Dodaj do ulubionych

Ile lat mają babcie Rumiankowe?

29.05.20, 21:06
No bo tak- Dorota jest z 1997 roku, jak wynika z książki, zatem obstawiam, że jej mama Teresa urodziła się w pierwszej połowie lat 70 ( powiedzmy, że miała 20 parę lat jak urodziła Dorcię). Czyli jej matka- babcia Andzia mogła się urodzić pod koniec lat 40 ubiegłego stulecia. Wikta jest starsza od Andzi o półtora roku.
Wychodzi więc na to, ze babcie Rumiankowe w czasach WDO mają niespełna 70 lat ( albo sa w okolicy 70). Dlaczego zatem są przedstawione w książce, jak niedołężne starowiny, zacofane staruszki ?
Przecież panie około 70 dzisiaj, to zazwyczaj prężne, aktywne, zadbane panie emerytki a nie babuleńki?
Obserwuj wątek
  • ciotka.scholastyka Re: Ile lat mają babcie Rumiankowe? 29.05.20, 21:34
   Bo u MM babcie są takie jak w opowiadaniach w gazetach dla kobiet. Siwe, zajmują się wnukami i słuchają Fogga (chociaż dorastały za czasów wczesnych Rolling Stonesów oraz Czerwonych Gitar :) )
   Zresztą nawet we współczesnych książkach dla dzieci babcia ma zawsze siwy koczek i okulary, no i koszyk z wełną i drutami w zasięgu ręki.
  • marutax Re: Ile lat mają babcie Rumiankowe? 29.05.20, 21:35
   Obie mają "siedemdziesiąt parę". Poza tym dlaczego "niedołężne"? Owszem, cały czas są nazywane babciami, ale są sprawne i w miarę zdrowe jak na swój wiek. Wikta jest określana jako dominująca, ma muskularne ramiona, przełazi przez płot do Chrobota. Andzia jest drobna i "słodka", ale siły czy zdrowia też jej nie brakuje.
   Ida opisuje je: "groźna Wiktoryna, była nauczycielka podstawowa, cała w srebrnych loczkach, i słodka Andzia, była urzędniczka Poczty Polskiej, ostrzyżona na srebrnego jeża". Ida "mogła obserwować z uznaniem, jak drobniutka i wdzięczna ptaszyna, babcia Andzia, radzi sobie z piecem kuchennym, pamiętającym pewnie jeszcze zabór pruski. Ta ptaszyna też miała żelazne dłonie!"
   Owszem, ich zachowanie czy poglądy są zacofane, ale to nie kwestia wieku, a charakterów.
    • marutax Re: Ile lat mają babcie Rumiankowe? 29.05.20, 22:28
     miodowocytrynowa napisała:

     > Ale rownież pada określenie " staruszki" albo " starowiny". A mnie staruszka al
     > bo starowina kojarzy się ze zniedołężniałą panią lat 80-90 albo i więcej.

     "Starowinek" chyba nie ma. A "staruszki" są chyba tylko raz odautorsko, a tak to od- Idy, Doroty lub Ignasia. Ida w ogóle widzi je jak eksponaty ze skansenu, dla Doroty i Ignasia osoby powiedzmy 75-letnie to staruszki i tyle. Zresztą takie myślenie stereotypami widać na przykład tutaj "krucha staruszka, dźwigając bez najmniejszych oznak wysiłku wielki kosz pełen wiśni." Dla Ignasia Andzia jest "kruchą staruszką", chociaż wykazuje się siłą, która temu przeczy.
  • rashida Re: Ile lat mają babcie Rumiankowe? 01.06.20, 21:35
   Hmm... Według mnie mama Doroty mogła równie dobrze urodzić ją w wieku 35 lat. Ale dobrze - niech będzie - załóżmy, że z jeżycjadozasadami musiała wypełnić ramiona około dwudziestki :)
   Mam takie przemyślenia:
   -opis świata przedstawionego Rumiankowa jest niedzisiejszy, mimo wyraźnych dat - te powozy, chodaki, zbiórki do czapki... Wydają się nieaktualne, a żeby wzmocnić nastrój, babcie też są staroświeckie, dopełniają klimat
   -chyba bardziej wdzięczna literacko i bardziej bajkowa zdaje się być stareńka siwa bzowa babuleńka "z prawdziwego zdarzenia" niż zwyczajnie opisana starsza kobieta. A może MM miała na babcie pomysł wcześniej, a Dorotę dolepiła później?
   Przepraszam za nieścisłości, możliwe, że można łatwo podważyć moje argumenty na podstawie książki - przyznaję bez bicia, WdO czytałam tylko raz.
   • tt-tka Re: Ile lat mają babcie Rumiankowe? 28.06.20, 01:44
    Imo odpowiedz jest prosta jak konstrukcja cepa - bo to porzadne kobiety sa. W wyobrazni, w ktorej wszystko sie miesci :)
    A jak kto porzadny, to na swoj wyglad zapracowal jak 32-letnia Kobieta Pracujaca (oceniana na 45-53 lata)

    jedyna babcia w calej J, ktorej wyglad "nie licuje z jej spoleczna rola" jest obwieszona zlotem, mieszka w willi i jest matka lub tesciowa lekarza odmiennego gatunku niz wzorcowi i slachetnie ubodzy Palysowie

    Bo u MM wyglad jest pochodna stosunku altorki do danej postaci, a nie wieku - vide stary i sterany Schoppe, ojciec 22-letniego syna, ktoremu otwiera mloda blondynka, matka 22-letniej corki :)
    Gabon, ukochanie altorki, jest wiecznie mloda, choc juz o 15 lat starsza niz jej staruszkowata z wygladu 42-letnia matka w KK, jej maz jest brunetem w wieku, w ktorym Ignac czesciowo siwial, a czesciowo lysial, Ida dozywotnio pozostaje narwana dziewczyna... tylko Pulpa na ostatniej ilustracji wyglada na 30 lat wiecej niz ma. Pewnie to kara za to, ze gruba.
    • bupu Re: Ile lat mają babcie Rumiankowe? 28.06.20, 13:14
     tt-tka napisała:


     > Bo u MM wyglad jest pochodna stosunku altorki do danej postaci, a nie wieku - v
     > ide stary i sterany Schoppe, ojciec 22-letniego syna, ktoremu otwiera mloda
     >
     blondynka, matka 22-letniej corki :)
     > Gabon, ukochanie altorki, jest wiecznie mloda, choc juz o 15 lat starsza niz j
     > ej staruszkowata z wygladu 42-letnia matka w KK, jej maz jest brunetem w wieku,
     > w ktorym Ignac czesciowo siwial, a czesciowo lysial, Ida dozywotnio pozostaje
     > narwana dziewczyna... tylko Pulpa na ostatniej ilustracji wyglada na 30 lat wie
     > cej niz ma. Pewnie to kara za to, ze gruba.

     Mąż Gabona jest brunetem chociaż wcześniej był szpakowaty. Najwyraźniej obcowanie ze Słońcem Jeżyc przywraca pigment we włosach nie gorzej niż szampon DX2. W ogóle nie wiem czy zauważyłyście, ale żaden z borejzięciów nie siwieje, nie łysieje i nie śmiał się dorobić brzuszka, nawet Baltona na kalorycznej kuchni swej małżonki.

     Nie zapomnij takoż o steranym starcu Robrojku, lat 35, któremu z chwilą poślubienia Borejkówny procesy starzenia hamują z wizgiem, tak, że dwie dekady później dalej jest nienagannie rudy, bez jednego siwka na głowie czy w uwąsieniu.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka