Dodaj do ulubionych

Mieszkanie w piwnicy

20.01.20, 10:01
Niewielkie mieszkanie urządzone w poznańskiej piwnicy: kobieta.onet.pl/dom/aranzacje/mieszkanie-w-piwnicy-wyjatkowe-i-pelne-pomyslow-zobaczcie-zdjecia/ve3t7xg#slajd-9

Mimo wielu pomysłowych rozwiązań i tak robi wrażenie lochu... Zresztą projektant zaznacza, że przeznaczone jest dla osoby, która... właściwie w nim nie przebywa poza nocowaniem.
Obserwuj wątek
  • marutax Re: Mieszkanie w piwnicy 20.01.20, 10:04
   A, i zwracają też uwagę dodatkowe czynności, potrzebne do zamiany piwnicy w mieszkanie, m.in. m. in. osuszenie ścian, zainstalowanie pionu wodno-kanalizacyjnego, położenie podłogi z gresu, oczyszczenie i zaimpregnowanie cegieł...
   • vilez Re: Mieszkanie w piwnicy 25.01.20, 16:17
    Kilka razy dziennie przechodzę obok takich pomieszczeń z oknami na wysokości moich kolach (ew. do pasa). Rozumiem jeszcze zakład usługowy. Ale nie mieszkania, w których mieszkają dzieci (jak u Pałysów)! Z mieszkań tych w naszej okolicy niestety najczęściej słychać język ukraiński. I jak czasem zajrzę (a zajrzę, jestem tylko człowiekiem), to widać biedę. Biedne meble, zagracone ciasne kuchnie. Bardzo to jest przygnębiające :\
  • apersona Re: Mieszkanie w piwnicy 20.01.20, 11:27
   marutax napisała:

   > Mimo wielu pomysłowych rozwiązań i tak robi wrażenie lochu... Zresztą projektan
   > t zaznacza, że przeznaczone jest dla osoby, która... właściwie w nim nie przeby
   > wa poza nocowaniem.

   Lekarze dużo czasu w domu nie spędzają z czego głównie odsypiają jak Marek Pałys
   • tt-tka Re: Mieszkanie w piwnicy 20.01.20, 13:45
    apersona napisała:

    >
    >
    > Lekarze dużo czasu w domu nie spędzają z czego głównie odsypiają jak Marek Pały
    > s

    Ale ich dzieci wiecej - np lekcje odrabiaja w tej piwnicy. Wszystko, co wazne i potrzebne (poza zarciem) maja w swoich pokojach w piwnicy, nie u dziadkow na gorze.
  • jontrew Re: Mieszkanie w piwnicy 20.01.20, 12:08
   To mieszkanie na krótkotrwały wynajem. Jako takie pewnie się sprawdza. Ja, podobnie jak wiele forumek tutaj, nie wyobrażam sobie życia w suterenie. I to jeszcze w centrum miasta.
   Moja koleżanka mieszkała w suterenie w willi rodziców. Okna były duże, za oknami ogród, teren prywatny, żadnych obcych. Jako samodzielne mieszkanie dla nastolatki i potem młodej kobiety to było coś ekstra. Ale i tak było tam dość zimno i ciemno, a koleżanka wyprowadziła się zaraz po studiach. Ona sama nie lubiła tego mieszkania, narzekała na wilgoć, ciemność, zimno i bliskość rodziny:) Borejkom to ostatnie nie przeszkadza. Ale pozostałe rzeczy? I nawet jeśli założymy, że mieszkanie Idy miało spore okienka, to wychodziły one na ruchliwą ulicę. I ile tych okien mogło być? Przecież to mieszkanie nie mogło być położone tylko wzdłuż ulicy. Czyli musiały tam być pomieszczenia bez okien. Para lekarzy pracujących po 60 godzin w tygodniu nie kupi sobie mieszkania czy domu, tylko siedzi z dziećmi w piwnicy. Bez sensu.
    • jontrew Re: Mieszkanie w piwnicy 20.01.20, 13:02
     Owszem, to ogromne ułatwienie, warte wielu wyrzeczeń. Ale, ponieważ mówimy o ludziach zamożnych, to moim zdaniem lepszym rozwiązaniem byłoby kupno/wynajem mieszkania w okolicy. Mieszkania, nie piwnicy.
    • tt-tka Re: Mieszkanie w piwnicy 20.01.20, 14:39
     No. A Ida "wietrzac namietnie" (jako zwolenniczka swiezego powietrza) wpuszczala do domu kurz, spaliny, plwociny, psie siuski, pety i inne smieci i to wszystko, co znajdowalo sie na ruchliwej ulicy dokladnie na wysokosci jej okienek...
      • sayoasiel Re: Mieszkanie w piwnicy 20.01.20, 23:40
       m.y.q.2 napisała:

       > Zupełnie nie rozumiem, dlaczego autorka Jeżycjady poupychała swych bohaterów w
       > piwnicach, na strychach i w szalecikach, sama zaś wybudowała sobie domek na ws
       > i.
       >
       Ona też nie rozumie,dlatego wszystkie przetransportowuje na wieś i tworzy Bukoliadę.
       • m.y.q.2 Re: Mieszkanie w piwnicy 21.01.20, 11:51
        Młodzi Pałysowie na wsi też strych sobie w wypasione mieszkanie zmienili. A Ida ruinkę remontuje, więc chyba jej te piwnice obrzydły. A swoją drogą, czy małżeństwo lekarzy specjalistów (mąż, ordynator na neurologii), nie jest w stanie kupić sobie mieszkania lub wybudować domu na wsi?
         • tt-tka Re: Mieszkanie w piwnicy 21.01.20, 13:15
          ...i dalej idac tym tropem - piwnica im wszystkim wybitnie zaszkodzila na charaktery. Najlepiej widac to po Idzie, ale pozostali tez. Moze w plenerach troche znormalnieja i zsympatycznieja ? Zobaczymy !
        • iwoniaw Re: Mieszkanie w piwnicy 21.01.20, 14:26
         m.y.q.2 napisała:

         A swoją drogą, czy małże
         > ństwo lekarzy specjalistów (mąż, ordynator na neurologii), nie jest w stanie ku
         > pić sobie mieszkania lub wybudować domu na wsi?
         >

         Już się zastanawialiśmy (i to nie raz), co Pałysowie robią z pieniędzmi - pracują na kilku etatach, za opiekunki do dzieci nie płacą, na wakacje ich tez nie posyłają, mieszkają w piwnicy, auto (co autorka podkreśla specjalnie) też z drugiej ręki i nie żaden unikat, w sztukę ani brylanty nie widać, by inwestowali, a jak przyjdzie co do czego, to nawet nie są w stanie synowi prezentu ślubnego kupić ani wesela opłacić. Od synowej za to biorą bez mrugnięcia prezent w postaci ruinki - i tęże też remontują systemem gospodarczym...
         • kooreczka Re: Mieszkanie w piwnicy 21.01.20, 15:33
          W słoikach zakopują, harpagony. Ew Ida wciąga amfę, a Marek daje w żyłę.

          Gdyby MM nie opisywała ich jako wiecznie zapracowanych i śpiących to OK, można by przyjąć, że pracują w mniejszym wymiarze godzin, nie przemęczają się wieczorami w poradni i dyżurami, wolą czas dla siebie i żyją sobie bez luksusów. Ale jeśli nawet lekarz zgadza się na dużo dyżurów bo np ratuje tym oddział przed zamknięciem (nie pochwalam, ale tak bywa) to nie robi tego charytatywnie i para w tym wieku i z tym doświadczeniem ma zazwyczaj dom, oszczędności dla siebie i wywianowane dzieci, a często też hobby typu motory.

          I jeśli MM napisze, że Ida z Markiem nauczyli się od Mili francuskiego i za własne hajsiowo jeżdżą do Afryki z Hołownią pomagać przy misjach, a potem sponsorują adopcje na odległość- to wiedzcie, że ten pomysł ściągnęła z tego posta.
         • przymrozki Re: Mieszkanie w piwnicy 22.01.20, 08:28
          iwoniaw napisała:

          > Już się zastanawialiśmy (i to nie raz), co Pałysowie robią z pieniędzmi - pracu
          > ją na kilku etatach, za opiekunki do dzieci nie płacą, na wakacje ich tez nie p
          > osyłają,

          Z "Języka Trolli" wynika, że przynajmniej Józinek przynajmniej raz pojechał na jakieś wakacje (te, na których skończyły mu się pieniądze i czyste skarpetki). Na egzotyczne wakacje pojechali też sami Pałysowie i przywieźli z nich Ziutka, z tym że ta Copacabana to był chyba krótki, jednorazowy wyskok sprzedawany czytelnikom jako największe szaleństwo życia.

          >mieszkają w piwnicy, auto (co autorka podkreśla specjalnie) też z drug
          > iej ręki i nie żaden unikat, w sztukę ani brylanty nie widać, by inwestowali,

          Nie inwestują też w zakupy spożywcze, bo objadają dziadko-Gabrysiów. Nawet kiedy chleb się skończy, najpierw pukają na górę, ewidentnie traktując wyjście do sklepu jako plan B.

          > Od synowej za to biorą bez mrugnięcia prezent w postac
          > i ruinki - i tęże też remontują systemem gospodarczym...

          Żeby od synowej. Od narzeczonej syna! Pozwala to domniemywać, że nie doszło do formalnego przeniesienia własności, a Ida inwestuje czas i pieniądze w majątek odrębny przyszłej synowej.
          • jontrew Re: Mieszkanie w piwnicy 22.01.20, 11:45
           przymrozki napisała:
           >
           > > Od synowej za to biorą bez mrugnięcia prezent w postac
           > > i ruinki - i tęże też remontują systemem gospodarczym...
           >
           > Żeby od synowej. Od narzeczonej syna! Pozwala to domniemywać, że nie doszło do
           > formalnego przeniesienia własności, a Ida inwestuje czas i pieniądze w majątek
           > odrębny przyszłej synowej.

           No właśnie. Ida inwestuje pieniądze jakby była niespełna rozumu. I pozwala na to samo swojemu synowi. Inwestują w nieruchomości, które do nich nie należą- to raz. Dwa- to nie są żadne perełki architektury, żeby dawać im drugie życie. Budowa nowoczesnych domów od podstaw jest tańsza i łatwiejsza (i rozsądniejsza). I jeszcze to ciągłe podkreślanie, że wszystko ma być tanio, chałupniczo, po znajomości vs. chociażby te wypasione przeszklenia. I ta biedna para lekarzy z trzydziestoletnim doświadczeniem, których na nic nie stać- ewenement na skalę kontynentu. Choć w tym uniwersum to nawet pasuje, bo mamy biedą Gabę- profesor od zawsze, Grzesia- ubożuchnego informatyka, Milę- światowej sławy dramaturżkę bez grosza. Za to Patrycja z jakiegoś powodu jest milionerką, choć nie jest to podane wprost. Ale te połacie ziemi, rosnący dworek, przyjmowanie gości na dożywocie dokładnie o tym świadczą.
           • iwoniaw Re: Mieszkanie w piwnicy 22.01.20, 12:00
            jontrew napisała:

            Za to Patrycja z jakiegoś powodu jest milionerką, choć nie jest to podan
            > e wprost. Ale te połacie ziemi, rosnący dworek, przyjmowanie gości na dożywocie
            > dokładnie o tym świadczą.

            No w zasadzie o tym, że milionerem jest Florian, to napisano niemal wprost: co prawda "ostatnie" pieniądze na to przeznaczył, ale miał tych "ostatnich" tyle, że bez trudu przelicytował niemiecką korporację mającą konkretne plany wobec konkretnej działki i kupił sobie kolejny areał przylegający do dotychczasowych posiadłości, bo przecież inaczej by płakał jak Niemiec by kupował, nieprawdaż...
            • apersona Re: Mieszkanie w piwnicy 22.01.20, 13:16
             > jontrew napisała:
             >
             > Za to Patrycja z jakiegoś powodu jest milionerką, choć nie jest to podan
             > > e wprost. Ale te połacie ziemi, rosnący dworek, przyjmowanie gości na doż
             > ywocie dokładnie o tym świadczą.

             Patrycja jako ziemianka może sobie na to pozwolić.
             • m.y.q.2 Re: Mieszkanie w piwnicy 22.01.20, 13:32
              O przepraszam, ja też Ziemianka, a pozwolić sobie na utrzymywanie i udestępnienie mieszkania całej rodzinie, żadną miarą nie mogę. ;)
              Nie wiadomo, czy do dworku Flobrych nie zjedzie na resztę życia cała reszta borejczej rodziny, zmuszona żyć w nieludzkich warunkach w straszliwym Poznaniu.
             • tt-tka Re: Mieszkanie w piwnicy 22.01.20, 14:34

              > > Za to Patrycja z jakiegoś powodu jest milionerką, choć nie jest to podan
              > > > e wprost. Ale te połacie ziemi, rosnący dworek, przyjmowanie gości
              > na doż
              > > ywocie dokładnie o tym świadczą.
              >
              > Patrycja jako ziemianka może sobie na to pozwolić.

              Hm, a skad wiemy, ze moze ? Ma dwie uczace sie corki, i te corki uczyc sie beda ladnych pare lat jeszcze oraz wiemy, z flobrowych usciech, ze wlasnie sie splukali z jedynych zaskorniakow, jakie mieli.
              Pieniadze nawet niemale, ale uwiezione w ziemi/maszynach/inwentarzu/budynkach to nie jest cos, za co mozna utrzymywac rezydentow rodzinnych. Ziemia za prad, wywoz szamba, zarcie i inne wydatki generowane przez Gabonow nie zaplaci, na to trzeba gotowki...
           • przymrozki Re: Mieszkanie w piwnicy 22.01.20, 18:40
            jontrew napisała:


            > Choć w tym uniwersum to nawet pasuje, bo mamy biedą Gabę- profesor od za
            > wsze, Grzesia- ubożuchnego informatyka,

            Ale oni karmili Pałysów. Może szła na to cała profesorska pensja Gabrysi.

            Milę- światowej sławy dramaturżkę bez g
            > rosza.

            W sumie kto wie, ile Mila miała na koncie. Akurat ona na braki finansowe zasadniczo nie narzekała i miała wszystko to, czego chciała.

            >Za to Patrycja z jakiegoś powodu jest milionerką, choć nie jest to podan
            > e wprost. A

            A to z trzymania konia i hektara porzeczek, które oddaje się krewnym, nie można się utrzymać?! :-D
            • jontrew Re: Mieszkanie w piwnicy 22.01.20, 19:12
             przymrozki napisała:

             > A to z trzymania konia i hektara porzeczek, które oddaje się krewnym, nie można
             > się utrzymać?! :-D
             No to się skompromitowałam! Jasne: koń i porzeczki, wiadomo przecież, że tak rodzą się fortuny! Na swoją obronę napiszę tylko, że ja z bloku jestem i o wielkich biznesach nie mam za bardzo pojęcia.
              • tt-tka Re: Mieszkanie w piwnicy 23.01.20, 11:08
               apersona napisała:

               > i jeszcze koligacje z kwitnącym międzynarodowym ogrodniczym biznesem rodzinnym


               No, to akurat niewiele Pulpie daje... z tych koligacji to ona ma tylko notorycznie podrzucanego jej Juleczka. Nie slychac, zeby Fidelisy placily za niankowanie czy chociaz zaopatrywaly dziecie w zywnosc na czas pobytu u ciotki.
                • jontrew Re: Mieszkanie w piwnicy 23.01.20, 12:50
                 Owszem. I taka postawa świetnie się sprawdza u bardzo zamożnych ludzi:) A skoro Borejkowie odkryli sekret bogactwa, to pewnie czują się ubogo z przyzwyczajenia li i jedynie. Więc Patrycji nie przeszkadza, że mieszka u niej kilka dodatkowych osób, które generują dodatkowe koszty. A taki Julek, co on tam zje. A to, że maluczkim się to w głowie nie mieści, no cóż. Borejkowie się nie rozliczają, bo jak widać nie muszą. Mają nieograniczone zasoby pieniędzy, czasu i energii życiowej.
              • hamerykanka Re: Mieszkanie w piwnicy 10.03.20, 20:32
               A tak w ogole, nie boja sie o radon, gromadzacy sie w piwnicach? Na zdrowie nie wychodzi, z tego co wiem. W Stanach sa problemy ze sprzedaza domow, gdzie nadmiernie gromadzi sie radon w pomieszczeniach pod ziemia/na poziomie gruntu.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka