Dodaj do ulubionych

O tym Polacy powinni wiedzieć

20.10.16, 07:09

Europosłowie przerażeni nieświadomością społeczeństw

Mocny raport PE! Propaganda i dezinformacja Rosji coraz silniejsza

Europosłowie z komisji spraw zagranicznych PE poparli w poniedziałek projekt rezolucji, w której wyrażają zaniepokojenie coraz silniejszą i wymierzoną w UE propagandą ze strony m.in. Rosji, tzw. Państwa Islamskiego, Al-Kaidy i innych grup terrorystycznych.
Według rezolucji „strategiczna propaganda”, wymierzona w UE i jej kraje członkowskie ma na celu przeinaczanie faktów, wzbudzanie wątpliwości, dzielenie UE oraz jej partnerów w Ameryce Północnej, sparaliżowanie procesu podejmowania decyzji, dyskredytowanie instytucji UE oraz wzbudzanie lęku i niepewności wśród obywateli Unii.
Niepokojące jest to, że w niektórych państwach i społeczeństwach unijnych brakuje świadomości, co jest propagandą i celową dezinformacją — oceniają eurodeputowani w dokumencie, którego inicjatorką była Anna Fotyga (PiS). Apelują do mediów i ekspertów o gromadzenie danych na temat oddziaływania propagandy.

Wskazują także na zagrożenie związane z szybkim rozprzestrzenianiem się propagandy inspirowanej przez Kreml.

Rosyjski rząd wykorzystuje szeroki wachlarz narzędzi, jak think tanki, wielojęzyczne stacje telewizyjne (jak telewizja RT), agencje informacyjne (jak Sputnik), trolle mediów społecznościowych, aby zakwestionować wartości demokratyczne, podzielić Europę, zyskać poparcie wewnętrzne oraz stworzyć wizerunek upadłych państw we wschodnim sąsiedztwie UE
—- oceniają eurodeputowani.
Ich zdaniem „zakłamywanie historii jest jedną z głównych strategii Rosji”.
Według rezolucji UE i jej mieszkańcy są celem działań Państwa Islamskiego. Eurodeputowani apelują do instytucji i państw Unii o ściślejszą współpracę w celu ochrony szczególnie młodych ludzi przed radykalizacją i rekrutacją przez IS. Proponują zaangażowanie w te działania wiodących muzułmańskich uczonych, którzy będą wiarygodni w obalaniu propagandy dżihadystów.
Europosłowie przyznają, że z propagandą nie należy walczyć poprzez kontrpropagandę, a raczej poprzez działania edukacyjne, jak szkolenia dziennikarzy, tworzenie niezależnych ośrodków medialnych czy wspieranie pluralizmu mediów.
Apelują też o lepszą współpracę między UE a NATO w zwalczaniu propagandy i dezinformacji wymierzonej w obie te organizacje i ich państwa członkowskie.
W listopadzie nad rezolucją głosować będzie cały Parlament Europejski.
PAP/mall i wpolityce.pl
Obserwuj wątek
  • czuk1 Wnioski dla nas, patriotycznie nastawionych.... 20.10.16, 07:37
   Z raportu PE nasuwają się wnioski dla szarych obywateli . Wynikają one z takich spostrzeżeń Europosłów:

   "Według rezolucji „strategiczna propaganda”, wymierzona w UE i jej kraje członkowskie ma na celu przeinaczanie faktów, wzbudzanie wątpliwości, dzielenie UE oraz jej partnerów w Ameryce Północnej, sparaliżowanie procesu podejmowania decyzji, dyskredytowanie instytucji UE oraz wzbudzanie lęku i niepewności wśród obywateli Unii.
   Niepokojące jest to, że w niektórych państwach i społeczeństwach unijnych brakuje świadomości, co jest propagandą i celową dezinformacją — oceniają eurodeputowani w dokumencie, którego inicjatorką była Anna Fotyga (PiS). Apelują do mediów i ekspertów o gromadzenie danych na temat oddziaływania propagandy.

   Wskazują także na zagrożenie związane z szybkim rozprzestrzenianiem się propagandy inspirowanej przez Kreml.

   Rosyjski rząd wykorzystuje szeroki wachlarz narzędzi, jak think tanki, wielojęzyczne stacje telewizyjne (jak telewizja RT), agencje informacyjne (jak Sputnik), trolle mediów społecznościowych, aby zakwestionować wartości demokratyczne, podzielić Europę, zyskać poparcie wewnętrzne oraz stworzyć wizerunek upadłych państw we wschodnim sąsiedztwie UE —- oceniają eurodeputowani.
   Ich zdaniem „zakłamywanie historii jest jedną z głównych strategii Rosji”. Europosłowie przyznają, że z propagandą nie należy walczyć poprzez kontrpropagandę, a raczej poprzez działania edukacyjne, jak szkolenia dziennikarzy, tworzenie niezależnych ośrodków medialnych czy wspieranie pluralizmu mediów. "
   ----------------------------------------------------------------
   Wniosek pierwszy - na forach społecznościowych (w tym Agory) widoczne są działania
   propagandowe rosyjskich trolli.
   Wniosek drugi - potrzebna jest kontynuacja naszych działań w mediach społecznościowych
   polegająca na edukowaniu wzajemnym na temat zagrożeń
   propagandowych Rosji w sieci , pokazywaniu zjawisk i faktów działalności
   trolli w mediach społecznościowych.
   • czuk1 Re: Wnioski dla nas, patriotycznie nastawionych.. 21.10.16, 18:01
    fakty.interia.pl/swiat/news-czechy-rzad-powoluje-zespol-do-walki-z-kampania-propagandowa,nId,2294349

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nie pamiętasz hasła lub ?

Nakarm Pajacyka