Dodaj do ulubionych

Offtop straszliwy, ale muszę

07.06.21, 21:28
Naprawdę muszę.
Wiem, ze powinnam iść z tym raczej na forum Chmielewska, ale podejrzewam, że nie znalazłabym tam zrozumienia.
W wieku nastoletnim czytałam serię Chmielewskiej z Janeczką i Pawełkiem w roalch głównych. Po trzydziestu latach mgliście pamiętałam, że to było fajne. Niedawno miałam okazję sobie odświeżyć.
No i owszem - było fajne.
Tyle, że czytając odautorskie komentarze na temat głównych boaheterów, oczyma duszy ujrzałam to:

a.ltrbxd.com/resized/sm/upload/zy/h0/35/gj/village-of-the-damned-1995-1200-1200-675-675-crop-000000.jpg?k=f7a5f8eff6
i już się nie udało odzobaczyć.
Cyborgowate, pięknej urody, nad wiek dojrzałe i superinteligentne dzieci, wyprane ze wszelkich dziecinnych odruchów, wzorowo grzeczne, że przyczepić się nie można, ale jest w nich to coś...to przerażające coś.
Czy ktoś z Was też miał takie wrażenie?
Obserwuj wątek
    • aadrianka Re: Offtop straszliwy, ale muszę 08.06.21, 07:57
      Sam Pawełek był jeszcze w miarę normalny, ale w duecie z upiorną siostrzyczką sam przemieniał się w cyborga. Skojarzenie filmowe bardzo trafne.
      O ile tomy o Teresce i Okretce czytywałam wielokrotnie, o tyle do tej przemądrzałej smarkuli i jej braciszka niechęć poczułam, jak tylko spotkali dziewczyny na Mazurach, przeczytałam chyba jeden tom ich przygód, jedynym sympatycznym rysem tego idealnego rodzeństwa była ich miłość do psa.
      Offtop offtopu - swego czasu szalenie żałowałam, że Chmielewska nie napisała książki o córkach Tereski i Okretki, ale biorąc pod uwagę jakość dzieł po roku circa 1995, może to i lepiej.
      • iwoniaw Re: Offtop straszliwy, ale muszę 09.06.21, 07:02
        O, zdecydowanie lepiej! Ja do dziś żałuję, że przeczytałam kilka ostatnich dzieł - tego się już nie odzobaczy i mimo że stare książki wielbię nadal, to jakoś tam na ich odbiór teraz te wszystkie krętki i gwałty rzutują 😢
      • la_felicja Re: Offtop straszliwy, ale muszę 13.06.21, 09:46
        Fajny pomysł, książka o córkach Tereski i Okrętki. Niestety, jak sama zauważyłaś, wykonanie mogłoby nas nie zachwycić.
        Pewnie te córki byłyby oszałamiająco piękne, idealne, nadludzko utalentowane, bajecznie bogate, a w dodatku zawsze chłodne, opanowane i nieustraszone jak agent 007. To już chyba wolę Janeczkę.

Zresztą, może któraś z późniejszych bohaterek Chmielewskiej mogłaby być tą córką?
        Np żona Dominika od Kręcidupci (zapaomniałam jej imienia) Albo ta z Krowy Niebiańskiej?

Mimo wszystko wolę wracać do Tereski i Okrętki, choćby i dlatego, że podobają mi się tamte czasy, dużo bardziej niż lata dziewięćdziesiąte.
    • ciotka.scholastyka Re: Offtop straszliwy, ale muszę 10.06.21, 12:49
      Pawełek jest fajny, raczej normalny chłopiec, nawet lekko impulsywny, nie widzę w nim żadnych przerażających cech. Janeczka - no cóż.
      I dokładnie tak, książki są świetne, cała rodzina Chabrowiczów razem z dziadkami i rodziną ciotki Moniki - także, ale Janeczka solo jest naprawdę przerażająca.

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka