarów ZSRR.
    Aresztowanych podzielono na dwie kategorie, dla których przewidziano różne kary. Przedstawicieli pierwszej z nich, czyli „szpiegowskiej, dywersyjnej, szkodniczej i powstańczej kadry polskiego wywiadu”, czekała kara śmierci. „Mniej aktywni” mieli podlegać karze więzienia lub zesłaniu do łagrów.
    Represje objęły wszystkich Polaków bez względu na przynależność klasowo-społeczną: działaczy komunistycznych, jak i zwykłych obywateli, robotników i przede wszystkim chłopów. Aresztowań dokonywano w nocy. Skazanych na śmierć rozstrzeliwano, najczęściej strzałem w tył głowy, w obwodowych komendach NKWD. Zwłoki wywożono do okolicznych lasów, wrzucano do głębokich dołów i zasypywano.
    Ofiarami byli głównie mężczyźni, młodzi i w sile wieku, z racji aktywności stanowiący największe zagrożenie w oczach Sowietów. Masowe egzekucje odbywały się w Bykowni pod Kijowemi, Kuropatach pod Mińskiem, Moskwie-Butowo, w Lewaszowie pod Petersburgiem, Smoleńsku, Charkowie, Winnicy i w innych miejscach.
    Masowo deportowani Polacy trafiali do Kazachstanu, na Syberię, w rejony Charkowa i Dniepropietrowska. Ofiary często pozostawiano samym sobie w miejscach pozbawionych żywności.
    Represje dotykały też rodziny aresztowanych. Żony skazywano na zesłanie, najczęściej do Kazachstanu, dzieci trafiały do domów dziecka. Majątek rodzinny był w całości konfiskowany.
    Rozkaz nr 00485, pierwotnie mający obowiązywać 3 miesiące, był kilkukrotnie przedłużany. Ostatecznie akcje zakończono, przynajmniej formalnie, w listopadzie 1938 r., czyli po 14 miesiącach trwania.
    W okresie od sierpnia 1937 r. do listopada 1938 r. w ramach „operacji polskiej” skazano ok. 140 tys. Polaków, zamordowanych zostało ok. 111 tys., czyli ponad pięć razy więcej niż w Katyniu. Ponad 100 tys. ludzi zostało wywiezionych w głąb ZSRR, głównie do Kazachstanu i na Syberię.
    „Operacja polska” była częścią tzw. kontyngentu narodowościowego Wielkiej Czystki, wymierzonego w mniejszości narodowe zamieszkujące Związek Radziecki. W jego ramach aresztowano półtora miliona osób, ponad 700 tysięcy rozstrzelano. Polacy byli wśród mniejszości grupą najliczniejszą, stanowiąc kilkanaście procent zabitych.
    opr. Paweł Brojek
    źródło: Tomasz Sommer, „Rozstrzelać Polaków. Ludobójstwo Polaków w Związku Sowieckim – dokumenty z centrali”, 3SMedia, Warszawa 2010
    jmjackowski.pl/aktualnosci/view/1660/14
    ipn.gov.pl
    WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
    ------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
    Od siebie dodam, że operacja ta została utrwalona również na początku filmu "Wołyń". Wyraźnie widać też inspirację, organizowanie i buntowanie Ukraińców przez NKWD przeciwko Polakom. Mozna powiedziec, że (prawdopodobnie) gdyby nie akcja likwidacji Polaków/wywózki na Sybir + podburzanie Ukrainców przeciw Polakom nie było by "rzezi wołyńskiej."
    • czuk1 Re: Operacja Polska - rzeź w wykonaniu rosji 10.10.16, 17:25
     Prof. Materski: "W Polsce koncentrujemy uwagę na martyrologii Polaków na Wschodzie w okresie po 17 września 1939 r. Tymczasem należy również pamiętać o tragicznych losach Polaków, którzy jako obywatele sowieccy byli ofiarami ludobójstwa jeszcze przed drugą wojną światową. Liczby zamordowanych Polaków w ZSRS przed, jak i po 1939 r., są porównywalne".
  • gosc88 Re: Operacja Polska - rzeź w wykonaniu rosji 11.10.16, 17:54
   Nigdy nie slyszalem o te - jak piszesz - Operacji Polskiej. Moglbys powiedziec:

   1. Jak ty sie o tej operacji dowiedziales ?
   2. Kto mordowal tych Polakow w tej operacjii
   3. Jakie zrodla podaja informacje o tej operacjii ? Masz moze tez linki do internetowych materialow ?
   • czuk1 Re: Operacja Polska - rzeź w wykonaniu rosji 11.10.16, 18:38
    ad 1. Na polskich Kresach (Roztocze, Zamojszczyzna, Chełmszczyzna, Podlasie, Podkarpacie, pow. Hrubieszowski) żywa jest jeszcze pamięć o zbrodniach NKWD. Stąd najpierw (ok. 40 lat temu) miałem pierwsze tego typu wiadomości.
    ad 2. Mordowali Ukraińcy i rosyjscy funkcjonariusze/żołnierze NKWD.
    ad 3. Podaje linki:
    prawy.pl/3628-operacja-polska-nkwd-zapomniane-ludobojstwo/
    niepoprawni.pl/polecanka/zapomniane-ludobojstwo-76-lat-temu-11-sierpnia
    pl.cyclopaedia.net/wiki/Polska_operacja_NKWD_1937

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka