Dodaj do ulubionych

Książki o latach 90 i wcześniejszych-trochę OT

04.03.20, 21:27
Hej,
jakoś tak powracając do starszych części "Jeżycjady" czuję sentyment do czasów, których nie pamiętam lub pamiętam słabo z racji wieku. To dzwonienie z publicznego automatu, komórki na kartę, pociągi bez klimatyzacji, funkcjonujące w obiegu dwie waluty, potransformacyjny chaos.
I stąd moje pytanie: czy znacie może jakieś inne ciekawe książki których akcja dzieje się we wczesnych latach 90?
Obserwuj wątek
    • mika_p Re: Książki o latach 90 i wcześniejszych-trochę O 06.03.20, 19:19
      Komórki na kartę pojawiły się później niż komórki na abonament ;) Zdaje się, że powstanie takiej usługi było sensowne dopiero w momencie, kiedy pojawił się wtórny rynek telefonów komórkowych. Pierwsze komórki kosztowaly wielokrotność pensji, umowy abonamentowe zawierane były na kilka lat i normalny czlowiek dopiero po upływie tego okresu zawierał nową i kupował w ramach abonamentu nowy telefon,a stary np. oddawał dziecku, bez umowy, na kartę.
      Btw, pre-paidy dalej funkcjonują.

Jeśli chodzi o książki, to przychodzi mi do glowy tylko tzw. "późna" Chmielewska.
      W latach 90-tych wydała sporo ksiażek, część to były różne poradniki, autobiografia, ale pisala też na bieżąco powieści.

"Krowa niebiańska", "Harpie", "Depozyt" te są chyba najlepsze z tamtego okresu, i mają tę zaletę, że każda jest odrębnym bytem.

"Wyścigi" i "Florencja, córka Diabła" są specyficzne z uwagi na temat (wyścigi konne na Służewcu), nie każdemu pasują.

Może jeszcze "Wszelki wypadek", Janeczka i Pawełek wciąż 12-13-letni, ale w realiach wczesnych lat 90-tych, a nie 70-tych, jak w pierwszym tomie cyklu.

--
      Buziak kobiety, którą zęby bolą, pożądanym nie jest. (z lektur szkolnych)
      • tt-tka Re: Książki o latach 90 i wcześniejszych-trochę O 06.03.20, 20:26
        Uwaga na pozna Chmielewska !
        Kazda glowna pozytywna bohaterka jest bardzo piekna, po czesci madra, zawsze utalentowana i staje sie potwornie bogata ! Oraz zakochana od pierwszego kopa i z wzajemnoscia. Bajka o Kopciuszku, jednym slowem :)

Na pytanie - chyba nie znam. Ten okres to byl run wydawniczy, ale glownie dla tlumaczen, powinien miec swoja literature, ale albo sie nie wywiazal z powinnosci i nie mial, albo ona utonela w masie. Albo tylko ja nie czytalam :(

--
        Ignorancja moze byc skorygowana przy pomocy ksiazek. Glupota wymaga strzelby i szpadla (pochwycone w sieci)
        • mika_p Re: Książki o latach 90 i wcześniejszych-trochę O 06.03.20, 20:43
          Ja znam, ale trudno dostępne. Filipinka* w pewnym momencie zauważyła lukę i wydała kilka powieści napisanych tu i teraz dla dziewczyn:
          - Grażyna Grzegorska-Wolin, "Ludzie, ja go kocham!", "Pierwszy raz w życiu",
          - Danuta Dowjat, "Jak obłoki", "Blaszki i kokony", "Spotkajmy się w Regent's Park"
          U mnie w bibliotece jest pierwsza i jest ostatnia. Z tego co wiem, nie było wznowień. Są na allegro za grosze.

Wznawiana była Anna Onichimowska, cykl składa się z czterech częsci, Filipinka wydała trzy:
          - Samotne wyspy i storczyk
          - Żegnaj na zawsze
          - Trudne powroty
          - Bliscy nieznajomi

_________
          * w tamtym okresie sloganem reklamowym było "dwutygodnik dla dziewcząt z klasą", w bieżącym stuleciu "z klasą" odpadło, a później czasopismo zakończyło żywot

--
          Dziewczyna, która opanowała mechaniczną skrzynię biegów, poradzi sobie w życiu. Carrie Bradshaw
          • mika_p Re: Książki o latach 90 i wcześniejszych-trochę O 06.03.20, 20:50
            Ciekawostka: DW Filipinka prowadził sprzedaż wysyłkową, i na przykład w 1995 cena wydanych w 1994 r. "Samotnych wysp..." wynosiła 3,80 zł (38 000zł), co mozna przeczytać na ostatnich stronach "Pierwszego razu..." z reklamą.

--
            Buziak kobiety, którą zęby bolą, pożądanym nie jest. (z lektur szkolnych)

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka