Dodaj do ulubionych

Niepokojące dane OBWE

23.05.18, 11:21

Wojna w Donbasie trwa. Nie ma żadnego rozejmu. Przeciwnie..... w ostatnim tygodniu miało miejsce wielkie nasilenie konfliktu.

" W ubiegłym tygodniu odnotowano ok. 7700 przypadków naruszenia ustaleń o rozejmie w Donbasie ... odnotowała je w ubiegłym tygodniu działająca tam Specjalna Misja Monitoringowa OBWE — oświadczył w poniedziałek jej wiceszef Alexander Hug.
Miniony tydzień pod wieloma względami był najgorszy w tym roku. Odnotowaliśmy ogółem 7700 przypadków złamania rozejmu. W niektórych dniach stopień przemocy przypominał ten etap konfliktu, który - jak się nam już wydawało - pozostał w dalekiej przeszłości
— powiedział na briefingu w Kijowie przedstawiciel OBWE.
Jako przykład Hug wskazał sytuację w rejonie miasta Switłodarsk w obwodzie donieckim, gdzie w nocy z 16 na 17 maja zarejestrowano około 500 eksplozji. W rejonie Gorłówki w dniach 17-18 maja obserwatorzy OBWE słyszeli 140 wybuchów pocisków artyleryjskich i czołgowych.
16 maja kamera umieszczona w rejonie Donieckiej Stacji Uzdatniania Wody nagrała eksplozje 20 pocisków rakietowych, wystrzelonych z systemów rakietowych. Pociski wybuchły na terytorium, kontrolowanym przez Kijów — zaznaczył.
Hug podkreślił, że sytuacja wokół stacji wywołuje szczególne zaniepokojenie ze względu na to, iż dostarcza ona wodę ludziom, mieszkającym po obu stronach konfliktu w Donbasie.
Dopóki siły (uczestniczące w konflikcie) znajdują się w odległości 200-300 metrów od siebie, stacja pozostaje epicentrum działań bojowych. Nie może ona funkcjonować bez wycofania się dwóch stron w głąb zajmowanych terytoriów. 300 tysięcy ludzi po obu stronach konfliktu pozostaje bez wody — oświadczył Hug.
Konflikt w Donbasie na wschodzie Ukrainy toczy się między siłami rządowymi a popieranymi przez Moskwę bojownikami prorosyjskimi. Od jego początku, czyli od wiosny 2014 roku, zginęło w nim ponad 10 tysięcy osób."

wpolityce.pl/swiat/395265-niepokojace-dane-obwe-w-ubieglym-tygodniu-odnotowano-ok-7700-przypadkow-naruszenia-ustalen-o-rozejmie-w-donbasie
Obserwuj wątek

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka