Dodaj do ulubionych

Stosunki polsko-ukraińskie nie są normalne.

14.02.17, 17:49
Istnienie tego opuszczonego (od dawna) forum podtrzymywałem swoimi wpisami na tematy ukraińskie. Z myślą, że z setek tysięcy Ukraińców, używających polskiego języka i mieszkających w Polsce, znajdzie się grupka która zagnieździ się na tym forum i
potraktuje go jak własne miejsce do wymiany poglądów na tematy narodowe. Myśl moja okazała się niespełniona. Zaledwie kilku forumowiczów ( tapatik ,99venus, czuk,...) tu piszą. Brak gości na tym forum odbieram jako niechęć do dzielenia się problemami narodowymi na polskim forum. A może też jako niechęć do Polaków ? Kiedy tak jest, nie widzę sensu reanimować dalej to forum, na siłę. Kiedy będę chciał coś tu napiszę , i tak napiszę.
Nadal liczę na przejęcie forum przez zainteresowanych problematyką ukraińską i ożywianie go
atrakcyjną tematyką.
....da swidanija....
Obserwuj wątek
  • czuk1 Stosunki polsko-ukraińskie nie są normalne. 14.02.17, 18:16
   Właściwym celem wątku jest zwrócenie uwagi , że stosunki ukraińsko-polskie pogarszają się. Wg mnie - z winy Ukrainy. Od dwóch lat ożywia się ukraiński nacjonalizm a w nim antypolskie akcenty. Władze Ukrainy demonstracyjnie hołubią , wyświęcają Banderę, UPA i jej zbrodnie na Polakach , na Wołyniu. Antypolskie akcje i zachowania władz Ukrainy i bieżące wydarzenia (budowa pomników uświęcających UPA i honorowanie bojowników UPA, niszczenie miejsc męczeństwa Polaków, antypolskie uchwały Rady Najwyższej Ukrainy, brak działań Ukrainy dla poprawy stosunków z Polską) nie zachęcają Polski do udzielania Ukrainie pomocy materialnej
   w jej trudnym okresie historycznym, w toczącej się wojnie w Donbasie.
   Trudno być przyjacielem Ukrainy kiedy władze Ukrainy przeinaczają historię, autorytetem państwa ukraińskiego wspierają narodowców ukraińskich, nie przyznają się do zbrodni wołyńskich.

   Pogarszanie się stosunków następuje stopniowo. Pisaliśmy o tym, na tym forum:

   99venus pokazał nam jak młodzi Ukraińcy widzą stan stosunków polsko-ukraińskich. Poza
   wypowiedziami w nagraniu na video, możemy też poczytać komentarze pod video na YT.
   Wypowiedzi i pisemne komentarze nie napawają optymizmem.
   03.11.16, 07:17
   www.youtube.com/watch?v=u6LrdDjpPb8
   Paranoja i Schizofrenia zalały kraj......
   czuk1 01.11.16, 13:56
   Wcześniej pisałem :
   .....Duża część narodowców ukraińskich łagodzi atmosferę wrogości do Polaków. Odbywają się nawet spotkania (na ten temat) narodowców obydwu państw. Są akcenty przyjaźni do Polaków . Ale generalnie - wg mnie - stosunki ukraińsko-polskie (na tle sporu o mordy na Polakach) nie są najlepsze....
   Dziś mamy informację wywiadu "ŁRL" o tym, polscy najemnicy walczą w ukraińskich batalionach ochotniczych. Rzecznik Milicji Narodowej samozwańczej Ługańskiej Republiki Ludowej Andriej Maroczko poinformował, że jego zwiadowcy natrafili na liczącą ok. 70 ludzi grupę polskich najemników w pobliżu linii frontu.
   czuk1 19.10.16, 06:59
   tapatik> Wszyscy Ukraińcy tak myślą, czy tylko niektórzy?
   Wg mnie. Tak myśli (wspomina, wyobraża sobie, marzy sobie o wielkości Ukrainy) duża część narodu ukraińskiego. Ale wojujących narodowców nie ma dużo, przy czym akurat teraz - kiedy Ukraina broni swojej suwerenności - głosy narodowców bardzo się liczą, gdyż to oni dają dobre przykłady - jak bronić ojczyzny. To oni podtrzymują ducha narodowego w walkach w Donbasie.

   tapatik> O ile pamiętam na Prawy Sektor głosowało jakieś 1% społeczeństwa.
   Ilu (to, że mało kiedyś ) głosowało na Prawy Sektor nie jest ważne. Istotna jest teraz duża siła
   narodowców ukraińskich w państwie, liczenie się władz Ukrainy z ich opiniami i działaniami.

   tapatik> Skąd więc wśród ukraińskich polityków takie zamiłowanie Bandery?
   Uważają, że Bandera jednoczył Ukraińców bo prowadził do walki o wolną Ukrainę, organizował do walki z Sowietami i Polakami - uznając ich jako okupantów.

   tapatik> Czy Ukraińcy nie mają świadomości, że w ten sposób denerwują nas?
   Ci co denerwują mają taką świadomość. Duża część narodowców ukraińskich łagodzi atmosferę wrogości do Polaków. Odbywają się nawet spotkania (na ten temat) narodowców obydwu państw. Są akcenty przyjaźni do Polaków . Ale generalnie - wg mnie - stosunki
   ukraińsko-polskie (na tle sporu o mordy na Polakach) nie są najlepsze. Ze strony Ukrainy,
   poza pojednawczymi słowami Prezydenta, nie robi się nic aby Ukraina uznała "rzeź wołyńską" za fakt historyczny, przeprosiła i podjęła gesty pojednania z Polską. Wprost przeciwnie, oficjalnie wyświęca się zbrodnicze akcje UPA na Wołyniu i osobę Bandery.

   czuk1 16.10.16, 12:13
   ...to było w czerwcu 2016 roku...
   Film pokazuje marsz ukraińskich nazistów przez Kijów w czerwcu 2016 roku. Słyszymy skandaliczne nazistowskie hasła "Rudolf Hess, Hitlerjugend SS", a także "Bandera przyjdzie, będzie Ukraina wielka" i "Moskali na noże". Niestety, nazizm na Ukrainie ma się coraz lepiej.
   www.youtube.com/watch?v=qxHFA5xJgY4
   ..... a w październiku br....
   Ulicami Kijowa przeszedł marsz nacjonalistów. W99venus dzień Opieki Matki Boskiej świętują oni rocznicę powstania Ukraińskiej Powstańczej Armii. Uczestnicy marszu nieśli portrety Stepana Bandery i Jurija Szuchewycza i zapalone pochodnie. Szef nacjonalistów krytykował zaś Polskę.
   UPA walczyła podczas drugiej wojny światowej zarówno przeciw Niemcom, jak i ZSRR. Od wiosny 1943 roku prowadziła także działania zbrojne przeciwko ludności polskiej Wołynia, Polesia i Galicji Wschodniej, zmierzające do jej całkowitego usunięcia z tych terenów. Oblicza się, że w wyniku działań UPA zginęło około 100 tys. Polaków.
   Polski historyk profesor Grzegorz Motyka, autor wydanej niedawno książki "Wołyń '43", wyjaśnia, że Ukraina gloryfikuje Organizację Ukraińskich Nacjonalistów (OUN) i UPA za ich walkę z ZSRR, pomijając przy tym ludobójczą czystkę etniczną popełnioną na Polakach w latach 1943-1945.
   www.polskieradio.pl/5/3/Artykul/1680501,Marsz-Chwaly-UPA-przeszedl-ulicami-Kijowa-Uczestnicy-niesli-portrety-Bandery-i-Szuchewycza

   czuk1 14.10.16, 22:50
   99venus napisał: Ulicami stolicy Ukrainy, Kijowa, przeszedł Marsz Chwały Bohaterów, poświęcony rocznicy powstania Ukraińskiej Powstańczej Armii (UPA). Według policji uczestniczyło w nim około pięciu tysięcy osób.
   Okazuje się, że Ukraina nie liczy się z opiniami zachodniego sąsiada i brnie w nieprawdę , po błotnistej bardzo drodze.

   czuk1 14.10.16, 12:34
   Prof. dr hab. Bogumił Grott pracownik naukowy Uniwersytetu Jagiellońskiego na Wydziale Filozoficznym w Instytucie Religioznawstwa w krótkim artykule informuje nas - "Co powinniśmy wiedzieć o nacjonalizmie ukraińskim".
   www.rodaknet.com/rp_art_4463_czytelnia_upa.htm
   Oto fragment poglądów naczelnego ideologa ukraińskiego nacjonalizmu Dmytro Doncowa w jego książce "Nacjonalizm".
   "Doncow uznaje też Ukraińców, za naród wybrany. Według jego słów są oni "stworzeni z gliny, z jakiej Pan Bóg tworzy narody wybrane". Niektórzy kwalifikują takie stwierdzenia jako przejaw rasizmu.
   Kolejnymi siłami motorycznymi ukraińskiego nacjonalizmu są: fanatyzm, bezwzględność i nienawiść. Według autora "Nacjonalizmu", "fanatyk uznaje swoją prawdę za objawioną, którą mają przyjąć inni". Stąd też płynie jego agresywność i nietolerancyjność w stosunku do innych poglądów. Fanatyzm, jak twierdzi Doncow, jest zbudowany nie na "cum" (z), a na "contra" (przeciw).
   Także amoralność zajmuje ważne miejsce w katalogu cech ukraińskiego nacjonalizmu spod znaku OUN. Celem "moralności" wyznawanej przez ten nacjonalizm jest "silny człowiek", a nie "człowiek w ogóle". Walce o byt, którą wyznają Doncow i jego uczniowie jako naczelną zasadę, obce jest moralne pojęcie sprawiedliwości i miłości. Według niego, tylko filistrzy oraz ludzie z "obumarłym instynktem życia" postępują moralnie i odrzucają wojnę, zabójstwa i przemoc. W przyrodzie nie ma bowiem humanizmu i sprawiedliwości. Jest tylko siła (życie) i słabość (śmierć).
   Oto podane w największym skrócie podstawowe zasady ideologii OUN wyłożone w głównej pracy naczelnego ideologa ukraińskiego nacjonalizmu Dmytro Doncowa "Nacjonalizmie". Jak widać, są one bliskie nazizmowi i co równie ważne, nadal znajdują akceptację co najmniej wśród części współczesnych Ukraińców."
   .......................
   Wniosek .... nie możemy lekceważyć ideologów tego nacjonalizmu i ruchu nacjonalistycznego na Ukrainie.
  • czuk1 Re: Stosunki polsko-ukraińskie nie są normalne. 14.02.17, 18:19
   Opinie Ukraińców i komwentarze : www.youtube.com/watch?v=u6LrdDjpPb8
   • czuk1 Re: Stosunki polsko-ukraińskie nie są normalne. 14.02.17, 20:30
    Problem jest głębszy. Na dziś w Polsce nie ma spójnej polityki wobec Ukrainy . Ministrowie MO i MSZ mają rozbieżne poglądy.Wygląda na to, że jest oczekiwanie na to ... jak ułożone zostaną stosunki między USA i Rosją.
    www.kresy.pl/publicystyka,analizy?zobacz/dlaczego-pis-wystraszyl-sie-ukrainy

    Niektórzy forumowicze (np. ml2016) zwracają uwagę , że prawdę na ten temat - a więc o zagrożeniu ukrainofilii dla Polski.
    publikuje Jolanta Lamprecht na stroniczkach/w mediach elektronicznych - parezja.pl, Salon24, alexjones.pl
    np. -
  • krytyk2 Re: Stosunki polsko-ukraińskie nie są normalne. 14.02.17, 20:38
   prawda jest taka,ze obecnie tym czynnikiem ,ktory wiąże nas z Ukraina jest wspólne zagrożenie ze strony rosji.My tu w Polsce mamy tego swiadomość.Ukraina zdaje sie tego wspolnego interesu nie dostrzegać.może z racji bezposredniego konfliktu z Rosją maja znacznie wieksze oczekiwania /bezposredniego /wsparcia ich wysiłków z naszej strony
   • czuk1 Re: Stosunki polsko-ukraińskie nie są normalne. 14.02.17, 21:52
    Nie chciałbym być na miejscu Ukraińców. A rządzący ... co by nie zrobili to będzie dla Ukrainy źle.
    Jeśli chodzi o sąsiadów ze Wschodu....
    Nie mogą tolerować/rozwijać organizacji nacjonalistycznych.
    Nie mogą uznawać bezkrytycznie mordów Polaków na Wołyniu lecz przeprosić (za nie) Polaków.
    Nie mogą mieć roszczeń terytorialnych do Polski.
    Nie mogą odnosić się wrogo do Polaków......

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nie pamiętasz hasła lub ?

Nakarm Pajacyka