Dodaj do ulubionych

O nacjonaliźmie ukraińskim ....

14.10.16, 12:34
Prof. dr hab. Bogumił Grott pracownik naukowy Uniwersytetu Jagiellońskiego na Wydziale Filozoficznym w Instytucie Religioznawstwa w krótkim artykule informuje nas - "Co powinniśmy wiedzieć o nacjonalizmie ukraińskim".
www.rodaknet.com/rp_art_4463_czytelnia_upa.htm
Oto fragment poglądów naczelnego ideologa ukraińskiego nacjonalizmu Dmytro Doncowa w jego książce "Nacjonalizm".

"Doncow uznaje też Ukraińców, za naród wybrany. Według jego słów są oni "stworzeni z gliny, z jakiej Pan Bóg tworzy narody wybrane". Niektórzy kwalifikują takie stwierdzenia jako przejaw rasizmu.
Kolejnymi siłami motorycznymi ukraińskiego nacjonalizmu są: fanatyzm, bezwzględność i nienawiść. Według autora "Nacjonalizmu", "fanatyk uznaje swoją prawdę za objawioną, którą mają przyjąć inni". Stąd też płynie jego agresywność i nietolerancyjność w stosunku do innych poglądów. Fanatyzm, jak twierdzi Doncow, jest zbudowany nie na "cum" (z), a na "contra" (przeciw).
Także amoralność zajmuje ważne miejsce w katalogu cech ukraińskiego nacjonalizmu spod znaku OUN. Celem "moralności" wyznawanej przez ten nacjonalizm jest "silny człowiek", a nie "człowiek w ogóle". Walce o byt, którą wyznają Doncow i jego uczniowie jako naczelną zasadę, obce jest moralne pojęcie sprawiedliwości i miłości. Według niego, tylko filistrzy oraz ludzie z "obumarłym instynktem życia" postępują moralnie i odrzucają wojnę, zabójstwa i przemoc. W przyrodzie nie ma bowiem humanizmu i sprawiedliwości. Jest tylko siła (życie) i słabość (śmierć).
Oto podane w największym skrócie podstawowe zasady ideologii OUN wyłożone w głównej pracy naczelnego ideologa ukraińskiego nacjonalizmu Dmytro Doncowa "Nacjonalizmie". Jak widać, są one bliskie nazizmowi i co równie ważne, nadal znajdują akceptację co najmniej wśród części współczesnych Ukraińców."
.......................
Wniosek .... nie możemy lekceważyć ideologów tego nacjonalizmu i ruchu nacjonalistycznego na Ukrainie.

Obserwuj wątek
  • 99venus Re: O nacjonaliźmie ukraińskim .... 14.10.16, 20:54
   Ulicami stolicy Ukrainy, Kijowa, przeszedł Marsz Chwały Bohaterów, poświęcony rocznicy powstania Ukraińskiej Powstańczej Armii (UPA). Według policji uczestniczyło w nim około pięciu tysięcy osób.
   • czuk1 Re: O nacjonaliźmie ukraińskim .... 14.10.16, 22:50
    99venus napisał: Ulicami stolicy Ukrainy, Kijowa, przeszedł Marsz Chwały Bohaterów, poświęcony r
    > ocznicy powstania Ukraińskiej Powstańczej Armii (UPA). Według policji uczestniczyło w nim około pięciu tysięcy osób.


    Okazuje się, że Ukraina nie liczy się z opiniami zachodniego sąsiada i brnie w nieprawdę , po błotnistej bardzo drodze.
    • czuk1 Re: O nacjonaliźmie ukraińskim .... 16.10.16, 12:13

     .....to było w czerwcu 2016 roku...
     Film pokazuje marsz ukraińskich nazistów przez Kijów w czerwcu 2016 roku. Słyszymy skandaliczne nazistowskie hasła "Rudolf Hess, Hitlerjugend SS", a także "Bandera przyjdzie, będzie Ukraina wielka" i "Moskali na noże". Niestety, nazizm na Ukrainie ma się coraz lepiej.
     www.youtube.com/watch?v=qxHFA5xJgY4

     ..... a w październiku br....
     Ulicami Kijowa przeszedł marsz nacjonalistów. W dzień Opieki Matki Boskiej świętują oni rocznicę powstania Ukraińskiej Powstańczej Armii. Uczestnicy marszu nieśli portrety Stepana Bandery i Jurija Szuchewycza i zapalone pochodnie. Szef nacjonalistów krytykował zaś Polskę.
     UPA walczyła podczas drugiej wojny światowej zarówno przeciw Niemcom, jak i ZSRR. Od wiosny 1943 roku prowadziła także działania zbrojne przeciwko ludności polskiej Wołynia, Polesia i Galicji Wschodniej, zmierzające do jej całkowitego usunięcia z tych terenów. Oblicza się, że w wyniku działań UPA zginęło około 100 tys. Polaków.
     Polski historyk profesor Grzegorz Motyka, autor wydanej niedawno książki "Wołyń '43", wyjaśnia, że Ukraina gloryfikuje Organizację Ukraińskich Nacjonalistów (OUN) i UPA za ich walkę z ZSRR, pomijając przy tym ludobójczą czystkę etniczną popełnioną na Polakach w latach 1943-1945.
     www.polskieradio.pl/5/3/Artykul/1680501,Marsz-Chwaly-UPA-przeszedl-ulicami-Kijowa-Uczestnicy-niesli-portrety-Bandery-i-Szuchewycza
  • tapatik Re: O nacjonaliźmie ukraińskim .... 18.10.16, 19:59
   Wszyscy Ukraińcy tak myślą, czy tylko niektórzy?
   O ile pamiętam na Prawy Sektor głosowało jakieś 1% społeczeństwa.
   Skąd więc wśród ukraińskich polityków takie zamiłowanie Bandery?
   Czy Ukraińcy nie mają świadomości, że w ten sposób denerwują nas?
   • czuk1 Re: O nacjonaliźmie ukraińskim .... 19.10.16, 06:59
    tapatik napisał:
    > Wszyscy Ukraińcy tak myślą, czy tylko niektórzy?
    Wg mnie. Tak myśli (wspomina, wyobraża sobie, marzy sobie o wielkości Ukrainy) duża część narodu ukraińskiego. Ale wojujących narodowców nie ma dużo, przy czym akurat teraz - kiedy Ukraina broni swojej suwerenności - głosy narodowców bardzo się liczą, gdyż to oni dają dobre przykłady - jak bronić ojczyzny. To oni podtrzymują ducha narodowego w walkach w Donbasie.

    > O ile pamiętam na Prawy Sektor głosowało jakieś 1% społeczeństwa.
    Ilu (to, że mało kiedyś ) głosowało na Prawy Sektor nie jest ważne. Istotna jest teraz duża siła
    narodowców ukraińskich w państwie, liczenie się władz Ukrainy z ich opiniami i działaniami.

    > Skąd więc wśród ukraińskich polityków takie zamiłowanie Bandery?
    Uważają, że Bandera jednoczył Ukraińców bo prowadził do walki o wolną Ukrainę, organizował do walki z Sowietami i Polakami - uznając ich jako okupantów.

    > Czy Ukraińcy nie mają świadomości, że w ten sposób denerwują nas?
    Ci co denerwują mają taką świadomość. Duża część narodowców ukraińskich łagodzi atmosferę wrogości do Polaków. Odbywają się nawet spotkania (na ten temat) narodowców obydwu państw. Są akcenty przyjaźni do Polaków . Ale generalnie - wg mnie - stosunki
    ukraińsko-polskie (na tle sporu o mordy na Polakach) nie są najlepsze. Ze strony Ukrainy,
    poza pojednawczymi słowami Prezydenta, nie robi się nic aby Ukraina uznała "rzeź wołyńską" za fakt historyczny, przeprosiła i podjęła gesty pojednania z Polską. Wprost przeciwnie, oficjalnie wyświęca się zbrodnicze akcje UPA na Wołyniu i osobę Bandery.    • czuk1 Re: O nacjonaliźmie ukraińskim .... 01.11.16, 13:56
     Wcześniej pisałem :
     .....Duża część narodowców ukraińskich łagodzi atmosferę wrogości do Polaków. Odbywają się nawet spotkania (na ten temat) narodowców obydwu państw. Są akcenty przyjaźni do Polaków . Ale generalnie - wg mnie - stosunki ukraińsko-polskie (na tle sporu o mordy na Polakach) nie są najlepsze....


     Dziś mamy informację wywiadu "ŁRL" o tym, polscy najemnicy walczą w ukraińskich batalionach ochotniczych.
     Rzecznik Milicji Narodowej samozwańczej Ługańskiej Republiki Ludowej Andriej Maroczko poinformował, że jego zwiadowcy natrafili na liczącą ok. 70 ludzi grupę polskich najemników w pobliżu linii frontu.
     „Nasz wywiad ustalił, że 29 października w miejscowości Stanica Ługańska odnotowano 70 polskich najemników przemieszczających się trzema samochodami marki Ural" - oznajmił aparatczyk ŁRL, cytowany przez prokremlowski portal Sputnik.com. W okolicach, w których znajdować się mają nasi rodacy, stacjonuje także ochotniczy batalion złożony z aktywistów "Prawego Sektora". Jak zaznaczył Maroczko - okoliczni mieszkańcy wyrażają niezadowolenie z obecności ukraińskich nacjonalistów w swoim sąsiedztwie, czemu dali rzekomo wyraz w proteście
   • 99venus Re: O nacjonaliźmie ukraińskim .... 03.11.16, 07:17
    www.youtube.com/watch?v=u6LrdDjpPb8
  • 99venus o polskiej głupocie i podłości.. 21.10.16, 21:59
   www.kresy.pl/wydarzenia,polityka?zobacz/dzien-hanby-kukiz15-opublikowal-film-o-przyjetej-polsko-ukrainskiej-wspolnej-deklaracji-video
   Inicjatorem tej haniebnej deklaracji był PiS.Wcześniej zainicjowali uchwałe o ludobójstwie.Jak tym ludziom można wierzyć?
   • czuk1 Re: o polskiej głupocie i podłości.. 21.10.16, 22:44
    Opamiętanie to, czy opętanie ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nie pamiętasz hasła lub ?

Nakarm Pajacyka