Dodaj do ulubionych

50 lat temu wojska USA .......

04.06.20, 21:07
„Mój Boże, zabijają nas”: 4 maja 1970 r. Silnie uzbrojeni żołnierze Gwardii Narodowej użyli ostrej amunicji, by wymordować nieuzbrojonych studentów amerykańskiego kampusu uniwersyteckiego, którzy protestowali przeciwko inwazji USA na Kambodżę.
Tuż po południu tego dnia 28 żołnierzy Gwardii Narodowej wystrzeliło 67 pocisków ze swoich karabinów M-1 w tłum protestujących na Ohio State University w Ohio. Salwa trwała co najmniej 13 sekund. Według relacji naocznych świadków jednego reportera trwało to minutę lub dłużej.
Zamordowano czterech uczniów: Jeffrey Miller, Allison Krause, William Schroeder i Sandra Scheuer. Dziewięć zostało rannych, a jeden doznał dożywotniego paraliżu .
Większość ofiar maszerowała przeciwko kryminalnej inwazji prezydenta Richarda Nixona na Kambodżę, ogłoszonej w telewizji krajowej cztery dni wcześniej. Niektórzy właśnie przechodzili lub obserwowali z daleka.
W kolejnych komisjach i procesach strażnicy zeznawali, że musieli strzelać, ponieważ „bali się o swoje życie”. Twierdzenie było absurdalne: silnie uzbrojeni żołnierze nie stanęli w obliczu zagrożenia, na tyle, aby uzasadnić użycie śmiertelnej siły.
Trzynaście lat temu Alan Canfora, jeden z rannych studentów, wydał ulepszone nagranie dźwiękowe tego incydentu. Mówi, że tuż przed wystrzałem słychać w tle głos dowódcy z rozkazem „Tu! Przygotować się! Punkt! Ognia!"
Był to przełomowy moment dla narodu rozdartego długim ukrzyżowaniem Imperium Amerykańskiego w Azji Południowo-Wschodniej, w którym w latach 1962–1975 zginęło od trzech do pięciu milionów Wietnamczyków, Kambodży i Laotańczyków.
Zabójstwa w stanie Kent pomogły przechylić amerykańską opinię publiczną przeciwko wojnie.
Znaczna część amerykańskich mediów korporacyjnych została na krótko wytrącona z normalnej obojętności wobec protestujących przeciw wojnie narodów. Żywe zdjęcie krzyczącej młodej kobiety , kucającej nad ciałem Jeffreya Millera, pojawiło się na pierwszej stronie gazet w całym kraju.
Life Magazine opublikował dramatyczny montaż obrazkowy, w tym liczne duże obrazy przedstawiające klęczącą i strzelającą do uczniów Gwardię Narodową.
Newsweek opublikował artykuły zatytułowane „Mój Boże, zabijają nas” !!!
Obserwuj wątek

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka