Dodaj do ulubionych

Linczowanie, kamienowanie i palenie

28.06.20, 23:26
Uwaga!! tekst bez poprawek edytorskich.
Zamieszki „Czerwonego lata 1919”, o których Ameryka i Wielka Brytania chcą, abyś zapomniał, ale które dziś odbijają.
W 1919 r. Setki ludzi zostało zamordowanych podczas zamieszek rasowych w całych Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii. Mężczyźni, kobiety i dzieci zostali zamordowani. Dlaczego jest to przypis w historii? Ponieważ media i rządy nie chcą, żebyś wiedział, jak zareagowali.
W Czerwonym Lecie setki ludzi zginęły w serii zamieszek rasowych w całych Stanach Zjednoczonych. Większość zgonów odbyła się biało na czarno - w tym ludzi zlinczowanych, ukamienowanych i spalonych na stosie - ale po raz pierwszy czarna ludność oparła się przemocy, zarówno pokojowo, jak i z użyciem siły. I choć słowa i obrazy takiej średniowiecznej dzikości chłodzą krew, a poziom okrucieństwa zadziwia wrażliwość XXI wieku, istnieją podobieństwa z rokiem 2020.
Co go napędzało i dlaczego zostało szczotkowane pod dywan historii?
Stany Zjednoczone były wówczas krajem głęboko podzielonym na tle rasowym, kierowanym przez prezydenta Woodrowa Wilsona - zwolennika Ku Klux Klanu, który był przeciwny wyborom czarnoskórych i faktycznie zregregował elementy społeczeństwa amerykańskiego. Zamieszki na tle rasowym i linczowania prowadzone przez białych były powszechne - w latach 1889–1918 zlinczowano ponad 3000, z czego 2472 to czarni mężczyźni i 50 czarnych kobiet. Czarni ludzie, pomimo emancypacji 57 lat wcześniej, mieli o wiele mniej praw niż biali. Ale to, co zapaliło papier dotykowy dla rozlewu krwi w 1919 roku i co uczyniło go tak znaczącym, to powrót żołnierzy z pierwszej wojny światowej.
Uzbrojony, zły i gotowy do walki
Ci żołnierze, zarówno biali, jak i czarni, zostali zdemobilizowani w czasie narastającego napięcia rasowego i trudności ekonomicznych. Zostali przeszkoleni do walki i, w wielu przypadkach, cierpieli z powodu „szoku pocisków” (obecnie znanego jako PTSD). Przemoc łatwo wybuchła.
Obserwuj wątek

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka