Dodaj do ulubionych

PAKP wydal prawoslawna liturgie po polsku, nam?

23.01.06, 04:47
serwisy.gazeta.pl/kraj/1,34309,3124943.html
Czy ten przeklad liturgii prawoslawnej w j.polskim ukazal sie na koszt
prawoslawnych Ukraincow i Bialorusinow z Podlasia stanowiacych
99,9 % wiernych PAKP
czy na koszt etnicznych Polakow,katolikow np. z Wielkopolski lub Mazowsza?

Dla kogo sie ukazal ten przklad prawoslawnej liturgii w j.polskim,dla
prawoslawnych Ukraincow i Bialorusinow z Podlasia czy dla etnicznych
Polakow,katolikow np. z Wielkopolski lub Mazowsza?

Dlaczego PAKP POLONIZUJE prawoslawnych Ukraincow i Bialorusinow z Podlasia?

forum.gazeta.pl/forum/72,2.html?f=52&w=35443595&a=35443736
Obserwuj wątek
      • andrijko Re: LUDZIE, WYPOWIECIE SIE ? 23.01.06, 15:10
        romanpidlaszuk napisał:

> obuszek,cydz,bielszczanin,toovo,jaszal,khaki,pidlasze,andrijko,zerwispodlasia,
        > ivanbohun,partizan - wypowiecie sie, macie na ten temat swoje zdanie?
        Ja nie mam - zawierzam w pełni swym pasterzom duchowym, że nie chcą nam źle.
        • romanpidlaszuk Re: LUDZIE, WYPOWIECIE SIE ? 23.01.06, 15:36
          Ja nie mam - zawierzam w pełni swym pasterzom duchowym, że nie chcą nam źle.
          -------------------------------------------------------------------------
          Czy byc prawoslawnym "Polakiem" majac ukrainskie korzenie to dobrze?
            • romanpidlaszuk Re: LUDZIE, WYPOWIECIE SIE ? 24.01.06, 02:15
              > Czy byc prawoslawnym "Polakiem" majac ukrainskie korzenie to dobrze?
              dobrze Romuś,dobrze,możesz spać spokojnie.
              ----------------------------------------------------------
              Czy odprawiac nabozenstwa po polsku dla nas potomkow ludnosci rozmawiajacej
              gwara ukrainskja w naszych prawoslawnych podlaskich cerkwiach zbudowabych przez
              naszych ukrainskojezycznych przodkow to tez dobrze?
            • romanpidlaszuk PSEUDOBIALORUSIN TYLKO TYLE ? 24.01.06, 02:20
              romanpidlaszuk napisał:
              > Czy byc prawoslawnym "Polakiem" majac ukrainskie korzenie to dobrze?

To zależy. Od twardości korzenia, Romku.
              -------------------------------------------------------
              Tyle o polonizowaniu przez PAKP podlaskiej ludnosci rozmawiajacej gwara
              ukrainska ma do powiedzenia czolowy pseudobialorusin z hajnowskiego forum:
              forum.gazeta.pl/forum/72,2.html?f=255&w=26634648
              forum.gazeta.pl/forum/72,2.html?f=255&w=29544988
        • pidlasze A drewniaczek dalej klapie.. 23.01.06, 16:40
          Jesli bys zaczal troche czytac... zamiast zasypywac fara swoimi wypocinami to
          nie musial bys zadawac tego pytania....
          Ja juz niejednokrotnie zabieralem glos w tym temacie... chociazby tu:
          forum.gazeta.pl/forum/72,2.html?f=52&w=28891390&a=28955482
          forum.gazeta.pl/forum/72,2.html?f=52&w=21261179&a=24048157

Wiec wybacz romanpidlaszuk, ale specjalnie dla zaspokojenia twoich amnezji i
          urojen, nie zamierzam sie powtarzac.... Pozdr.

romanpidlaszuk napisał:
          > obuszek,cydz,bielszczanin,toovo,jaszal,khaki,pidlasze,andrijko,zerwispodlasia,
          > ivanbohun,partizan - wypowiecie sie, macie na ten temat swoje zdanie?
          > Oczywiscie innych tez zapraszam do dyskusji !
          • romanpidlaszuk WAL WPROST JAK MEZCZYZNA,TAK lub NIE ! 24.01.06, 02:23
            Jesli bys zaczal troche czytac... zamiast zasypywac fara swoimi wypocinami to
            nie musial bys zadawac tego pytania....
            Ja juz niejednokrotnie zabieralem glos w tym temacie... chociazby tu:
            forum.gazeta.pl/forum/72,2.html?f=52&w=28891390&a=28955482
            forum.gazeta.pl/forum/72,2.html?f=52&w=21261179&a=24048157

Wiec wybacz romanpidlaszuk, ale specjalnie dla zaspokojenia twoich amnezji i
            urojen, nie zamierzam sie powtarzac.... Pozdr.
            ----------------------------------------------------------------
            Powiedz wprost potepiasz wydanie liturgii po polsku za pieniadze glownie
            ludnosci ukrainskojezycznej przez PAKP czy nie,BADZ MEZCZYZNA a nie BABA !

• odziej Re: LUDZIE, WYPOWIECIE SIE ? 23.01.06, 20:43
        mnie nikt nie zapraszał do wypowiedzi ale wtrące swoje 5 groszy .... jestem
        prawosławny a moja kobieta jest katoliczką, chodzimy i do kościoła i do cerkwi
        szczególnie że ją to interesuje i sama wyszła z taką propozycją. tłumacze jej
        wszelkie różnice ale trudno mi jest dokładnie wszystko przetłumaczyć gdyż ona
        jest z poznania i nie w ząb rozumie "po naszomu" a juz tym bardziej języka w
        którym odprawiana jest liturgia. dlatego z mojego punktu widzenia jest bardzo
        dobrym pomysłem przetłumaczenie naszej liturgii na język polski, i nie widzę w
        tym nic złego. każdy ma swoje zdanie ale na miłośc boską nie po to wszyscy
        żyjemy w jednym miejscu by się ciągle kłócić i chować coś przed sobą. mieszkam w
        warszawie i widzę jak co niedzielę na mszę do cerkwi przychodzą katolicy- i
        wierz mi romanie, ze z ciekawości a nie z pobudek niewłaściwych. przyznam ze po
        tym zacząłem sie zastanawiać dlaczego tutaj tak sie dzieje. ludzie jakoś żyją
        razem i dla nich moja "odmienność" nie jest niczym szkodliwym, wręcz przeciwnie
        zawsze mają duzo pytań i mam w ten sposób mozliwość przekazania im jakiejś
        wiedzy o nas. w bielsku chyba nie znalazłbym zbyt dużo chętnych do takich
        rozmów. więc po co szydzić z tego pomysłu?? żal Ci pieniędzy które rzucasz na
        tacę??? - nie musze Ci chyba przypominać że jest to ofiara dobrowolna - mam więc
        prośbę: kończ waść, wstydu oszczędź

życzę miłego wieczoru
        • romanpidlaszuk Czy liturgia po polsku pomoze? 24.01.06, 02:28
          mnie nikt nie zapraszał do wypowiedzi ale wtrące swoje 5 groszy .... jestem
          prawosławny a moja kobieta jest katoliczką, chodzimy i do kościoła i do cerkwi
          szczególnie że ją to interesuje i sama wyszła z taką propozycją. tłumacze jej
          wszelkie różnice ale trudno mi jest dokładnie wszystko przetłumaczyć gdyż ona
          jest z poznania i nie w ząb rozumie "po naszomu" a juz tym bardziej języka w
          którym odprawiana jest liturgia. dlatego z mojego punktu widzenia jest bardzo
          dobrym pomysłem przetłumaczenie naszej liturgii na język polski, i nie widzę w
          tym nic złego. każdy ma swoje zdanie ale na miłośc boską nie po to wszyscy
          żyjemy w jednym miejscu by się ciągle kłócić i chować coś przed sobą. mieszkam w
          warszawie i widzę jak co niedzielę na mszę do cerkwi przychodzą katolicy- i
          wierz mi romanie, ze z ciekawości a nie z pobudek niewłaściwych. przyznam ze po
          tym zacząłem sie zastanawiać dlaczego tutaj tak sie dzieje. ludzie jakoś żyją
          razem i dla nich moja "odmienność" nie jest niczym szkodliwym, wręcz przeciwnie
          zawsze mają duzo pytań i mam w ten sposób mozliwość przekazania im jakiejś
          wiedzy o nas. w bielsku chyba nie znalazłbym zbyt dużo chętnych do takich
          rozmów. więc po co szydzić z tego pomysłu?? żal Ci pieniędzy które rzucasz na
          tacę??? - nie musze Ci chyba przypominać że jest to ofiara dobrowolna - mam więc
          prośbę: kończ waść, wstydu oszczędź

życzę miłego wieczoru
          --------------------------------------------------------
          Jezeli pozwolisz to mam jedno pytanie: czy jestes ostatnim w swoim rodzie,ktory
          zna gware ukrainska swoich przodkow czy tez myslisz,ze twoje dzieci tez ja beda
          znaly i czy uwazasz ,ze pomoze ci w realizacji tego liturgia w cerkwi po polsku?

To jest oczywiscie pytanie prywatne i nie musisz na nie odpowiadac ale jakbys
          zechcial to bylbym wdzieczny.
          • odziej Re: Czy liturgia po polsku pomoze? 24.01.06, 11:14
            a więc odpowiem Ci:

nie jestem ostatni i myślę, że moje dzieci też nie będą (jeśli takowe bedę
            posiadał)- na szczęście jesteśmy dużą rodziną i tradycje w niej nie giną pomimo
            mieszania się narodowości. Co do Twojego pytania na temat liturgii to
            odpowiadam, że mi osobiście nie przeszkadza to że są czasem odprawiane liturgie
            po polsku. w bielsku takie się nie przyjmą jak i na całej jak myślę scianie
            wschodniej. co do innych skupisk prawosławia to w wawie faktycznie jest kaplica
            gdzie nabożeństwo odbywa się w języku polskim. nie wiem jak w bałymstoku, w
            poznaniu np podczas nabożeństwa kiedy odmawiane jest ojcze nasz ksiądz intonuje
            najpierw samo "ojcze nasz" w "oryginale" potem po grecku i łacinie, kontynując
            całą modlitwe w "oryginale". Kazania są różnie mówione, choć jak łatwo zauważyć
            nawet księża nie znają dobrze języka i często mówią na pół po polsku...ale ad
            rem-jak mnie pamięć nie myli w wątku tym chodziło o wydanie tłumaczenia liturgii
            a nie jej odprawiania w tym języku. Zapobiegawczo odpowiem tak ... liturgia
            odprawiana po polsku nie jest niczym złym, a faktycznie z mojego punktu widzenia
            ułatwia poznanie naszej kultury od strony chociażby zrozumienia języka. ktoś kto
            będzie chciał się uduchowić i tak bedzie wolał zwykłe nabożeństwo.

pzdr
              • romanpidlaszuk CISZA......... 25.01.06, 19:20
                w bielsku takie się nie przyjmą jak i na całej jak myślę scianie
                wschodniej.
                ----------------------------------------------
                Jak TY osobiscie sie do tego przyczynisz?

• romanpidlaszuk CISZA......... 26.01.06, 21:41

wschodniej.

• romanpidlaszuk CISZA......... 28.01.06, 01:37
                    wschodniej.

• romanpidlaszuk CISZA......... 02.02.06, 18:54
                      wschodniej.

• odziej Re: CISZA......... 02.02.06, 20:24
                  ja? wiesz zauważyłem że większość forumowiczów już z Tobą nie dyskutuje i myślę
                  że z grzeczności jaką mi wpoiła matka odpowiem...chociaż po raz ostatni bo nie
                  widzę powodu by kontynuować wątek... ja się niczym nie muszę przyczyniać, będąc
                  w domu idę do cerkwii a tam liturgia jest odprawiana w nazwijmy to "właściwym"
                  obrządku. będąc w wawie też jest w ten sam sposób tyle że chociażby ogłoszenia
                  parafialne są po polsku. jak ktoś ma ochotę oczywiście może pójść na mszę w
                  języku polskim ale tam wierz mi większość obecnych to katolicy lub ci którzy
                  właściwie nie rozumieją języka jakim się posługują ich dziadkowie. domyślam się
                  że możesz tutaj trafnie ripostować i użyć tego jako argumentu dla swojej teorii
                  lecz nie mam zamiaru polemizować. sprawa wychowania w tradycji nalezy w dużej
                  jak nie w największej mierze od rodziców. jeśli ci nie dbają o dziedzictwo to
                  nikt nikogo nie zmusi by czegoś się musiał uczyć a i do cerkwii nie chodzi aż
                  tak wiele młodych osób - faktem jest ze nieznajomośc języka jeszcze bardziej to
                  pogarsza. w poznaniu, liturgia też jest odprawiana "oryginalnie" jedynie cztanie
                  ewangelii odbywa się w podwójny sposób. moja dziewczyna chce rozumiec język jaki
                  słyszy w cerkwii więc kupiłem jej modlitewnik zawierający także transkrypcję
                  fonetyczną oraz tłumaczenie na język polski słów modlitw. tłumaczenie liturgii
                  nie jest niczym złym, pozwala zapoznac sie w bardziej przystępny sposób z jej
                  treścią innym...czy cerkiew ma się zamykać na innych??

urodziłem się w polsce, jestem polakiem, znam jezyk przodków ale nie jest to dla
                  mnie coś co każe mi się w jakikolwiek sposób czuć się ukraińcem, białorusinem
                  czy rusinem-jestem polakiem. mamy swoje zwyczaje które ubarwiają polską kulturę,
                  a nasz cały kraj jakby na to nie patrzec jest mieszanką różnych kultur ktore od
                  wieków wędrowały ze wschodu na zachód i odwrotnie. niech o swoją narodowość
                  walczą ci którym na tym zależy. mają teraz otwartą drogę. ja w domu mówię jak
                  chcę, do swojej dziewczyny często zwracam sie "po naszomu" więc moje dzieci nie
                  będa mialy problemu, a to ze będą mogły nie tylko z moja pomocą poznać sens
                  liturgii jest złe?? nas nikt nie musi polonizowac i niegdy nie czułem by
                  ktokolwiek mnie do tego zmuszał. po prostu jestem taki bo tak mnie wychowano.
                  nie twierdze ze nie rozumiem twojego podejścia do tematu ale wybacz dla mnie
                  pewne kwestie ocierają sie o fanatyzm a to jest jedna z najgorszych zaraz w
                  historii ludzkości.i każdy fanatyzm powinien być tępiony w zarodku, bo prowadzi
                  tylko do niepotrzebych sporów...dość już krwii wylano w imię religii i jak to
                  ostatnio widać nie tylko chrześcijańskiej.

kończąc ten przykrórtki wywód powiem tylko jedno: będąc w usa nic nie ździałasz
                  pisząc. przyjedź do kraju, spróbuj na żywo, sprawdź jak dużo osób sobie tego
                  zyczy. życzę powodzenia - over and out
                  • romanpidlaszuk FAJNIE,ZE SIE WYPOWIEDZIALES ! 02.02.06, 23:30
                    Oczywiscie,ze odpowiadamy sobie z grzecznosci,nikt nikogo do dyskusji nie
                    zmusza,mnie po prostu ciekawilo jak sie zamierzasz przyczynic do tego aby nasza
                    gwara ukrainska,ktora z dziada pradziada rozmawiamy na Podlasiu,powiedzmy za 30-
                    50 lat byla obecna miedzy Bugiem a Narwia w niemniejszym stopniu niz obecnie i
                    dlatego PROSILEM cie o opinie na ten temat.

Z czescia Twojej opinii sie zgadzam,choc z wiekszoscia nie,swoje zdanie na
                    omawiany temat wyrazilem juz w tym watku i w innych na podlaskich.

Jezeli nie chcesz kontynuowac dyskusji to nie nie ma sprawy.

Zycze ci abys za 20-30 lat mogl z duma powiedzec.ze twoje dzieci i wnuki znaja
                    (czynnie i biernie) ukrainska gware swego dziadka z okolic Bielska,zebys nie
                    palil sie ze wstydu jak pewien bielszczanin z wczesniejszego pokolenia:
                    forum.gazeta.pl/forum/72,2.html?f=52&w=35443595&a=35710482

• romanpidlaszuk FAJNIE,ZE SIE WYPOWIEDZIALES ! 02.02.06, 23:32
                      gwara ukrainska,ktora z dziada pradziada rozmawiamy na Podlasiu,powiedzmy za 30-

Zycze ci abys za 20-30 lat mogl z duma powiedzec,ze twoje dzieci i wnuki znaja
                      forum.gazeta.pl/forum/72,2.html?f=252&w=35452112&a=35822366
                      forum.gazeta.pl/forum/72,2.html?f=252&w=35452112&a=35822376
                      • romanpidlaszuk FAJNIE,ZE SIE WYPOWIEDZIALES ! 02.02.06, 23:40

Zycze ci abys sie zastanowil jakie bledy w swoim zyciu popelnil Justusz i aby
                        jego smutna historia sie nie powtorzyla w twoim przypadku!

Wszystkiego najlepszego,trzymaj sie !

• romanpidlaszuk FAJNIE,ZE SIE WYPOWIEDZIALES ! 02.02.06, 23:46

omawiany temat wyrazilem juz w tym watku i w innych na podlaskich forach.

Zycze ci abys sie zastanowil jakie bledy w swoim zyciu popelnil Justusz i aby
                          jego smutna historia sie nie powtorzyla w twoim przypadku!

Wszystkiego najlepszego,trzymaj sie !

• hajdis Re: PAKP wydal prawoslawna liturgie po polsku, na 23.01.06, 22:38
      Jesli można coś napisać.... to chciałabym wyrazic swoje zadowolenie niezmierne
      iz w koncu ktos pomyslał o ludziach, którzy są wyznania prawosławnego a nie
      rozumieją języka cerkiewnosłowiańskiego. Prosze mi uwierzyc, sama znam wiele
      takich osób. uwazam, ze do tej pory byli straszliwie pokrzywdzeni z tego powodu,
      że nie wiedzieli co sie dzieje, kiedy trzeba sie przezegnać, na czym to wszystko
      polega.

I jeżeli ktoś powie, że wierny prawosławny powinien wszystko rozumieć to pytam
      sie głosno co z Tymi, którzy decyduja sie jako dorosli ludzie na zmiane wiary na
      prawosławną (w której nie zostali wychowani, której obrzędy i jezyk liturgii są
      dla nich obce). Co z młodzieżą, której rodzice nie prowadzali do cerkwii, nie
      tłumaczyli słów liturgii, a która chciałaby praktykowac, lecz nie rozumie
      żadnego słowa. Co z dziecmi, które stoja jak słupy bo tak trzeba "machają"
      raczkami wtedy, gdy "macha" cała reszta.

Rozumiem, ze jezyk, tradycja itd. ale trzeba sie też troszeczke dostosować do
      potrzeb ludzi.

A jeżeli twoim zdaniem argumentem przeciw jest "za czyje pieniadze zostało to
      zrobione" to wybacz, ale to zaden argument
      • romanpidlaszuk Re: PAKP wydal prawoslawna liturgie po polsku, na 24.01.06, 02:33
        takich osób. uwazam, ze do tej pory byli straszliwie pokrzywdzeni z tego powodu,
        że nie wiedzieli co sie dzieje, kiedy trzeba sie przezegnać, na czym to wszystko
        polega.

sie głosno co z Tymi, którzy decyduja sie jako dorosli ludzie na zmiane wiary na

potrzeb ludzi.

---------------------------------------------------------------
        Jezeli pozwolisz to mam do ciebie podobne pytanie jak do "odzieja":
        forum.gazeta.pl/forum/72,2.html?f=252&w=35452112&a=35513924
        Z gory jestem wdzieczny za odpowiedz !
        • romanpidlaszuk Re: PAKP wydal prawoslawna liturgie po polsku, na 24.01.06, 06:35
          polega.

potrzeb ludzi.

---------------------------------
          Czy nie lepiej wprowadzic liturgie w swoim ojczystym jezyku jak maja to
          wszystkie narody i jak to nakazuje EWANGELIA,w naszym przypadku byl by to
          j.ukrainski gdyz gwara tego jezyka rozmawiaja nasi dziadkowie i ojcowie i na to
          wydawac ich i nasze ciezko zarobione pieniadze?
          • hajdis Re: PAKP wydal prawoslawna liturgie po polsku, na 24.01.06, 10:16
            No własnie to zostało zrobione. Nie czaisz? Ja jestem Polką wyznania
            prawosławnego i newet nie mam zadnego znajomego, który czułby sie Bialorusinem
            czy kraincem a jest wyznania prawosławnego. Mówie wyłacznie w jezyku polskim
            mimo iż znam też Białoruski. Liturgii po cerkiewnosłowiansku nie rozumiem i
            m.in. przez to żadko chodzę do Cerkwii. Takze nie patrz człowieku na dziadów i
            pradziadów, a na młodych ludzi, którzy chca sie modlić i rozumieć modlitwę.
            • romanpidlaszuk Re: PAKP wydal prawoslawna liturgie po polsku, na 24.01.06, 13:33
              No własnie to zostało zrobione. Nie czaisz? Ja jestem Polką wyznania
              prawosławnego i newet nie mam zadnego znajomego, który czułby sie Bialorusinem
              czy kraincem a jest wyznania prawosławnego. Mówie wyłacznie w jezyku polskim
              mimo iż znam też Białoruski. Liturgii po cerkiewnosłowiansku nie rozumiem i
              m.in. przez to żadko chodzę do Cerkwii. Takze nie patrz człowieku na dziadów i
              pradziadów, a na młodych ludzi, którzy chca sie modlić i rozumieć modlitwę.
              ---------------------------------------------------
              Powiedz mi w jakim jezyku rozmawiali twoi dziadkowie i pradziadkowie.
              Czy znasz ten jezyk,czy chcialaby go znac?
              Czy wiesz,ze sa przypadki na Swiecie ,ze ludzie powrocili do jezyka ojcow po
              kilku pokoleniach,czy chcialabys aby twoje dzieci funkcjonowaly w zyciu
              prywatnym w jezyku twoich dziadkow?

To mozna zrobic gdyby PAKP zachowywala sie odpowiednio,teraz jako wolni ludzie
              mozemy tez miec dostep do oswiaty w jezyku ukrainskim,ktorego gwara rozmawiaja
              nasi dziadkowie jezeli ZECHCEMY !
              • hajdis Re: PAKP wydal prawoslawna liturgie po polsku, na 28.01.06, 21:25
                romanpidlaszuk napisał:

> ---------------------------------------------------
                > Powiedz mi w jakim jezyku rozmawiali twoi dziadkowie i pradziadkowie.
                > Czy znasz ten jezyk,czy chcialaby go znac?
                > Czy wiesz,ze sa przypadki na Swiecie ,ze ludzie powrocili do jezyka ojcow po
                > kilku pokoleniach,czy chcialabys aby twoje dzieci funkcjonowaly w zyciu
                > prywatnym w jezyku twoich dziadkow?

Nie interesuje mnie to w jakim języku rozmawiali moi pradziadkowie i dziadkowie.
                Ze mna rozmawiaja po polsku. Znam jezyk białoruski i usilnie staram sie
                zapomnieć że go znam. Okazało sie ze staną mi na drodze w nauce jezyka
                rosyjskiego. I jest to dla mnie w tej chwili bardzo duzy problem. nigdy bym nie
                chciała by moje dzieci rozmawiały w języku moich przodków, poniewaz są i będą
                narodowosci Polskiej i tu jest ich dom i ich ojczyzna i w tym jezyku mają
                rozmawiać, a jezyk jakim na wsi posługuja sie ludzie i ich dzieci to dla mnie
                kaleczenie zarówno polskiego jak i białoruskiego oraz ukraińskiego. dla mnie nic
                dobrego nauka tego jezyka nie dała. Do tej pory podczas rozmowy wymykaja mi sie
                wyrazy w tym języku np. cudzysłów to "dwukossie", a wszystko to "wsio"

Wiesz czemu ten watek to w przewazajacej czesci twój monolog. Bo nie podejmujesz
                dyskusji. Proszę bardzo podałam ci argumenty, które świadcza o tym ze jesteś w
                błedzie, a ty zamiast je podwazyc zadajesz wciaz pytania, które do niczego w
                gruncie rzeczy nie prowadzą. W tym układzie dyskusja z toba jest nie mozliwa.
                Mozesz sobie pytac do usranej śmierci, ale to chyba niodpowiedni sposób na
                przekonanie kogokolwiek do twoich racji.

• hajdis Re: PAKP wydal prawoslawna liturgie po polsku, na 28.01.06, 21:37
                    romanpidlaszuk napisał:

>
                    > Nie interesuje mnie to w jakim języku rozmawiali moi pradziadkowie i dziadkowie
                    > ---------------------------------------
                    > ja juz wiecej pytan do ciebie nie mam,jezeli pragniesz zostac
                    > pawoslawna "POLKA" to szerokiej drogi....

nie masz więcej pytań?? to ty chcesz rozmawiać czy przesłuchiwac
                    • romanpidlaszuk Re: PAKP wydal prawoslawna liturgie po polsku, na 29.01.06, 03:58
                      romanpidlaszuk napisał:

>
                      > Nie interesuje mnie to w jakim języku rozmawiali moi pradziadkowie i
                      dziadkowie
                      > ---------------------------------------
                      > ja juz wiecej pytan do ciebie nie mam,jezeli pragniesz zostac
                      > pawoslawna "POLKA" to szerokiej drogi....

nie masz więcej pytań?? to ty chcesz rozmawiać czy przesłuchiwac

-------------------------------------
                      nie chce cie przesluchiwac,ani mi to w glowie,nie mam o czym tez z toba
                      rozmawiac skoro jak napisalas nie interesuje cie jezyk ojczysty twoich
                      pradziadkow i dziadkow.

Wybacz ale tak to po prostu jest.

Jak rozumiem inreresuje cie jedynie aby zostac prawoslawna "Polka" rozmawiajaca
                      tylko i wylacznie po polsku,no coz nie pozostaje mi nic innego jak zyczyc ci
                      szerokiej drogi...
                    • romanpidlaszuk PAKP wydal prawoslawna liturgie po polsku, nam? 29.01.06, 04:01
                      mimo braku pytań .... jeszcze tylko jedno zdanie: Mysle ze jestes egiostą, bo
                      nie rozumiesz że nie kazdy pragnie tego co ty i nie widzisz potrzeb innych ludzi
                      (nawet jezeli bedzie ich garstka to oni tez moga czegoś żadać i to otrzymać)
                      ----------------------------------------------------
                      Wiesz,myslalem ze
                      KAZDY PRAGNIE KONTYNUOWAC SPUSCIZNE NARODOWA I KULTURALNA SWOICH PRZODKOW
                      ale widac pomylilem sie....

• romanpidlaszuk.1 Re: PAKP wydal prawoslawna liturgie po polsku, na 13.08.09, 18:45
                      mimo braku pytań .... jeszcze tylko jedno zdanie: Mysle ze jestes
                      egiostą, bo
                      nie rozumiesz że nie kazdy pragnie tego co ty i nie widzisz potrzeb
                      innych ludzi
                      (nawet jezeli bedzie ich garstka to oni tez moga czegoś żadać i to
                      otrzymać

---------------------

Nie bardzo rozumiem co mowisz, napisz KONKRETNIE o co ci chodzi.
                      • pidlasze MISTRZowstwo swiata!!!! 14.08.09, 02:38
                        Romek, po 1293 dniach zajarzyl, ze czegos nie zrozumial !!!!!!!
                        BUAHAHAHA!!!

Autor: hajdis 28.01.06, 21:41
                        mimo braku pytań .... jeszcze tylko jedno zdanie: Mysle ze jestes
                        egiostą, bo nie rozumiesz że nie kazdy pragnie tego co ty i nie
                        widzisz potrzeb innych ludzi (nawet jezeli bedzie ich garstka to oni
                        tez moga czegoś żadać i to otrzymać

---------------------
                        romanpidlaszuk.1 13.08.09, 18:45
                        napisał:
                        > Nie bardzo rozumiem co mowisz, napisz KONKRETNIE o co ci chodzi.

PS.

romek pozwol kotu spokojnie zdechnac....
                        :))))

@
      • romanpidlaszuk Czy nie warto sprowadzic duchownych z Ukrainy ? 24.01.06, 02:35
        PAKP nikogo nie polonizuje. Ty też jesteś spolonizowany - piszesz po polsku
        poza tym wydanie tej pozycji po polsku może tylko przysporzyć prawosławnych w
        Polsce a zresztą rozejrzyj się do obu kościołów i tak chodzą garstki
        zapaleńców. Jak powymierają starsi ludzie to żadne wydanie litrgii już w niczym
        nie pomoże
        ----------------------------------------------------------
        Tu chodzi o ratowanie narodowosci ukrainskiej na Podlasiu,ratowanie jezyka
        naszych ojcow i dziadkow !

Czy dla ciebie to wszystko jedno ,czy jestes prawoslawnym Ukraincem,znajacym
        jezyk ojcow i uzywajacym go w zyciu prywatnym,np.religijnym czy
        prawoslawnym "Polakiem" funkcjonujacym tyko po polsku,rowniez w cerkwi?

Dlaczego Polacy w Ukrainie nie rezygnuja z zycia religijnego w swoim ojczystym
        jezyku polskim,dlaczego sprowadzaja z Polski ksuiezy wladajacych biegle
        polskim i pomagajacych im go zachowac?

Czy i my,podlaska ludnosc o korzeniach ukrainskich i bialoruskich w swietle
        tego co wyprawia PAKP nie powinnismy sprowadzac duchownych z Ukrainy aby
        pomogli nam zachowac nasza wiare,jezyk i kulture?

forum.gazeta.pl/forum/72,2.html?f=52&w=35443595&a=35513407
        • romanpidlaszuk Czy nie warto sprowadzic duchownych z Ukrainy? 24.01.06, 06:20
          cd:
          Wtedy my bedziemy wydawac nasze pieniadze na zachowanie naszego ukrainskiego
          jezyka (ROWNIEZ W CERKWI)i kultury a duchowni,POLONIZATORZY Z PAKP niech jada
          sobie do Wielkopolski,na Mazowsze gloszac tamtejszym etnicznym Polakom
          polskojezyczne prawoslawie na ich koszt oczywiscie.

Tak chyba bylo by najprosciej i NAJUCZCIWIEJ !

• obuszek Re: Czy nie warto sprowadzic duchownych z Ukrain 24.01.06, 07:20
            to nie płać obłudnikom za takie rzeczy jak ślub, pogrzeb, zaświadczenia i inne
            gówna to nie będą wydawali Twoich pieniędzy na głupoty. Zresztą ponoć siedzisz
            w Stanach więc Twoje pieniądze mogą leżeć spokojnie w Twojej skarpecie. Klechy
            powinny robić to w imie Boga a nie pieniędzy. Cerkiew nigdy nie była
            pronarodowa - Romanie walczysz z wiatrakami - . Pozdrawiam.

Ulubiona muzyka popa
            POP MUSIC
            A wiecie co najbardziej lubi pop?
            Popić popalić i popier...ć - i niestety taka jest prawda. Miałem okazję z takim
            pomieszkac przez rok czasu to wiem !!!
    • romanpidlaszuk Narodowosc UKRAINSKA to temat tabu? 24.01.06, 13:59
      O! Roman nareszcie o czymś normalnym!
      ---------------------------------------------
      Rozumem,ze dla ciebie narodowosc ukrainska w Polsce to temat tabu,jak za czasow
      nieboszczki PZPR...i we wspolczesnosci PAKP...

forum.gazeta.pl/forum/72,2.html?f=52&w=35474932&a=35537757
    • sebcioo Nie "wam", tylko "nam". 24.01.06, 14:18
      Jeszcze cos nie jasne?

Nie chcesz? - nie kupuj, nie czytaj itp.

> Dla kogo sie ukazal ten przklad prawoslawnej liturgii w j.polskim,dla
      > prawoslawnych Ukraincow i Bialorusinow z Podlasia czy dla etnicznych
      > Polakow,katolikow np. z Wielkopolski lub Mazowsza?
      Tzn ze na Podlasiu nie ma "etnicznych Polakow,katolikow"? ze tacy sa tylko w
      Wielkopolsce czy Mazowszu?
      • romanpidlaszuk Re: Nie "wam", tylko "nam". 24.01.06, 14:36

--------------------------------------------------------------------------------
        Jeszcze cos nie jasne?

Nie chcesz? - nie kupuj, nie czytaj itp.

> Dla kogo sie ukazal ten przklad prawoslawnej liturgii w j.polskim,dla
        > prawoslawnych Ukraincow i Bialorusinow z Podlasia czy dla etnicznych
        > Polakow,katolikow np. z Wielkopolski lub Mazowsza?
        Tzn ze na Podlasiu nie ma "etnicznych Polakow,katolikow"? ze tacy sa tylko w
        Wielkopolsce czy Mazowszu?
        --------------------------------------------
        Oczywiscie,ze nie kupie tylko szkoda ,ze te h... wydaly to za pieniadze moich
        rodakow poslugujacych sie gwara ukrainska na Podlasiu ...

• sebcioo Ekonomista to ty raczej nie jestes 25.01.06, 07:56
          > Oczywiscie,ze nie kupie tylko szkoda ,ze te h... wydaly to za pieniadze moich
          > rodakow poslugujacych sie gwara ukrainska na Podlasiu ...
          Sugerujesz ze wladze najpierw podzielily ludzi na "rodakow poslugujacych sie
          gwara ukrainska na Podlasiu" i na innych. A pozniej postanowily ze podatki tych
          pierwszych pojda na omawiane wydawnictwo a podatki tych drugich - na wszystko
          inne. Dobrze zrozumialem?
          • romanpidlaszuk Czy PAKP mowi budowniczym cerkwi o jez. liturgii? 25.01.06, 16:25
            > Oczywiscie,ze nie kupie tylko szkoda ,ze te h... wydaly to za pieniadze moich
            > rodakow poslugujacych sie gwara ukrainska na Podlasiu ...
            Sugerujesz ze wladze najpierw podzielily ludzi na "rodakow poslugujacych sie
            gwara ukrainska na Podlasiu" i na innych. A pozniej postanowily ze podatki tych
            pierwszych pojda na omawiane wydawnictwo a podatki tych drugich - na wszystko
            inne. Dobrze zrozumialem?
            ---------------------------------------------------------------------
            Raczej zle zrozumiales.
            Uwazam,ze za pieniadze wiernych PAKP pochodzenia ukrainskiego i bialoruskiego
            powinno sie realizowac ICH potrzeby religijne a wiec np. wydac tekst liturgii
            po ukrainsku i biarorusku,w cerkwiach zbudowanych przez wiernych pochodzenia
            ukrainskiego i bialoruskiego powinno sie odprawiac nabozenstwa w ICH jezykach
            ojczystych DZLA NICH.

Jezeli PAKP chce nawracac etnicznych Polakow,np. rodem z Wielkopolski czy
            Mazowsza na prawoslawnie to niech za ICH pieniadze wydaje np.tekst liturgii po
            polsku,za ICH pieniadze buduje cerkwia gdzie chce odprawiac nabozenstwa po
            polsku a nie za NASZE,ludnosci pochodzenia ukrainskiego i bialoruskiego,tak
            chyba byloby UCZCIWIE,tak czy nie?

Jezeli zas PAKP chce WYNARADAWIAC/POLONIZIWAC nas,ludnosc pochodzenia
            ukrainskiego i bialoruskiego na Podlasiu,wydajac tekst liturgii po polsku za
            NASZE pieniadze,odprawiajac polskojezyczne nabozenstwa w naszych cerkwaich
            zbudowanych przez NAS i NASZYCH ukrainskojezycznych i bialoruskojezycznych
            przodkow to to jest zenujaca PODLOSC ze strony JANCZARSKIEJ PAKP !
            • toovo Re: Czy PAKP mowi budowniczym cerkwi o jez. litur 25.01.06, 16:52
              romanpidlaszuk napisał:
              > Uwazam,ze za pieniadze wiernych PAKP pochodzenia ukrainskiego i bialoruskiego
              > powinno sie realizowac ICH potrzeby religijne a wiec np. wydac tekst liturgii
              > po ukrainsku i biarorusku

Jezeli ci Ukraincy i Bialorusini nie nauczyli swoich dzieci własnego języka
              tylko polskiego, to nic dziwnego że tekst liturgii został wydany po polsku.
              Sami sobie winni.
              • romanpidlaszuk ZLO jakie nam wyrzadzono MOZEMY TERAZ NAPRAWIC ! 25.01.06, 18:32
                --------------------------------------------------------------------------------
                romanpidlaszuk napisał:
                > Uwazam,ze za pieniadze wiernych PAKP pochodzenia ukrainskiego i bialoruskiego
                > powinno sie realizowac ICH potrzeby religijne a wiec np. wydac tekst liturgii
                > po ukrainsku i biarorusku

Jezeli ci Ukraincy i Bialorusini nie nauczyli swoich dzieci własnego języka
                tylko polskiego, to nic dziwnego że tekst liturgii został wydany po polsku.
                Sami sobie winni.
                --------------------------------------------------------------
                W totalitarnym PRLu nie mogli sie upomniec o swoje ALE TERAZ MOGA !

Jezeli Zydzi potrafili powrocic do hebrajskiego po 2000+ lat,my mozemy
                powrocic do ukrainskiego i bialoruskiego po 40+ latach !
                  • romanpidlaszuk ZLO jakie nam wyrzadzono MOZEMY TERAZ NAPRAWI 25.01.06, 20:03
                    romanpidlaszuk napisał:
                    > W totalitarnym PRLu nie mogli sie upomniec o swoje

W PRL-u zabraniano mówic do dzieci "po svojomu"? Nawet w domu? Gdzie ty sie
                    wychowałeś, sieroto?
                    Po SWOJOMU a nie po bialorusku,co probowales w PRL zajsc do bielliceja
                    powiedziec,ze jestes Ukraincem i chcesz aby cie uczono jezyka ojczystego
                    ukrainskiegoa nie bialoruskiego,opowiedz jak bylo?
                    • toovo Re: ZLO jakie nam wyrzadzono MOZEMY TERAZ NAPRAWI 25.01.06, 20:50
                      romanpidlaszuk napisał:
                      > Po SWOJOMU a nie po bialorusku,co probowales w PRL zajsc do bielliceja
                      > powiedziec,ze jestes Ukraincem i chcesz aby cie uczono jezyka ojczystego
                      > ukrainskiegoa nie bialoruskiego,opowiedz jak bylo?

Odpowiem, chociaż dochodze do wniosku, że nie rozumiesz j. polskiego.
                      Otóż, ja mówię o domu, a ty o liceju. W domu nikt nie zabraniał rozmawiania ani
                      po białorusku, ani po ukrainsku, ani po czesku, ani w jidysz. Ponieważ rodzice
                      Ukraincy i Bialorusini nie przekazali swoim dzieciom własnej mowy, najmłodsze
                      pokolenie jej nie zna. Sami sobie winni. A moze niewinni. Moze tak właśnie
                      chcieli.
                      • romanpidlaszuk ZLO jakie nam wyrzadzono MOZEMYTERAZ NAPRAWIC 25.01.06, 21:02
                        romanpidlaszuk napisał:
                        > Po SWOJOMU a nie po bialorusku,co probowales w PRL zajsc do bielliceja
                        > powiedziec,ze jestes Ukraincem i chcesz aby cie uczono jezyka ojczystego
                        > ukrainskiegoa nie bialoruskiego,opowiedz jak bylo?

Odpowiem, chociaż dochodze do wniosku, że nie rozumiesz j. polskiego.
                        Otóż, ja mówię o domu, a ty o liceju. W domu nikt nie zabraniał rozmawiania ani
                        po białorusku, ani po ukrainsku, ani po czesku, ani w jidysz. Ponieważ rodzice
                        Ukraincy i Bialorusini nie przekazali swoim dzieciom własnej mowy, najmłodsze
                        pokolenie jej nie zna. Sami sobie winni. A moze niewinni. Moze tak właśnie
                        chcieli
                        Dla mnie moi rodzice i dziadkowie przekazali nasza gware ukrainska ale faktem
                        tez jest ,ze w czasach PRL lepiej bylo sie nie afiszowac z narodowoscia
                        ukrainska i jezykiem ojczystym innym niz polski ALE TE CZASY SIE JUZ SKONCZYLY
                        I MOZEMY POWROCIC DO 1000+ TETNIEJ KULTURY I JEZYKA NASZYCH PRZODKOW NA
                        PODLASIU !
                        • bielszczanin Re: ZLO jakie nam wyrzadzono MOZEMYTERAZ NAPRAWIC 25.01.06, 21:22
                          hehe, Romek, jakbyś powrócił do języka jakim sie posługiwali 1000 lat temu na
                          tych ziemiach, niezależnie czy to byli słowianie bardziej zachodni czy wschodni
                          (raczej Rusini) to by Cię nikt nie zrozumiał. (żartobliwie mówiąc mam wrazenie
                          że duzo to by nie zmieniło)

A co do kultury sprzed 1000 lat, to hoho.

Poza tym, o ile dobrze pamiętam to twierdzisz że ukraińskojęzyczna ludność
                          napłynęła na Podlasie kilkaset lat temu. Więc rozumiem, że 1000 lat temu to
                          żadnego Twojego przodka na Podlasiu nie było.

Cosik CI się dzisiaj miesza.
                          Strasznie się
                          • romanpidlaszuk ZLO jakie nam wyrzadzono MOZEMYTERAZ NAPRAWIC 25.01.06, 21:30
                            hehe, Romek, jakbyś powrócił do języka jakim sie posługiwali 1000 lat temu na
                            tych ziemiach, niezależnie czy to byli słowianie bardziej zachodni czy wschodni
                            (raczej Rusini) to by Cię nikt nie zrozumiał. (żartobliwie mówiąc mam wrazenie
                            że duzo to by nie zmieniło)
                            ----------------------------------------
                            Gdybys ty powrocil dlo jezyka polskiego sprzed 1000 lat to tez by cie nikt nie
                            zrozumial,wiec o co ci chodzi?

Ja chcialem podkreslic ,ze na tej ziemi nasi przdokowie rozmaiaja od 1000 lat
                            gwara ukrainska i mie ma potrzeby abysmy nie kontynuowali jezyka ojczystego
                            naszych ojcow,zgadzasz sie?
                          • romanpidlaszuk ZLO jakie nam wyrzadzono MOZEMYTERAZ NAPRAWIC 25.01.06, 21:33
                            Poza tym, o ile dobrze pamiętam to twierdzisz że ukraińskojęzyczna ludność
                            napłynęła na Podlasie kilkaset lat temu. Więc rozumiem, że 1000 lat temu to
                            żadnego Twojego przodka na Podlasiu nie było.

--------------------------
                            kiedy ja cos takiego mowilem,podaj link !

Nasi ukrainskojezyczni przdokowie mieszkaja na tych ziemiach od ponad 1000 lat !
                            • bielszczanin Re: ZLO jakie nam wyrzadzono MOZEMYTERAZ NAPRAWIC 25.01.06, 21:39
                              Romek odpowiedz mi na pytania:
                              1) To co dzisiaj twierdzisz, że ukraińskojęzyczna ludność lub jej przodkowie są
                              na Podlasiu od ponad 1000 lat?
                              A niedawno mówiłeś że naplynęła tu kilkaset lat temu.
                              To jak w końcu jest?
                              2) Niedawno twierdziłeś, że Białorusini, którzy czują sie Białorusinami a
                              rozmawiają mową bliższą ukraińskiej nie są Białorusinami tylko Ukraińcami. A
                              dziś mówisz, że aby być Ukraincem wystarczy się nim czuć.
                              To jak jest.
                              Dlatego stwierdziłem że Ci się miesza. To już conajmniej dwie sprzeczności
                              • romanpidlaszuk ZLO jakie nam wyrzadzono MOZEMYTERAZ NAPRAWIC 25.01.06, 21:46
                                Romek odpowiedz mi na pytania:
                                1) To co dzisiaj twierdzisz, że ukraińskojęzyczna ludność lub jej przodkowie są
                                na Podlasiu od ponad 1000 lat?
                                A niedawno mówiłeś że naplynęła tu kilkaset lat temu.
                                To jak w końcu jest?
                                --------------------------------------
                                Gdzie ja powiedzialem,ze napynela kilkast lat temu,PODAJ LINK bo pomysle,ze
                                stosujesz POMOWIENIA na forum !
                                  • romanpidlaszuk ZLO jakie nam wyrzadzono MOZEMYTERAZ NAPRAWIC 25.01.06, 21:59
                                    tak napisłeś:
                                    "Pewnie bylby to dodatkowy argument poza gwara ukrainska za wolynskim
                                    pochodzeniem podlaskich ukrainskojezycznych Rusinow."
                                    ----------------------------------
                                    Jezeli cos cytujesz a nie podajesz zrodla (w tym przypadku odpowiedniego linku)
                                    to jestes niepowazny,czy to w publikacjach naukowych czy w pogawedce na
                                    forum,TAKA JEST PRAWDA

• bielszczanin Re: ZLO jakie nam wyrzadzono MOZEMYTERAZ NAPRAWIC 25.01.06, 22:07
                                      Niepoważny? Co już zapomniałeś swoich słów?
                                      Przytaczałem kiedyś Ci słowa wybitnego naukowca. Czym jest narodowość. Nie
                                      uznałeś tego za warte uwagi. Więc po co cytować.
                                      A to zdanie to oczywiście Ty wypowiedziałeś.
                                      Proszę, oto link
                                      forum.gazeta.pl/forum/72,2.html?f=252&w=35198446&a=35325841
                                      Ale i tak się wyprzesz.
                                      A prawda jest taka, ze nie masz zamiaru tu dyskutować, nie masz zamiaru
                                      rozmawiać.
                                      Wiesz swoje i już. Dzisiaj złapaliśmy Cię na dwóch sprzecznościach.
                                      Ale sorki, za to porównanie, jesteś jak złodziej, którego jak się zlapie za
                                      rękę to mówi że to nie jego.
                                      Rozumiem, ze tylko Ty masz patent na to czym jest narodowość i historię też
                                      masz w paluszku?
                                      Nie ma sensu z Tobą rozmawiać. Ja skończyłem. Chyba, że wreszcie na serio
                                      będziesz się odnosił do tego co multum ludzi Ci próbuje powiedzieć.
                                      • romanpidlaszuk ZLO jakie nam wyrzadzono MOZEMYTERAZ NAPRAWIC 25.01.06, 22:15
                                        Niepoważny? Co już zapomniałeś swoich słów?
                                        Przytaczałem kiedyś Ci słowa wybitnego naukowca. Czym jest narodowość. Nie
                                        uznałeś tego za warte uwagi. Więc po co cytować.
                                        A to zdanie to oczywiście Ty wypowiedziałeś.
                                        Proszę, oto link
                                        forum.gazeta.pl/forum/72,2.html?f=252&w=35198446&a=35325841
                                        Ale i tak się wyprzesz.
                                        A prawda jest taka, ze nie masz zamiaru tu dyskutować, nie masz zamiaru
                                        rozmawiać.
                                        Wiesz swoje i już. Dzisiaj złapaliśmy Cię na dwóch sprzecznościach.
                                        Ale sorki, za to porównanie, jesteś jak złodziej, którego jak się zlapie za
                                        rękę to mówi że to nie jego.
                                        Rozumiem, ze tylko Ty masz patent na to czym jest narodowość i historię też
                                        masz w paluszku?
                                        Nie ma sensu z Tobą rozmawiać. Ja skończyłem. Chyba, że wreszcie na serio
                                        będziesz się odnosił do tego co multum ludzi Ci próbuje powiedzieć.
                                        Oj slabe te "dowody" i "argumenty",mysle ze to jest oczywiste dla kazegi kto to
                                        przeczyta i zna realia na Podlasiu.
                                        Zycze przyjemnego trwania w mitach o pseudobialorusinach i
                                        prawoslawnych "Polakach" miedzy Bugiem a Narwia.
                                        --
                              • romanpidlaszuk ZLO jakie nam wyrzadzono MOZEMYTERAZ NAPRAWIC 25.01.06, 21:49
                                2) Niedawno twierdziłeś, że Białorusini, którzy czują sie Białorusinami a
                                rozmawiają mową bliższą ukraińskiej nie są Białorusinami tylko Ukraińcami. A
                                dziś mówisz, że aby być Ukraincem wystarczy się nim czuć.
                                To jak jest.
                                ------------------------------------------
                                Teoretycznie mozesz byc etnicznym Polakiem a czuc sie Chinczykiem,co ty na to
                                sprobujesz;dolaczylbys tym samym do polwiekowej tradycji tych co rozmawiaja
                                gwara ukrainska a sie czuja Bialorusinami......
      • romanpidlaszuk Re: PAKP wydal prawoslawna liturgie po polsku, na 24.01.06, 21:03
        mam wrażenie Romanie, że potrzebujesz pomocy.
        -----------------------------------------------------
        Potrzebuje pomocy?
        W czym,w zrozumieniu dlaczego potrzene jest wprowadzenie prawoslawnych liturgii
        w jezyku polskim w podlaskich cerkwiach?

A moze to ty potrzebujesz pomocy w zrozumieniu,ze POLONIZACJA prawoslawnych
        cerkwi na Podlasiu jest NIEUCZCIWYM dzialaniem wladz PAKP wobec wiernych o
        korzeniach ukrainskich i bialoruskich (ok 99,9% wszystkich wiernych PAKP)na
        Podlasiu oraz w zrozumieniu tego,ze znacznie UCZCIWSZYM dzialaniem bylo by
        wprowadzanie jezykow narodowych wiernych,ukrainskiego i bialoruskiego do
        podlaskich cerkwi.
          • romanpidlaszuk Re: PAKP wydal prawoslawna liturgie po polsku, na 24.01.06, 21:27
            Romek,weż Ty kosiarkę i zrób coś z tymi zwałami śniegu w tej swej
            podhajnowskiej Ameryce.Wszystkim wyjdzie to na dobre. :)
            -------------------------------------------------
            Masz problemy z trzymaniem sie tematu watku,moze porzebna pomocna dlon?;)

P.S.
            A tak wogole to co sadzisz o omawianej sprawie?
              • toovo a moze coś konkretnie.... 24.01.06, 21:52
                ....zamiast przelewac z pustego w próżne, panie Romanie. Skoro trwasz w
                przekonaniu że nie jestes w swoich poglądach odosobniony, załóż np. Fundację na
                Rzecz Ukrainskiej Podlaskiej Cerkwi. Cel - budowa w Bielsku, Hajnowce lub innym
                miejscu na Podlasiu świątyni "na amen" ukrainskiej. Liturgia, pasterz - tylko
                ukrainskojęzyczni. Zdołasz zebrac pieniądze (a przecież będąc w Ameryce :)
                mozesz pozyskac dodatkowe wsparcie tamtejszej, jakże światłej diaspory),
                udowodnisz wszystkim niedowiarkom, ze racja była po twojej stronie. Sawa i PAKP
                mogą ci naskoczyć, Czykwin z Syczewskim pocałować w d. A przy tym - jakiż
                doskonały efekt propagandowy, promieniujący na całe Podlasie. Do dzieła, dość
                bezowocnego klepania w klawiaturę.
                • romanpidlaszuk TA NASZA DYDKUSJA PRZYNIESIE OWOCE ! 24.01.06, 22:33
                  Ja mysle ,ze nasi rodzice i dziadkowie, juz dosc sporo nabudowali cerkwi na
                  Podlasiu i to oni powinni miec tam najwiecej do powiedzenia a nie Sawa z
                  Czykwinem.

Ja mysle,ze to nasze klepanie w klawiature NIE JEST BEZOWOCNE i dlatego to tak
                  wielu na tym forum niepokoi...
                  • toovo Re: TA NASZA DYDKUSJA PRZYNIESIE OWOCE ! 24.01.06, 22:49
                    romanpidlaszuk napisał:
                    > Ja mysle ,ze nasi rodzice i dziadkowie, juz dosc sporo nabudowali cerkwi na
                    > Podlasiu i to oni powinni miec tam najwiecej do powiedzenia a nie Sawa z
                    > Czykwinem.

Zbudowane do tej pory zawsze pozostanie własnością sporną. Ktos zechce po
                    bialorusku, ktoś po ukrainsku, ktos inny po polsku. I niestety fakty sa takie,
                    ze Sawa ma cos do powiedzenia. A w zbudowanej samodzielnie ty decydujesz. Przy
                    tym pokażesz nam wszystkim niedowiarkom, że chcieć znaczy móc. Ale jak znam
                    życie, niczego konkretnego nie zrobisz. Jesteś jak facet, który baaardzo chce
                    mieć dzieci, ale wszelkie zabiegi w tym kierunku, ogranicza do zabawy z własną
                    ręką. To oczywiście bardzo wygodne, bo dostęp całodobowy, nic nie kosztuje,
                    nawet z chałupy nie trzeba wychodzic. Niestety, efekt z tego żaden. Sorry za
                    mocne porównanie, moze jednak ruszysz tyłek od komputera i zaczniesz coś
                    robić.
                    • romanpidlaszuk NIKOMU NIE UDA SIE NAS SKLOCIC ! 24.01.06, 23:24
                      romanpidlaszuk napisał:
                      > Ja mysle ,ze nasi rodzice i dziadkowie, juz dosc sporo nabudowali cerkwi na
                      > Podlasiu i to oni powinni miec tam najwiecej do powiedzenia a nie Sawa z
                      > Czykwinem.

Zbudowane do tej pory zawsze pozostanie własnością sporną. Ktos zechce po
                      bialorusku, ktoś po ukrainsku, ktos inny po polsku.
                      -----------------------------------------------------------------------
                      Ci co chca nas odwiesc od zachowania naszego jezyka i kultury czy od uzywania
                      naszych jezykow ojczystych w podlaskich cerkiwach staraja sie wywolac
                      nieporozumienia miedzyetniczne i kontrolowac wszystko na zasadzie dziel i
                      rzadz,typowa zagrywka np. imperium rosyjskiego w takiej czy innej postaci.

Sprawa jest prosta tam gdzie sie rozmawia gwara ukrainska niech bedzie
                      wprowadzony jezyk ukrainski do cerkwi a tam gdzie bialoruska-bialoruski,w
                      Bialymstoku,gdzie ludnosc jest mieszana,niech bedzie po polowie ilosc
                      nabozenstw bialoruskich i ukrainskich,w Hajnowce mozna odprawiac w kilku
                      miejscach nabozenstwa po bialorusku dla ludnosci pochodzacej z okolic
                      Bialowiezy i Narewki,PROSTE ! ! !
                    • romanpidlaszuk Re: TA NASZA DYDKUSJA PRZYNIESIE OWOCE ! 24.01.06, 23:27
                      I niestety fakty sa takie,
                      ze Sawa ma cos do powiedzenia.
                      --------------------------------------------
                      Sawa ma tyle do powiedzenia ile mu wierni pozwalaja
                      i tyle UCZCIWOSCI w postepowaniu ile mu SUMIENIE nakazuje.

WSZYSTKO JEST W REKACH WIERNYCH,MIESZKAMY W WOLNYM I DEMOKRATYCZNYM KRAJU.
                    • romanpidlaszuk Toovo,nie przenos tu swoich osobistych problemow . 24.01.06, 23:32
                      Ale jak znam
                      życie, niczego konkretnego nie zrobisz. Jesteś jak facet, który baaardzo chce
                      mieć dzieci, ale wszelkie zabiegi w tym kierunku, ogranicza do zabawy z własną
                      ręką. To oczywiście bardzo wygodne, bo dostęp całodobowy, nic nie kosztuje,
                      nawet z chałupy nie trzeba wychodzic. Niestety, efekt z tego żaden. Sorry za
                      mocne porównanie, moze jednak ruszysz tyłek od komputera i zaczniesz coś
                      robić.
                      Albo mylisz mnie z kims innym albo imputujesz tu swoje osobiste problemu
                      zyciowe,jezeli to drugie to ci wspolczuje.

Toovo,nie przenos tu swoich osobistych problemow ,sobie zaloz na nie nowy watek.
                • romanpidlaszuk Toovo,powiedz PROSTO Z MOSTU ! 24.01.06, 22:36
                  -----------------------------------------------------------
                  Toovo,powiedz PROSTO Z MOSTU co sadzisz o omawianym tutaj najnowszym etapie
                  wprowadzania j. polskiego do podlaskich cerkiw,jestes ZA czy PRZECIW ?

• obalix Re: PAKP wydal prawoslawna liturgie po polsku, na 25.02.06, 03:19
              Ludzie jacy wy ograniczeni. Myślicie kategoriami Polak - katolik, Ruski -
              prawosłany. Ja wolę liturgię w języku polskim bo przynajmniej rozumiem co do
              mnie duchowny mówi. Ładnie brzmi starocerkiewnosłowiański, ale co z tego . Wiem
              na przykładzie swoim i znajomych, że wiekszosci tekstów i słow nie rozumiem. A
              o co tu właściwie chodzi tak naprawde. O to by człowiek wiedział co mu
              powiedziano i jak ma postepować by być prawosławnym. Wiem ze większość
              zwolenników starocerkiewnosłowiańskiego chodzi sobie w czasie słóżby na
              papieroska. Wygodnie jest nie rozumieć, bo wtedy mniejszy jest obowiązek. Aj
              dużo by gadać...Poprostu wolę treść a nie formę.
    • romanpidlaszuk ALBO WOZ ALBO PRZEWOZ ! 24.01.06, 23:05

Chyba faktycznie romanpidlaszuk dawno nie był w kraju i nie zna tutejszych
      realiów. Przecież miejscowa hierarhia nigdy się nie zgodzi na kapłanów z
      zagranicy (bo i po co?). Wiadomo o co chodzi.
      ---------------------------------------------
      No to zostaniemy pewnie prawoslawnymi "Polakami" w przeciwenstwie np. do
      Polakow z Ukrainy,ktorzy sprowadzaja duchownych z Polski jacy pomagaja im
      zachowac jezyk i kulture i odprawiaja im nabozenstwa w ich ojczystym jezyku
      polskim.

Takze,wynarodowimy sie ,chyba ze ...poprosimy wierchuszke PAKP aby zaczela
      dzialac w interesie wiernych a nie niewiadomo w czyim interesie...

ALBO WOZ ALBO PRZEWOZ !

forum.gazeta.pl/forum/72,2.html?f=255&w=35452150&a=35573150

• romanpidlaszuk CHOCZESZ BUTY PRAWOSLAWNYM "POLAKOM"? 25.01.06, 18:45
        Tebe Roman wze suwsiem jebnuło. Ty nowoho dilera poszukaj, bo tyje drahi jcztoś
        tebe ne służat.
        ------------------------------------------------------
        Ne mozhesz sterpity paru sliw PRAWDY jaku tut napysano?
        Tak dobre tobi buty prawoslawnym "Polakom",SZYROKOJI DOROHY ale ne tiahny w
        hiwno JANCZARSTWA wsich z soboju !
        • romanpidlaszuk SKAD TA HIPOKRYZJA ? 25.01.06, 18:46

Nie wiem na czyj koszt to było, ale dlaczego wietrzysz spisek w realizowaniu
          praw prawosławnych Polaków do liturgii w języku narodowym??
          • romanpidlaszuk BOISZ SIE PRAWDY , W XXI WIEKU ? 25.01.06, 18:48
            forum.gazeta.pl/forum/72,2.html?f=52&w=35443595&a=35620322
            Kamilar, nie gadaj z nim, bo to nie ma sensu!
            A tak w ogóle nie ma prawosławnych Polaków, nie wiesz?
            To romuś Ci wyjaśni, a i wyjdzie na to, ze Polacy katolicy, to też Ukraińcy,
            tylko im w głowach się pomieszało!:)
            -------------------------------------------------------------
            Ty Kocis tu juz sporo powiedziales ale ja nie znalazlem nic madrego.

Odsylam do mapek jezykoznawcow,tam OBIEKTYWNIE jest podane skad sie wywodzi
            WIEKSZOSC ludnosci o korzeniach bialoruskich,polskich,ukrainskich.
            Oczywiscie sa tyjatki takie jak spolecznoc polska w Bielsku cz Hajonowce czy
            spolecznosc polska czy ukrainska w Bialymstoku ALE WYJATKI POTWIRDZAJA REGULE !

Dlaczego panikujesz,boisz sie aby sie ze moze sie okazac ,ze jestes np. polskim
            neofita pochodzenia bialoruskiego rodem z Sokolki czy Dabrowy Bial.?

PRAWDY W XXI NIE UKRYJESZ,W DOBIE WOLNOSCI SLOWA I POWSZECHNOSCI DOSTEPU DO
            INFORMACJI SZYDLO WYLEZIE Z WORKA WCZESNIJ CZY POZNIEJ,IM WCZESNIEJ WYM
            MNIEJSZY WSTYD DLA WYNARADAWIACZY I MNIEJSZY BOL DLA WYNARADAWIANYCH.

SKONCZMY JAK NAJSZYPCIEJ Z ZAKLAMANIEM !
            BUDUJMY NASZE ZYCIE NA PRAWDZIE A NIE FALSZU,TYLKO TAKA POSTAWA MA SENS !

Zapraszam do lektury NAUKOWEJ:
            forum.gazeta.pl/forum/72,2.html?f=52&w=21261179&a=21317880

• pawlozsiul dobre szto znajesz, kom ja choczu buty 27.01.06, 13:04
          Pasjonat jesteś, to Ci trzeba oddać. Liturgia w języku ukraińskim już istnieje -
          dobrze o tym wiesz, więc nie rozumiem, co postulujesz - dokonanie powtórnego
          przekładu? W dodatku przy milczącym założeniu, że dokonany w Polsce przekład
          będzie lepszy od tego, którego dokonali ludzie na codzień posługujący się
          ukraińskim? Prawda jest taka, że dla wszystkich prawosławnych grup
          narodowościowych zamieszkujących w Polsce jedynym wspólnym językiem jest
          polski. Nie to jest dziwne, zdumiewa raczej, że taką oczywistość trzeba
          przypominać. Religia prawosławna jest chyba nauczana w języku polskim? Popraw
          mnie, jeśli się mylę. Cieszy mnie też, że nick mój - "Pawło z siul" odczytujesz
          jako objaw zpolonizwania. Śmiała interpretacja!
          • romanpidlaszuk Re: dobre szto znajesz, kom ja choczu buty 27.01.06, 17:09
            Pasjonat jesteś, to Ci trzeba oddać. Liturgia w języku ukraińskim już istnieje -

-------------------------------------------------------------------
            1.Liturgia prawoslawna po ukrainsku istnieje ale czy w cerwkiach PAKP w
            ukrainskojezycznej czesci Podlasia i dla Podlasian z tej czesci regionu w
            Bialymstoku?
            Liturgia prawoslawna PO UKRAINSKU jest odprawiana w ukrainskiej cerkwi
            prawoslawnej w Chicago,do ktorej chodze,dlaczego tak samo nie moze byc w
            Bialymstoku,Bielsku,Hajnowce i okolicach Bielska i Hajnowki?

2.Po co jest jedyny wspolny jezyk polski dla wszystkich prawoslawnych grup
            narodowosciowych w Polsce w cerkwiach PAKP,zeby nas wszystkich WYNARODOWIC ?
            Czy nie lepiej aby kazda grupa miala swoj jezyk narodowy w cerkwi na swoim
            terenie lub nabozenstwa w swoim jezyku narodowym w cerkwi w parafiach
            mieszanych narodowosciowo,czy nie bylo by to BARDZIEJ ZGODNE Z EWANGELIA
            (przypowiesc o zeslaniu Ducha Swietego na Apostolow,czy nie bylo by to BARDZIEJ
            KORZYSTNE w aspekcie PRZEKAZANIA DLA PRZYSZLYCH POKOLEN jezyka i kultury
            poszczegolnych prawoslawnych grup narodowosciowych w Polsce?

Czy nie lepiej bylo by tak jak to jest np. w Chicago,ze PRAWOSLAWNI UKRAINCY
            modla sie PO UKRAINSKU w swoich cerkwiach,prawoslawni Bialorusini modla sie po
            bialorusku w swojej cerkwi,prawoslawni Rosjanie modla sie po rosyjsku (
            rosyjskojezyczny scs-jak na Podlasiu) w swojej nowozbudowanej
            cerkwi,prawoslawni Grecy,Rumuni itp. modla sie w swoich jezykach narodowych
            greckim,rumunskim itd.w swoich cerwkiach?

2.Religia prawoslawna dla ludnosci pochodzenia ukrainskiego na Podlasiu jest
            nauczana w jezyku...polskim zas w Chicago w jezyku UKRAINSKIM,powiedz gdzie
            twoim zdaniem jest dla ludnosci ukrainskojezycznej LEPIEJ?

Pawlo z siul,dobre szczo ty je z siul,
            podumaj szcze szczo je dobre dla nas z SIUL!
            Pozdorowlaju !

P.S.

W USA,w Chicago kazda nacja prawoslawna ma swoja oddzielna strukture cerkiewna,
            w cerkwiach ktorej odprawiane sa nabozenstwa W JEZYKU NARODOWYM WIERNYCH,np. w
            UKRAINSKIEJ CERKWI PRAWOSLAWNEJ W AMERYCE po UKRAINSKU.

W KK w USA ,jednej scentranizowanej na calym Swiecie wiekszosc wiernych w tej
            chwili stanowia juz chyba Latynosi ale wszystkie inne nacje nalezace do tego
            kosciola,w tym Polacy maja swoje nabozenstwa odprawiane w swoim jezyku
            narodowym a wiec np. Polacy po Polsku.

Tak wiec systemy sa rozne - oddziele struktury religijne dla kazdej
            narodowosci,prowadzace zycie religijne w jezykach wiernych lub jedna struktura
            religijna prowadzaca zycie religijne w wielu jezykach swoich
            wiernych,oddzielnie dla kazdej grupy narodowosciowej,

GRUNT,ZE KAZDY w USA MA DOSTEP DO ZYCIA RELIGIJNEGO W SWOIM OJCZYSTYM JEZYKU,
            DLACZEGO TAK SIE NIE DZIEJE W POLSCE, W PAKP?
            • romanpidlaszuk PODUMAJ SZCZO JE DOBRE DLA NAS Z SIUL ! 27.01.06, 17:27

-------------------------------------------------------------------
              1.Liturgia prawoslawna po ukrainsku istnieje ale czy w cerwkiach PAKP w
              ukrainskojezycznej czesci Podlasia i dla Podlasian z tej czesci regionu w
              Bialymstoku?
              Liturgia prawoslawna PO UKRAINSKU jest odprawiana w ukrainskiej cerkwi
              prawoslawnej w Chicago,do ktorej chodze,dlaczego tak samo nie moze byc w
              Bialymstoku,Bielsku,Hajnowce i okolicach Bielska i Hajnowki?

2.Po co jest jedyny wspolny jezyk polski dla wszystkich prawoslawnych grup
              narodowosciowych w Polsce w cerkwiach PAKP,zeby nas wszystkich WYNARODOWIC ?
              Czy nie lepiej aby kazda grupa miala swoj jezyk narodowy w cerkwi na swoim
              terenie lub nabozenstwa w swoim jezyku narodowym w cerkwi w parafiach
              mieszanych narodowosciowo,czy nie bylo by to BARDZIEJ ZGODNE Z EWANGELIA
              (przypowiesc o zeslaniu Ducha Swietego na Apostolow,czy nie bylo by to BARDZIEJ
              KORZYSTNE w aspekcie PRZEKAZANIA DLA PRZYSZLYCH POKOLEN jezyka i kultury
              poszczegolnych prawoslawnych grup narodowosciowych w Polsce?

Czy nie lepiej bylo by tak jak to jest np. w Chicago,ze PRAWOSLAWNI UKRAINCY
              modla sie PO UKRAINSKU w swoich cerkwiach,prawoslawni Bialorusini modla sie po
              bialorusku w swojej cerkwi,prawoslawni Rosjanie modla sie po rosyjsku (
              rosyjskojezyczny scs-jak na Podlasiu) w swojej nowozbudowanej
              cerkwi,prawoslawni Grecy,Rumuni itp. modla sie w swoich jezykach narodowych
              greckim,rumunskim itd.w swoich cerwkiach?

2.Religia prawoslawna dla ludnosci pochodzenia ukrainskiego na Podlasiu jest
              nauczana w jezyku...polskim zas w Chicago w jezyku UKRAINSKIM,powiedz gdzie
              twoim zdaniem jest dla ludnosci ukrainskojezycznej LEPIEJ?

Pawlo z siul,dobre szczo ty je z siul,
              podumaj szcze szczo je dobre dla nas z SIUL!
              Pozdorowlaju !

P.S.

W USA,w Chicago kazda nacja prawoslawna ma swoja oddzielna strukture cerkiewna,
              w cerkwiach ktorej odprawiane sa nabozenstwa W JEZYKU NARODOWYM WIERNYCH,np. w
              UKRAINSKIEJ CERKWI PRAWOSLAWNEJ W AMERYCE po UKRAINSKU.

W KK w USA ,jednej scentranizowanej na calym Swiecie wiekszosc wiernych w tej
              chwili stanowia juz chyba Latynosi ale wszystkie inne nacje nalezace do tego
              kosciola,w tym Polacy maja swoje nabozenstwa odprawiane w swoim jezyku
              narodowym a wiec np. Polacy po Polsku.

Tak wiec systemy sa rozne - oddziele struktury religijne dla kazdej
              narodowosci,prowadzace zycie religijne w jezykach wiernych lub jedna struktura
              religijna prowadzaca zycie religijne w wielu jezykach swoich
              wiernych,oddzielnie dla kazdej grupy narodowosciowej,

GRUNT,ZE KAZDY w USA MA DOSTEP DO ZYCIA RELIGIJNEGO W SWOIM OJCZYSTYM JEZYKU,
              DLACZEGO TAK SIE NIE DZIEJE W POLSCE, W PAKP?

• romanpidlaszuk PATRIOTYZM, dlaczego PAKP go nam odbiera ? 25.01.06, 18:50
      > 1.Powtarzam, etnicznych polakow w PAKP nie ma,wiec i jezyk polski nie jest
      tam
      > potrzebny a w kazdym razie nalezaloby zaczac od wprowadzania tam jezykow
      > narodowych wiekszosci wiernych tj.ukrainskiego i bialoruskiego,zgadzasz sie?

Nie. Ale powtarzać możesz, do znudzenia.

> 2.Na ta frekfencje to PAKP do lat ciezko pracuje,nauczanie religii tylko po
      > polsku,brak tam ducha patriotycznego a zamiast tego robienie mlodziezy wody z
      > mozgu itp.itd....

O jakim Ty duchu mówisz skoro 90% uczęszczających na religię prawosławną nie
      rozumie słowa po białorusku czy ukraińsku.

---------------------------------------------------------
      Powiem tak,na religii prawoslawnej dla dzieci pochodzenia ukrainskiego w
      Chicago panuje duch ukrainski,zajecia sie odbywaja po ukrainsku,to sie nazywa
      wogole SZKOLA UKRAINOZNAWSTWA,dzieci chodza od pon. do piatku do swojej
      regularnej szkoly anglojezycznej a w sobote chodza do ukrainskojezycznej SZKOLY
      UKRAINOZNAWSTWA PRZY CERWI PRAWOSLAWNEJ,gdzie sie ucza w jezyku ukrainskim
      prawoslawnej religii i historii,geografii i kultury Ukrainy,przy szkole
      istnieja rozna chory zespoly tancow ludowych itd itp.
      Tam sie nie mowi ,ze narodowosc jest niewazna,wazneze jestesmy prawoslawni,tam
      sie mowi-badzmy dumni ze jestesmy prawoslawnymi Ukraincami !

TO JEST TEN DUCH PATRIOTYCZNY O KTORYM MOWILEM

Dlaczego dzieciom pochodzenia ukrainskiego na Podlasiu sie tego odmawia?

forum.gazeta.pl/forum/72,2.html?f=52&w=35443595&a=35614130
      • romanpidlaszuk WITAMY NOWYCH FORUMOWICZOW ! 25.01.06, 18:57
        Witamy nowych forumowiczow na bielskim forum,cieszymy sie ,ze zechcieliscie
        zaczac przedstawianie swoich opinni wlasnie od TEGO TEMATU !

forum.gazeta.pl/forum/72,2.html?f=252&w=35452112&a=35544473
        forum.gazeta.pl/forum/72,2.html?f=252&w=35452112&a=35544851
        forum.gazeta.pl/forum/72,2.html?f=252&w=35452112&a=35546342
        forum.gazeta.pl/forum/72,2.html?f=252&w=35452112&a=35580151
          • romanpidlaszuk Re: WITAMY NOWYCH FORUMOWICZOW ! 25.01.06, 19:21
            > Witamy nowych forumowiczow na bielskim forum,cieszymy sie ,ze zechcieliscie

To ilu was jest.
            Czy WAS JEST WIĘCEJ ???!!!!!
            UUUUUUUU jeśli WAS jest więcej to sie może dziać :(((((((((((

• romanpidlaszuk PATRZCIE,CYDZ ZABRAL GLOS W SPRAWIE ! ! ! 25.01.06, 19:25

To ilu was jest.
            Parzcie cydz w koncu zabral glos w sprawie,powiecdzial cos rownie madrego jak
            tutaj:
            forum.gazeta.pl/forum/72,2.html?f=252&w=35405995&a=35426867
          • romanpidlaszuk Re: WITAMY NOWYCH FORUMOWICZOW ! 25.01.06, 19:27

To ilu was jest.
            ---------------------------------------------------
            Ja mam nadzieje ,ze przywitalem nowych forumowiczow w imieniu wszystkich
            uczestnikow bielskiego forum,myslisz ze sie pomylilem,ty nie lubisz tych nowych?
            • cydz Re: WITAMY NOWYCH FORUMOWICZOW ! 25.01.06, 19:44
              W twoim pytaniu wyczuwam pewną zaczepkę. Wię c wybacz ale nie podejmę z toba
              dyskusji.
              Mam znajomuch wśród ukraińców. Czasami zdarza się z nimi dłużej posiedzieć przy
              kieliszku i pogadać. A z toba nie mam ochoty na te tematy rozmawiać.
              • romanpidlaszuk O liturgii po polsku tez sie nie wypowiesz CYDZ? 25.01.06, 20:06

W twoim pytaniu wyczuwam pewną zaczepkę. Wię c wybacz ale nie podejmę z toba
                dyskusji.
                Mam znajomuch wśród ukraińców. Czasami zdarza się z nimi dłużej posiedzieć przy
                kieliszku i pogadać. A z toba nie mam ochoty na te tematy rozmawiać.
                -----------------------------------------------
                O liturgii po polsku przeznaczonej dla nas ludnosci rozmawiajacej gwara
                ukrainska tez sie nie wypowiesz ?

• zerwispodlasia Romek , czy pomyślałeś kiedyś o życiu wiecznym ??? 25.01.06, 21:10
                  A ja lubię Romka , chociaż często nie rozumiem jego myśli !
                  Romek pomyśl czasem o wieczności , o niebie !
                  liturgia Ciebie oraz Twoich bliskich nie zbawi !
                  myslisz ,że w Niebie są enklawy ?
                  ukraińska , białoruska ,polska , kanadyjska , hebrajska , czeska , angielska ,
                  fracuzka , niemiecka ...... ?
                  jeśli tak myślisz ? wyprostuj ścieżki swoje !
                  już niedługo nie będą takie rzeczy potrzebne o jakie tak bardzo i zawzięcie
                  walczysz !!!
                  to tylko doczesność , pomyśl o czymś trwałym i wiecznym ROMANIE !!!
                  • romanpidlaszuk Re: Romek , czy pomyślałeś kiedyś o życiu wieczny 25.01.06, 21:27
                    A ja lubię Romka , chociaż często nie rozumiem jego myśli !
                    Romek pomyśl czasem o wieczności , o niebie !
                    liturgia Ciebie oraz Twoich bliskich nie zbawi !
                    myslisz ,że w Niebie są enklawy ?
                    ukraińska , białoruska ,polska , kanadyjska , hebrajska , czeska , angielska ,
                    fracuzka , niemiecka ...... ?
                    jeśli tak myślisz ? wyprostuj ścieżki swoje !
                    już niedługo nie będą takie rzeczy potrzebne o jakie tak bardzo i zawzięcie
                    walczysz !!!
                    to tylko doczesność , pomyśl o czymś trwałym i wiecznym ROMANIE !!!

--------------------------------------------------
                    Poki co zerwisiepodlasia jestesmy na Ziemi gdzie Francuzi sie modla po
                    francusku,Niemcy po niemiecku,Rosjanie po rosyjsku (zrusyfikowany scs),Rumuni
                    po Rumunsku,Grecy po grecku,wiec dlaczego my Ukraincy nie mozemy sie modlic w
                    swoim jezyku ojczystym ukrainskim?

A jak jest z tymw niebie,nie wiem,mysle,ze podobnie.
                  • stryjanek Re: Romek , czy pomyślałeś kiedyś o życiu wieczny 25.01.06, 21:30
                    zerwispodlasia napisał:

> A ja lubię Romka , chociaż często nie rozumiem jego myśli !
                    > Romek pomyśl czasem o wieczności , o niebie !
                    > liturgia Ciebie oraz Twoich bliskich nie zbawi !
                    > myslisz ,że w Niebie są enklawy ?
                    > ukraińska , białoruska ,polska , kanadyjska , hebrajska , czeska ,
                    angielska ,
                    > fracuzka , niemiecka ...... ?
                    > jeśli tak myślisz ? wyprostuj ścieżki swoje !
                    > już niedługo nie będą takie rzeczy potrzebne o jakie tak bardzo i zawzięcie
                    > walczysz !!!
                    > to tylko doczesność , pomyśl o czymś trwałym i wiecznym ROMANIE !!!

O to to.Bóg nie ma narodowości Romanie!