Dodaj do ulubionych

Wspólnota Garażowa - opodatkowanie nadwyżki

03.04.10, 20:17
Na spotkaniu 'wspólnoty hali garażowej' zostaliśmy poinformowani, iż
środki zgromadzone w ramach fundusu remontowego muszą być wydane w
ciągu roku gdyż nadwyżka zostanie opodatkowana. Zostało to powtórzone
dwukrotnie i z pewnością dla niektórych osób było podstawą do
podejmowania decyzji o planie wydatków, a to nieprawda!

Z przeglądu interpretacji podatkowych wynika, że dochody osiągnięte
przez wspólnotę m.in. z wpłat zaliczek na eksploatację, zaliczek na
fundusz remontowy będą korzystały ze zwolnienia z podatku zgodnie z
art. 17 ust. 1 pkt 44 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych
(Dz. U. z 2000r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) jeżeli przeznaczone zostaną
na cele związane z utrzymaniem zasobów mieszkaniowych.

Zatem środki zgromadzone, a nie wydane (dochody) w ramach funduszu
remontowego mogą zostać przeniesione uchwałą wspólnoty na kolejny rok
bez negatywnych skutków podatkowych.

Bierzmy to pod uwagę przy planowaniu kolejnych remontów, a osoby
które czują się wprowadzone w błąd, mogą domagać się od Pani Rogóż
przeprosin (chyba że ktoś poczuje się przypadkiem wręcz doprowadzony
do niekorzystnego rozporządzenia majątkiem - na to są przepisy z
innego kodeksu wink.

Dla zainteresowanych szerzej tematem polecam dyskusję, która idzie
szerzej i odbiega w inne wątki:
wspolnoty.net.pl/viewtopic.php?p=12485
i wyjaśnienia Pomorskiej Izby Skarbowej w innym przypadku, które
pomagają w zrozumieniu definicji:
www.is.gdansk.pl/index.php?
option=com_content&view=article&id=8744:zwolnienie-przedmiotowe-wspt-
mieszkaniowych&catid=97:podatek-dochodowy-od-osrawnych&Itemid=145
Obserwuj wątek
      • chr82 Re: Wspólnota Garażowa - opodatkowanie nadwyżki 04.04.10, 19:27
        MATOŁY! To jest opinia prawna i Wspólnoty Mieszkaniowe muszą od 2007 roku płacić
        podatek!!! Oto cytat prawnika:
        "Zgodnie z art. 6 ustawy z 24.6.1994 r. o własności lokali (tekst jedn. Dz.U. z
        2000 r. Nr 80, poz. 903 ze zm., dalej WłLokU), ogół właścicieli, których lokale
        wchodzą w skład określonej nieruchomości, tworzy wspólnotę mieszkaniową.
        Właściciel lokalu, zgodnie z art. 13 ust. 1 WłLokU ponosi wydatki związane z
        utrzymaniem jego lokalu, a także uczestniczy w kosztach zarządu związanych z
        utrzymaniem nieruchomości wspólnej.

        Zgodnie z art. 1 ust. 2 ustawy z 15.2.1992 r. o podatku dochodowym od osób
        prawnych (tekst jedn. Dz.U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm., określana również
        jako PDOPrU) - wspólnota mieszkaniowa będąca jednostką organizacyjną niemającą
        osobowości prawnej podlega podatkowi dochodowemu od osób prawnych (CIT). Zgodnie
        z art. 7 ust. 1 PDOPrU, przedmiotem opodatkowania CIT jest dochód bez względu na
        rodzaj źródeł przychodów, z jakich dochód ten został osiągnięty. Dochodem jest
        nadwyżka sumy przychodów nad kosztami ich uzyskania, osiągnięta w roku
        podatkowym, a jeżeli koszty uzyskania przychodów przekraczają sumę przychodów,
        różnica jest stratą (ust. 2)."

        Pani Ewelino, przykro mi, że musi Pani Zarządzać tak beznadziejną wspólnotą.
        Wstyd mi, że jestem jednym z mieszkańców tego beznadziejnego osiedla.
        Pozdrawiam
        • chr82 Re: Wspólnota Garażowa - opodatkowanie nadwyżki 05.04.10, 10:41
          Z powyższej opinii nie wynika teza którą usiłujesz udowodnić. To
          prawda, że wspólnota podlega CIT i że dochody podlegają
          opodatkowaniu. Ale jeśli wczytasz się w pierwszy post, doczytasz ze
          zrozumieniem, że pewne rodzaje dochodów objęte są zwolnieniem. Innymi
          słowy dochody z wpłat mieszkańców zwolnione są z podatku, ale dochody
          np. z wynajmowania powierzchni na cele usługowe już nie.

          A za 'matoły' gorąca głowa winna sobie włożyć lodu w spodnie i
          powrócić do kultury dyskusji.
          • chr82 Re: Wspólnota Garażowa - opodatkowanie nadwyżki 06.04.10, 10:26
            Witam,

            To wcale NIE PRAWDA, że wszystkie "dochody z wpłat mieszkańców są zwolnione z
            podatku". Byłem w urzędzie skarbowy i dowiedziałem się, że tylko wtedy, gdy
            faktura wystawiona jest w starym roku i nie jest zapłacona, a były zbierane na
            ten cel pieniądze to one nie podlegają opodatkowaniu. Pozostałe dochody, np.
            zbierane na fundusz remontowy i eksploatację, które zostają podlegają normalnie
            opodatkowaniu.
            Zgodnie z tym, co otrzymałem od Pani Eweliny, czyli sprawozdanie i tą niby
            prezentację, to jasno wynika, że wszystko się zgadza. W urzędzie mi powiedzieli,
            że ta księgowość jest nawet zbyt klarowna i zrobiona perfekcyjnie, co się
            zdziwiłem. Jak mi nie wierzycie, to sami idźcie do Urzędu Skarbowego.

            Pozdrawiam

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka