Dodaj do ulubionych

Ukraińcy najbardziej lubią Polskę

27.08.17, 18:58
Sondaż amerykańskiego ośrodka International Republican Institute potwierdza, że Polska jest najbardziej lubianym przez Ukraińców obcym krajem. Najnowsze wyniki cyklicznych badań ukraińskiej opinii publicznej potwierdzają też, że nasi południowo-wschodni sąsiedzi mają bardzo negatywny stosunek do władz kraju.

14 proc. ukraińskich respondentów określa swój stosunek do Polski jako „bardzo ciepły”, a 44 proc. jako „ciepły”. Neutralny stosunek do Polski ma 35 proc. a „chłodny” bądź „bardzo chłodny” 3 proc.

Za Polską w rankingu sympatii są Białoruś (1o proc. deklaruje uczucia „bardzo ciepłe” i 42 proc. „ciepłe”), Kanada (odpowiednio 12 i 38 proc.), Litwa (11 i 39 proc.), USA (12 i 35 proc.). Jak łatwo się domyślić, najgorzej wypada Rosja, 4 proc. respondentów ukraińskich deklaruje „bardzo ciepły” stosunek do Rosji, 15 proc. „ciepły”, natomiast „chłodny” 24 proc., a „bardzo chłodny” 27 proc.

Jeżeli chodzi o Unię Europejską, to bardzo pozytywną lub pozytywną opinię o niej ma w sumie 54 proc. Ukraińców i tyle samo głosowałoby za wstąpieniem do UE. Za NATO byłoby natomiast 40 proc. (przy 27 proc. przeciw).

Bardzo negatywny jest stosunek do polityków. Prezydenta Petro Poroszenko „mocno nie popiera” 43 proc. respondentów, a „nie popiera do pewnego stopnia” 33 proc. Popiera zaledwie 17 proc. Tylko o kilka punktów procentowych lepsze są notowania rządu. Jeśli chodzi o ukraiński parlament, negatywnie bądź bardzo negatywnie jego prace ocenia 88 proc. Ukraińców.

Źródło: jagiellonia.org/ukraincy-najbardziej-lubia-polske-sondaz-opinii-spolecznej/

Wygląda na to, że o ile ukraińscy politycy za nami nie przepadają, o tyle zwykli ludzie już tak.
Obserwuj wątek
  • czuk1 Re: Ukraińcy najbardziej lubią Polskę 29.08.17, 19:51
   Nie mają powodów by nas (jako naród ) nie lubili . Ukraińcy przyjeżdżają do nas , handlują, pracują. Zaprzyjaźniają, żenią/wychodzą za mąż, zostają. Łagodzą tym nie najlepsze stosunki między obydwoma państwami.
   • gosc88 A czy Polacy lubia Ukraine ????? 24.10.17, 19:17
    Ciekawe jaki jest stosunek statystycznego Polaka do statystycznego Ukrainca ktory obecnie przebywa w Polsce i dostal sie do Polski na tej ostatniej fali (z Ukrainy do Polski) w ciagu ostatnich paru lat ??

    Masz moze jakies informacje na ten temat ??

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nie pamiętasz hasła lub ?

Nakarm Pajacyka