Dodaj do ulubionych

A jaki pomnik w Chełmie?

17.11.12, 22:49
Kogo nam brak?
Obserwuj wątek
  • benjaminblimchen Re: A jaki pomnik w Chełmie? 17.11.12, 22:56
   Żyda.... chełmskiego Żyda
   • andrzej.sawa Re: A jaki pomnik w Chełmie? 17.11.12, 23:00
    A nie boisz się za tym głosować?Przystąpisz do komitetu budowy takiego pomnika?Pytam poważnie,bo kilka lat temu temat był w obiegu.
   • pisze_szopki Ducha! 18.11.12, 00:21
    Ducha Św. Pamięci Parkingowego!
    Moim zdaniem cudownie było by upamiętnić w taki szczególny sposób takiego człowieczka który kiedyś pod Gmachem pomagał petentom ustawić auto.
    Pomnik mógłby być w formie dużego, wielopiętrowego, zautomatyzowanego parkingu.
    Może nawet kilka egzemplarzy w różnych lokalizacjach.

    W ramach demokratyzacji dyskusji chętnie napisałbym na ścianie kamienicy wiszącej nad Pomnikiem Zesłańców : - Komu i gdzie jeszcze pomniki?
    Uwagi mieszkańców i osób przyjezdnych na ten temat należało by kierować do Urzędu Miasta.
    • andrzej.sawa A może czasem bez jaj,na poważnie. 18.11.12, 00:36
     Proszę.
     • pisze_szopki Poważnie 18.11.12, 08:12
      andrzej.sawa napisał:

      > Proszę.
      Śmiertelnie poważnie.
      Moje:
      "W ramach demokratyzacji dyskusji chętnie napisałbym na ścianie kamienicy wiszącej nad Pomnikiem Zesłańców : - Komu i gdzie jeszcze pomniki?
      Uwagi mieszkańców i osób przyjezdnych na ten temat należało by kierować do Urzędu Miasta."

      Osoby miotające się w godzinach szczytu po centrum powinny mieć możliwość skomentować powyższy napis za pomocą SMS-a.
      Urzędnik na którego ręce spływałyby pomysły miałby murowaną deprechę.

      Łódzki pomysł na pomniczki w rodzaju że można się dosiąść do siedzącego Tuwima uważam za sympatyczny ale niepoważny. Tak samo szczebrzeski pomnik świerszcza.
      Rozwijając pomysł Benjaminablimchena - Pomnik Chełmskiego Głupiego Żyda - to nawet PiS w komitecie.
      Hłe, hłe, hłe!
   • artur1956 Re: A jaki pomnik w Chełmie? 12.02.13, 19:11
    Naturalnie!!!!
    Lubie to:)
    • andrzej.sawa Re: A jaki pomnik w Chełmie? 12.02.13, 20:56
     Bazgranie,czy treść bazgrania?
  • jocelyne Re: A jaki pomnik w Chełmie? 23.11.12, 07:42
   A po co nam następne pomniki? W Chełmie można się o nie już potknąć, coś praktycznego by się przydało.
   • fshut.fshut Re: A jaki pomnik w Chełmie? 23.11.12, 07:48
    jocelyne napisała:

    > A po co nam następne pomniki? W Chełmie można się o nie już potknąć, coś prakty
    > cznego by się przydało.

    Moje tu "żarciki" były właśnie o tym.
    • pisze_szopki To jeszcze nie paranoja 23.11.12, 07:57
     > Moje tu "żarciki" były właśnie o tym.
     Praca na zaprzyjaźnionym komputerze poskutkowała zamianą konta.
   • andrzej.sawa Re: A jaki pomnik w Chełmie? 23.11.12, 08:45
    Pomnik czy fontanna stanowią często użyteczny element organizacji przestrzeni.A i warto jednak pamiętać o historii.
    • loginbanita Re: A jaki pomnik w Chełmie? 07.02.13, 15:35
     andrzej.sawa napisał:

     > Pomnik czy fontanna stanowią często użyteczny element organizacji przestrzeni.A
     > i warto jednak pamiętać o historii.

     po co stawiać pomniki skoro w tym kraju nie szanuje się historii?
     kto z młodych pamięta pomnik z placu gdańskiego/ leży w borku pod murem cmentarza - to też historia.....pomniki, nazwy ulic, patroni..... to wszystko daremne , przyjdą nowe fakty i znowu zmiana....jakoś w innych krajach nie niszczy się pomników bo tam się szanuje historię, trudno była jak była ale była :) a w naszym pięknym kraju panuje przekonanie (głównie rządzących) , że jak się pomnik "haniebny " pod płot wyrzuci to się odetniemy od bolesnej historii .......
     • andrzej.sawa Re: A jaki pomnik w Chełmie? 07.02.13, 17:05
      Ale warto historii uczyć i nie uciekać.

      A może Twoim i moim obowiązkiem jest pamiętać i uczyć?Czy to takie trudne?
      • loginbanita Re: A jaki pomnik w Chełmie? 07.02.13, 18:24
       moim i Twoim obowiązkiem było bronić pomników które ściągali z cokołów i co?
       i gó..no zrobiliśmy...... trzeba było wtedy trzymać za historią i dzisiaj zrobił byś sobie spacer opowiadając wnuczce historię jaka była , a nie wykreowaną dla wygody .....dlatego ja jestem przeciwny pomnikom , a jeżeli już jakieś mają być to niech będą nie związane z historią ...może przyrodnicze :) albo pomniki użyteczne.....
       • andrzej.sawa Re: A jaki pomnik w Chełmie? 07.02.13, 18:46
        "Nieodlani" powinni zniknąć z obecnego placu gdańskiego,ale trzeba pamiętać,że coś takiego było.

        A przy okazji,może plac powinien mieć nazwę Świętego Ducha - właśnie przez pamięć dla historii?
        • loginbanita Re: A jaki pomnik w Chełmie? 07.02.13, 18:54
         widzisz sam piszesz że powinni zniknąć , a moim zdaniem nie -powinna sie tylko pojawić dodatkowa tablica z informacją na jaką okoliczność pomnik był postawiony, przez kogo , co symbolizował , czyli dodatkowe informacje "nowej historii" do starego pomnika .
         A co do nazwy to do czego tam pasuje ten duch święty? i co Ty tak bardzo chcesz pomnik stawiać? nie masz większych problemów? pomyśl żeby postawić pomnik tym którzy zginęli bo żeśmy im nie pomogli.... z głodu , chłodu, przez naszą obojętność, bo mieliśmy ważniejsze sprawy np. jaki pomnik w mieście postawić, może pomnik głodnych dzieci - taki za parę milionów pierdyknąć , a co niech maja im też się należy - prawda?
         • andrzej.sawa Re: A jaki pomnik w Chełmie? 07.02.13, 19:03
          Piszę o historii.Tam gdzie jest obecnie plac Gdański,był cmentarz przy kościele Św.Ducha - przy ul Lubelskiej /obecnie/.

          A co do pomnika "nieodlanych" - to był szkaradny i symbol dominacji sowieckiej,a więc...A może swastyki powinny zostać?
          • loginbanita Re: A jaki pomnik w Chełmie? 07.02.13, 19:14
           pomnika ze swastyką w chełmie nie było ale , idąc Twoim tokiem rozumowania powinniśmy się pozbyć również majdanka, oświęcimia, sobiboru..... patelnia w borku symbol Stalagu.....to też symbole dominacji , symbole zagłady......więc bądźmy konsekwentni albo wszystko powinno zostać - jako ślad historii , albo wszystko powinno być zmienione , a nie wybiórczo....jakby nie patrzeć sowieci troszkę mniej nam krzywdy zrobili niż faszyści.....
           • andrzej.sawa Re: A jaki pomnik w Chełmie? 07.02.13, 19:25
            Nie pisałem o pomniku,ale o licznych swastykach i gapach,które były w Chełmie,no i o szyldach rozmaitych niemieckich instytucji.

            Cieszę się,że rozebrano sobory na Placu Saskim w Warszawie i na Litewskim w Lublinie,tak samo mi przykro,że istnieje torcik stalina w Warszawie.

            A przy tej okazji przykro mi ze stanu górnej części cmentarza na Górce.
            • loginbanita Re: A jaki pomnik w Chełmie? 08.02.13, 11:21
             no niestety odwróciłeś kota ogonem.... zacząłeś o pomnikach więc napisałem Ci że jeżeli mamy być konsekwentni w sprawach historii to pomników nie powinno się burzyć , nie pisałem że należy powiesić flagi, sztandary, swastyki i po niemieckie tabliczki..... a jeżeli już tak Ciebie boli np.pomnik żołnierzy z placu gdańskiego bo przypomina Ci o haniebnej historii to idąc tym tokiem powinieneś być za likwidacją takich pamiątek jak patelnia w borku, sobibór, oświęcim etc. nie traktujmy historii wybiórczo. Jeżeli byłe obozy śmierci pozostały jako pamiątki z przesłaniem aby nie zapomnieć co złego nasz naród spotakało to i bolek i lolek powinni stać na placu gdańskim z odpowiedznią adnotacją np. pomnik postawiony w latach.....symbolizujący przyjaźń polsko-sowiecką , która w biegu historii po ujawnieniu nowych faktów okazała się fałszywa- pomnik był elementem propagandy komunistycznej mający na celu podświadome wpojenie odbiorcy mitu o braterstwie polsko-sowieckim......
             Było by to tak jak jest w muzeach typu obozy - nie zostały same napisy np. łaźnia , tylko jest komentarz , że budynek ten dla wiadomości jeńców miał spełniać funkcję łaźni , aby pokornie i bez problemów jeńcy wchodzili do niego pod pretekstem dezynfekcji, zaś naprawdę pełnił on funkcję komory gazowej w której zagazowywano ludzi.........
             • andrzej.sawa Re: A jaki pomnik w Chełmie? 08.02.13, 11:40
              Nie rozumiemy się - władcy stawiali rozmaite "pomniki",żeby potwierdzić symbolicznie swoje zwycięstwo.Pozostawianie ich w danym miejscu,na wieczną rzeczy pamiątkę,jest przesadą.
              • loginbanita Re: A jaki pomnik w Chełmie? 08.02.13, 13:14
               dokładnie w tej kwestii się nie rozumiemy.... moim zdaniem historia jest historią i nie powinniśmy w nią ingerować poprzez zacieranie jej śladów, niektóre pomniki postawili tacy władcy a niektóre inni ale wszystkie te pomnik i wszyscy ci władcy stanowią część historii, dlatego nie powinno się podchodzić do historii wybiórczo , albo likwidacja wszystkich pamiątek historycznych albo wszystkie zostają (pryp. nie chodzi o flagi i sfastyki- mowa o pomnikach...) Tym bardziej że w społeczeństwie są różne poglądy co do poniesionych krzywd tzn. większe przez faszystów czy sowietów? Ty jesteś pokoleniem powojennym więc bardziej pamiętasz uciski ze strony sowietów po przez polski aparat partyjny , a ludzie żyjący w czasie wojny ? dla nich czasy komunizmu to była bułka z masłem w porównaniu z faszyzmem.
               Skoro hitler (też władca) postawił obozy w polsce to zostały one zachowane aby ludzie pamiętali o barbarzyństwie jakie spotkało nasz naród to i niech inne pomniki też przypominają o historii...... Z tego wszystkiego jedynie obecni rządzący powinni wyciągnąć wnioski , że naprawdę trzeba dobrze przemysleć każdy następny ustawiony pomnik, ale dla nich zburzenie jednego i postawienie drugiego jest sprawą medialną , przypisaniem sobie zasługi istnienia widocznego śladu ich działania, często kartą przetargową w wyborach ....
               Tematy pomników, orzełków i ich koron, sprawa krzyży w szkołach, krzyża prezydenckiego pod sejmem to tak naprawdę sprawy drugorzędne , lecz nie mówię że nie ważne ale w moim przekonaniu powinniśmy się nimi zająć jak znajdziemy rozwiązania tematów pierwszorzędnych takich jak: niedożywione dzieci, jak służba zdrowia, reforma emerytalna, bezrobocie i setki innychspraw , które są destrukcyjne dla naszego kraju.
               Na przykładzie naszego miasta : Czy uważasz , że ważniejszy jest aqua park czy drogi bez dziur? ścieżka rowerowa (chociaż miło się nią jeździ po za tym że jest źle wykonana :) ) czy nie dożywione dzieci? podwyżki w budżetówce, premie dla budżetówki czy nowe miejsca pracy? przykładów mozna by pisać tysiące..... najważniejsze jest ustalenie priorytetów , postawienie jasnych celów i dążenie do poprawy jakości życia społeczeństwa.
               O czym może myśleć nasza Pani prezydent ? stołek ma czyli o byt nie musi się martwić , jest na tyle "ustawiona" , że nie wykrzesa innych pomysłów na inwestycje niźli tylko na rozrywkę :)
               a reszta rady miasta też nie ma powodów do narzekań więc sobie siedzą i przytakują podejmując decyzje o inwestycjach drugorzędnych, ale robi coś żeby później się pochwalić , że to dzięki niej aqua park, ścieżka itp. (do wyborów się przyda) a dziury w drogach, niedożywione dzieci i inne poważne tematy zostawi dla innych( o ile w ogóle zdaje sobie sprawę że takie problemy dotyczą również nasze miasto ) bo oni robią tylko dla siebie a nie dla innych....... bezrobotny dostanie karnet do aqua parku z UP? a budżetówka na 100% albo karnet , albo kartę BENEFIT :) syty głodnego nie zrozumie tak jak rządzący nie rozumieją potrzeb społeczeństwa - to są ważne tematy a nie pomniki i inne.....
               • andrzej.sawa Re: A jaki pomnik w Chełmie? 08.02.13, 13:34
                Nieodlani byli symbolem i to kiepskim artystycznie,ponad miarę agresywnym.Co do komuny,to przypomnę - przyjdź czerwona zarazo,wyzwól nas od czarnej śmierci,a więc ....

                Jestem zwolennikiem zachowania pamiątek historii,ale niekoniecznie w 100 %.

                A co naszego miasta,to jest cała długa lista potrzeb.Największym problemem jest zakompleksienie i brak wiary we własne siły,dlatego tak atrakcyjne dla ludzi są rozmaite elementy rozrywkowe.

                A co trzeba zrobić:

                To byłby chyba program wyborczy - a bez zmiany ekipy nie ma szans.

                Potrzeba ok. 10 osób,które chciałyby poświęcić czas i zaryzykować swoje nazwiska.

                Może już czas i trzeba powiedzieć - koniec marazmu i marnowania pieniędzy.

                No ale kto to powie?

                • loginbanita Re: A jaki pomnik w Chełmie? 08.02.13, 13:59

                 Napisałeś:
                 "Nieodlani byli symbolem i to kiepskim artystycznie,ponad miarę agresywnym.Co do komuny,to przypomnę - przyjdź czerwona zarazo,wyzwól nas od czarnej śmierci,a więc ....
                 Jestem zwolennikiem zachowania pamiątek historii,ale niekoniecznie w 100 %"

                 - sprawa estetyki , wyglądu pomnika to sprawa gustu a gust nie podlega dyskusji - to jest w pewnym sensie sztuka...
                 zaś co do nie zachowywania pamiątek historii w 100% to właśnie dlatego definicja pomnika straciła ważność
                 def.POMNIK - nazwa wywodzi się od staropolskiej formy słowa "Pamiętać" - "Pomnieć"
                 «posąg, obelisk, płyta itp., wzniesione ku czci jakiejś osoby lub dla upamiętnienia jakiegoś
                 wydarzenia»
                 «krzyż, płyta lub tablica z napisem, stawiane na grobie»
                 «coś, co ma dużą wartość historyczną, naukową, estetyczną itp., co jest reprezentatywne dla swojej dziedziny lub epoki»
                 Pomnik to coś ponadczasowego , powinien przetrwać wszystko, być wieczny......a czy ludzie będą historię z nim związaną wspominać miło, czy też będą mieć łzy w oczach na myśl o jego historii, cz też będzie on całkowicie lekceważony to już inna sprawa bo napewno na różnych ludziach będzie wywoływał różne emocje.....

                 Zaś co do zaryzykowania swoich nazwisk..... no będzie z tym problem bo nawet anonimowo ludzie nie działają , a przecież przy dzisiejszej technologii można dużo zdziałać nie wychodząc z domu....problem ten to kwestia mentalności chełmskiego społeczeństwa ( właściwie to polskiego, a nie tylko chełmskiego )....żeby chociaż chcieli brać czynny udział w dyskusjach i zachęcali, wspierali i dzielili się swoimi spostrzeżeniami ..... to kto wie? powoli ale dojrzewa we mnie myśl żeby wyjść na powierzchnię , chociaż dużo mam do stracenia ale co raz bardziej sytuacja mnie dusi , więc albo mnie zadusi albo się otrząsnę i wyjdę - tylko żebym wiedział że nie zostanę sam na polu walki - było by dużo łatwiej :)
                 • andrzej.sawa Re: A jaki pomnik w Chełmie? 08.02.13, 14:51
                  No to jest nas dwóch - na początek.
  • loginbanita Re: A jaki pomnik w Chełmie? 25.03.13, 16:26
   pomnik zdychającego, obdartego z sierści misia pod trzema uschniętymi dębami , albo między 3 stosami tarcicy dębowej - pomnik przedstawiający kondycję naszego Miasta .
   • andrzej.sawa Re: A jaki pomnik w Chełmie? 25.03.13, 16:33
    A może coś konstruktywnego?

    Skoro pisemka nic nie robią,władze też olewają,to my,obywatele miasta,zajmijmy się sprawami naszego miasta.No i przy okazji - w przyszłym roku wybory Prezydenta i Rady Miasta.

    Prasa olewa,partyjki poltyczne olewają,no to my do roboty.
    • loginbanita Re: A jaki pomnik w Chełmie? 25.03.13, 16:41
     to trzeba obgadać jak polak z polakiem , robi się cieplej więc po świętach proponuję aby się spotkać i pogadać :) co raz mniej zależy mi na anonimowości , mam parę planów na polepszenie sytuacji , ale na początek potrzebuję 6 osób, później się rozkręci , ale myślę ,że to nie miejsce aby pisać o poważnych planach - trzeba działać trochę jak lew i lis , odważnie i przebiegle :)
     • andrzej.sawa Re: A jaki pomnik w Chełmie? 25.03.13, 16:44
      Sicher
Inne wątki na temat:

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka