Dodaj do ulubionych

Bukareszt- Sobota

03.06.07, 12:34
Witam

Całą przyszłą sobotę spędzę w Bukareszcie. Proszę o pomoc, w zakresie, co
wartego jest do zobaczenia w mieście oraz o porady komunikacyjne (np. jak
rozpoznać zrzeszona taksówkę od niezrzeszonej, czy metro jest odpowiednio
skomunikowane, żeby się szybko przemieszczać) . Będę nocował w hotelu przy
lotnisku OTOPENI.

Obserwuj wątek
  • avroml Re: Bukareszt- Sobota 03.06.07, 13:52
   Oj, Otopeni jest dość daleko od miasta. Do centrum dojedziesz albo taksówką za ok. 20-30 lei, albo specjalnym autobusem, który odjeżdża spod terminala lotów krajowych (piętro niżej terminala przylotów - nie wychodzisz od razu z hali, tylko schodzisz w dół i dopiero wtedy kierujesz się do wyjścia) Karnet na dwa przejazdy tym autobusem kosztuje 5 lei i kupisz go w budce przy wyjściu z lotniska.
   Taksiarze-oszuści mają na samochodach emblematy łudząco podobne do tych uczciwych firm. Najistotniejsze jest, żebyś sprawdził ceny wypisane na drzwiach pasażera: pierwsza jest za start, owinno być ok. 1 leja, a druga, najistotniejsza, za kilometr: powinno być ok 1.4 leja. Trzecia, za postój, to dziesięciokrotność tej drugiej. Jeśli w momencie, kiedy będziesz się wczytywał w ceny, taksiarz otworzy drzwi, zamknij je i przeczytaj na spokojnie. Sprawdz też, czy taksometr dobrze liczy.
   Pewne firmy to m.in. Aris, Apolodor, Cobalcescu, Cris, Club, Confort, Meridian, Leone, 2000, Fly (trochę droższa, ale pewna z lotniska). W hotelu Te oszukańcze są coraz rzadsze, ale trzeba jednak uważać.

   Nie wiem, co ci polecić, jeśli chodzi o spędzenie tej soboty. Jeśli nie będzie akurat zbyt gorąco, to polecam Ci spacer po centrum historycznym, czyli tym, czego Ceausescu nie zdążył zburzyć. To kwartał na południe od Uniwersytetu, między aleją I.C. Bratianu, a Calea Victoriei. Szczególnie wart zobaczenia jest malutki klasztor Stavropoleos, najstarszy w mieście. Niedaleko jest też pasaż Vilacrosse, super miejsce. Nieco dalej jest piękny park Cismigiu, a niedaleko od niego mamuci Pałac Parlamentu, czyli kolos zbudowany na życzenie dyktatora. Można go zwiedzać.
   Jak lubisz muzea, to Narodowe Muzeum Sztuki jest całkiem niezłe, ma całkiem fajną kolekcję malarstwa europejskiego z 18 i 19 w. Mieści się w Pałacu Królewskim, Piata Revolutiei. Bardzo efektowne jest też Muzeum Cotroceni, z historycznymi wnętrzmai pałacu bojarów.
   Spraw sobie najlepiej jakiś przewodnik. Od biedy dostaniesz jakieś na lotnisku, ale pewnie dość drogie. Bukareszt może nie jest najciekawszym pod względem turystyki miastem, ale ma kilka pięknych, wartych zobaczenia zakątków...

   Metro jest całkiem ok, ale nie dojeżdża jeszcze do lotniska. Są dwie główne linie: jedna biegnie z północy na południe, a najważniejsze stacje to Universitatea i Piata Unirii (blisko centrum historycznego), Piata Romana (bliko dawnej dzielnicy rezydencyjnej, super do spacerów i wyobrażenia sobie, jaką fantastyczną arhitekturę miało kiedyś miasto). Druga główna linia jest okrężna i krzyżuje się z tą pierwszą na Piata Victoriei i Piata Unirii. Bliko stacji Izvor jest Pałac Parlamentu i Park Cismigiu. Karnety kupujesz przy bramkach metra. 2 przejazdy - 2 leje, 10 przejazdów - 6 lei.
   • pundu Re: Bukareszt- Sobota 03.06.07, 14:52
    Dzięki za super odpowiedź:). Możesz mi jeszcze powiedzieć, jak się łapie
    taksówkę w druga stronę, czy są jakieś postoje czy na telefon tylko. No i
    pytanie, czy jest bezpiecznie, albo gdzie sie nie zapuszczać, kiepsko sie bije i
    powoli biegam:)
    • avroml Re: Bukareszt- Sobota 03.06.07, 17:59
     Bukareszt generalnie jest bezpieczny, tak więc nie grozi ci raczej pobicie. Zachowaj normalne środki ostrożności przed kieszonkowcami. Nie dawaj jałmużny - to sposób na wyczajenie, gdzie chowasz kasę. Unikaj raczej okolic dworca północnego - Gara de Nord. Mnóstwo tam cwaniaków, narkomanów i innych choler. Inne niebezpieczne okolice poznasz od razu - wyglądają jak wioski na południu Indii.

     Taksówki możesz wziąć z postojów, znajdziesz je na wszystkich większych placach w mieście. Możesz też poprosić w restauracjach o zadzwonienie na taxi. Machanie też działa, ale trudniej wtedy ocenić, czy odpowiada Ci cena.

     Autobus Expres 783 do Otopeni zatrzymuje się też na Piata Universitatii - róg Bd. I.C. Bratianu, przystanek przy bramie szpitala Coltea, Piata Romana - blisko wyjścia z metra, Piata Victoriei - róg Bd. Magheru, naprzeciw Europehouse, nowoczesnego budynku biurowego, także blisko wyjścia z metra.

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka