Dodaj do ulubionych

Rumuńskie piwo

11.04.05, 21:21
Tym którzy się wybierają, polecam spróbować.
W tym, zwłaszcza, Silva Bruna (karmelkowy porter, coś pysznego, jak mi go
brakuje).
A jakie są Wasze ulubione?

pozdrawiam,
Tomek
Obserwuj wątek
    • gph jest dobre 12.04.05, 10:24
      jako że ciemnych nie pijam
      testowałem całą gamę jasnych, pełnych napitków ogólnorumuńskich (Ursus, Ciuk,
      Silva)
      z których Silva była niespecjalna.
      Smakowałem też Ciukasa, ale zbyt świeżo mam w pamięci popłuczyny z browaru
      Grybów, (które to jako pierwsze piwo wziąłem do ust i nieal się nie zraziłem)
      więc szybko zrezygnowałem z dalszej konsumpcji.
      Zdarzało się mi też pijać jakieś miejscowe specjały, ale nazw nie pamiętam ;)
      • szpulkaa Re: jest dobre 12.04.05, 13:07
        najczesciej pijam Ursusa, Silve, Bergenbier i Skola... jak dla mnie maja
        porownywalna jakosc - nie sa zle;-)
        a z Silvy Brun i loklanego spirytusu /85%/ zrobilam porterowke... calkiem niezla
        wyszla, tylko dodalam za udzo cukru waniliowego i jest troche zbyt aromatyczna;-)
      • moniaruzia Re: Rumuńskie piwo 15.04.05, 21:50
        no i pamiętajcie o takich piersióweczkach plastikowych z różnymi likierami,
        nawet miały sporo voltów, a poza tym można było toto zakupić w zwykłym kiosku
        za jakieś prześmieszne pieniądze ... a piwo oczywiście Ciuć i Ursus
    • yoric Re: Rumuńskie piwo 30.05.05, 16:52
      Powiedzcie mi kochani,

czy to rumuńskie piwo jest normalne, tak jak na całym świecie, czy takie g...
      jak w Polsce, robione z extraktu do piwa mocnego na 6% alkoholu.
      [Nb najlepszym piwem na rynku jest w związku z tym biedronkowy Kruger, 4,2%, po
      1zł - mówię serio]
      Do tej pory clue każdego mojego wyjazdu zagranicznego było picie dobrego piwa -
      mam nadzieję, że w Rumunii to się nie zmieni.
      pzdrv
      • szpulkaa Re: Rumuńskie piwo 01.06.05, 12:58
        nie wiedzialam, ze tak sie robi piwo... a piwa polskie lubie:-) nie mam pojecia,
        jak sie produkuje piwa w Rumunii, ale jest tu kilka, ktore mi smakuja:-)
        slyszalam opinie, ze rumunska Stella jest lepsza od belgijskiej... mysle, ze
        warto sprobowac. polecam zwlaszcza Tuborgi /jest ich kilka/.

a jakie sa wg. Ciebie dobre piwa?
      • cis-moll Re: Rumuńskie piwo 01.06.05, 21:33
        > czy to rumuńskie piwo jest normalne, tak jak na całym świecie, czy takie
        > g... jak w Polsce

A to dziwy wypisujecie Panie, bo nad polskiego Żywca to nigdy lepszego piwa nie
        piłem :P (nawet niemieckie i czeskie bażanty go IMHO nie biją). Potwierdza to
        też ma rodzina z Francji (gdzie do obiadu serwuje się albo wino albo piwo)..
        A w Rumunii na pewno są świetne alkohole (bo góry, świeża woda, słoneczne stoki,
        długie lato), więc się nie martwię ;P
      • tzkagor Re: Rumuńskie piwo 24.06.05, 09:06
        Dosyć wodniste musi być to biedronkowe piwo. Oprócz zawartości alkoholu równie
        ważnym (jeśli nie ważniejszym) parametrem piwa jest zawartość ekstraktu, czyli
        cukrów uzyskanych podczas zacierania słodu i w coraz większej ilości (niestety)
        surowców niesłodowanych (głównie kukurydza), dodatkowo piwa są dosładzane; a w
        celu głębszego odfermentowania dodaje się jeszcze enzymów. Kiedyś piwo jasne
        pełne miało 12,5 % eks. i ok. 4,5 % alk. teraz z tej samej ilości ekstraktu
        5,6 - 6 % alk. albo lepiej. Bynajmniej nie jest to wynalazek Polaków. Jestem
        przekonany, że większość, jeśli nie wszystkie z dużych browarów w świecie
        (szczególnie Heńki, Carlsbergi) w podobny sposób robi piwo - po prostu to się
        im opłaca. Jak chcesz tradycyjne piwo to szukaj małych browarów (a i to nic
        pewnego) albo lepiej zrób je sam.
    • rudziel Vadasz 31.05.05, 13:54
      A ja w barze w Deju pilem czerwone wino zmieszane z kola (w duzej ilosci
      bardzo przyjemnie kreci). Na Wegrzech ten przysmak nazywa sie vadasz, ciekawe
      jak go zwa w Rumunii ?
      • szpulkaa Re: Vadasz 01.06.05, 12:55
        bosze... Rudziel!!! ja tego nie powiem mojemu facetowi, bo sie zalamie!! jest
        Francuzem i dobre wino to jego obsesja - jak kazdego zreszta Francuza;-)
        mieszanie wina z czymkolwiek to prawdziwa zbrodnia!!... chociaz ja nie jestem
        taka faszytska i polubilam biale wino z woda sodowa;-)
        o czerwonym winie z cola nigdy nie slyszalam... ale popoytam znajomych i
        sprobuje ukradkiem sprobowac, jak smakuje;-))
        • rudziel Re: Vadasz 01.06.05, 15:53
          Sprobuj koniecznie - vadasz jest super na dlugie letnie wieczory. A z kolei
          froccs (czyli biale z sodowa) jak znalazl na gorace popoludnia. Narzeczonemu
          sie chwalic nie musisz :) I plizzzz ! zdobadz dla mnie rumunskie nazwy bo jak
          nie bede umial zamowic umre z pragnienia podczas swojej wyprawy.
          • szpulkaa Re: Vadasz 01.06.05, 16:15
            popytam, spoko! wybieram sie w tym tygodniu z takim jednym fanem piwa na
            festiwal Tuborga, wiec bedzie okazja;-)
            a poza tym znow jestem w szoku! froccs??? pierwszy raz slysze te nazwe!!:-)
            mieszanke wina i wody sodowej znam pod nazwa spritzer ! :-))) jakiz ten swiat
            bogaty w slowa;-)
            • rudziel1 Re: Vadasz 01.06.05, 19:13
              Ano froccs (z dwiema kropkami nad o), ale po wegiersku... Gdzie indziej to
              faktycznie spritzer... Nawet sa dwie odmiany, nagyfroccs i kisfroccs :)
                • rudziel Re: Vadasz 02.06.05, 19:59
                  Uprzedzam ze nie jestem pewien, ale chyba roznia sie proporcjami alko i wody.
                  Chociaz z doslownego tlumaczenia wynikaloby raczej, ze roznia sie rozmiarem
                  (nagy - duzy, kis - maly)...
      • staua Po rumunsku 05.06.05, 05:39
        nazywa sie to carcalete.
        A po hiszpansku podobno calimucho, slyszales o tym? (nie mam jak tego zweryfikowac).
        Moze po portugalsku tez jakos tak?
        • szpulkaa Re: Po rumunsku 06.06.05, 10:32
          pytalam znajomych, co jak sie nazywa... tego carcalete nie znaja, ale oni sa
          przeciwnikami coli i w ogole wszystko to, co sie z nia wiaze omijaja z daleka;-)
          a koktajl bialego wina z soda nazywaja szpric /tak sie wymawia, nie wiem jak sie
          pisze/ :-)
        • rudziel Re: Po rumunsku 06.06.05, 19:21
          Nie wyglada to slowo specjalnie portugalsko. W dodatku nie mam tego jak
          zweryfikowac bo moja portugalskojezyczna wyrocznia nie ma pojecia o alkoholach
          (w ogole nie pije)...
    • yoric Re: Dobre piwo 04.06.05, 21:13
      Szczerze nie cierpię Żywca.
      Dawniej lubiłem Tyskie, ale ostatnio jakoś mi przechodzi.
      Generalnie lubię piwko lekkie w smaku i w %, słabo gazowane, które dobrze
      wchodzi i które można pić przez cały dzień na okrągło. Takie też jest
      tradycyjne piwo. Piwo jasne powyżej 5% to wynalazek Polaków; ze względu na
      sporą akcyzę piwo jest relatywnie drogie i nie chodzi o to, bysię nim raczyć,
      tylko, by się na...ć.
      pzdrv
Inne wątki na temat:

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka